Udostępnij
Skomentuj

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy? Jakie są różnice?

Z oferowanych rowerków treningowych korzystać mogą niemal wszyscy. Wystarczy wybrać odpowiedni model.

Różnią się one między sobą nie tylko najważniejszymi parametrami technicznymi, ale również sposobem wykonania. Doskonale widać to w przypadku zestawienia rowerów pionowych i rowerów stacjonarnych poziomych. Warto więc dokładniej omówić ich charakterystykę, a także wskazać, dla jakich osób są przygotowywane.

Czym różni się rower treningowy poziomy od pionowego?

Od razu trzeba zaznaczyć, że oba urządzenia służą do tego samego. Pozwalają wzmocnić mięśnie nóg, zmniejszyć objętość ud i ujędrnić pośladki. Do tego oczywiście dochodzi spalanie kalorii i wyszczuplenie sylwetki.

Rowery stacjonarne zalecane są więc nie tylko sportowcom, ale również wszystkim chcącym wprowadzić do swojego życia nieco ruchu, bez konieczności wychodzenia z domu i przeznaczania pieniędzy na karnet na siłownię bądź do klubu fitness. Co ważne, z rowerów treningowych korzystać mogą też osoby starsze.

Producenci przygotowują mnóstwo tak zwanych sprzętów domowych, dostosowywanych specjalnie dla użytkowników mniej zaawansowanych. Korzystają one z wygodnych systemów regulacji obciążenia, dzięki którym z łatwością zrealizujemy każdy plan treningowy.

Do tego dochodzą także różnego rodzaju funkcje dodatkowe, do których jednak przejdziemy w dalszej części tekstu. Najpierw wypada zająć się charakterystyką obu sprzętów – rowerów pionowych i poziomych, by móc je ze sobą porównać.

Rower stacjonarny pionowy – czym się wyróżnia? Czy warto kupić?

Do czynienia mamy ze standardowym sprzętem treningowym, który na rynku pojawia się znacznie częściej. Pedały w rowerze pionowym znajdują się w linii siodełka, dokładnie pod nim. Dzięki temu noga podczas ćwiczeń jest tylko trochę zgięta (przed treningiem należy dostosować wysokość siodełka, tak aby ćwiczenia nie obciążały zbytnio kolan).

Rower pionowy dobrze imituje prawdziwe dwukołowce, zastosowane systemy pozwalają w łatwy sposób dostosować opór, jaki stawia zamontowane koło zamachowe. Dzięki temu, rowery treningowe pionowe okażą się dobrym wyborem podczas:

 • odchudzania,
 • wzmacniania mięśni nóg,
 • pracy nad kondycją,
 • poprawy wydolności organizmu.

Warto zaznaczyć, że tego typu sprzęty występują na rynku w wielu wersjach i konfiguracjach. Z łatwością można je więc dobrać do własnych potrzeb i możliwości. Z powodzeniem mogą z nich korzystać osoby aktywne fizycznie i początkujący. Nie będą wskazane wyłącznie dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem.

Rower stacjonarny pionowy – wady i zalety

ZALETY

 • wiele modeli dostępnych na rynku
 • najtańsze rowery pionowe kosztują około 200 złotych
 • łatwa obsługa
 • różne systemy regulacji obciążenia
 • Idealny zarówno do podstawowego, jak i bardziej zaawansowanego treningu
 • nie zajmuje dużo miejsca

WADY

 • nieodpowiedni dla ludzi ze schorzeniami kręgosłupa
 • niektóre rowery mogą być niewygodne podczas dłuższego stosowania

Czy warto kupić rower poziomy? Kto powinien z niego skorzystać?

Już na pierwszy rzut oka widać podstawowe różnice w budowie. Rowery treningowe poziome są wyposażane w duże siodełka z oparciem i specjalnymi rączkami, które ułatwiają wejście na maszynę i utrzymanie się na niego podczas ćwiczeń.

Co ważne, siodełko ułożone jest znacznie niżej – koło zamachowe z pedałami znajduje się przed osobą ćwiczącą, dzięki czemu przyjmuje ona pozycję półleżącą. Wszystko to przekłada się na znacznie mniejsze obciążenie kręgosłupa oraz skuteczną ochronę odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Ułożenie najważniejszych elementów (np. siodełka) można w łatwy sposób regulować, co oczywiście wpływa na komfort ćwiczeń.

Biorąc pod uwagę budowę rowerków poziomych, korzystać z nich powinny osoby:

 • starsze,
 • zmagające się z dysfunkcjami ruchowymi i schorzeniami kręgosłupa,
 • z dużą nadwagą,
 • powracające po ciężkich urazach.

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym poziomym w znacznie mniejszym stopniu obciążają kości, stawy i kręgosłup. Podobnie jak w przypadku modeli pionowych, możemy liczyć na spory wybór modeli zróżnicowanych pod względem technicznym. Musimy jednak przygotować się na nieco wyższe ceny.

Rower stacjonarny poziomy – wady i zalety

ZALETY

 • wygodne siodełko z oparciem
 • osoba ćwicząca wygodną pozycję półleżącą
 • mniejsze obciążenie kręgosłupa
 • idealny dla osób z dysfunkcjami ruchu
 • łatwa regulacja najważniejszych elementów

WADY

 • wyższe ceny niż w przypadku rowerów pionowych
 • zajmuje więcej miejsca

Polecnae rowery poziome

Rowery pionowe i poziome – co lepsze?

Różnice w konstrukcjach obu urządzeń sprawiają, że są one kierowane do konkretnych grup odbiorców. Rowery poziome powinny zainteresować osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami z kręgosłupem. Dzięki przyjęciu pozycji półleżącej, nie muszą obawiać się nadmiernego bólu czy też pogorszenia swojego stanu. Wręcz przeciwnie.

Z tego samego powodu rowery poziomy będzie dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy do regularnej aktywności fizycznej wracają po poważnej kontuzji. Obciążenia podczas takich ćwiczeń są mniejsze, co znacząco ułatwia odzyskanie pełnej sprawności. Rower treningowy poziomy może okazać się pierwszym wyborem dla osób ze sporą nadwagą. Na początku nie można bowiem nadmiernie obciążać organizmu. Taki trening przyniesie bowiem więcej szkód niż pożytku. Z tego właśnie względu modele poziome wydają się najlepiej dostosowane do potrzeb takich osób.

A co z rowerami pionowymi? Czy zostały stworzone dla całej reszty? I tak i nie. Prawdą jest, że z takich sprzętów możemy korzystać niezależnie od tego, czy regularna aktywność fizyczna to dla nas codzienność czy dopiero zaczynami przygodę z treningiem. Warto jednak pamiętać o tym, że oferowane na rynki pionowe rowery stacjonarne różnią się pod wieloma względami. Należy je więc dopasować do własnych potrzeb i zdolności. To oczywiście wymaga przeprowadzenia analizy specyfikacji poszczególnych modeli.

Jak kupić rower pionowy lub poziomy?

Odpowiedź na tak postawione pytani nie musi być wcale prosta. Wynika to oczywiście z tego, że producenci dostarczają na rynek sprzęt dla różnych grup odbiorców. Niezależnie od tego, czy kupujemy rower pionowy czy poziomy, warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Czy ma być to wyłącznie sprzęt pomocniczy, z którego skorzystamy 1-2 razy w tygodniu czy może główna maszyna treningowe do intensywnych ćwiczeń? Odpowiedzi na takie pytania są ważne w kontekście analizy kluczowych parametrów technicznych. Jakich dokładnie?

 • Mechanizm oporu – w obu kategoriach do wyboru mamy modele korzystające z czterech różnych systemów. Zdecydowanie najtańsze będą rowery mechaniczne, które generują obciążenie przy użyciu standardowych hamulców z pasków klinowych. Żywotność takich elementów nie jest zbyt duża, do tego dochodzi mało precyzyjna regulacja obciążenia. Lepiej pod tym względem sprawdzają się rowery magnetyczne, których parametry możemy zmieniać przy pomocy pokrętła lub komputera (w zależności od modelu). Jeszcze bardziej rozbudowane są rowery elektromagnetyczne, kierowane głównie do zawodowców. Warto wspomnieć jeszcze o rowerach powietrznych, które jednak pojawiają się znacznie rzadziej. Są również bardzo drogie.
 • Waga koła zamachowego – im cięższe, tym większe może być generowane obciążenie. Początkującym zaleca się zakup rowerów z kołami o wadze około 6-7 kg. Cięższe sprzęty pozwolą na intensywniejsze ćwiczenia.
 • Komputer i funkcje – wbudowany komputer z wyświetlaczem zdecydowanie ułatwia trening. Zwłaszcza wówczas, gdy obsługuje on wiele funkcji. Mogą one dotyczyć pomiarów aktywności (czas, prędkość, dystans, ilość spalonych kalorii etc.) oraz łączności bezprzewodowej i związanej z nią współpracy z urządzeniami mobilnymi. Zainstalowane na smartfonach dedykowane aplikacje treningowe zdecydowanie rozszerzają funkcjonalność rowerów.

Znaczenie mają także wymiary sprzętu (popularne są rowery stacjonarne składane) oraz jakość wykonania konstrukcji. Warto przejrzeć nie tylko specyfikację, ale również opinie innych użytkowników, którzy często dzielą się tym, jak konkretny rower sprawdza się w rzeczywistości. Niektóre modele są rozbudowywane o przydatne dodatki, takie jak na przykład uchwyt na bidon czy podstawka pod urządzenie mobilne.

Jacy producenci rowerów stacjonarnych są godni polecenia? Odpowiedzi warto szukać w naszych rankingach popularności. Jak pokazują zestawienia najchętniej kupowanych sprzętów, sporym uznaniem cieszą się między innymi rowery stacjonarne Zipro, vidaXL, Spokey, HMS oraz BH Fitness. Analiza powyższych kwestii pomoże w wyborze najlepszych rowerów stacjonarnych poziomych oraz pionowych.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.