Udostępnij
Skomentuj

Tablet czy laptop? Co wybrać, co kupić? Polecane modele

Laptopy i tablety konkurują ze sobą pod względem mobilności i funkcjonalności. Które urządzenie wybrać?

Tablet czy laptop – które urządzenie wybrać?

Zarówno laptopy, jak i tablety, mają swoich zwolenników i mocne strony, ale które z urządzeń jest lepsze? Co kupić: laptop czy tablet? To pytanie zadaje sobie wiele osób. By podjąć dobrą decyzję, warto przyjrzeć się bliżej wszelkim cechom, atutom i mankamentom tabletów oraz laptopów. Kluczowe jest także ocenienie własnych oczekiwań i doprecyzowanie kilku kwestii:

 • Przeznaczenie urządzenia – warto już na wstępie zastanowić się, czy poszukiwane urządzenie ma być przydatne do pracy biznesowej, a może głównie do gier online i korzystania z aplikacji. Takie doprecyzowanie tej kwestii pomoże w ustaleniu, który rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej.
 • Dostępny budżet – ceny tabletów i laptopów mogą być podobne, ale różnice dotyczą ich wydajności i funkcjonalności. Jeśli dysponuje się budżetem do 1000 złotych, to w tej cenie można kupić całkiem niezły tablet lub, co najwyżej, budżetowego laptopa.
 • Planowany sposób użytkowania – zarówno tablet, jak i laptop to urządzenia mobilne, ale trudno nie zauważyć, że o wiele bardziej kompaktowy, lekki i mobilny pozostaje tablet. Jeśli szukamy urządzenia do użytku w podróży, w terenie i w zróżnicowanych okolicznościach, to tablet wydaje się rozsądnym zakupem. Jeśli jednak urządzenie ma być użytkowane w domu lub firmie, to warto rozważyć zakup laptopa.
 • Posiadanie innych urządzeń komputerowych i multimedialnych – to dość istotna kwestia. Jeśli nie posiadamy żadnego innego komputera i szukamy urządzenia, które ma pełnić także jego rolę, to laptop wydaje się najlepszą opcją. Jeśli natomiast posiadamy komputer, ale szukamy urządzenia do mobilnego użytku, to warto rozważyć zakup tabletu.

Na podstawie powyższych kryteriów można wstępnie założyć, które z urządzeń sprawdzi się lepiej, ale warto wciąż brać pod uwagę oba rozwiązania, gdyż współczesne laptopy i tablety są coraz bardziej funkcjonalne, pomysłowe i mobilne, dlatego trudno z góry orzec, które z urządzeń deklasuje konkurencję.

Co wybrać: tablet czy laptop?

Zarówno tablety, jak i laptopy to urządzenia mobilne, przydatne w wielu sytuacjach. Producenci wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, które usprawniają oba rodzaje urządzeń, powstają również sprzęty hybrydowe. Który wariant wybrać?

 1. Laptopy – to w pełni funkcjonalne i wielozadaniowe komputery mobilne. Współczesne laptopy ze średniej i wyższej półki dorównują komputerom stacjonarnym pod względem wydajności, a jednak pozostają mobilne i wygodne w użytkowaniu. Laptopy mają sporą przewagę nad tabletami, jeśli chodzi o funkcjonalność – to przenośne komputery, w których można użytkować standardowe programy, gry i aplikacje, a nie tylko ich specjalne wersje przystosowane do tabletu.

ZALETY

 • Laptop to w pełni funkcjonalny komputer mobilny – można na nim instalować dowolne programy użytkowe, gry i aplikacje.
 • Fizyczna, pełnowymiarowa klawiatura zapewnia komfort podczas pracy i rozrywki.
 • Możliwa wyższa wydajność i lepsze parametry (solidny procesor, dedykowana karta graficzna, większa ilość pamięci RAM) – to tylko kwestia wyboru laptopa odpowiedniej klasy.
 • Wysoki komfort użytkowania podczas pracy, pisania, gier komputerowych oraz oglądania filmów (większy ekran).

WADY

 • Większe gabaryty urządzenia, wyższa waga.
 • Wydajny laptop jest drogi, a budżetowe urządzenie aż tak nie zachwyca wydajnością.
 • W przypadku użytkowania mobilnego do aplikacji, Internetu oraz gier online laptop nie jest konieczny – waży więcej, jest mniej poręczny i praktyczny.

Laptop to urządzenie w pełni funkcjonalne, które z powodzeniem może zastąpić komputer PC (pod warunkiem zakupu laptopa o odpowiednich parametrach), dlatego jest to urządzenie, które można polecić osobom poszukującym mobilnego komputera.

 1. Tablet – to mniejszy i bardziej uproszczony sprzęt mobilny, który swą funkcjonalnością lokuje się pomiędzy laptopem i smartfonem. Na tablecie można korzystać z różnorodnych systemów operacyjnych, a także z wielu programów w wariantach dopasowanych do specyfiki tabletu, jak również z Internetu, gier i aplikacji. Tablet jest jednak mniejszy, nieco mniej wydajny i nie tak komfortowy podczas długotrwałego użytkowania, jak laptop.

ZALETY

 • Bardziej poręczne i mobilne urządzenie.
 • Prosta i intuicyjna obsługa – dotykowy ekran.
 • Świetne rozwiązanie do korzystania z Internetu, gier, aplikacji i multimediów.

WADY

 • Niższa funkcjonalność niż w przypadku laptopa.
 • Gorszy stosunek wydajności do ceny – tanie laptopy są wydajniejsze niż tablety w zbliżonej cenie.
 • Nie wszystkie programy posiadają swoje odpowiedniki wśród aplikacji na tablet.
 • Pisanie dłuższych tekstów, jak również korzystanie z profesjonalnych programów jest na tablecie niewygodne.

Tablet nie wydaje się tak dobrym urządzeniem, jak laptop, a jednak znajduje wielu nabywców. Nie każdy przecież szuka mobilnego sprzętu o funkcjonalności zbliżonej do komputera. Jeśli urządzenie ma służyć głównie rozrywce, być lekkie i mobilne, to tablet wydaje się świetnym zakupem.

 1. Urządzenie hybrydowe – czyli laptop z funkcją tabletu (na przykład z odpinanym ekranem dotykowym) lub tablet z dedykowaną klawiaturą. Urządzeń tego typu jest na rynku coraz więcej, gdyż kupującym bardzo trudno jest zdecydować, co lepiej kupić: tablet czy laptop. Wątpliwości tego typu i rosnące oczekiwania względem urządzeń mobilnych to kwestie, które sprawiają, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej sprzętów hybrydowych. Jakie są ich atuty oraz słabsze strony?

ZALETY

 • To rozwiązania dwa w jednym – można powiedzieć, że łączą najważniejsze cechy laptopa i tabletu w jedną całość.
 • Zamiast kupować dwa urządzenia, można kupić jedno.
 • Laptop z funkcją tabletu jest wydajniejszy niż tablet, a w dużej mierze może go zastąpić.

WADY

 • Jest to także sprzęt będący kompromisem pomiędzy prostym i mobilnym tabletem a większym, bardziej wydajnym i funkcjonalnym laptopem.
 • Mniejszy wybór urządzeń tego typu.

Laptopy z funkcją tabletu, jak również zaawansowane tablety z klawiaturą to ciekawa propozycja hybrydowa dla osób, które nie chcą dublować zakupów, ale potrzebują sprzętów ekstremalnie uniwersalnych i wielofunkcyjnych.

Które urządzenie wybrać dla konkretnych zastosowań?

W podjęciu decyzji, co do tego, co lepsze: tablet czy laptop, może pomóc zastanowienie się nad tym, w jakich sytuacjach i dla kogo lepszym zakupem okaże się tablet lub laptop.

 • Dla studenta: tablet czy notebook?

Do użytkowania podczas wykładów oraz ćwiczeń na uczelni, warto wybrać notebooka. Będzie on wygodniejszym rozwiązaniem podczas tworzenia licznych sprawozdań z obliczeniami i tabelkami, pisania długich esejów czy pracy z wymagającymi programami, jak: AutoCad. Wielu studentów doceni również możliwość korzystania z różnorodnych gier i programów. Te kwestie przemawiają za kupnem notebooka, który w większości przypadków okaże się praktyczniejszym rozwiązaniem.

 • Dla dziecka: tablet czy notebook?

Szukając urządzenia dla dziecka, warto wybrać tablet, szczególnie jeśli w domu jest już komputer stacjonarny. Tablet sprawdzi się podczas gier i zabaw edukacyjnych, a także słuchania muzyki lub audiobooków, a także oglądania bajek i filmów dla dzieci.

Jest poręczniejszy i lżejszy, dzięki czemu dziecko może go bez problemu nosić po mieszkaniu. Coraz częściej można również spotkać specjalne edycje tabletów przeznaczonych dla dzieci. Wyróżniają się wtedy wytrzymałą i kolorową obudową oraz zainstalowanym oprogramowaniem dostosowanym do wieku dziecka.

 • Dla gracza: tablet czy laptop?

Wybór, w tej sytuacji, wydaje się dość oczywisty. Tablet można polecić, co najwyżej miłośnikom gier mobilnych, ale do wszelkiego typu gier komputerowych niezbędny będzie laptop i to najlepiej gamingowy.

 • Do pracy w terenie: mały laptop czy tablet?

Decyzja w tym zakresie powinna być uzależniona od rodzaju pracy. Jeśli urządzenie jest potrzebne po to, by prezentować na nim zdjęcia podczas spotkań z klientami, to tablet będzie wystarczającym sprzętem. Do pisania na mieście lub programowania lepszy będzie laptop.

Wybór pomiędzy tabletem i laptopem nie jest łatwy, gdyż są to urządzenia kuszące funkcjonalnością, wygodą użytkowania i określonymi atutami. Wiele osób decyduje się na zakup obu rodzajów urządzeń, ale często okazuje się, że nie są wówczas w pełni wykorzystywane. Warto zastanowić się, który rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej i wybrać właśnie to urządzenie.

Udostępnij
4,9
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.