Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA GeForce RTX 2080 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Laptopy gamingowe z grafiką NVIDIA RTX2080 są już obecne w sprzedaży. Czy RTX2080 to karta godna uwagi?

Wśród topowych laptopów gamingowych znajdziemy już sporo urządzeń, które wyposażono w najnowsze układy graficzne od NVIDIA – RTX 2080. Urządzenia z grafiką RTX 2080 nie należą do tanich, ale za to mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o parametry oraz wydajność.

Polecane karty graficzne

Nvidia GeForce RTX 2080 w laptopie – specyfikacja

Grafika NVIDIA RTX 2080 to jedna z najnowszych propozycji tej marki i jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można spotkać w laptopach gamingowych. Jest to karta graficzna oparta na najnowszej architekturze Turing, która zapewnia zdecydowanie wyższą wydajność niż poprzednia generacja kart graficznych, wspiera rozwiązania z zakresu SI oraz umożliwia stosowanie ray tracingu, który wprowadza do gier dynamiczne, generowane w czasie rzeczywistym odbicia i refleksy. Techniki te zdecydowanie wpływają na wrażenia wizualne w grach, a dokładna specyfikacja karty NVIDIA RTX 2080 prezentuje się następująco.

  • Seria – GPU NVIDIA RTX2080 to seria Turing.
  • Technologia – karta powstała w 12 nm procesie technologicznym.
  • Taktowanie bazowe – od 735 do 1380 MHz.
  • Taktowanie podwyższone – od 1095 do 1590 MHz.
  • Liczba rdzeni CUDA – 2944.
  • Typ pamięci – GDDR6, w standardzie 8 GB pamięci.
  • Wykorzystane technologie – Ray Tracing w czasie rzeczywistym, VR Ready, SI w tworzeniu grafiki, kompatybilność z G-Sync.

Nvidia GeForce RTX 2080 w laptopie – zastosowanie

Układ graficzny NVIDIA RTX 2080 to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o graczach oraz najbardziej wymagających użytkownikach. Grafika RTX 2080 trafiła już do topowych laptopów gamingowych, które są chętnie wybierane przez graczy, ale też przez osoby zajmujące się projektowaniem grafiki lub animacją.

Laptopy wyposażone w grafikę RTX 2080 to solidnie skonfigurowane jednostki, w których znajdziemy nie tylko wydajną grafikę, ale też najnowsze procesory i7 lub i9, spory zapas pamięci RAM DDR4 oraz szybkie dyski SSD, dlatego są to urządzenia zapewniające wysoki komfort pracy na dużych plikach, na zaawansowanych projektach oraz w najnowszych grach.

Karta graficzna NVIDIA RTX 2080 wykorzystuje najnowszą architekturę Turing, która pozwala na efektywne wykorzystywanie zaawansowanego cieniowania, SI oraz Ray Tracingu w grach i to w czasie rzeczywistym. Niestety na ten moment niewiele produkcji w pełni wykorzystuje ten potencjał, ale to powinno zmienić się już wkrótce. Karta RTX 2080 wspiera również technologię 3D VR, dlatego laptopy w nią wyposażone są świetnym wyborem dla miłośników gier i aplikacji trójwymiarowych.

Nvidia GeForce RTX 2080 w laptopie – wydajność

Karta graficzna do laptopa NVIDIA RTX2080 to flagowa jednostka marki NVIDIA, którą wyposażono w 8 GB pamięci RAM GDDR6. Jest to układ graficzny, który ma zapewnić nawet sześciokrotnie wyższą wydajność niż karty graficzne poprzednich generacji. Za wzrost wydajności w grach odpowiada zarówno spory zapas pamięci RAM – 8 GB GDDR6, a także wysoki poziom maksymalnego taktowania, który wynosi nawet 1590 MHz.

Oficjalne parametry techniczne są istotne, ale bardzo ważną kwestią pozostaje to, jak wybrana grafika spisuje się w praktyce. Kluczowe informacje znajdziemy w najważniejszych benchmarkach:

  • 3D Mark Time Spy – test przeprowadzony dla rozdzielczości 2560 x 1440 przyniósł 9219 punktów. Sama grafika uzyskała w tym teście 9542 punkty, co jest niezłym wynikiem, który lokuję tę grafikę o kilkanaście procent powyżej układu RTX 2070 w laptopach.
  • 3D Mark Fire Strike – test przeprowadzony dla rozdzielczości 1920 x 1080 przyniósł grafice RTX 2080 20595 punktów, co pozwoliło jej znów pozostawić w tyle układ RTX 2070.

Laptopy gamingowe z mocnymi układami graficznymi są jednak kupowane głównie do gier, a nie do przeprowadzania benchmarków, dlatego warto zweryfikować to, jak grafika RTX 2080 radzi sobie w popularnych grach. Informacje te zaprezentowano w poniższej tabeli.

Nvidia GeForce RTX 2080 w laptopie - porównanie z innymi modelami

Karta graficzna NVIDIA RTX 2080 w laptopach spisuje się naprawdę nieźle i to zarówno w testach, codziennym użytkowaniu, jak również w grach. By wyrobić sobie opinię na jej temat i dostrzec wyraźne różnice pomiędzy tym układem i kartami poprzedniej generacji, warto zerknąć jeszcze na porównanie karty RTX 2080 z modelem GTX 1080 oraz GTX 1060.

Jak widać, karta RTX 2080 w laptopach jest zauważalnie wydajniejsza i bardziej zaawansowana niż konstrukcje poprzednich generacji. Oferuje więcej jednostek teksturyzujących i rasteryzujących, a także zapewnia znacznie wyższą płynność w nowych grach, dlatego gracze oraz najbardziej wymagający użytkownicy, którzy szukają niezawodnego układu graficznego do laptopa, powinni zainteresować się właśnie modelem RTX 2080.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.