Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z glonów?

Pływające w basenie ogrodowym glony nie zachęcają do kąpieli. Jak się ich pozbyć?

Glony – pierwsze sygnały ostrzegawcze

Śliski nalot na ścianach i dnie basenu oraz zmętnienie wody i jej zielone zabarwienie to główne oznaki świadczące o obecności alg w naszym ogrodowym akwenie. Nie tylko wpływają one negatywnie na wygląd basenu, ale również obniżają pH wody i są przyczyną nadmiernego zużycia chloru. Z tego względu należy się ich pozbyć jak najszybciej.

Polecane baseny ogrodowe

Glony to nic innego jak jednokomórkowe rośliny, które powstają dzięki obecności światła i składników odżywczych, w tym zwłaszcza azotanów i fosforanów. Pojawiają się wszędzie, gdzie mają odpowiednie warunki rozwoju. Nawet niewielki basen dmuchany się im nie oprze, jeżeli nie będzie systematycznie i odpowiednio pielęgnowany.

Na uwadze należy mieć przede wszystkim to, iż rozwój alg w basenie może następować w błyskawicznym tempie. W niektórych przypadkach wystarczy nawet 24 godziny, by krystalicznie czysta woda zyskała odpychający, zielony kolor. Warto zatem nauczyć się rozpoznawać pierwsze sygnały ostrzegawcze. Należą do nich:

 • pojawienie się w niecce basenowej śliskiej warstwy biofilmu,
 • nagły wzrost zużycia chloru.

Potem następuje:

 • mętnienie wody,
 • pojawienie się glonów,
 • zielone zabarwienie wody.

Jak oczyścić basen z glonów? Przegląd preparatów

Walkę z algami warto rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu pierwszych objawów. Wówczas będzie to czynność mniej uciążliwa. Pojawia się jednak pytanie, czym wyczyścić basen z glonów. Na rynku dostępnych jest przecież tak wiele różnorodnych produktów, że wybór tych właściwych to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która po raz pierwszy spotkała się z problemem rozprzestrzeniających się alg.

Jaka chemia basenowa znajduje zatem zastosowanie w przypadku zwalczania glonów? Są to przede wszystkim:

 • preparaty zapewniające odpowiedni poziom azotanów i fosforanów – w tym wypadku warto zajrzeć do instrukcji obsługi, jaka jest zalecana przez producenta basenu zawartość tych substancji w wodzie. Zwykle jest to mniej niż 0,2 ppm dla stężenia fosforanów i mniej niż 20 ppm dla stężenia azotanów. Jednak basen rozporowy Intex może przyjmować inne wartości, podobnie jak basen rozporowy Bestway. Warto mieć to na uwadze,
 • algicydy – to specjalne środki chemiczne, których zadaniem jest usunięcie glonów z basenu. Możemy je stosować po osiągnięciu optymalnego stężenia azotanów i fosforanów w wodzie. W przeszłości w tym celu wykorzystywano sole rtęci i miedzi. Gdy jednak okazało się, że substancje te szkodzą zdrowiu, zastąpiono je bezpiecznymi w stosowaniu algicydami.

Skoro wiemy już, co do czyszczenia basenu z glonów sprawdzi się najlepiej, na uwadze należy mieć dwie kwestie. Po pierwsze, stosowanie powyższych preparatów wskazane jest w trakcie sezonu kąpielowego, czyli głównie latem. Gdy temperatura za oknem spadnie na tyle, że kąpiel nie będzie możliwa, zaleca się czyszczenie basenu po sezonie, a nie dalsze stosowanie specyfików.

Po drugie, przed użyciem środków należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na sposób dawkowania i aplikowania. Zapewni to odpowiednie rezultaty i bezpieczeństwo stosowania.

Należy pamiętać, że powyższe preparaty to tylko część bogatego asortymentu chemii basenowej. Na rynku znajdziemy również środki:

 • klarujące wodę basenową,
 • podwyższające/obniżające pH wody,
 • usuwające tłuste plamy,
 • dezynfekujące,
 • zwalczające bakterie.

Jak czyścić basen z glonów? Systematyczna pielęgnacja

Regularne pozbywanie się z wody zanieczyszczeń, kurzu i piasku daje wymierne rezultaty. Sprawia, że woda jest klarowna, gdyż glony nie mają aż tak wielu składników odżywczych, które są niezbędne do ich rozwoju, przez co ich wzrost jest ograniczony.

W tym celu niezwykle przydatny okazuje się odkurzacz basenowy. Podłącza się go do pompy filtrującej. To właśnie ona zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są dwa rodzaje odkurzaczy basenowych: ręczne oraz automatyczne.

Tymi pierwszymi steruje użytkownik. Ich obsługa nie jest skomplikowana i przypomina obsługę klasycznego odkurzacza, z tym że wraz z zanieczyszczeniami do urządzenia wciągamy wodę. Te drugie działają samodzielnie i pozwalają na w pełni automatyczne czyszczenie basenu. Są niezwykle wygodne. Pomimo wysokiej ceny warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza jeśli chcemy użytkować basen przez cały sezon letni. To prawdziwa oszczędność czasu i sił.

Oczywiście możliwe jest również czyszczenie basenu bez odkurzacza, jednak jest ono niezwykle praco- i czasochłonne. Daje również ograniczone rezultaty. Do wyławiania zanieczyszczeń posłużyć może nam wówczas siatka basenowa. Na rynku znajdziemy również specjalistyczne preparaty, które ułatwiają czyszczenie dna basenu. Te same środki może zastosować także do ścianek naszego przydomowego akwenu.

Niektórzy proponują również inne metody, do których zalicza się:

 • czyszczenie basenu chlorem – służy on przede wszystkim do uzdatniania wody basenowej. Sprzedawany jest pod postacią płynnych preparatów, tabletek lub granulatów. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy zatem od naszych potrzeb i preferencji. Samo chlorowanie jednak nie wystarczy. Po pewnym czasie algi uodparniają się na jego działanie. Wówczas należy zastosować wyżej wymienione preparaty,
 • czyszczenie basenu witaminą C – to alternatywna metod czyszczenia basenu, która daje praktycznie natychmiastowe rezultaty. Już po kilkunastu minutach od aplikacji kwasu askorbinowego woda staje się klarowna i przejrzysta. Pamiętajmy jednak o tym, że witamina ta nie wykazuje działania glonobójczego ani dezynfekującego (jak chlor). Niemniej obecnie jej używanie cieszy się dużą popularnością.

Aby uniknąć namnażania glonów, należy zadbać o to, by woda znajdująca się w instalacji wodnej znajdowała się w ciągłym ruchu. Zapewnia to pompa filtrująca. Jeżeli jednak mamy niewielki basen rozporowy dla dzieci, kupno takiego urządzenia może nie być trafioną inwestycją. Wówczas warto zdecydować się na czyszczenie basenu bez pompy.

Jest to sposób o wiele bardziej wymagający, jednak tańszy. Pamiętać należy przede wszystkim o konieczności:

 • systematycznego wyławiania zanieczyszczeń,
 • regularnego czyszczenia basenu ogrodowego za pomocą miękkiej szmatki (mikrofibra, bawełna, ircha), która nie zniszczy niecki basenowej,
 • stosowania preparatów czyszczących przeznaczonych do basenu – nie tylko są one bezpieczne dla powłoki, ale również tworzą warstwę ochronną, która zapobiega przyleganiu brudu, a jednocześnie zwiększa trwałość i żywotność poszycia basenu.

Pompa filtrująca okaże się jednak niezbędna w przypadku dużych basenów stelażowych i rozporowych, takich jak:

 • basen rozporowy 305x76 cm,
 • basen rozporowy 366x76 cm,
 • basen stelażowy 305x76 cm,
 • basen stelażowy 366x76 cm,
 • basen stelażowy 366x100 cm,
 • basen stelażowy 366x122 cm,
 • basen stelażowy 457x122 cm.

Czyszczenie niecki basenowej po sezonie jest równie ważne, jeżeli chcemy używać basenu wielokrotnie. Po spuszczeniu wody należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z poszycia niecki. Zaschnięty brud może okazać się wiosną niezwykle trudny do usunięcia. Następnie trzeba dokładnie wysuszyć basen. Uniemożliwi to rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Te drobnoustroje nie tylko wpływają negatywnie na zapach poszycia, ale również mogą osłabić jego trwałość.

Czyszczenie basenu po zimie – jak przygotować się do sezonu?

Jeżeli po sezonie dobrze wyczyściliśmy basen, przygotowując go do kolejnego użycia, nie będziemy musieli włożyć aż tak wiele wysiłku. Wystarczy przemyć poszycie, a następnie napełnić basen wodą. Potem pora na bardziej zaawansowane zabiegi, w tym:

 • regulację pH wody,
 • dezynfekcja wody przy pomocy chloru,
 • zwalczanie alg,
 • koagulację.

Przeprowadzenie każdego z tych etapów wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Dostępne są one w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

Niezależnie od tego, jaką technikę czyszczenia basenu z glonów wybierzemy, zanim przystąpimy do ich usuwania, warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do zestawu. W przeciwnym razie możemy zniszczyć basen, stosując niewłaściwe narzędzia i detergenty.

Z tego względu czyszczenie basenu Intex, powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, podobnie jak czyszczenie basenu Bestway. Czytanie instrukcji obsługi i stosowanie się do jej przepisów jest najlepszym sposobem na zachowanie wysokiej trwałości i żywotności basenu.

Podsumowując, usuwanie glonów jest niezwykle ważną czynnością, jeżeli chcemy zachować krystalicznie czystą wodę w basenie. Pomocne w tym względzie są różnego rodzaju preparaty, a także urządzenia basenowe, takie jak odkurzacze czy też pompy filtrujące. Dzięki nim z pewnością pozbędziemy się nieprzyjemnych alg.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.