Udostępnij
Skomentuj

Uchwyty ścienne do monitorów– jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Analizujemy dostępne na rynku uchwyty ścienne do monitorów i pomagamy w ich wyborze.

Aranżując biuro w domu, ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnienie odpowiedniej higieny i ergonomii pracy. W tym celu tworząc stanowisko pracy, warto pomyśleć o montażu monitora na ścianie. Uchwyt ścienny do monitora zapewni stabilny i bezpieczny montaż urządzenia. Innym wartym uwagi gadżetem, który korzystnie wpłynie na komfort i porządek pracy, jest uchwyt do monitora na biurko lub stojak na monitor. Chcesz poznać wszystkie rozwiązania?

Uchwyt ścienny do monitora – jak wybrać?

Ścienny uchwyt do monitora to bardzo praktyczne rozwiązanie, które poprawia komfort pracy, a dzięki dodatkowym funkcjom umożliwia regulację wysokości, przechylenie lub nawet obrócenie urządzenia. Odpowiednio skonstruowane ramię do monitora przytrzymuje urządzenie, a płytka montażowa kompatybilna z systemem VESA pozwala na łatwe i bezpieczne przykręcenie uchwytu do monitora za pomocą śrub.

Uchwyt do monitora na ścianę to cieszący się coraz większą popularnością gadżet, który porządkuje i organizuje system pracy. Jest niewątpliwie doceniany przez użytkowników, którzy korzystają z większej liczby monitorów w jednym czasie. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskamy same korzyści – uporządkowane stanowisko pracy, ukryty kabel do monitora, więcej miejsca na biurku oraz higienę i ergonomię pracy.

Uchwyt ścienny do monitorów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na uchwyt ścienny do monitora, należy rozważyć kilka ważnych aspektów, które wpłyną na odpowiedni dobór uchwytu do ekranu lub zaważą na wyborze innego rozwiązania. Uchwyt do monitora pozwala na montaż nawet kilku urządzeń, dlatego decydując się na jego zakup, należy przemyśleć kilka kwestii.

Po pierwsze istotna jest liczba urządzeń. Na rynku dostępne są uchwyty ścienne na dwa monitory. W przypadku większej ilości konieczny będzie zakup oddzielnych uchwytów lub zrezygnowanie z uchwytu ściennego na rzecz uchwytu biurkowego, który umożliwia montaż kilku monitorów – nawet powyżej czterech.

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest maksymalna waga i wielkość ekranu. Są to podstawowe informacje, które znajdują się w specyfikacji każdego modelu. W zależności od producenta uchwytu ściennego zakres obsługiwanej wielkości ekranu może być różna i wynosić na przykład od 20 do 35 cali. Najczęściej wybieraną wersją jest uchwyt ścienny do monitora 27 cali. Maksymalne obciążenie także jest uzależnione od modelu – może wynosi 8, 10, 12 kilogramów i więcej. Wartość maksymalnego obciążenia informuje nas, ile jest w stanie udźwignąć ramię do monitora.

Przy wyborze uchwytu warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości, przechyłu oraz obracania. Uchwyt ścienny do monitora z regulacją wysokości zapewni nie tylko podniesienie monitora do odpowiedniej wysokości, ale też pochylenie urządzenia. Jest to opcja, która jest rzadko dostępna w tańszych wersjach. Poza tym uchwyt na monitor powinien być kompatybilny ze standardem VESA, dlatego należy upewnić się, czy parametry uchwytu są zgodne z otworami montażowymi znajdującymi się z tyłu monitora.

Co to jest standard VESA?

Standard VESA jest to ustandaryzowany rozstaw śrub montażowych określający sposób mocowania uchwytu ściennego w monitorach. Jest to ogólnoświatowa norma, dzięki której został ujednolicony sposób mocowania uchwytów.

W praktyce oznacza to, że każdy uchwyt VESA jest wyposażony w płytkę montażową, której otwory są kompatybilne z rozstawem otworów znajdujących z tyłu monitora. Dzięki takiemu rozwiązaniu uchwyt ścienny jest w łatwy i szybki sposób montowany do urządzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieją różne standardy na przykład VESA 100 x 100 – rozstaw śrub zależy od urządzenia.

Wśród monitorów stosuje się między innymi uchwyt ścienny do monitora VESA 100 x 100. Pierwsza z podanych wartości odnosi się do poziomej, a druga pionowej odległości między rozstawem śrub montażowych. Przed zakupem należy sprawdzić, jaki rozstaw został zastosowany w monitorze.

Rodzaje uchwytów do monitora

Uchwyt na monitory może być montowany do ściany lub biurka. Obydwa urządzenia mają swoje zalety oraz pewne ograniczenia. Warto rozważyć korzyści, jakie przynoszą obydwa rozwiązania. W sytuacjach, w których ścienny uchwyt do monitora nie może być zastosowany, należy wziąć pod uwagę uchwyt biurkowy. Obydwa uchwyty do monitorów cechują się wytrzymałą i solidną konstrukcją zapewniającą stabilną pracę urządzenia. Dodatkowo istnieje szereg dodatkowych opcji, które mogą w większym lub mniejszym stopniu wpłynąć na funkcjonalność.

Uchwyt ścienny do monitora z regulacją wysokości

Uchwyt ścienny do monitora z regulacją wysokości pozwala na bieżącą zmianę położenia monitora. Raz ustawiona wysokość nie musi pozostać na stałe. Jeśli z jakichś powodów chcemy opuścić lub podnieść monitor, to możemy to zrobić.

Ramię do monitora

Najczęściej wybierany uchwyt na monitor do ściany ma ruchome ramię. Takie rozwiązanie umożliwia poruszanie ekranem w różnych kierunkach. Ruchome ramię do monitora jest stosowane w uchwytach biurkowych oraz ściennych. W łatwy i szybki sposób można dostosować stanowisko pracy do wybranej pozycji. Dzięki takiej opcji zmniejszamy obciążenie szyi i pleców.

Uchwyt na monitor do biurka

Uchwyt do monitora na biurko umożliwia bezinwazyjny montaż, który polega na przykręceniu uchwytu do biurka. Najczęściej ramię do monitora jest wyposażone w wytrzymały zacisk typu C i podstawę montażową. Uchwyt na monitor do biurka można zamontować na krawędzi biurka lub przez otwór w blacie. Zacisk jest mocny, a w przypadku wymiany biurka zapewnia szybki i łatwy demontaż.

Uchwyt na dwa monitory

Uchwyt na dwa monitory będzie odznaczał się znakomitą jakością oraz mocną i solidną konstrukcją. Montaż ułatwia zdejmowana płytka VESA, a konstrukcja pozwala ukryć kabel do monitora. Istnieją uchwyty na monitor, które umożliwiają montaż nawet czterech urządzeń. Jest to uchwyt biurkowy, który zamiast do ściany przytwierdzony jest do biurka. Stabilną pozycję kilku monitorów zapewnia stojak na monitor, którego nie trzeba przytwierdzać do blatu.

Ile kosztuje uchwyt ścienny do monitora?

Cena uchwytu ściennego do monitora jest uzależniona od jego funkcji. Na przykład uchwyt ścienny do monitora 22 cale może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przy zakupie warto pamiętać, że jest to inwestycja, która zapewni fizyczne korzyści w postaci niebolących pleców i szyi. Higiena oraz ergonomia pracy są ważne nawet w domowym biurze.

Osoby, które pracują na dwóch lub więcej monitorach, z pewnością poprawią komfort pracy. Poza tym chwyty na monitor ukrywają kable od monitora oraz pozwalają na dostosowanie wysokości i pozycji urządzenia. Niektóre modele umożliwiają obracanie ekranów w zakresie 360 stopni.

Najtańsze są modele, których ramię do monitora jest nieruchome i pozbawione jakichkolwiek regulacji. Takie urządzenie pozbawione dodatkowych funkcjonalności niesie ze sobą pewne ograniczenia oraz niekorzystnie wpływa na komfort pracy. W takiej sytuacji to użytkownik będzie zmuszony dostosować swoją pozycję do urządzenia, a nie odwrotnie.

Jakiej firmy uchwyt ścienny do monitora?

Uchwyty na monitor są produkowane przez różnych producentów. Na pewno na uwagę zasługuje uchwyt ścienny na jeden monitor marki ART, który umożliwi montaż urządzenia z ekranem od 13 do 27 cali, może to być idealny uchwyt do monitora LG. Obsługuje standard VESE 100 x 100 oraz 75 x 75 mm. Maksymalny ciężar dla tego uchwytu wynosi 7 kg. Wart uwagi jest również uchwyt ścienny do monitora firmy Digitus, który umożliwi montaż ekranu z maksymalną przekątną 32 cala – może to być idealny uchwyt ścienny do monitora Samsung. Ciekawą propozycją jest uchwyt ścienny od firmy NB wspomagany sprężyną gazową. Uchwyt ścienny jest przeznaczony na montaż jednego monitora o maksymalnej przekątnej 35 cali oraz maksymalną wagą 12 kilogramów.

Uchwyt do monitora na ścianę czy do biurka?

Wybór rozwiązania zależy od preferencji użytkownika. Z pewnością ścienny montaż monitora zwalnia miejsce na biurku. Otrzymujemy dodatkową przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne dopasowanie urządzenia do pozycji siedzącej i wprowadzanie bieżących zmian w wysokości. Jedynym minusem uchwytu jest inwazyjny montaż, który wymaga wywiercenia otworów w ścianie. W przypadku większej liczby monitorów, na przykład 3 warto rozważyć zakup uchwytu mocowanego do biurka lub stojaka na monitor. Umożliwiają ułożenie monitorów w pionie oraz w poziomie. Cechują się taką samą wytrzymałością co uchwyty ścienne. Plusem tego rozwiązania jest bezinwazyjny montaż – nie wymaga wiercenia otworów w biurku. Uchwyt instalowany jest do biurka za pomocą zacisku i w każdej chwili może zostać zdemontowany i przeniesiony na inne biurko.

Jak stworzyć komfortowe stanowisko pracy?

Tworząc komfortowe stanowisko pracy, należy zaopatrzyć się w ergonomiczne meble. Podstawą jest wygodne i odpowiednio wyprofilowane krzesło biurowe z regulowaną wysokością siedziska oraz oparcia. Ważne jest, aby fotel miał stabilną podstawę i był wykonany z materiałów wysokiej jakości. W utrzymaniu prawidłowej postawy siedzącej pomocny może być podnóżek z regulowanym kątem pochylenia. Szerokie biurko zapewni swobodną pracę oraz umożliwi zaplanowanie przestrzeni na dodatkowe narzędzia. I oczywiście warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora. Ważna jest wysokość, która pozwoli na komfortowe korzystanie z urządzenia bez konieczności schylania głowy i całej postawy. Kilka godzin pracy w niekomfortowych warunkach wywoła bóle pleców, karku, a nawet głowy. Dodatkowym gadżetem mogącym pozytywnie wpłynąć na pracę są podpórki pod nadgarstki. Zmniejszają ryzyko pojawienia się bólu nadgarstków i łokci.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.