Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen rozporowy? Praktyczne wskazówki

W upalne dni nic nie przynosi większej ochłody jak kąpiel w basenie. Aby była ona w komfortowa, basen musi być czysty.

Basen rozporowy – czy warto?

Baseny rozporowe cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy to temperatura powietrza wzrasta z dnia na dzień. Nie ma w tym nic dziwnego. Stanowią one bowiem złoty środek pomiędzy basenami dmuchanymi a stelażowymi, kolejnymi dwiema opcjami dostępnymi na rynku, łącząc w sobie atrakcyjną cenę i wysoką wytrzymałość, czyli te cechy, które klienci cenią sobie najbardziej.

Zasada działania basenu rozporowego nie jest skomplikowana. Całą konstrukcję usztywnia woda, która wypełnia zbiornik, w ten sposób napierając na jego ściany. Dzięki takiej budowie basen nie potrzebuje stelaża. Jest zatem o wiele bezpieczniejszy w użytkowaniu przez dzieci niż basen stelażowy.

Cechą charakterystyczną wariantów rozporowych jest to, iż zawsze mają kształt koła. Są również proste w montażu. Wybierając optymalny model, warto kierować się jego walorami użytkowymi, a także renomą producenta. Wśród wariantów cieszących się dużą popularnością wymienić można:

Chociaż wydawać by się mogło, że ze względu na swoją konstrukcję basen rozporowy nie może być duży, na rynku dostępnych jest całkiem sporo modeli, które są w stanie pomieścić nawet do kilku tysięcy litrów. Dowodem na to może być basen rozporowy 305x76 cm lub jeszcze większy basen rozporowy 366x76 cm. Duża pojemność sprawia, że z basenu korzystać może kilka osób jednocześnie.

Takie modele wymagać dodatkowego usztywnienia. Dlatego w ofercie niektórych producentów znajdziemy basen rozporowy ze stelażem. Zwiększa on wytrzymałość konstrukcji.

Jak czyścić basen rozporowy?

Kąpiel w basenie rozporowym to idealny sposób na wypoczynek w letnie, upalne dni. Znajdująca się wewnątrz woda musi być jednak krystalicznie czysta. Tylko wówczas będziemy czerpać przyjemność z pływania. W tabeli przedstawiamy najpopularniejsze metody czyszczenia basenu, które sprawiają, ze zgromadzona w nim woda zachowuje swą przejrzystość.

To, na jaką metodę czyszczenia basenu się zdecydujemy, zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych wymienia się wielkość basenu, nasze indywidualne preferencje oraz wysokość budżetu, jaki możemy przeznaczyć na ten cel.

Polecane baseny ogrodowe

Czyszczenie basenu po sezonie

Wraz z końcem sezonu letniego przychodzi czas na wyczyszczenie basenu. To najlepszy moment, gdyż zaschnięte zabrudzenia będzie niezwykle ciężko usunąć po zimie. Jak wyczyścić basen rozporowy, a tym samym przygotować go do okresu spoczynku?

Wśród czynności, które należy wykonać, wymienić można:

 • czyszczenie pompy filtrującej – to niezwykle istotny zabieg, jeżeli zależy nam na trwałości sprzętu. Szczególnie dobrze musimy się przyjrzeć filtrowi. Jeśli jest on w złym stanie technicznym, należy go wymienić. To serce pompy. Nie warto zatem zwlekać do wiosny. Gdy zaś jego stan nie budzi naszych zastrzeżeń, delikatnie wycieramy go miękką szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia. Identycznie postępujemy z całą pompą. Takie działanie ograniczy ryzyko namnażania się grzybów, pleśni, bakterii i drobnoustrojów, które nie tylko byłyby przyczyną brzydkiego zapachu basenu, ale również mogłyby na trwale uszkodzić jego poszycie. Przed schowaniem pompy w suche miejsce odłączmy również wszystkie węże. Co ważne, jeżeli dysponujemy odkurzaczem basenowym, najpierw wyczyśćmy za jego pomocą nieckę basenu, a dopiero potem zdemontujmy pompę filtrującą i zabierzmy się do jej pielęgnacji. Uwaga ta nie dotyczy osób, które decydują się na czyszczenie basenu bez odkurzacza,
 • spuszczenie wody z basenu – wodę należy usunąć niezależnie od tego, czy zamierzamy czyścić basen po sezonie letnim czy też dopiero na wiosnę. Zamarzająca woda może bowiem zniszczyć nie tylko poszycie, ale i całą konstrukcję,
 • czyszczenie niecki basenowej po sezonie – jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na trwałości basenu i przedłużeniu jego żywotności. Obejmuje ono następujące czynności:
  1. czyszczenie ścianek – po usunięciu wody należy w pierwszej kolejności zająć się wyczyszczeniem ścian basenu. Aby nie zniszczyć poszycia, koniecznie zdecydujmy się na miękką szmatkę (z mikrofibry, irchy lub bawełny) oraz detergenty przeznaczone do czyszczenia basenu ogrodowego. Są to środki bezpieczne w użytkowaniu, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również tworzą na poszyciu warstwę ochronną. Dzięki temu zwiększają trwałość basenu,
  2. czyszczenie dna basenu – jeżeli nie zrobiliśmy tego odkurzaczem, konieczne będzie ręczne usunięcie zabrudzeń. W tym celu ponownie przydatne okażą się specjalistyczne środki basenowe oraz szmatka. Jeżeli brud będzie wyjątkowo uporczywy, możemy wspomóc się miękką szczotką. Uważajmy jednak, aby nie zniszczyć poszycia,
 • osuszenie basenu – chociaż czynność ta z oczywistych względów wymieniona została na końcu, jest niezwykle ważna. Wilgotne lub mokre poszycie to środowisko idealne do rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów, a tego na pewno chcemy uniknąć. Warto zatem zadbać, aby basen po umyciu dokładnie wyschnął. Wówczas nasza praca nie pójdzie na marne.

Jak wyczyścić basen po zimie?

Czyszczenie basenu po zimie, gdy doszło do zaschnięcia zabrudzeń, może okazać się niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Dlatego z brudem warto się uporać po zakończeniu sezonu letniego. Niemniej jeżeli z pewnych powodów nie mogliśmy tego zrobić w tym terminie, pamiętajmy, że zanim przystąpimy do czyszczenia niecki basenowej, wszelkie zabrudzenia należy namoczyć. Wówczas ich usunięcie będzie łatwiejsze. Warto wspomóc się również specjalistycznymi detergentami. Jaka chemia basenowa będzie dobrym wyborem?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które:

 • czyszczą powierzchnię niecki basenowej – zwykle występują w formie płynu, żelu i sprayu. Dobrze rozpuszczają brud, nawet ten zaschnięty.
 • dbają o krystaliczną wodę,
 • regulują pH wody,
 • zwalczają algi.

Jeżeli wciąż zastanawiamy się, co do czyszczenia basenu będzie najlepszą opcją, warto poszukać informacji w instrukcji obsługi. Wówczas na pewno unikniemy wpadki, niszcząc poszycie nieadekwatnymi preparatami. W ten sposób zadbamy również o trwałość sprzętu i jego nienaganną prezencję.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego to konieczność, jeśli chcemy zachować krystaliczną wodę w basenie oraz zadbać o trwałość i żywotność produktu. W tym celu użyć możemy specjalistycznego sprzętu oraz środków czyszczących, których asortyment jest niezwykle szeroki. Uważajmy jednak, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas zabieg będzie w pełni bezpieczny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.