Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen stelażowy?

W upalne, letnie dni nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel w basenie.

Aby jednak była ona komfortowa, o sprzęt należy systematycznie dbać. Jak wyczyścić basen stelażowy?

Czym jest basen stelażowy?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje basenów – baseny rozporowe i baseny stelażowe. Jak sama nazwa wskazuje, ten drugi produkt wyposażony jest w metalowy stelaż, co zapewnia większą wytrzymałość i zwykle również większą powierzchnię wody w porównaniu z pierwszym wymienionym wariantem. W ten sposób zyskujemy większą przestrzeń do zabawy i wypoczynku, co w trakcie upalnych dni jest nie do przecenienia.

Baseny stelażowe charakteryzuje również szerokie zróżnicowanie rozmiarowe. Dzięki temu z łatwością możemy dobrać wymiary modelu do ilości miejsca w ogrodzie, jakim dysponujemy. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań wymienić można:

 • basen stelażowy 305x76 cm,
 • basen stelażowy 366x76 cm,
 • basen stelażowy 366x100 cm,
 • basen stelażowy 366x122 cm,
 • basen stelażowy 457x122 cm.

O dużym zróżnicowaniu możemy mówić także w obrębie producentów basenów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją tego sprzętu. Do najpopularniejszych zaliczyć można między innymi baseny Bestway czy też baseny Intex.

Niezależnie od wielkości basenu i jego marki niezwykle ważną kwestią jest jego odpowiednia pielęgnacja. Obejmuje ona kilka czynności, w tym regularną pielęgnację w trakcie okresu eksploatacji, jak i czyszczenie basenu po sezonie. Czynności te to gwarancja długiej żywotności basenu. Dzięki odpowiednim zabiegom będzie nam on służył przez lata.

Jak czyścić basen stelażowy, by uzyskać krystaliczną wodę?

Jeżeli basen ma służyć przede wszystkim rozrywce, woda w nim musi być czysta. Aby osiągnąć ten efekt, niezbędna jest systematyczna pielęgnacja. Obejmować ona może:

 • czyszczenie basenu pompą piaskową – to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie czystej wody w basenie. Dzięki zastosowaniu filtru piaskowego pompa usuwa większość zanieczyszczeń. Jest również niezwykle wydajna. Pozwala przepompować znaczne ilości wody – nawet 7900 litrów na godzinę, co jednak jest uzależnione od jakości urządzenia. Jeżeli wybieramy ten sposób czyszczenia basenu, pamiętajmy o konieczności częstego płukania filtra – przynajmniej raz na tydzień lub dwa tygodnie. Dzięki temu przez długi czas zachowa on dobrą kondycję, a jego praca nie będzie budzić naszych zastrzeżeń,
 • czyszczenie basenu chlorem – sama pompa nie wystarczy do utrzymania wody w nieskazitelnej czystości, potrzebujemy do tego również tabletek chlorowych. Wykazują one szereg pożytecznych właściwości: dezynfekują wodę, regulują jej pH, zwalczają zabrudzenia i zapobiegają namnażaniu się glonów. Co więcej, są proste i bezpieczne w dozowaniu. Ich stosowanie musi być jednak zgodne z instrukcją dołączoną do opakowania,
 • czyszczenie basenu witaminą C – to kolejny sposób na uzyskanie krystalicznej wody. Kwas askorbinowy pozwala doraźnie usunąć brązowo-zielony odcień wody w basenie, który jest powodowany nadmierną ilością żelaza. Działa wręcz błyskawicznie. Po kilku-kilkunastu minutach od jego aplikacji woda staje się przejrzysta. Witamina C może nam również posłużyć do usuwania żółtych i brązowych plam żelazowych z folii basenowej. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi filtracji, w trakcie której cząsteczki żelaza są usuwane z wody. Na uwadze warto mieć również to, że kwas askorbinowy nie wykazuje działania dezynfekującego, ani glonobójczego. Niemniej umożliwia praktycznie natychmiastowe wyczyszczenie basenu bez pompy, co dla wielu miłośników ogrodowych kąpieli może okazać się niezwykle pomocne,
 • czyszczenie basenu odkurzaczem – to niezwykle wygodne rozwiązanie, które należy systematycznie przeprowadzać, jeżeli zależy nam na czystości basenu. Gromadzący się na dnie i w narożach brud i piasek prowadzi do rozwoju glonów i bakterii, co zaś wpływa na pogorszenie się klarowności wody. Aby tego uniknąć, możemy użyć odkurzacza do basenu. Urządzenie to skutecznie odsysa brud i osad z dna. Pomaga zatem utrzymać basen w czystości. Na rynku dostępne dwa rodzaje sprzętu tego typu: ręczne i automatyczne. Tymi pierwszymi sterujemy w taki sam sposób jak w przypadku klasycznych odkurzaczy domowych. Drugie zaś samodzielnie jeżdżą po dnie. Często określa się to jako automatyczne czyszczenie basenu.

Polecane baseny ogrodowe

Czyszczenie niecki basenowej po sezonie

Kiedy lato ma się ku schyłkowi i panująca aura coraz rzadziej pozwala na korzystanie z basenu, warto pomyśleć o jego wyczyszczeniu. Lepiej zabrać się za to teraz niż po zimie, kiedy zaschnięte zabrudzenia będą o wiele trudniejsze do usunięcia.

Czyszczenie basenu po sezonie powinno obejmować następujące czynności:

 1. Wyczyszczenie pompy filtrującej – to pierwsza czynność, jaką należy wykonać, aby przygotować basen do sezonu zimowego. Delikatnie oczyszczamy więc pompę z zabrudzeń, przecierając ją szmatką. Uporczywe plamy możemy zaś usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki, pamiętając o tym, aby zachować należytą ostrożność. Następnie wyjmujemy filtr i sprawdzamy jego stan. Jeżeli wymaga on wymiany, zróbmy to teraz – nie czekajmy do następnego sezonu. Gdy zaś filtr jest w dobrej kondycji, pozostawiamy go do wyschnięcia. Dzięki temu nie dojdzie do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić temu elementowi. Przed schowaniem dobrze osuszmy również pompę. Nie zapomnijmy również o odłączeniu wszystkich węży. Całość schowajmy w suche miejsce.

  Uwaga!

  Jeżeli dysponujemy odkurzaczem basenowym, którego podłącza się do pompy filtrującej, zanim wyjmiemy i oczyścimy sprzęt, warto przeprowadzić odkurzanie dna. W ten sposób pozbędziemy się większości zgromadzonych w tym miejscu zabrudzeń.

 2. Spuszczenie wody z basenu – to podstawowa czynność, którą musimy wykonać, nawet jeżeli z usuwaniem zabrudzeń z basenu chcemy poczekać aż do wiosny. Zamarzająca woda może bowiem zniszczyć ścianki sprzętu, czego na pewno chcemy uniknąć,
 3. Czyszczenie ścianek basenu – po spuszczeniu wody naszym oczom z pewnością ukaże się sporo zabrudzeń na ściankach, nawet jeśli woda wydawała się czysta i klarowana. Usunąć możemy je ręcznie, wykorzystując w tym celu miękką szmatkę i specjalne detergenty. Jaka chemia basenowa sprawdzi się wówczas najlepiej? Muszą to być środki do czyszczenia niecki basenowej. Są one w pełni bezpieczne dla poszycia, a przy okazji tworzą na jego powierzchni warstwę ochronną. W ten sposób nie tylko czyścimy basen, ale również konserwujemy go i przedłużamy jego trwałość,
 4. Czyszczenie dna basenu – po ściankach pora na oczyszczenie niecki, chyba że wcześniej usunęliśmy zgromadzony tam brud przy pomocy odkurzacza basenowego. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy sprzęt może pozostawić pewne nieczystości, z którymi będziemy musieli uporać się ręcznie. Wówczas ponownie przydatne okazać mogą się środki do czyszczenia niecki basenowej oraz szmatka. W przypadku bardzo opornego brudu użyć możemy miękkiej szczotki, za pomocą której na pewno pozbędziemy się resztek zanieczyszczeń. Tak właśnie wygląda czyszczenie basenu bez odkurzacza. Może ono okazać się niezwykle żmudne, jednak warto je wykonać. Na koniec wszystko dokładnie spłukujemy wodą,
 5. Osuszenie basenu – to końcowa czynność, której wykonanie jest niezwykle ważne. Mokre lub chociażby wilgotne poszycie basenowe stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, drobnoustrojów i bakterii, a tego na pewno chcemy uniknąć. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie wysuszenie basenu, cała nasza praca zostanie zmarnowana.

Co istotne, zanim przystąpimy do czyszczenia basenu, uważnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi dołączoną do zestawu. Niektóre modele mogą wymagać nieco innej pielęgnacji niż standardowa. Dlatego czyszczenie basenu Bestway czy też Intex należy zawsze przeprowadzać zgodnie z zaleceniami danego producenta. Wówczas na pewno unikniemy kłopotów i niepotrzebnych wydatków.

Czyszczenie basenu po zimie

Jeżeli odpowiednio przygotowaliśmy basen po sezonie letnim, nie będziemy mieć żadnych problemów z jego wyczyszczeniem po zimie. Tak naprawdę wystarczy przetrzeć go z kurzu i gotowe! Możemy napełniać go wodą i montować wszelkie niezbędne akcesoria.

Gdy zaś doprowadziliśmy do sytuacji, w której zeszłoroczny brud zasechł, będziemy musieli włożyć więcej wysiłku w jego usunięcie. Co do czyszczenia basenu sprawdzi się wówczas najlepiej? Przede wszystkim woda. Zaschnięte zabrudzenia trzeba namoczyć. Przydatne będą również detergenty do czyszczenia niecki basenowej oraz miękka szmatka. Uporczywy brud możemy spróbować usunąć za pomocą szczotki. Uważajmy jednak, aby w ten sposób nie uszkodzić poszycia.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego może wydawać się żmudną i pracochłonną czynnością. Istnieje jednak wiele różnych sposobów, które ułatwiają to zadanie, a jest ono konieczne, jeżeli zależy nam na trwałości sprzętu. Pomocne w tym względzie mogą okazać się dostępne na rynku urządzenia i detergenty. Usprawniają one proces przygotowywania basenu, zarówno do sezonu zimowego, jak i letniego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.