Udostępnij
Skomentuj

Zewnętrzna karta graficzna - jak działa karta graficzna USB?

Zewnętrzna karta graficzna to urządzenie, które nawet ultramobilny laptop zmieni w komputer gamingowy.

Zakup laptopa zawsze oznacza szukanie kompromisów. Musimy wybierać między konstrukcjami gamingowymi, dedykowanymi graczom i najbardziej wymagającym użytkownikom, laptopami uniwersalnymi, a komputerami ultramobilnymi, gdzie najistotniejsze są niewielkie wymiary i długi czas pracy na baterii. Każdy z tych laptopów ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale też wady, które mogą okazać się dyskwalifikujące dla danego użytkownika. Co zrobić w takiej sytuacji? Jest jedno rozwiązanie, które może pomóc w podjęciu decyzji. To właśnie zewnętrzna karta graficzna, czyli eGPU.

Jakie możliwości daje nam karta graficzna USB? Wystarczy, że podłączymy ją do laptopa, by zyskać dostęp do bardzo wysokiej wydajności układu graficznego. W praktyce oznacza to, że nawet laptop ultramobilny, wyposażony jedynie w bardzo słabą, zintegrowaną kartę graficzną, w kilka chwil stanie się pełnoprawną maszyną do gier komputerowych. Zewnętrzna karta graficzna sprawia, że już nie trzeba szukać kompromisów czy kupować dwa laptopy. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której dany użytkownik potrzebuje laptopa ultramobilnego, bo często podróżuje i pracuje zdalnie. Ten sam użytkownik, raz na jakiś czas, lubi sobie pograć. Gdyby nie zewnętrzna karta graficzna, musiałby kupić dwa laptopy - ultramobilny do wygodnego podróżowania i gamingowy do gier. Dzięki eGPU nie ma najmniejszego problemu, by mógł grać na komputerze, który na co dzień wykorzystywany jest do pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat eGPU? Oto kilka słów o nas, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie karty graficznej USB.

Zewnętrzna karta graficzna - zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy, omawiane rozwiązania kierowane są przede wszystkim do użytkowników potrzebujących dodatkowej mocy obliczeniowej, pozwalającej na obsługę bardziej wymagających programów. Producenci najczęściej jednak promują stacje jako sprzęt dla graczy. Mają być one prawdziwym wybawieniem dla osób, które chcą zaopatrzyć się w wydajniejszy sprzęt, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup całego laptopa.

Nie ma co ukrywać, że nawet nowe, nawet najbardziej wydajne laptopy w wielu przypadkach ustępują gamingowym komputerom stacjonarnym, dlatego też zewnętrzna karta graficzna ma zatrzeć różnice między obiema kategoriami sprzętu. Naturalnie, nie uda się tego zrobić całkowicie, chociażby z uwagi na fakt procesora zastosowanego w laptopie. Ten, mimo wszystko, będzie zauważalnie słabszy od swojego stacjonarnego odpowiednika, co może spowodować powstanie tzw. wąskiego gardła, co uniemożliwi pełne wykorzystanie potencjału karty graficznej umieszczonej w stacji eGPU.

Zewnętrzna karta graficzna może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem również z innego powodu. Pozwala ona bowiem znacząco zwiększyć wydajność lekkich, ultramobilnych laptopów, którym daleko do sporych i ciężkich maszyn o typowo gamingowym charakterze.

Karta graficzna USB - zalety i wady

O mocnych stronach eGPU już pisaliśmy. Pozwala przede wszystkim znacząco zwiększyć wydajność laptopa, z czego skorzystają zarówno gracze, jak i osoby pracujące na przykład przy montażu i edycji wideo. Ze względu na to, że stacje posiadają również własne złącza, mogą posłużyć do stworzenia bardzo wydajnej maszyny komputerowej, która nadal pozostanie niewielkim laptopem.

To wszystko jednak nie oznacza, że zewnętrzne karty graficzne są pozbawione wad. Ta najpoważniejsza dotyczy ceny, która jest dość spora. Sama stacja to koszt przeszło 1000 złotych, choć dostępnych jest wiele znacznie droższych modeli. Do tego należy doliczyć również koszt zakupu karty graficznej – popularny model GeForce RTX 3060 z 12 GB pamięci GDDR6 kosztuje obecnie od 2500 złotych wzwyż. Razem daje nam to prawie 4 tysiące złotych. Nadal mniej niż za gamingowego laptopa, ale wystarczająco, by argument o możliwości poprawy mocy obliczeniowej po niższych kosztach znacząco zmalał.

Możemy się również zdecydować na stacje z dołączoną kartą. Znajdziemy je w ofercie takich producentów jak ASUS, którzy reklamują się możliwościami rozbudowy nawet niewielkich laptopów o zewnętrzne karty bardzo wysokiej wydajności.

Kolejnym problemem jest kompatybilność eGPU z laptopami. Mogą one zostać bowiem podłączone wyłącznie do urządzeń wyposażonych w złącze Thunderbolt 3 lub nowsze, które również do tanich nie należą (ceny zaczynają się od około 4 tysięcy złotych).

Jeśli jednak posiadacie laptop z tym złączem i jesteście w stanie poświęcić sporo pieniędzy na zewnętrzną kartę graficzną, nie spodziewajcie się, że wydajność Waszego urządzenia wzrośnie do poziomu porównywalnego z najlepszymi komputerami stacjonarnymi. Różnica może wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu klatek na sekundę, przy dokładnie tej samej karcie graficznej umieszczonej w stacji eGPU.

eGPU - czy to ma sens?

Pomimo wymienionych wyżej ograniczeń sprzętu, nie można powiedzieć, że zewnętrzne karty graficzne nie mają sensu. Sprawdzą się one przede wszystkim po podłączeniu ich z laptopami wyposażonymi w przyzwoite procesory (np. Intel Core i5 i i7 11. generacji) i w zintegrowane jednostki GPU. Dzięki temu, poradzą sobie one z wszystkimi nowymi grami, w zależności od ustawień rozdzielczości i szczegółowości detali.

eGPU to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć wydajność posiadanego sprzętu, bez rezygnowania z jego mobilności. W tych przypadkach zakup wspomnianych zestawów może okazać się sensowny. Warto jednak dodać, że zewnętrzna karta graficzna to także niemały koszt, więc może lepiej zainwestować w lepszy laptop? To zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Udostępnij
4,9
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.