Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

W wybranych laptopach gamingowych można znaleźć GPU NVIDIA RTX 2070 Max-Q. Jaka jest wydajność tej karty?

Po premierze układu NVIDIA RTX 2070 w wersji desktopowej dość szybko do sprzedaży trafiły także karty mobilne, a w tym karta NVIDIA RTX 2070 Max-Q, która jest rozwiązaniem bardziej energooszczędnym, a przez to idealnym do smukłych laptopów dla graczy. Czy to karta która jest godna uwagi? Jak wypada w testach i jaka jest jej specyfikacja?  

Polecane karty graficzne

Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q w laptopie – specyfikacja

Wśród kart graficznych z serii Turing do laptopów znajdziemy zarówno standardowe karty mobilne, jak również modele z serii Max-Q, które charakteryzują się niższym taktowaniem, niższym zapotrzebowaniem na chłodzenie oraz większą energooszczędnością. Jedną z kart tego typu jest właśnie grafika NVIDIA RTX 2070 Max-Q, której parametry prezentują się następująco:

  • Seria – Turing.
  • Technologia – karta powstała w 12 nm procesie technologicznym.
  • Taktowanie bazowe – od 885 do 1080 MHz.
  • Taktowanie podwyższone – od 1185 do 1305 MHz.
  • Liczba rdzeni CUDA – 2304.
  • Typ pamięci – GDDR6, w standardzie 8 GB pamięci.
  • Wykorzystane technologie – Ray Tracing w czasie rzeczywistym, VR Ready, SI w tworzeniu grafiki, kompatybilność z G-Sync.

Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q w laptopie – zastosowanie

Karta graficzna do laptopów NVIDIA RTX 2070 Max-Q należy do kart o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Cała seria produktów Max-Q to rozwiązania zaprojektowane z myślą o pogodzeniu dwóch sprzeczności – wysokiej wydajności z niewielkimi gabarytami laptopów gamingowych. Jeśli planujemy zakup smukłego laptopa do gier, to właśnie grafika Max-Q będzie odpowiednim wyborem.

Karta NVIDIA RTX 2070 Max-Q należy do nowości marki NVIDIA, które oparto o architekturę Turing. Są to karty graficzne, które wspierają zaawansowane cieniowanie, ray tracing w czasie rzeczywistym oraz rozwiązania typu SI w grach.

Grafika NVIDIA RTX 2070 Max-Q znajduje zastosowanie głównie w smukłych i mobilnych laptopach gamingowych oraz w wydajnych urządzeniach do ogólnego zastosowania. To karta, która zapewnia grywalność w najnowszych produkcjach, a jednocześnie nie czyni z laptopa ciężkiego i masywnego sprzętu, gdyż nie wymaga zastosowania ekstremalnie rozbudowanego chłodzenia.

Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q w laptopie – wydajność

Grafika do notebooków NVIDIA RTX 2070 Max-Q to jedna z najnowszych jednostek graficznych marki NVIDIA GeForce. Podobnie, jak standardowy model mobilny RTX 2070, grafikę RTX 2070 Max-Q wyposażono w 8 GB pamięci RAM GDDR6, co zapewnia jej optymalną wydajność w grach komputerowych.  

Dla lepszego poglądu na wydajność karty RTX 2070 Max-Q, warto rzucić okiem na wyniki popularnych benchmarków:

  • 3D Mark Time Spy – test przeprowadzony w rozdzielczości 2560 x 1440 zakończył się wynikiem 6017 punktów. Sama grafika uzyskała w tym teście 6028 punktów, co jest całkiem niezłym wynikiem (ok. 9% lepszym niż w przypadku karty NVIDIA GTX 1080 Max-Q).
  • 3D Mark Fire Strike – test przeprowadzony w rozdzielczości 1920 x 1080 przyniósł grafice RTX 2070 Max-Q 16533 punkty, co jest z kolei wynikiem słabszym niż w przypadku kart GTX 1080 Max-Q o jakieś 6%.

Testy i benchmarki to jeszcze nie wszystko, co warto zweryfikować, gdy chcemy sprawdzić realną wydajność karty graficznej. Kluczowa jest przecież wydajność w grach, a ta prezentuje się następująco.  

Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q w laptopie - porównanie z innymi modelami

Grafika NVIDIA RTX 2070 Max-Q ma niższą wydajność niż układ standardowy, ale za to można zastosować ją w laptopie o smukłej obudowie. By dostrzec jeszcze więcej różnic warto zerknąć na poniższą tabelę, w której porównano karty: RTX2060 Max-Q, RTX 2070 Max-Q i RTX2080 Max-Q.

Dodatkowo karta graficzna NVIDIA RTX 2070 Max-Q nie jest tak wydajną jednostką, jak standardowa karta mobilna RTX 2070, jest nawet nieco mniej wydajna w grach niż model GTX 1070, ale za to oferuje wsparcie dla nowszych technologii i rozwiązań gamingowych oraz może być stosowana w najsmuklejszych obudowach do laptopów gamingowych.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.