Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Laptop do gier do 2000 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zastanawiamy się nad doborem dobrej jakości laptopa gamingowego za maksymalnie 2 tysiące złotych.

Decydując się na zakup urządzenia do gier, klienci sklepów przeważnie przygotowują się na naprawdę spory wydatek, zwłaszcza jeśli szukają dobrego laptopa. Modele przystosowane do obsługi najnowszych produkcji z segmentu AAA potrafią kosztować bowiem od 4 tysięcy do ponad 10 tysięcy złotych.

Czy jesteśmy jednak skazani na konieczność wydania majątku na taki sprzęt? To oczywiście zależy. Miłośnicy najnowszych gier, którzy nie chcą dopuścić do tego, aby ich „kupka wstydu” stałe rosła, dlatego cały czas wyczekują najważniejszych premier, muszą postawić na sprzęt z najwyższej półki. Powód jest oczywisty – tylko takie laptopy będą bowiem w stanie spełnić wciąż rosnące wymagania sprzętowe nowych tytułów.

Co jednak w sytuacji, gdy zależy nam na grach starszych lub na produkcjach indie, których wymagania często są znacząco niższe? W takim przypadku wydatek wielu tysięcy złotych może okazać się niepotrzebny. Za laptopa spełniającego nasze oczekiwania możemy zapłacić mniej niż 2 tysiące złotych, co udowodnimy w poniższym tekście.

Jaki laptop do gier do 2000 zł wybrać?

Oczywiście nie możemy liczyć na dostęp do urządzeń korzystających z najnowszych i najlepszych podzespołów gamingowych, a także wykonanych ze specjalnie wzmacnianych materiałów. Będą to modele budżetowe, wyróżniające się przeciętnymi osiągami i niskonapięciowym charakterem.

W przypadku wspomnianych gier, może to jednak wystarczyć. Jacy producenci oferują swoje urządzenia w tej kategorii cenowej? Na rynku znajdziemy między innymi laptop Lenovo do gier do 2000 zł, a także modele przygotowane przez takie firmy jak HP, Asus, Acer czy Dell. Do tego dochodzą mniej znani producenci, czyli UMAX, Kiano, Manta czy też Kruger&Matz.

Polecane laptopy do gier do 2000zł

Czym jeszcze wyróżniają się laptopy gamingowe do 2 tysięcy złotych? Są to przeważnie modele 15-calowe, jednak znaleźć można również urządzenia mniejsze, a także laptop do gier do 2000 17 cali. Liczyć możemy przeważnie na matrycę TN, choć zdarzają się również odmiany IPS. Obudowy urządzeń są przeważnie wykonywane z tworzyw sztucznych.

Laptop za 2000 zł – na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, z czym musimy liczyć się w przypadku tego przedziału cenowego, warto teraz wyjaśnić, co należy sprawdzić, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej. Warto jeszcze wspomnieć, że często w sklepie ogłaszane są akcje promocyjne, dzięki którym zakupić możemy modele, które na co dzień przekraczają wskazany budżet.

  • Procesor – zaczynamy od jednego z najważniejszych podzespołów w przypadku laptopów do gier. W kategorii cenowej do 2 tysięcy złotych warto rozglądać się za układami z serii Intel Core oraz AMD Ryzen. W pierwszym przypadku liczyć możemy na dostęp do niskonapięciowych procesorów dwurdzeniowych i czterowątkowych. Sporą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-7200U, którego taktowanie wynosi od 2500 MHz w trybie bazowym do 3100 MHz w trybie turbo. Bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nowych gier indie, a także klasyków. Przyzwoitą wydajność zapewniają także układy Intel Core i3-8130U oraz i3-7020U. Jeśli chodzi natomiast o ofertę AMD, dobry laptop do gier do 2000 zł powinien korzystać z dwurdzeniowego i czterowątkowe układu AMD Ryzen 3 2200U. Gwarantuje bardzo przyzwoita wydajność, czego potwierdzeniem są wyniki uzyskiwane w programie testowym Cinebench R15 – kolejno 117 punktów w trybie jednowątkowym i 312 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Karta graficzna – zdecydowana większość urządzeń w tej kategorii cenowej korzysta z jednostek zintegrowanych, dlatego warto poszukać dokładniej, by znaleźć modele z kartami dedykowanymi. Będą to przede wszystkim urządzenia uniwersalne, sprawdzające się podczas obsługi podstawowych programów graficznych i multimedialnych. Jeśli chodzi o gry, możemy liczyć na wysoki poziom klatek na sekundę w klasykach i wszystkich produkcjach o niskich wymaganiach sprzętowych. Spośród oferowanych laptopów, uwagę warto zwrócić na modele wyposażone w kartę Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci GDDR5. Jej moc obliczeniowa pozwoli na stabilną obsługę takich gier jak Team Fortress 2 (85 fps przy ustawieniach high), Rocket League (40 fps przy ustawieniach medium) czy też Titanfall 2 (48 fps przy ustawieniach medium). Na rynku znaleźć można również laptopy z kartami Nvidia GeForce MX110 (różnica 5-10 fps względem modelu MX 130) oraz 920MX (różnica 5-15 fps). W kategorii cenowej do 2000 złotych dostępne są również laptopy z kartą graficzną AMD Radeon 530, która także korzysta z 2 GB pamięci własnej. Jej wydajność jest nieco niższa niż modeli MX130, jednak poradzi sobie z wieloma klasykami i grami o obniżonych wymaganiach sprzętowych.
  • Pamięć RAM – warto decydować się na kości o jak największej pojemności, zwłaszcza gdy zamierzamy instalować produkcje pamięciożerne. Przyjęty budżet pozwoli nam zakupić laptopa z 8 GB lub 12 GB pamięci RAM. Powinny być to kości typu DDR4, o taktowaniu co najmniej na poziomie 2133 MHz.
  • Dysk twardy – na rynku większość modeli korzysta z dysków talerzowych (HDD), których pojemność wynosi od 1 TB do 1 TB, jednak zakupić można także laptop do 2000 z SSD – zarówno ze standardowym interfejsem, jak i modele M.2 PCIe. Maksymalna pojemność takich dysków może wynieść nawet 512 GB. Okażą się dobrym wyborem wówczas, gdy zależy nam na przyspieszonym działaniu systemu operacyjnego lub zamierzamy wykorzystać laptopa nie tylko do gier, ale również do obsługi programów graficznych i projektowych.
  • Matryca – jak już zostało wspomniane, większość laptopów gamingowych do 2 tysięcy złotych korzysta z ekranów 15-calowych. Warto nieco poszukać i postawić na modele z matrycami IPS. Dlaczego? Ponieważ gwarantują one lepsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty widzenia i wyższy kontrast. Wszystko to ma oczywiście znaczenie podczas obsługi gier. Jeśli zamierzamy grać przy oknie lub na zewnątrz, niezbędna okaże się również matryca z matową powłoką, która dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi na ekran.
  • Wykonanie – w przedziale cenowym do 2000 złotych laptop z obudowami aluminiowymi lub wzmacnianymi są rzadkością. W większości przypadków musimy zadowolić się konstrukcjami z tworzyw sztucznych. Przed wyborem warto przeanalizować opinie i recenzje interesującego nas sprzętu – dowiemy się o nich wiele o wytrzymałości obudowy, a także o jakości wykonania osprzętu, czyli klawiatury oraz touchpada. Warto sprawdzić również, na jaki zestaw portów i złączy zdecydował się producent.

Dwa tysiące złotych to zbyt mało, by móc liczyć na wszystko to, co najlepsze. Musimy więc przygotować się na pewne kompromisy. Jeśli jednak poświecimy sporo uwagi doborowi wszystkich najważniejszych podzespołów, będziemy w stanie znaleźć sprzęt, który pozwoli na stabilną obsługę wielu ciekawych gier – zarówno nowych produkcji indie, jak i tytułów nieco starszych, które niegdyś były na topie.

Co wybrać laptop do gier czy komputer stacjonarny?

Dylemat znany każdemu graczowi. Jak to jednak wygląda w przyjętym przedziale cenowym? Komputery stacjonarne za maksymalnie 2 tysiące złotych korzystają na pewno z lepszych kart graficznych. Doskonałym na to przykładem jest jednostka Nvidia GeForce GTX 1050, która pozwoli na uruchomienie wielu produkcji z segmentu AAA. Z procesorami bywa różnie, ponieważ ograniczenia budżetowe sprawiają, że wybór lepszego układu wymusza dobór słabszej jednostki GPU.

Pamiętać musimy o tym, że zakup komputera nie kończy naszych wydatków. Dodać do niego musimy również peryferia takie jak mysz oraz klawiatura (chyba że są dołączane do zestawu), a także monitor. Laptop okaże się lepszym wyborem także wówczas, gdy nie chcemy korzystać z niego wyłącznie przy biurku. Na rynku znaleźć można wiele modeli o wadze niższej niż 2 kilogramy. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się także w podróży. Oczywiście w każdym przypadku należy zwrócić dokładną uwagę na specyfikację techniczną sprzętu. Wiele przydatnych informacji zdobędziemy również czytając opinie klientów, którzy mieli już okazję skorzystać z interesującego nas sprzętu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.