Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower treningowy dla starszej osoby?

Potrzeby osób starszych spełnia wiele rowerów treningowych dostępnych w ofercie. Sprawdź, jaki model wybrać.

Rower stacjonarny to jeden z tych sprzętów, który z powodzeniem może być obsługiwany przez niemal wszystkich. Zwłaszcza modele z wygodnymi mechanizmami regulacji obciążenia, jak również wyróżniające się specjalnie przystosowanymi konstrukcjami, które doskonale chronią kręgosłup. Wystarczy więc przeanalizować specyfikacje rowerków i wybrać jeden dla siebie.

Wybieramy najlepszy rower stacjonarny dla seniora

Regularna aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Osoby starsze w żaden sposób nie powinny z niej rezygnować. Dzięki niej poprawia się bowiem praca układu krążenia, wzmocnione zostaje również serce, co może mieć decydujący wpływ dla zapobiegania różnego rodzaju schorzeniom (łącznie z miażdżycą). Nawet kilkadziesiąt minut jazdy na rowerze stacjonarnym może wpłynąć na zwiększenie wydolności organizmu i usprawnienie wielu procesów zachodzących w ciele. To z kolei przekłada się na wyższy poziom codziennego życia.

Nie warto szukać wymówek, zwłaszcza że w sklepie znaleźć można sprzęty doskonale dopasowane do potrzeb i wymagań osób starszych. Ze wszystkich oferowanych urządzeń, polecane są rowery stacjonarne magnetyczne, a także elektromagnetyczne. Wyróżniają się one bowiem kilka kluczowymi cechami, które w przypadku takiego treningu są decydujące.

 • Precyzyjna regulacja obciążenia – zmiana obciążenia odbywa się przy użyciu pokręteł lub wbudowanego komputera. Wystarczy chwila, by dostosować intensywność treningu do własnych możliwości.
 • Programy treningowe – nie są dostępne w każdym modelu, dlatego warto przed zakupem przeanalizować specyfikację sprzętu. Takie funkcje zdecydowanie ułatwiają zmianę obciążenia – wystarczy wskazać najlepszy program, a rower stacjonarny sam zmieni parametry ćwiczeń. Programy treningowe komputera obsługują między innymi rowery stacjonarne Zipro.
 • Funkcje pomiarowe – kolejna rzecz, której warto szukać w specyfikacji. Rower treningowy może mierzyć nie tylko uzyskiwane osiągi (prędkość, czas treningu, dystans etc.), ale również zachowanie organizmu. Szczególnie polecany jest rower stacjonarny z pulsometrem. Dzięki niemu, osoba ćwiczące ma stały podgląd na parametry pracy serca.
 • Ergonomiczna konstrukcja – rower stacjonarny do ćwiczeń powinien pozwolić na łatwe dostosowanie wysokości siodełka i pozycji kierownicy. Wszystko po to, aby senior był w stanie przyjąć najwygodniejszą pozycję podczas ćwiczeń.

Oczywiście na rynku znaleźć można także inne modele sprzętów. Niską ceną wyróżnia się na przykład rower stacjonarny mechaniczny. Należy jednak pamiętać, że jest on nieco ograniczony pod względem regulacji obciążenia. Na pewno nie będzie ona tak precyzyjna, jak w przypadku modeli magnetycznych bądź elektromagnetycznych.

Ciekawym wyborem okaże się także rower treningowy powietrzny . Nie dość, że zapewnia dostęp do potrzebnych funkcji, to jeszcze wyróżnia się dość cichą pracą. Problemem będą tu jednak wysokie ceny. Rowery powietrzne przeważnie kosztują bowiem kilka tysięcy złotych.

Polecane rowery stacjonarne

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy?

W przypadku osób starszych warto zastanowić się nad sprzętami, których konstrukcja umożliwia maksymalne obniżenie obciążenia kości i stawów. Gwarantują to tak zwane rowery poziome. Czym różnią się od standardowych sprzętów treningowych?

Oczywiście konstrukcją. Najważniejsza zmiana dotyczy siodełka. W rowerach poziomych nie dość, że jest większe, to jeszcze składa się z oparcia, dzięki któremu osoba ćwicząca może przyjąć bardzo wygodną pozycję, bez nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

To jednak nie koniec. W rowerach stacjonarnych poziomych pedały znajdują się wyżej, praktycznie na linii siodełka. Podczas ćwiczeń, osoba przyjmuje więc pozycję półleżącą. Dzięki temu chroniony jest nie tylko kręgosłup, ale również kolana i ogólnie wszystkie stawy.

Taka konstrukcja sprawia, że trening jest mniej męczący. Spada też ryzyko wystąpienia ewentualnych kontuzji. Warto zaznaczyć, że rower treningowy poziomy okaże się dobrym wyborem podczas rehabilitacji i dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa.

Rower stacjonarny dla starszej osoby – najważniejsze parametry

Wybór użytych mechanizmów, jak również konstrukcji nie załatwia całej sprawy. Każdy sprzęt powinien zostać sprawdzony także pod kątem konkretnych parametrów technicznych. Wszystko po to, aby jazda na rowerze stacjonarnym okazała się wygodna i bezpieczna. Poniżej przedstawiamy elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu urządzenia dla seniora.

 • Waga koła zamachowego. Nie powinna być zbyt duża, ponieważ sprzęt do rozpędzenia będzie wymagał użycia sporej siły. Na szczęście rynek jest tak zróżnicowany, że bez problemu znajdziecie właściwy sprzęt. W oferowanych rowerach treningowych koło ważyć może od 2 do nawet 20 kilogramów. Jest więc w czym wybierać.
 • Wymiary i waga sprzętu. Nie są to parametry, na które w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, jednak zawsze warto mieć je na uwadze. Zwłaszcza gdy sprzęt znajdzie się w pomieszczeniu o niewielkich metrażu lub gdy trzeba będzie go regularnie przenosić. Dobrym wyborem okaże się rower stacjonarny składany, który zmieści się w szafie czy też niewielkim składziku.
 • Konstrukcja. W przypadku osób starszych, tego typu kwestie trzeba mieć na uwadze w sposób szczególny. Każdy element powinien zostać przystosowany do ich potrzeb, tak aby nie wpływał negatywnie na komfort i bezpieczeństwo treningu. Ergonomiczne siodełko, antypoślizgowe pedały i kierownica, łatwa w obsłudze regulacja wysokości i obciążenia (trudne do odkręcenia pokrętła nie będą dobrym wyborem) – wszystko powinno mieć wpływ na ostateczny wybór.

Jeśli nie jesteście przekonani, który rower dla seniora okaże się najlepszy, zwróćcie uwagę na rankingi popularności oraz opinie. Rowery stacjonarne często są oceniane przez użytkowników, którzy zwracają uwagę na ewentualne mankamenty i na to, jak sprzęt sprawdza się na co dzień. Będzie to przydatny zbiór informacji, który zdecydowanie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Ile kosztuje rower treningowy dla seniora?

Choć parametry i funkcje przedstawione wyżej mają ogromne znaczenie, nie można zapominać o cenie rowerów stacjonarnych. Sprzęt za kilka tysięcy złotych być może okaże się doskonałym wyborem, jednak nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Żeby więc uporządkować kwestię kosztu zakupu omawianych sprzętów, podzieliliśmy je na kilka kategorii.

 • Ile kosztują rowery poziome? Zaczynamy od sprzętów gwarantujących mniejsze obciążenie stawów, kości i kręgosłupa. Specjalna konstrukcja sprawia, że są one nieco droższe od modeli pionowych. Najtańsze rowery treningowe poziome zakupić można za około 700-800 złotych, w przypadku modeli z wieloma funkcjami dodatkowymi ceny zaczynają się od tysiąca złotych. Jaka firma sprzedaje takie sprzęty? Dobrym wyborem okażą się między innymi rowery stajonarne Zipro oraz Spokey.
 • Ile kosztują rowery mechaniczne? Zdecydowanie najtańsze sprzęty, które można zakupić nawet za 200 złotych. Będą to jednak rowery bez rozbudowanych funkcji dodatkowych. Te spotykane są dopiero w rowerach za 400-500 złotych. Z systemów mechanicznych korzystają rowery FUNFIT GYM i vidaXL.
 • Ile kosztują rowery magnetyczne? Dla wielu seniorów będą to rowerki optymalne. Z jednej strony zapewniają bowiem precyzyjną regulację, a z drugiej występują w wersjach, które nie są przekombinowane. Dzięki temu ich obsługa nie powinna sprawiać problemów. Ile trzeba za to zapłacić? Od 430 złotych wzwyż. Modele magnetyczne cieszą się największym zainteresowaniem w kategorii tak zwanych rowerów domowych. Będą to między innymi rowerki Spokey oraz VIVO.
 • Ile kosztują rowery elektromagnetyczne? Przeważnie znajdują się półkę wyżej niż modele magnetyczne. Także w kontekście ceny. Ceny zaczynają się od około tysiąca złotych, jednak w zamian otrzymujemy rozbudowany sprzęt, z którego korzystać mogą nie tylko osoby starsze. Rowery Horizon Fitness, Zipro i Nautilus często występują w wersjach elektromagnetycznych.

Do tego dochodzą rowerki powietrzne, które jednak potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dobrze dobrany sprzęt dla seniora pozwoli mu zadbać o kondycję, jak również zwiększyć wytrzymałość organizmu. Warto więc celować w modele wysokiej jakości.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.