Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie?

Wielu graczy zastanawia się, czy wymiana karty graficznej w laptopie jest możliwa. Poznaj kilka wskazówek.

Karta graficzna to podstawowy element specyfikacji każdego komputera. W przypadku urządzeń stacjonarnych wymiana podzespołów nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy zdjąć obudowę i zastąpić starszy moduł znacznie nowszym, aby móc ponownie cieszyć się z zabawy przy wielu wymagających grach. Jednak zmiana karty graficznej w laptopie to już znacznie trudniejsza czynność. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób można przeprowadzić taką operację. W niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze szczegóły. 

Wymiana karty graficznej w laptopie

Po kilku latach użytkowania laptopa nadchodzi moment, że jego wydajność przestaje być satysfakcjonująca. Problem ten dotyczy zwłaszcza graczy. Na rynku pojawia się wiele interesujących produkcji, a ich wymagania sprzętowe stale rosną. Dlatego coraz więcej fanów wirtualnej rozrywki zastanawia się, czy można wymienić kartę graficzną w laptopie. Wszystko zależy od jego konstrukcji. Osobną kwestię stanowi wymiana zintegrowanej karty graficznej od wymiany karty dedykowanej.  

Właściciele urządzeń gamingowych, w których zainstalowano dedykowaną kartę graficzną, będą mogli ją wymienić, dzięki specjalnemu złączu MXM. Należy jednak zwrócić uwagę na jego kompatybilność z kartą graficzną. Pierwsza generacja złączy obejmuje – MXM-I, MXM-II, MXM-III oraz. MXM-IV. Natomiast przedstawiciele drugiej generacji, która przyjęła nazwę MXM3 to – MXM-A, MXM-B oraz MXM 3.1. Oznaczenia te są niezwykle istotne i na tej podstawie powinniśmy dobrać nową kartę. Generacje złącz nie są ze sobą kompatybilne. Natomiast nowsze złącza zgodne są ze starszymi w obrębie jednej generacji. Warto zaznaczyć, że kompatybilność powinna zachodzić również w przypadku oprogramowania VGA BIOS, rozmiarów karty oraz rozstawu otworów. 

Polecane laptopy

Oczywiście wymiana grafiki w laptopie wymaga umiejętności i precyzji. Niemniej jednak może znacznie poprawić komfort zabawy przy ulubionych tytułach, a przede wszystkim uchronić nas przed koniecznością zakupu nowego laptopa. 

Powyższe wskazówki dotyczą jedynie kart dedykowanych. A czy można wymienić zintegrowaną kartę graficzną w laptopie? W tym przypadku nie jest możliwa wymiana karty na inną, gdyż została przylutowana do konstrukcji płyty głównej. Takie rozwiązanie nie jest raczej stosowane wśród producentów urządzeń gamingowych. 

Uwaga!

Gdy sprzęt przestaje radzić sobie z obsługą nowych gier, nie oznacza to, że konieczna jest wymiana lub naprawa karty graficznej w laptopie. Bardzo częstą przyczyną problemów związanych z wydajnością może być brak aktualnych sterowników lub niewystarczający zasób pamięci RAM. Warto sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny, zanim zdecydujemy się na wymianę karty.

Karty graficzne ze standardem MXM

Gracze często szukają pomysłów na poprawienie możliwości laptopa – wymiana karty graficznej może przynieść oczekiwane efekty. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność złącz, a następnie wybrać kartę, która sprawdzi się na pokładzie naszego urządzenia. 

Nowa karta graficzna w laptopie może być doskonałym rozwiązaniem, jeżeli postawimy na ofertę renomowanych producentów. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją modelu NVIDIA GeForce GTX 1060 przeznaczonego właśnie na pokład urządzeń mobilnych. Równie interesująco prezentuje się AMD Radeon RX 580. Takie jednostki z pewnością doskonale sprawdzą się na pokładzie urządzeń i pozwolą na uruchomienie wielu zaawansowanych gier.

Polecane karty graficzne

Dowiedz się więcej

Wymiana karty graficznej w laptopie na lepszą może znacznie poprawić wydajność w grach. Należy jednak pamiętać, że pozostałe elementy specyfikacji komputera również powinny gwarantować atrakcyjną specyfikację. Mowa tu, chociażby o szybkim procesorze i odpowiednio dobranej pamięci RAM. W przeciwnym razie może okazać się, że nadal nie uzyskamy oczekiwanych efektów. 

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Nie ulega wątpliwości, że wymiana karty graficznej na mocniejszą w laptopie to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, jeżeli oczekujemy wydajności na najwyższym poziomie. Jak to zrobić? Wystarczy kilka prostych kroków.

  • Sprawdź, gdzie jest karta graficzna w laptopie. W wielu przypadkach należy rozkręcić obudowę, lecz niektóre laptopy zostały wyposażone w pokrywę serwisową, którą wystarczy zdemontować.
  • Zadbaj o ochronę ESD. Specjalne opaski antystatyczne ochronią podzespoły przed uszkodzeniem.
  • Przed demontażem karty graficznej wyjmij baterię z laptopa.
  • Zamontuj nową kartę graficzną. Zrób to ostrożnie i precyzyjnie.
  • Zamontuj obudowę.

Wymiana karty graficznej w laptopie Asus oraz innych popularnych urządzeniach nie powinna stanowić większego problemu. Taką operację należy jednak wykonać bardzo skrupulatnie, aby nie uszkodzić żadnych podzespołów. 

Warto wiedzieć!

Jeżeli wymiana karty graficznej w laptopie Lenovo, Asus czy MSI okaże się zbyt trudna, warto zapoznać się z filmami instruktażowymi w internecie. Innym rozwiązaniem może być pomoc specjalisty. Tutaj rodzi się pytanie – ile kosztuje wymiana karty graficznej. Usługa ta zazwyczaj nie jest droga, a często stanowi jedyne rozwiązanie. Dzięki temu mamy gwarancję, że cały proces upłynie z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa.

Zewnętrzna karta graficzna

Jeżeli z różnych przyczyn wymiana karty graficznej w laptopie nie wchodzi w grę, istnieje ciekawe i sprawdzone przez wielu użytkowników rozwiązanie. Mowa o niezwykle interesującym urządzeniu, jakim jest karta graficzna do laptopa zewnętrzna. Chociaż na rynku moduły eGPU dostępne są od wielu lat, niektórzy użytkownicy często zapominają o tej możliwości. 

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór takowego urządzenia, powinniśmy sprawdzić, czy na pokładzie laptopa posiadamy złącze Thunderbolt 3, gdyż to właśnie za jego pośrednictwem uzyskamy połączenie pomiędzy komputerem a zewnętrzną kartą. Warto zaznaczyć, że zewnętrzne karty eGPU wyposażone są najczęściej w dodatkowe porty USB, a niekiedy również Ethernet.

Należy pamiętać, że z reguły w ofercie znajdziemy stacje eGPU bez karty graficznej, którą dokupimy osobno. Interesującym wyjątkiem może być stacja Helios FX z kartą AMD Radeon RX 580 GTS na pokładzie, która z pewnością poprawi wydajność urządzenia podczas zabawy przy ulubionych grach. Użytkownicy faktycznie będą mogli uzyskać wyższą płynność animacji. Natomiast nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian. Pamiętajmy, że nadal wiele zależeć będzie od pozostałych podzespołów. 

Takie rozwiązanie nie wszystkim przypadnie do gustu. Dlaczego? Otóż wadą może być wysoka cena. Często dużo bardziej opłacalną opcję stanowi zakup gamingowej jednostki, która zaoferuje nam wiele godzin rozrywki przez najbliższe lata. Ponadto nie każdy laptop oferuje połączenie Thunderbolt 3. Niektóre starsze sprzęty już nie pozwolą na taką metodę komunikacji.

Pamiętajmy, że laptop to w założeniu komputer przenośny. Jeżeli planujemy grać w podróży, zewnętrzna karta może znacznie utrudnić komfort zabawy. Natomiast w domu sprzęt ten może się sprawdzić, o ile nasz laptop pozwoli na jej instalację. Warto przypomnieć, że w przypadku wymiany karty graficznej w laptopie cena często będzie niższa, względem zastosowania zewnętrznego modułu.

Udostępnij
5,0
7 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Mam laptop Lenovo Legion Y720, w którym to jesteś karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1060 ze złączem PCIe. Czy to oznacza, że mogę ją wymienić, czy nie? Ktoś mógłby odpowiedzieć, bo nie czaję tych MXM itd?...
Nwm kto pisał ten artykół ale karta zintagrowana jest zintegrowana z procesorem i żeby ją wymienić to trzeba wymienić de fakto procesor. Można rozpoznać integre po nazwie - Intel graphic czy amd vega. Układy NVidia są niezależne i mozna je wymienić. Pytanie czy są one wlutowane w płytę główną czy nie. Tu jest tak samo z procesorem. Jeśli jest coś lutowanie to można to rozlutować i przylutować ponownie. Tylko to kosztuje wiecej.
Specjalista Morele | 09:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.