Udostępnij
Skomentuj

Laptop do gier do 2500 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Rynek laptopów gamingowych jest niezwykle zróżnicowany. Czy można znaleźć dobry sprzęt za maksymalnie 2500 zł?

Wybór jest na tyle szeroki, że nie powinniśmy mieć z tym problemów. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką dokładnie konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Sprzęt tego typu najlepiej dobierać w odniesieniu do gier, które zamierzamy w przyszłości ogrywać. Oczywiście przyjęty przedział cenowy nie zapewnia nam zbyt szerokiego pola wyboru, jednak wcale nie oznacza to, że jesteśmy skazani na laptopy bardzo podobne do siebie.

Polecane laptopy gamingowe

Posłużą one przede wszystkim do obsługi gier z kategorii indie, a także produkcji, których premiery miały miejsce kilka lat temu. Na spełnienie wymagań sprzętowych najnowszych tytułów z segmentu AAA nie mamy co liczyć. Ich stabilną obsługę zapewnią urządzenie za grubo ponad 3500 złotych. Na co więc możemy się zdecydować? Wyjaśnieniem tej kwestii zajmiemy się w poniższym tekście.

Jaki laptop do gier do 2500?

Jak już wspomnieliśmy, nie mamy do czynienia z urządzeniami z najwyższej półki. Przeważnie wykorzystują one niskonapięciowe podzespoły, które jednak dobrze sprawdzają się podczas obsług gier mniej wymagających pod względem sprzętowym.

Na pewne kompromisy musimy pójść także w sferze jakości wykonania sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o wytrzymałości obudowy, ale również o matrycach. Choć na rynku znaleźć można modele IPS, większość laptopów z tego przedziału cenowego działa z użyciem matrycy typu TN, która zapewnia raczej przeciętną jakość obrazu.

Budżet w wysokości 2500 złotych wystarczy jednak, aby zakupić laptopa gamingowego wyposażonego w więcej niż przyzwoity osprzęt. Klawiatury wykonywane są z tworzyw gwarantujących bardzo przyjemny skok i odpowiednią reakcję. Do tego dojść może również system zabezpieczający przed zalaniem klawiatury. Na sporo możemy liczyć także w przypadku zestawu portów. Pod tym względem dobry laptop do gier do 2500 zł powinien spełnić większość naszych wymagań.

Laptop za 2500 zł - na co zwracać uwagę?

Oczywiście najważniejsze w przypadku laptopów gamingowych będą ich podzespoły, a zwłaszcza karta graficzna. Choć mnóstwo dostępnych konfiguracji korzysta wyłącznie z jednostek zintegrowanych, bez problemów znajdziemy również modele z kartami dedykowanymi. Będą to przede wszystkim jednostki uniwersalne, dostosowane do obsługi nie tylko gier, ale również wielu zróżnicowanych programów multimedialnych czy też biznesowych.

Jeśli chodzi o karty od Nvidii, wymienić należy przede wszystkim modele z serii MX, które bardzo dobrze sprawdzają się w ramach codziennego użytkowania, także związanego z obsługą gier. W laptopach najdroższych montowana jest przeważnie jednostka Nvidia GeForce MX150 z 2GB pamięci GDDR5.  Karta bardzo dobrze radzi sobie z obsługą wielu gier mniejszych, a także klasyków. Dodając do niego 8 GB pamięci RAM i przyzwoity procesor, będziemy w stanie uruchomić takie produkcje jak Farming Simulator 19, FIFA 19, Fortnite, Pillars of Eternity czy też Rocket League. Na liście znalazło się więc sporo bardzo ciekawych gier, które zdobędą naszą uwagę na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin. A to przecież tylko produkcje wybrane.

W kategorii cenowej do 2500 złotych znajdziemy również laptopy z kartami Nvidia GeForce MX130 oraz MX110, także z 2 GB pamięci własnej. Ofertę uzupełnia Nvidia GeForce 920MX. Ich wydajność jest nieco niższa, co przekłada się na spadek od kilku do kilkunastu klatek na sekundę w wymienionych grach. Warto więc najpierw upewnić się, czy wyszukane konfiguracje na pewno spełniają wymagania tytułów, jakie zamierzamy ograć.

Jak natomiast wygląda oferta laptopów korzystających z kart graficznych od AMD? Poza modelami z jednostkami zintegrowanymi RX Vega, polecić można laptopy z kartą AMD Radeon RX 540. Występuje ona w wersjach z 2 GB pamięci GDDR5 i zapewnia nieco niższą wydajność niż model GeForce MX150. Pozwoli jednak na obsługę takich gier jak F1 2018, Team Fortress 2 czy też Rocket League.

Oczywiście karta graficzna to nie wszystko, nawet w laptopach gamingowych. Uwagę powinniśmy zwrócić także na pozostałe parametry, głównie dlatego, że oferowane urządzenia są pod tym względem niezwykle zróżnicowane. Nie wystarczy więc zdecydować się na konkretną serię, ponieważ konfiguracje sprzętowe mogą być całkowicie inne.

  • Jaki procesor do laptopa za 2500 zł? Przyjęty budżet okaże się wystarczający, byśmy mogli liczyć na dostęp do urządzeń z bardzo wydajnymi, niskonapięciowymi układami CPU. Bez większych problemów poradzą sobie z obsługę wyżej wymienionych gier. W przypadku laptopów z procesorami Intela, warto celować przede wszystkim w konfiguracje oparte na układach ósmej generacji, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków. Wspomnieć warto między innymi o układzie Intel Core i5-8265U. Ten procesor z serii Whiskey Lake dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami obsługującymi osiem wątków. Do tego dochodzi taktowanie na poziomie od 1600 MHz do 3900 MHz oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to jeden z najlepszych układów w swojej kategorii, toteż możemy liczyć na więcej niż przyzwoitą wydajność. Podobne osiągi zapewnia procesor Intel Core i5-8250U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz), co jednak przekłada się na niewielkie różnice w działaniu. Uwagę warto zwrócić także na laptopy korzystające z niskonapięciowych procesorów z serii AMD Ryzen. W przedziale cenowym do 2500 złotych wybierać możemy między trzema modelami  - najmocniejszy z nich jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy AMD Ryzen 7 2700U (taktowanie na poziomie 2200 MHz – 3800 MHz). Gwarantuje on podobną wydajność co model i5-8265U. Kolejny na liście jest AMD Ryzen 5 2500U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy, jednak o niższym taktowaniu (2000 MHz – 3600 MHz). W najtańszych laptopach montowany jest natomiast procesor AMD Ryzen 3 2200U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2500 MHz – 3400 MHz).
  • Ile pamięci RAM w laptopie gamingowym? Wystarczy szybko przeanalizować wymagania sprzętowe interesujących nas gier, by wyjść z założenia, ze 8 GB RAM to wartość niezbędna do tego, by móc cieszyć się płynną rozgrywką. Co ważne, przyjęty budżet pozwoli nam zakupić laptopa z 12 GB, 16 GB, a nawet 24 GB pamięci RAM – należy pamiętać jednak, że jest to często równoznaczne z koniecznością postawienia na słabszy procesor i kartę graficzną. Oczywiście warto decydować się przede wszystkim na nowe kości typu DDR4, które zapewniają odpowiednią szybkość działania i efektywność energetyczną.
  • Jaki ekran w laptopie do gier do 2500 zł? Jak już wspomnieliśmy, większość laptopów w tym przedziale cenowym korzysta z przeciętnych matryc TN, dlatego warto przeczesać rynek w poszukiwaniu urządzeń z ekranami IPS. Na szczęście jest ich trochę. Jeśli chodzi o obsługiwane rozdzielczości, nie powinniśmy mieć problemów z zakupem laptopów z matrycami Full HD. Spore zróżnicowanie dotyczy natomiast przekątnej ekranu. Choć najczęściej spotykane są modele 15-calowe, zdecydować możemy się również na laptop do gier do 2500 17 cali, a także modele mobilne, czyli 13- i 14-calowe.
  • Jaki dysk twardy? Osobom, które oczekują przyspieszonego działania systemu operacyjnego i skrócenia wielu procesów, polecane jest laptop do 2500 z SSD – półprzewodnikowe dyski twarde gwarantują znaczący skok jakościowy, a przyjęty budżet pozwala na zakup laptopa z dyskiem SSD M.2 z interfejsem PCIe, który gwarantuje najlepsze parametry pracy. Oczywiście takie dyski znacząco podwyższają cenę laptopa, dlatego w przypadku wielu konfiguracji musimy liczyć się z wykorzystaniem słabszego procesora lub jednostki GPU. Jeśli nam to nie pasuje, możemy postawić na konfiguracje ze standardowymi dyskami HDD – ich pojemność może wynieść nawet 4 TB.

Uwagę warto zwrócić także na samo wykonanie laptopa. W specyfikacji znajdziemy informacje na temat materiałów wykorzystanych w produkcji obudowy, a także klawiatury i touchpada. Warto przeanalizować także rozmaite recenzje sprzętowe oraz opinie klientów. W ten sposób dowiemy się o ewentualnych mankamentach, takich jak na przykład głośny wentylator.

Jacy producenci oferują swoje laptopy w przyjętym przedziale cenowym? Bardzo często pojawia się zwłaszcza laptop Lenovo do gier do 2500 zł, ale postawić możemy również na urządzenia HP, Acer, Dell, Asus czy też Kiano oraz Manta.

Laptop do gier czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Przenośne urządzenie gamingowe to często optymalny wybór, zwłaszcza dla osób, które nie chcą być przyspawane do biurka. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na wydajności, warto rozważyć również zakup komputera stacjonarnego, zwłaszcza że w kategorii do 2500 złotych znajdziemy wiele dobrego.

Szczególnie polecane są konfiguracje z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti lub GTX 1050. Zapewnią obsługę nie tylko gier o niskich wymaganiach sprzętowych, a także wielu produkcji AAA. Do tego dojść może procesor Intela z ósmej generacji i pamięć RAM DDR4. Wygląda interesująco, dlatego wiele zależy od tego, czy ważniejsza jest dla nas mobilność czy osiągi graficzne. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że wydatki związane z komputerem stacjonarnym dotyczyć będą także monitora i urządzeń peryferyjnych.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.