Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen po zimie?

Wiosną, kiedy temperatura zaczyna wzrastać, coraz śmielej patrzymy w kierunku basenu ogrodowego.

Zanim jednak zdecydujemy się na pierwszą kąpiel, musimy odpowiednio przygotować zbiornik. Jak wyczyścić basen po zimie, aby odzyskał on swoją świetność?

Basen wbudowany w ziemię – wiosenne porządki

Sposób pielęgnacji i czyszczenia basenu po zimie uzależniony jest od rodzaju basenu. W przypadku basenów całorocznych, które są stałym elementem architektury ogrodowej i zwykle wykonane są z betonu lub stali, producenci zalecają, by nie wypuszczać wody ze zbiornika po zakończeniu sezonu letniego.

Ma to swoje uzasadnienie, gdyż siła wody zamarzającej w trakcie ujemnych temperatur pozwala przeciwstawić się sile marznącej gleby, która oddziałuje na ściany basenu wbudowanego w ziemię. Zapobiega to uszkodzeniom niecki.

Wodę tę możemy wykorzystać na wiosnę właśnie do czyszczenia niecki basenowej po sezonie zimowym. Jakie zabiegi należy przeprowadzić, aby cieszyć się estetycznym wyglądem zbiornika? Oto najważniejsze czynności:

 • czyszczenie basenu odkurzaczem – zanim zdecydujemy się na wypuszczenie starej wody, warto pozbyć się większych zanieczyszczeń, takich jak liście czy piasek. Wykorzystać możemy do tego odkurzacz – ręczny i automatyczny. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i zasobności naszego portfela. W przypadku dużych zbiorników lepiej sprawdza się wariant automatyczny. Sprzęt ten charakteryzuje się jednak wyższą ceną w porównaniu ze swym ręcznym odpowiednikiem. Najtańsze są bez wątpienia siatki do ręcznego wyławiania zanieczyszczeń, jednak czyszczenie basenu bez odkurzacza jest wówczas bardzo praco- i czasochłonne. Niemniej jeśli nie stać nas na zakup jakiegokolwiek odkurzacza, będą odpowiednim rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku małych zbiorników,
 • wypuszczenie wody z basenu – po odkurzeniu (wyłowieniu) większych zanieczyszczeń z basenu możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest wypuszczenie wody z basenu. Aby jednak całkowicie jej nie zmarnować, możemy ją wykorzystać do podlania ogrodowych kwiatów, krzewów oraz drzew,
 • czyszczenie basenu po zimie – teraz przystępujemy do najważniejszej czynności i czyścimy dno basenu oraz jego ściany. Należy to zrobić natychmiast po wypuszczeniu wody, aby brud nie zdążył zaschnąć. Będzie wówczas o wiele trudniejszy do usunięcia. Co do czyszczenia basenu należy zatem wykorzystać? Potrzebujemy przede wszystkim szczotki o miękkim włosiu. Pozwoli ona z łatwością usunąć zabrudzenia z powierzchni basenu, a zarazem jej nie uszkodzi. Przydatne będą również odpowiednie detergenty. Jeżeli nie do końca mamy świadomość, jaka chemia basenowa okaże się bezpieczna w przypadku naszego zbiornika, możemy zdecydować się na płyn do mycia naczyń. Ma on delikatną formułę. Wykorzystując silnie działające środki, musimy pamiętać o tym, by były one dostosowane do materiału, z którego został wykonany basen. Wówczas ich stosowanie będzie w pełni bezpieczne i przyniesie wymierne skutki. Nie tylko pozwoli na dokładne usunięcie zabrudzeń, ale również odpowiednio zdezynfekuje dno i ściany basenu. Po wyczyszczeniu zbiornika należy go dokładnie opłukać. W tym celu warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Poradzi ona sobie doskonale z resztkami detergentów czyszczących,
 • czyszczenie urządzeń filtrujących – teraz pora na wyczyszczenie pompy filtrującej i znajdującego się w niej filtra piaskowego. W tym celu wykorzystać możemy wilgotną szmatkę nasączoną odpowiednim preparatem basenowym. Sprawdźmy również kondycję filtra. Jeśli nie budzi ona żadnych zastrzeżeń, wówczas wystarczy go wyczyścić i włożyć na swoje miejsce. Co do zasady, przyjmuje się, że filtr powinien być wymieniany raz na dwa-trzy lata,
 • nalanie świeżej wody – po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możemy przystąpić do nalania świeżej wody.

Jeżeli basen został na zimę przykryty, a woda nie uległa dużemu zabrudzeniu, jej wymiana nie jest bezwzględną koniecznością. W takiej sytuacji wystarczy usunąć z basenu większe zanieczyszczenia odkurzaczem lub siatką basenową, a następnie uzupełnić niedobór wody, który zazwyczaj występuje po zimie.

Następnie należy wyregulować pH oraz twardość wody. Kiedy oba te parametry osiągną odpowiednie wartości, można przeprowadzić szokową dezynfekcję. Zabieg ten określa się czasem jako czyszczenie basenu chlorem z uwagi na fakt, że pierwiastek ten znajduje wówczas zastosowanie, chociaż użyć możemy także i aktywnego tlenu.

Polecane baseny ogrodowe

Przenośne baseny ogrodowe – czyszczenie po zimie

Te modele cieszą się dużą popularnością. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że możemy zmieniać ich położenie. Zróżnicowanie rozmiarowe sprawia z kolei, że z łatwością znajdziemy model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Wybierać możemy z szerokiej gamy rozwiązań. Oto modele ogrodowe cieszące się dużym uznaniem:

 • basen rozporowy 305x76 cm,
 • basen rozporowy 366x76 cm,
 • basen stelażowy 305x76 cm,
 • basen stelażowy 366x76 cm,
 • basen stelażowy 366x100 cm,
 • basen stelażowy 366x122 cm,
 • basen stelażowy 457x122 cm.

Zwykle istnieje konieczność schowania przenośnego basenu ogrodowego przed nadejściem zimny. Ujemne temperatury mogłyby bowiem zniszczyć poszycie, a tego na pewno chcemy uniknąć. Wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny, możemy jednak wyciągnąć basen i na powrót umieścić go w ogrodzie.

Czyszczenie zbiornika po zimie nie powinno nam nastręczać trudności, o ile po zakończeniu sezonu letniego odpowiednio przygotowaliśmy basen do przechowywania. Jeżeli jesienią wypuściliśmy wodę i pozbyliśmy się większości zabrudzeń, na wiosnę wystarczy:

 1. usunąć kurz z poszycia, w tym celu wykorzystując wilgotną szmatkę lub myjkę ciśnieniową,
 2. usunąć ewentualne zabrudzenia, uprzednio je namaczając,
 3. sprawdzić stan instalacji filtrującej,
 4. napuścić wodę,
 5. zadbać o odpowiednie pH i twardość wody,
 6. przeprowadzić dezynfekcję szokową,
 7. przefiltrować wodę.

Zabiegi te należy przeprowadzić niezależnie od tego, czy mamy basen rozporowy ze stelażem czy też basen stelażowy prostokątny. Pamiętajmy również o zastosowaniu odpowiedniej chemii basenowej. Liczy się przede wszystkim prawidłowy dobór dawki preparatu względem wielkości zbiornika. Zwróćmy także uwagę na to, czy substancje zawarte w środku nie zniszczą poszycia basenu.

Czyszczenie basenu po zimie będzie trudniejsze, jeżeli myjąc zbiornik po sezonie letnim, nie zachowaliśmy należytej staranności. Pozbycie się bowiem zaschniętych zabrudzeń nie jest takie łatwe. Od czego zacząć?

 1. Po pierwsze, należy sprawdzić, czy basen nie ma jakichkolwiek uszkodzeń. Mogą być one wynikiem niewłaściwego przechowywania. Jeżeli ubytki nie są zbyt wielkie, możemy je naprawić przy pomocy specjalnych łat, które zwykle są dołączane do zestawu wraz z basenem. Zanim przystąpimy do napraw, dobrze wyczyśćmy miejsce wokół usterki za pomocą wilgotnej  szmatki wykonanej z delikatnego materiału. Następnie odczekajmy kilkanaście minut, aż do całkowitego wyschnięcia poszycia. W przeciwnym razie nasza naprawa może być nietrwała.
 2. Po drugie, trzeba przepłukać basen. Dzięki temu sprawdzimy szczelność ewentualnych łat, a także usuniemy kurz i lekkie zabrudzenia. W celu przepłukania basenu możemy użyć myjki ciśnieniowej. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy sprzętem a ścianami zbiornika. Wysokie ciśnienie wody, jakie tworzy się za pomocą myjki, może doprowadzić do oderwania zaschniętych zabrudzeń wraz z fragmentami poszycia, czego na pewno chcemy uniknąć.
 3. Po trzecie, należy pozbyć się zaschniętych zanieczyszczeń. Po przepłukaniu część zabrudzeń z pewnością zostanie usunięta, część jednak pozostanie. Możemy je delikatnie przetrzeć szczotką, jednak nie należy szorować zbyt mocno. Mechaniczne tarcie doprowadzi bowiem do oderwania zabrudzeń wraz z poszyciem. Aby czyszczenie zaschniętych zanieczyszczeń było łatwiejsze, warto zastosować odpowiednie preparaty. Jaka chemia basenowa sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim dostosowana do rodzaju poszycia. Wówczas na pewno nie uszkodzimy sprzętu. Dzięki odpowiedniemu doborowi preparatów basenowych na poszyciu utworzy się swego rodzaju warstwa ochronna, która utrudni osiadanie na jego dnie zabrudzeń.
 4. Po czwarte, jeżeli stosowaliśmy chemiczne środki czyszczące, należy ponownie opłukać basen wodą. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich resztek detergentów.
 5. Na koniec należy napełnić basen wodą i odpowiednio ją przygotować. W tym celu konieczne jest wyregulowanie pH i twardości wody. Następnie przeprowadzamy dezynfekcję szokową.

Wszystkie te zabiegi wymagają zastosowania preparatów chemicznych. Dlatego mając basen Bestway czy też basen Intex, należy sprawdzić, czy producent przewidział możliwość zastosowania danego środka. W przeciwnym razie możemy zniszczyć zbiornik.

Dużą popularnością cieszy się również czyszczenie basenu witaminą C. Kwas askorbinowy skutecznie bowiem usuwa brązowo-zielone zabarwienie wody, które pojawia się, gdy w zbiorniku pojawia się dużo glonów. Jest to metoda, która daje praktycznie natychmiastowy efekt. W ciągu kilku-kilkunastu minut od aplikacji witaminy C, woda odzyskuje swą krystaliczną czystość.

Jest to jednak tylko sposób doraźny. Nie zabija ona bowiem glonów ani nie dezynfekuje wody. Niemniej jeżeli zależy nam na szybkim rezultacie, jest odpowiedni. Aby zabrudzenia nie powstawały, warto regularnie przeprowadzać czyszczenie dna basenu. W tej roli najlepiej sprawdzają się automatyczne odkurzacze basenowe.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego po zimie wcale nie musi być zajęciem żmudnym. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej kolejności poszczególnych zabiegów i stosowaniu się do zaleceń producenta basenu, jaki i środków czyszczących.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.