Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Rower stacjonarny poziomy - czym się różni? Czy warto?

Zakup roweru stacjonarnego to idealny sposób na skuteczny domowy trening.

Jedni decydują się na bieganie, jeszcze inni preferują zajęcia grupowe, np. aerobik, pilates, TRX. Świetnym pomysłem jest także jazda na rowerze. Aby ją realizować we własnych czterech ścianach, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, czyli rower stacjonarny poziomy lub pionowy. Dlaczego warto posługiwać się tymi narzędziami treningowymi? Jazda na rowerze:

 • poprawia kondycję,
 • reguluje poziom cukru we krwi i cholesterolu,
 • pomaga zrzucić zbędne kilogramy,
 • polepsza wydolność,
 • zwiększa siłę mięśni (zwłaszcza ud oraz łydek),
 • zwiększa wytrzymałość,
 • pomaga radzić sobie ze stresem.

Warto wiedzieć: Pierwszy prototyp sprzętu, który przypominał rower, powstał już w XVIII wieku, jednak nie można było nim sterować. Dopiero w kolejnym wieku doszło do opatentowania tzw. roweru biegowego, który uznaje się za namiastkę współczesnego dwukołowca. Jego twórcą był niemiecki wynalazca i konstruktor Karl Drais. To właśnie od jego nazwiska powstało określenie „drezyna”.

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy?

Wiele osób uprawiających sport lub pragnących rozpocząć ćwiczenia zastanawia się, czy kupić jakąś maszynę treningową do użytku prywatnego, np. rower stacjonarny poziomy. Niektórzy twierdzą, że ćwiczenia w domu są mało efektywne, np. ze względu na niedostosowaną do treningu przestrzeń czy przeszkadzających domowników. Jeśli jednak ktoś jest zdeterminowany i naprawdę chce poprawić swoją kondycję i zdrowie, dla niego sprzęt w domu będzie doskonałym rozwiązaniem.

Gdy już zapadła decyzja o zakupie roweru do domu, pozostaje wybrać odpowiedni model. W sklepach dostępny jest rowerek poziomy lub pionowy, a także spinnigowy. Te trzy typy sprzętu służą do regularnego trenowania, jednak nieco się od siebie różnią, przede wszystkim ze względu na budowę. Czym się charakteryzują?

 • Rower pionowy – rower stacjonarny pionowy ma umiejscowione siodełko na równej linii z pedałami. Dzięki temu osoba ćwicząca znajduje się w pozycji wyprostowanej. Rowery te najbardziej przypominają zwykłe, outdoorowe dwukołowce miejskie.
 • Rower poziomyrower stacjonarny poziomy odbiega konstrukcyjnie od rowerów pionowych. W takich maszynach pedały znajdują się mocno z przodu, praktycznie w jednej linii z kierownicą. Mają także wygodne siodełko z oparciem. Pozwalają zatem na trening niemal w pozycji leżącej.
 • Rower spinningowy – do uprawiania spinningu, czyli intensywnego treningu rowerowego pod dachem w domowym zaciszu. Są tak zbudowane, by ćwiczący mógł jechać w pozycji mocno pochylonej. Przypominają zwykłe szosówki (kolarzówki).

Polecane rowery poziome

Wszystko o rowerach stacjonarnych poziomych

Chcąc kupić rower stacjonarny do domu, przede wszystkim myśli się o najbardziej rozpowszechnionym rowerze pionowym, ewentualnie spinningowym. Jednak równie skuteczny może być rower stacjonarny poziomy. Obecnie rowery poziome można nawet dostrzec na ulicach, i to nie tylko kierowane przez osoby mające poważne problemy ze zdrowiem, choć nadal pozostają one w mniejszości. Ma na to wpływ przede wszystkim skomplikowana konstrukcja czy mała zwrotność. Jednak w przypadku modeli stacjonarnych nie to jest istotne.

Dla kogo rower poziomy?

Rower stacjonarny poziomy to maszyna treningowa, z której może korzystać każdy. Jednak głównie sprawdzi się w szczególnych przypadkach. Tego rodzaju urządzenie poleca się przede wszystkim osobom mającym problemy z kręgosłupem, bowiem specjalna konstrukcja roweru chroni odcinek lędźwiowy. Ponadto z roweru poziomego powinny skorzystać także osoby mocno otyłe, którym zależy na skutecznym zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale i komforcie treningu. Z rowerów tego typu będą także zadowoleni seniorzy, gdyż rower treningowy poziomy znacznie ułatwia utrzymanie równowagi.

Jaki rower stacjonarny poziomy?

Wybór roweru poziomego jest tak samo skomplikowany, jak zakup roweru pionowego. By zaopatrzyć się w porządny sprzęt, który posłuży przez lata, należy przeanalizować kilka kwestii. Przede wszystkim warto zainwestować w wyroby cenionych producentów, aby mieć pewność co do solidności konstrukcji i jakości użytych materiałów. Co jeszcze jest ważne, przy zakupie roweru poziomego?

 • Wygodne siodełko, najlepiej regulowane i ergonomiczne.
 • Magnetyczny system hamowania.
 • Elektroniczna kontrola obciążenia.
 • Czytelny wyświetlacz informujący o przebytym dystansie, średniej prędkości, czasie itd.
 • Nośność, która powinna być dopasowana do użytkownika.
 • Wymiary, aby sprzęt zmieścił się w wyznaczonej przestrzeni.
 • Praktyczne dodatki, np. uchwyt na butelkę, czujniki tętna, system kompensacji nierówności podłogi.

Najpopularniejszymi modelami rowerów treningowych poziomych w sklepie Presto są: Zipro, HMS, Hop Sport, Kettler, Sapphire czy InSportLine.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.