Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Laptop z dotykowym ekranem – jak wybrać? Czy warto?

Możliwości laptopa z ekranem dotykowym niczym z tabletu? To możliwe. Tylko który model wybrać? Sprawdź!

Laptop to urządzenie, które można wykorzystać do wielu czynności: do pracy, oglądania filmów czy przeglądania Internetu. W każdym z tych przypadków ciekawym wyborem mogą okazać się laptopy z dotykowym ekranem. Ich funkcjonalność przewyższa możliwości standardowego notebooka.

Jaki laptop z dotykowym ekranem wybrać?

Wraz z systemem Windows 8 na komputery osobiste, który wspiera obsługę gestów oraz ma do tego przystosowany interfejs, pojawiła się szansa na rewolucję. Zarządzanie informacjami widocznymi na ekranie bezpośrednio za pomocą dłoni przestało być jedynie motywem znanym z science-fiction, ale faktyczną możliwością. Właśnie dzięki produktowi Microsoftu laptopy z dotykowym ekranem są tak bardzo popularne. Liczba modeli na rynku pozwalających na korzystanie z nich niczym z tabletu ciągle rośnie.

O urządzeniu takim jak dotykowy laptop warto myśleć jak o hybrydzie. Łączy w sobie cechy laptopa i tabletu. W systemie przeznaczonym dla komputerów osobistych (w przeciwieństwie do Androida czy iOS) zainstalujesz i uruchomisz zaawansowane programy. Ekran umożliwiający zarządzanie sprzętem bezpośrednio za pomocą dłoni sprawia, że korzystanie z niego jest dużo przyjemniejsze i wygodniejsze. Prawdopodobne, że ze względu na swoją funkcjonalność, tego rodzaju maszyny wyprą standardowe laptopy.

Polecane laptopy z ekranem dotykowym

Już wyżej wspomniana spora liczba modeli urządzeń może sprawić Ci nie lada problem, jeżeli chodzi o wybór. Na rynku znajdziesz zarówno laptopy 17 cali, jak i 13 cali. Oprócz wielkości ekranu warto mieć też na uwadze podzespoły zamontowane w maszynie. Na początek określ swoje potrzeby, co znacznie ograniczy pulę, która Cię interesuje. Miej na względzie to, z jakich programów korzystasz na co dzień oraz jak często i daleko się przemieszczasz. W ten sposób zorientujesz się, jak mocny i mobilny powinien być Twój sprzęt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa z dotykowym ekranem?

W przypadku każdego komputera ważne są podzespoły. Regularnie wyróżniane są: pamięć RAM, karta graficzna, procesor czy dysk. Jednak w przypadku takiego sprzętu, którym jest laptop z dotykowym ekranem, warto zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty, jak opisane poniżej:

 • Rozmiar ekranu – kwestia, która w dużej mierze decyduje o mobilności takiego urządzenia jak laptop Lenovo czy innej marki dostępnej na rynku. Kieruj się swoimi indywidualnymi preferencjami. Jeśli potrzebujesz mobilnego sprzętu, Twoje zainteresowanie powinno paść na maszyny o przekątnej ekranu na poziomie 13 czy 14 cali. W przypadku wymagania sporej powierzchni roboczej idealne są modele 15,6- czy 17,3-calowe. Pozostaje jeszcze aspekt rozdzielczości. Standardem jest Full HD (często wystarcza), ale można znaleźć też wyświetlacze 4K;
 • Rodzaj i matryca ekranu – w tym kontekście zwróć uwagę na dwie cechy: technologia, w której został wykonany wyświetlacz, oraz powłoka. W przypadku tej drugiej najczęściej występuje błyszcząca, choć na rynku znajdują się także modele wyposażone w matową powłokę. Jeżeli chodzi o matrycę, najpopularniejsze są IPS. Warto spojrzeć również na MV. Obie charakteryzują się sporą jasnością i zapewniają szerokie kąty widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów;
 • Waga i gabaryty – jeśli laptop Asus czy Sony ma pełnić funkcję urządzenia do korzystania w podróży, powinien być jak najlżejszy i jak najmniejszy (choć była mowa już o przekątnej ekranu, miej na względzie również jego grubość). W ten sposób zagwarantujesz sobie komfort używania maszyny niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz;
 • Sugerowane zastosowanie – niezależnie od tego, czy producentem jest Lenovo, czy HP, laptop z dotykowym ekranem w swoim opisie zawiera informację o tym, z myślą o jakim użyciu sprzętu został stworzony. Choć to jedynie sugestia – jak sama nazwa wskazuje – może skutecznie pomóc w wyborze. Dlatego interesuj się, czy urządzenie ma określenie: multimedialne, ultramobilne, biznesowe, domowe czy premium.

Rodzaje laptopów z dotykowym ekranem

Wraz z rozwojem niszy laptopów dotykowych ich różnorodność z roku na rok była coraz większa. Obecnie na rynku znajdziesz co najmniej kilka wariantów tego rodzaju maszyn. Ich nazewnictwo podążyło za tym trendem i w związku z tym laptop Acer z dotykowym ekranem lub maszynę innego producenta można określić na przykład jako:

 • Tradycyjny laptop z dotykowym ekranem – pierwszy rodzaj komputerów mobilnych, który pojawił się na rynku z dołączonym ekranem dotykowym. Jest im najbliżej do standardowych laptopów zarówno pod względem ich parametrów technicznych, jak i konstrukcyjnych. Brak tu możliwości przekształcenia ich w tablet;
 • Laptop konwertowalny z dotykowym ekranem – bardzo szeroka grupa urządzeń, w których wykorzystano zaawansowane mechanizmu umożliwiające używanie sprzętu jako tabletu. Wśród nich wyróżnia się:
  • Laptop z obrotowym ekranem – wyświetlacz umieszczono na specjalnym zawiasie pozwalającym na znaczną modyfikację jego pozycji;
  • Laptop z ekranem odchylanym o 360 stopni – w jego przypadku wyświetlacz odchyla się do tyłu aż do tego stopnia, by prawie dotykał podstawy urządzenia;
  • Laptop Dell z dotykowym ekranem obracanym w ramce – sprzęt wspomnianego producenta jako pierwszy był wyposażony w ten mechanizm. Wyświetlacz umieszczony jest w specjalnej ramce, w której się obraca. Obecnie to rozwiązanie wykorzystują także inne marki;
  • Laptop hybrydowy – maszyny najbardziej zbliżone do tabletów. Klawiatura z touchpadem stanowi stację dokującą dla wyświetlacza, który w każdej chwili może zostać odpięty i pełnić funkcję pełnoprawnego tabletu.

Czy warto kupić laptopa z dotykowym ekranem?

Nie do ukrycia jest fakt, że laptopy z dotykowym ekranem wciąż są bardziej nowinką niż standardowym wyborem przeciętnego użytkownika. U wielu osób budzą skojarzenia z przesadnie skomplikowanymi konstrukcjami, co może nieco odstraszać. Mała liczba tego rodzaju urządzeń na rynku w porównaniu do standardowych, dobrze znanych sprzętów, także wzbudza pewną dozę nieufności. Mimo tego opisywana nisza komputerów osobistych nadal cieszy się sporym zainteresowaniem i w pewnych sytuacjach są idealnym wyborem.

Dla niektórych – szczególnie młodszych – osób korzystanie z urządzeń za pomocą gestów jest czymś niesamowicie intuicyjnym i naturalnym. Dla nich możliwość używania ich w przypadku komputerów osobistych może okazać się bardzo atrakcyjna. Dla nich laptop Sony z dotykowym ekranem to nie lada gratka i okazja do dużo wygodniejszego używania aplikacji i programów dostępnych dla systemu Windows. W ten sposób kultura gestów wyniesiona z Androida czy iOS zaprocentuje dużo efektywniejszą pracą.

Biznes także jest w stanie znaleźć dobre zastosowanie dla tego rodzaju sprzętów. Szczególnie mowa tu o laptopach konwertowalnych, które mogą wynieść spotkania z klientami i współpracownikami na zupełnie inny poziom. Swobodnie obracany ekran sterowany za pomocą gestów pozwala na sprawienie jeszcze większego wrażenia profesjonalizmu i przekazanie wartościowych informacji w ciekawy i interesujący sposób. Zakup takiego urządzenia jak laptop z dotykowym ekranem do wykorzystania w swojej działalności to strzał w dziesiątkę.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Mouse bungee - Rysiki - Ładowarki sieciowe

Udostępnij
4,9
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.