Udostępnij
Skomentuj

Świetlówka kompaktowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jaka najlepsza?

Wyjaśniamy, czym należy kierować się podczas zakupu nowe świetlówki kompaktowej.

Rozwój technologii oświetleniowej prowadzony był w stronę uzyskania produktów nie tylko wydajnych, ale przede wszystkim energooszczędnych. Z tego powodu, rezygnowano z wielu tradycyjnych rozwiązań, które nie były w stanie spełnić nowoczesnych kryteriów, a do tego w zły sposób oddziaływały na środowisko.

Jednym z produktów tak rozumianego rozwoju okazała się świetlówka kompaktowa. Dzięki uzyskanym parametrom, znalazła ona zastosowanie w domach, a także w przestrzeniach biurowych, magazynowych, przemysłowych, publicznych i wielu innych. Tego typu świetlówki stosowane są do dziś, dlatego warto zastanowić się, jak dokonać ich wyboru.

Co to jest świetlówka kompaktowa?

Zanim jednak przejdziemy do wskazania konkretnych parametrów technicznych, warto wyjaśnić, z jakimi produktami mamy do czynienia. Ich charakterystyczny wygląd znany jest nam do lat. Powstały po to, abyśmy mogli skorzystać z mocniejszych i bardziej energooszczędnych źródeł światła niż w przypadku tradycyjnych żarówek żarnowych oraz halogenów.

Do czynienia mamy z lampą fluorescencyjną (CFL), która charakteryzuje się małymi wymiarami, a także przyjmowaniem kształtu litery U bądź spirali. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy dwa rodzaje świetlówek kompaktowych – pierwsza z nich wymaga zastosowania specjalnej oprawy (świetlówka kompaktowa niezintegrowana), natomiast druga, znacznie powszechniejsza, jest wyposażona we własny układ zapłonowy, instalowany nad gwintem (świetlówka kompaktowa zintegrowana). Dzięki temu takie świetlówki można zamontować w tych samych lampach, co żarówki tradycyjne.

Świetlówka kompaktowa - wady i zalety

Jak już wspominaliśmy, powodem wyprodukowania świetlówki kompaktowej była chęć wprowadzenia na rynek produktów o znacznie niższym poborze energii niż żarówki tradycyjne i halogenowe. Nie jest to jednak jedyna zaleta. W przypadku świetlówek dobrej jakości, możemy mówić również o długim okresie świecenia, a także efektywniejszym działaniu po rozgrzaniu.

Warto nadmienić także o tym, że świetlówka kompaktowa występuje na rynku w odmianach wyróżniających się różną temperaturą barwową. Dzięki temu, znacznie łatwiej jest dobrać konkretny produkt do rzeczywistego zastosowania. Z tego właśnie względu, świetlówki często są stosowane w przestrzeniach biurowych i placówkach publicznych. To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku dostępne są również modele z pewnym „dodatkami”. Dobrym na to przykładem jest chociażby świetlówka kompaktowa z czujnikiem zmierzchu, która pozwala zautomatyzować jej działanie.

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że omawiane produkty są pozbawione wad. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o ograniczonej trwałości układu zapłonowego w przypadku świetlówek zintegrowanych. Wyróżnia się on ograniczoną ilością cykli włączania i wyłączania, którą jest w stanie obsłużyć. W większości przypadków świetlówka zużywa się po około 5000 cyklach, dlatego takie produkty nie zawsze są w stanie spełnić deklarowaną trwałość, która wynieść może 5, a nawet 6 tysięcy godzin.

Kolejną wadą świetlówki kompaktowej jest jej migotanie, co w pewnych sytuacjach może okazać się bardzo męczące. Mowa tu przede wszystkim o produktach tanich i niższej jakości – w ich przypadku migotanie jest bowiem mocno zauważalne. Należy również podkreślić, że taki produkt pełną swoją sprawność zyskuje dopiero po rozgrzaniu. Pod tym względem, świetlówka przegrywa z żarówkami LED, która od razu świecą z pełną mocą. Świetlówki będą więc gorszym wyborem w pomieszczeniach, gdzie światło jest często włączane i wyłączane (np. w łazience) – zarówno ze względu na konieczność rozgrzania, jak i na ograniczoną ilość cykli.

Świetlówka kompaktowa zawiera również rtęć. W nowoczesnych modelach jest jej bardzo mało, jednak wciąż się pojawia, co sprawia, że zużyte produkty muszą podlegać specjalnej utylizacji. Należy również uważać, by świetlówki nie rozbić – emitowane będą wtedy szkodliwe substancje.

Świetlówka kompaktowa – jak wybrać?

Skoro wiemy już, z jakimi produktami mamy do czynienia, możemy przejść do wskazania najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnych produktów.

  • Moc. Parametr ważny ze względu na pobór energii kupowanej przez nas świetlówki. Warto nadmienić, że modele kompaktowe pobierają mniej energii niż tradycyjne żarówki, jednak mimo pozwalają na wygenerowanie podobnego światła. Jeśli więc nie jesteśmy pewni znaczenia tych wartości, warto skorzystać z tabel porównawczych, które wskazują na tradycyjne odpowiedniki świetlówek kompaktowych. Na rynku dostępne są zarówno modele o mocy poniżej 10 W, jak i świetlówki kompaktowej dużej mocy – wynoszącej 18 W, 36 W, 55 W i więcej.
  • Strumień świetlny. Wskazuje, jak mocne będzie światło po pełnym rozgrzaniu się świetlówki. Parametr ten powinien więc być dobierany w zależności od naszych potrzeb, a także konkretnego zastosowania świetlówki. W przypadku modeli o mocy 8 W, generowany strumień świetlny wynosi zazwyczaj około 400-420 lumenów. Taka świetlówka okaże się wystarczająca do oświetlenia niewielkiego pomieszczenia. W przypadku większych zapotrzebowań, należy celować w modele generujące strumień świetlny o mocy ponad 1000 lumenów.
  • Cykle. Jak już wspominaliśmy, świetlówki kompaktowe z wbudowanym układem zapłonowym są w stanie skutecznie pracować przy określonej ilości cykli włączania i wyłączania. Przed zakupem warto tę wartość sprawdzić, a następnie dopasować ją do pomieszczenia (i częstotliwości jego wykorzystania), w którym świetlówka ma zostać wykorzystana.
  • Żywotność. Poza określeniem cykli włączania i wyłączania, sprawdzić należy również maksymalną długość świecenia jednego produktu. W przypadku świetlówek dobrej jakości, ich żywotność przeważnie wynosi 5000-6000 godzin.
  • Trzonek. Oczywisty parametr, który należy dopasować do lampy, w której świetlówka ma zostać zamontowana. Na rynku najczęściej spotykana jest świetlówka kompaktowa E27, zakupić można również model 2GX13.
  • Temperatura barwowa. Kolejny istotny parametr, o którym musimy pamiętać podczas zakupu świetlówek do konkretnych pomieszczeń. Zakupić możemy bowiem świetlówki ciepłe, niskiej temperaturze barwowej, które wprowadzą przytulny, relaksacyjny klimat, a także modele zimne, ożywcze i motywujące do pracy.
  • Jakość wykonania. Mowa tutaj o wykonaniu trzonka i układu zapłonowego. Warto decydować się na modele sprawdzonych firm, gdyż gwarantują one wysoką jakość wykonania. Ta natomiast przekłada się nie tylko na wydajne działanie, ale również na wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.
  • Cena. Jest ona oczywiście uzależniona od powyższych parametrów. Modele o niskiej mocy i słabym strumieniu świetlnym zakupimy już za kilka złotych, podczas gdy świetlówki mocniejsze i lepiej wykonane mogą kosztować od 20 do nawet kilkuset złotych.

Ze względu na specyfikę i parametry świetlówek kompaktowych, są one zalecane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nie dochodzi do częstego wyłączania i włączania światła. W ten sposób oszczędzane są wspomniane cykle. Modele kompaktowe sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, jednak warto pamiętać, że na rynku dostępna jest także świetlówka kompaktowa LED. Wyróżnia się lepszym działaniem i jeszcze mniejszym poborem energii, jednak jest znacznie droższa. Wszystko to sprawia, że należy dokładnie się zastanowić, które rozwiązanie będzie lepsze.

Świetlówki kompaktowe - jaka firma?

Częstym błędem popełnianym przez kupujących jest wybór świetlówek najtańszych, wykonanych przez nieznanych producentów, którzy nie mają wyrobionej renomy na rynku. Takie produkty mogą kusić niskimi cenami, jednak w wielu przypadkach ich wytrzymałość jest niewielka, przez co ulegają awariom na długo przed „wyczerpanie” limitu cykli bądź godzin świecenia.

Wszystko to sprawia, że znacznie bezpieczniejszy okaże się zakup modeli markowych. Szczególnie zalecana jest świetlówka kompaktowa Philips, Osram, GE Lighting oraz Sylvania. Zapewniają one skuteczne i stabilne działanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.