Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen ogrodowy z piasku?

Piasek w basenie bywa uciążliwy i może znacząco pogorszyć komfort kąpieli.

Prowadzi również do mętnienia wody, co nie prezentuje się estetycznie. Warto zatem pozbyć się go jak najszybciej, gdy tylko zauważymy pierwsze jego skupiska. Jak wyczyścić basen z piasku, by zbiornik prezentował się nienagannie?

Piasek w basenie – skąd się bierze?

Źródłem piasku w basenie ogrodowym są przede wszystkim ludzie, którzy wchodząc do wody, nanoszą go na swoich stopach. Z uwagi na fakt, że jest on cięższy od wody, opada na dno zbiornika, tworząc skupiska. Jednak w trakcie kąpieli unosi się w wodzie, co nie jest komfortowe. Na szczęście, są metody pozwalające na jego łatwe pozbycie się.

Jak oczyścić basen z piasku?

Ręczne wyławianie zalegającego na dnie piasku jest zajęciem żmudnym, męczącym i czasochłonnym. Istnieją jednak lepsze sposoby radzenia sobie z tym problemem. Chodzi przede wszystkim o czyszczenie basenu pompą piaskową. To nic innego jak mechaniczny sposób uzdatniania wody. Sprzęt ten zwykle wyposażony jest filtr piaskowy, który z powodzeniem zatrzymuje różnego rodzaju osady oraz zanieczyszczenia piaskowe, żwirowe oraz żwirowo-antracytowe.

Pompa piaskowa wykazuje działanie ssąco-tłoczące. Pobiera wodę z basenu i wprowadza ją do filtra, który zatrzymuje zanieczyszczenia, osad i piasek. Następnie oczyszczona ciecz jest z powrotem wtłaczana do zbiornika.

Zastosowanie pompy filtrującej jest konieczne, jeżeli mamy duży zbiornik, na przykład basen stelażowy 457x122 cm. Wykazuje ona bowiem szerokie spektrum działania:

  • uzdatnia wodę,
  • usuwa zanieczyszczenia, osady i piasek,
  • zapewnia odpowiednią cyrkulację wody, dzięki czemu zabezpiecza przed namnażaniem się glonów.

Polecane baseny ogrodowe

Jak dbać o filtr piaskowy?

Istotną kwestią jest systematyczne mycie filtra piaskowego. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażona została w manometr, który wskazuje stopień zanieczyszczenia elementu. Jeżeli dojdzie do przekroczenia pewnej optymalnej wartości, filtr należy przepłukać pod bieżącą wodą.

Pamiętajmy, że umycie filtra to istotny element pielęgnacji zbiornika, jeżeli przeprowadzamy czyszczenie basenu po sezonie. Wówczas należy wyjąć element z pompy i dokładnie mu się przyjrzeć. Jeżeli jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, wystarczy go delikatnie przetrzeć przy pomocy wilgotnej szmatki, która została wykonana z miękkiego materiału, na przykład mikrofibry, irchy lub bawełny. W ten sposób pozbędziemy się zalegających na nim zanieczyszczeń i osadów.

Filtr piaskowy możemy dokładnie wyczyścić, a zarazem zdezynfekować, używając myjki parowej. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom higieny. Nie zapomnijmy również o wymianie elementu. Uzależnione jest to przede wszystkim od jego kondycji, jednak przyjmuje się, że powinien on być wymieniany raz na dwa-trzy lata.

Długo niewymieniany filtr traci swoje właściwości. Woda w zbiorniku szybko mętnieje i następuje nagromadzenie zanieczyszczeń, przez co możemy mieć spore trudności z zapewnieniem odpowiedniego poziomu czystości, nawet jeśli mamy do czynienia z niezbyt dużym akwenem, takim jak basen rozporowy 305x76 cm.

Inne możliwości – przegląd filtrów

Filtry piaskowe to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Istnieją bowiem także filtry kartuszowe. Przeznaczone są one do niewielkich zbiorników, takich jak basen rozporowy dla dzieci. Zapewniają one odpowiednią cyrkulację wody. Ich cechą charakterystyczną jest wyeliminowanie tak zwanego płukania wstecznego. W praktyce oznacza to, że wszystkie zanieczyszczenia usuwane są na bieżąco.

Wśród zalet tych rozwiązań wymienia się również kompaktowe rozmiary, jednak to, że zajmują mało miejsca, w żaden sposób nie wpływa na ich efektywność i skuteczność. Będą szczególnie odpowiednie, jeżeli mamy basen dmuchany.

Niewielkie rozmiary to jednak miecz obosieczny. Sprawiają bowiem, że filtry piaskowe mają ograniczoną żywotność i trzeba je wymieniać częściej niż filtry piaskowe. Na rynku dostępne są również wiszące. Ich zaletą jest wysoka kompaktowość. Sprawdzą się zatem w nieco mniejszych zbiornikach, takich jak basen stelażowy 305x76 cm.

Co do czyszczenia basenu z piasku?

Pompa ssąco-tłocząca wyposażona w odpowiedniej jakości filtr to nie jedyne rozwiązanie, jakie możemy zastosować, jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru piasku ze zbiornika. Równie dobrze sprawdza się czyszczenie basenu odkurzaczem. Na rynku dostępne mamy dwa podstawowe modele:

  • odkurzacze ręczne – swym wyglądem i działaniem przypominają klasyczne odkurzacze domowe. Także i sterowanie jest podobne. Operujemy szczotką, która zasysa piasek wraz z wodą, przy pomocy rury teleskopowej. Opcja ta sprawdza się w przypadku małych i niedużych zbiorników, takich jak basen rozporowy 366x76 cm. Jeżeli mamy do czynienia z większymi akwenami pozbycie się piasku tym sprzętem może być niezwykle praco- i czasochłonne.
  • odkurzacze automatyczne – pozwalają na automatyczne czyszczenie basenu z piasku, osadów, liści i innych zanieczyszczeń. Niektóre odkurzacze automatyczne wymagają podłączenia do pompy filtrujące, inne zaś to jednostki całkowicie autonomiczne zasilane bateryjnie lub akumulatorowo. Czyszczenie dna basenu nigdy nie było prostsze. Jedyne, co musimy zrobić, to właściwie zaprogramować sprzęt i umieścić go w basenie. Gotowe! Urządzenie całą pracę wykona za nas.

Jeżeli mamy niewielki zbiornik, możemy nawet zdecydować się na czyszczenie basenu bez pompy – tylko za pomocą odkurzacza. Oczywiście wówczas musimy zwiększyć ilość stosowanych środków glonobójczych, gdyż brak cyrkulacji wody powoduje ich namnażanie.

Czyszczenie basenu bez pompy jest mniej wydajne, jednak możliwe. To rozwiązanie dobre, jeżeli chcemy ograniczyć koszty związane z kupnem zbiornika i sprawdzi się, na przykład gdy mamy niewielki basen rozporowy ze stelażem.

Odkurzacz basenowy, niezależnie od modelu, sprawdzi się doskonale, jeżeli w planach mamy także czyszczenie niecki basenowej po sezonie. Pozwoli on usunąć wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu odpowiednio przygotujemy sprzęt do przechowywania.

Jest to sprzęt uniwersalny, który pasuje do różnych rodzajów basenów. Możemy go stosować, jeżeli chcemy przeprowadzić czyszczenie basenu Intex, jak i czyszczenie basenu Bestway. Chociaż warto nadmienić, że każda z tych marek produkuje także własne modele odkurzaczy.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego z piasku nie jest skomplikowaną czynnością. Część zanieczyszczeń usuwa pompa piaskowa. Reszty możemy się pozbyć przy pomocy odkurzacza ręcznego lub automatycznego. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych, preferencji oraz efektów, jakie pragniemy uzyskać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.