Udostępnij
Skomentuj

Laptopy 13-, 14-, 15-, 17-calowe – które wybrać? Poznaj rozmiary laptopów

Jakie rozmiary laptopów wybrać? Jak dobrać rozmiar laptopa do indywidualnych potrzeb? Wyjaśniamy!

Wybór laptopa nie zawsze jest bardzo prostą czynnością. Pomijając kwestie zastosowanych podzespołów, ogromne znaczenie ma wielkość matrycy w komputerze. W naszym poradniku chcielibyśmy skupić się na tym, jakie są rozmiary laptopów, które są popularne oraz na jaki wariant postawić. Poznaj zalety i wady każdego rozwiązania! Mamy nadzieję, że po lekturze będziesz wiedzieć, nie tylko jakie są rozmiary laptopów, ale jaki model wybrać dla siebie. Odpowiadamy również, ile centymetrów ma cal, aby łatwiej było Ci się zorientować, jaki komputer przenośny wybrać – zwłaszcza gdy będzie to Twój pierwszy sprzęt tego typu.

Polecana laptopy

Dlaczego rozmiar ekranu w laptopie jest jedną z kwestii priorytetowych?

W większości poradników zakupowych można wyczytać informację o tym, by zwrócić uwagę na rozmiary ekranów w laptopach, a przez to także na rozmiar całego laptopa. To słuszna uwaga, ale jak dobrać tę wielkość, by być zadowolonym z zakupionego urządzenia? Zanim skupimy się na wadach i zaletach laptopów o różnych rozmiarach ekranu, warto przypomnieć, dlaczego jest to kwestia tak istotna:

 • Przekątna ekranu determinuje rozmiar całego urządzenia – to od tego parametru zależy, czy kupimy urządzenie mieszczące się w torebce czy też sporego laptopa w sam raz do użytku domowego.
 • Wielkość ekranu wpływa na komfort użytkowania urządzenia – mały zapewnia mobilność, ale utrudnia długotrwałą pracę.
 • Od wielkości ekranu zależy także wielkość klawiatury – w małych laptopach próżno szukać klawiatury z częścią numeryczną.
 • Wielkość ekranu przekłada się również, po części, na wagę urządzenia – mniejsze egzemplarze bywają lżejsze, ale nie jest to stuprocentowa reguła, gdyż wiele zależy od całej konstrukcji, jej grubości i zastosowanych podzespołów.

Ile centymetrów ma cal?

Zanim przejdziemy do konkretnych rozmiarów laptopów, odpowiedzmy na pytanie, ile cm ma cal. Jeden cal to równowartość 2,54 centymetra. Jest to miara długości stosowana głównie w krajach anglosaskich, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada. Aby przeliczyć centymetry na cale, wystarczy podzielić liczbę centymetrów przez 2,54, aby uzyskać odpowiednią liczbę cali. Na przykład, 10 centymetrów to około 3,94 cala.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary laptopów?

Choć w sprzedaży można znaleźć przeróżne rozmiary laptopów, to do najpopularniejszych rozwiązań należą:

To cztery warianty tych urządzeń, które są chętnie wybierane przez kupujących i dostępne w szerokim zakresie. Warto dodać, że przy okazji omawiania poszczególnych rozmiarów laptopów pod każdym z rozmiarów kryć się może kilka wersji o zbliżonych gabarytach (na przykład laptop 15 cali może liczyć zarówno 15, jak i 15,6 cali).

Laptop 13 cali – charakterystyka, zalety i mankamenty laptopów w rozmiarze około 13 cali

Pod pojęciem laptopa 13 cali kryją się zarówno urządzenia o wymiarze wynoszącym dokładnie 13 cali, jak i laptopy o przekątnej ekranu 13,5 albo 13,3. Są to bez wątpienia lekkie i poręczne laptopy. Trzynastocalowe laptopy to jedne z najmniejszych notebooków dostępnych na rynku, co nie oznacza, że tym samym charakteryzują się gorszą jakością czy mniej wydajną pracą. 13-calowe, lekkie laptopy to przede wszystkim sprzęt idealnie sprawdzający się podczas podróży czy w biznesie, gdzie ważna jest m.in. mobilność (waga, rozmiary i czas pracy na baterii). Przedstawione poniżej wady i zalety odnoszą się do większości dostępnych w tym segmencie notebooków. Należy jednak pamiętać, że można znaleźć także urządzenia w tym rozmiarze, które będą charakteryzowały się nieco odmiennymi cechami, ale poniższa tabela odnosi się do ogółu laptopów w tym rozmiarze.

Jakie ma laptop 13 cali wymiary w cm? Laptop o przekątnej ekranu 13 cali (33 cm) ma zazwyczaj wymiary około 30 cm szerokości i 21 cm wysokości. Te wymiary są jednak zależne od konkretnego modelu laptopa i mogą się nieco różnić w zależności od producenta i konstrukcji. Warto również pamiętać, że oprócz wymiarów ekranu, grubość laptopa może również wpłynąć na jego całkowite wymiary. Dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację konkretnego modelu, aby uzyskać dokładne informacje o jego wymiarach. Wymiary laptopa 14 cali w cm będą nieznacznie większe.

Zalety i wady laptopów 13-calowych

ZALETY

 • Mały rozmiar – są kompaktowe, mieszczą się w torebce lub małym plecaku.
 • Są poręczne i lekkie, ale ich waga zależy także od konstrukcji i zastosowanych podzespołów.
 • Wiele z nich to ultrabooki – bardzo smukłe i nowoczesne urządzenia o wysokiej mobilności i wytrzymałej baterii.
 • Istnieją ultrabooki, które mają 8 GB RAM-u, a także te z droższej półki, czyli 16 GB RAM-u.
 • Standardem w ultrabookach są GPU zintegrowane z procesorem.
 • Większość ultrabooków pozwala zwiększyć ilość pamięci operacyjnej, a w niektórych można też wymienić nośnik danych.
 • Długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym i optymalizacja zużycia energii.

WADY

 • Niższy komfort użytkowania ze względu na mniejszy ekran.
 • Mniej komfortowa klawiatura ze względu na mniejszy rozmiar i brak blok numerycznego.
 • Trudno o komputer przenośny w tym rozmiarze z dedykowaną grafiką, przez co nie są to urządzenia do gier.
 • Zazwyczaj mniejsza ilość pamięci wewnętrznej, warto zakupić laptop z dyskiem SDD, który daje lepsze prędkości zapisu i odczytu danych oraz jest wytrzymalszy od dysku HDD.
 • Często brak portów na pendrive.
 • Często zerowe możliwości rozbudowy i przegrzewanie się podzespołów.

13-calowe notebooki raczej nie są wyposażone w:

 • oddzielny blok numeryczny,
 • napęd.

Dla kogo?

Z 13-calowych notebooków powinny korzystać przede wszystkim osoby, które spędzają dużo czasu w podróży. Urządzenia w tym rozmiarze idealnie sprawdzą się również w charakterze laptopa do pracy na mieście, a także na uczelni. Obecnie dużą grupę laptopów z ekranem o tej przekątnej stanowią ultrabooki, które są kwintesencją mobilności przy jednoczesnym zachowaniu zadowalającej wydajności. Zwykłe 13-calowe laptopy mogą znaleźć zastosowanie wśród studentów oraz uczniów, którzy potrzebują laptopa mobilnego, a jednocześnie pozwalającego wykonać podstawowe zadania.

Laptopy 14- i 15-calowe – charakterystyka, zalety i mankamenty laptopów w rozmiarach około 14 i 15 cali

Laptopy z ekranami o przekątnych: 14 cali, 15,4 oraz 15,6 to najpopularniejsza grupa notebooków. W laptopach w tych rozmiarach producenci wykorzystują większość dostępnych na rynku rozwiązań oraz technologii. Są to również laptopy uniwersalne, które nie są jeszcze na tyle duże, by utrudniało to ich przenoszenie.

Jakie ma laptop 15 cali wymiary w cm? Laptop o przekątnej ekranu 15 cali ma zazwyczaj wymiary w przybliżeniu około 35 cm szerokości i 24 cm wysokości. To są standardowe wymiary dla większości laptopów 15-calowych. Jednak warto pamiętać, że różne modele mogą mieć nieco inne rozmiary, więc zawsze warto sprawdzić specyfikację techniczną konkretnego laptopa, aby poznać dokładne wymiary. Warto także wziąć pod uwagę, że rozmiary laptopów mogą się różnić w zależności od konstrukcji, wykorzystanych materiałów i funkcji dodatkowych. Laptop 16 cali wymiary w cm będzie miał nieznacznie większe.

Zalety i wady laptopów 14- i 15-calowych

ZALETY

 • Komfortowy rozmiar ekranu – idealny do multimediów i pracy.
 • Bardzo szeroki wybór urządzeń w tych rozmiarach.
 • Wiele laptopów w tych rozmiarach posiada komfortową klawiaturę z częścią numeryczną.
 • Są lżejsze i bardziej poręczne od laptopów 17-calowych.
 • Ekran jest większy niż w małych laptopach 13-calowych, co ułatwia pracę z dokumentami i lepiej się sprawdza podczas oglądania filmów w podróży.
 • Wszystkie laptopy o tych rozmiarach powinny posiadać wejścia do USB, HDMI czy DisplayPort.
 • Mają zazwyczaj większą pamięć wewnętrzną, minimum 128 GB.
 • Wydajne procesory, zwłaszcza u laptopów z górnej półki firmy Asus czy Dell.
 • Laptopy o takiej przekątnej mają wydajne podzespoły, większą liczbę RAM-u i pamięci na dysku, dzięki czemu nadają się do gier.

WADY

 • W porównaniu z 13-calowymi laptopami są większe i cięższe.
 • Są mniej kompaktowe od 13-calowych notebooków.

Dla kogo?

Komputery przenośne o tej przekątnej ekranu kierowane są przede wszystkim do osób szukających sprzętu uniwersalnego – niekoniecznie najlżejszego, ale nadal dającego się swobodnie przenosić. Urządzenia w tych rozmiarach świetnie sprawdzają się jako przenośne maszyny multimedialne oraz komputery gamingowe. Wiele notebooków o rozmiarze 15,6 cali można znaleźć w segmencie biznesowym. Można je również wybierać jako mobilne komputery biurowe.

Laptopy 17-calowe – charakterystyka, zalety i wady

Jakie są większe rozmiary laptopów? Laptopy 17-calowe, a dokładniej o przekątnej 17,3 cali, to tzw. ciężka artyleria – dosłownie i w przenośni. Duża waga i rozmiary czynią z takiego laptopa sprzęt bardziej stacjonarny. Laptopy o dużych wymiarach są wygodne w użytkowaniu stacjonarnym, ale gorzej sprawdzają się w zastosowaniu mobilnym.

Jakie ma laptop 17 cali wymiary w cm? Większość laptopów z ekranem o przekątnej 17 cali posiada wymiary w okolicach 40 cm szerokości i 30 cm wysokości. To typowe rozmiary dla tego rodzaju laptopów. Należy jednak zaznaczyć, że różne modele mogą nieznacznie się różnić pod względem wymiarów, dlatego warto sprawdzić przed zakupem dokładne informacje techniczne danego laptopa. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że wymiary laptopów mogą się różnić ze względu na ich konstrukcję czy użyte materiały. Dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację danego modelu, aby poznać precyzyjne wymiary.

Zalety i wady laptopów 17-calowych

ZALETY

 • Duży ekran świetnie sprawdza się w grach i podczas użytkowania multimediów.
 • Szeroka klawiatura z częścią numeryczną jest bardzo wygodna w użytkowaniu.
 • Znajdziemy wśród nich zarówno laptopy biznesowe, multimedialne, jak i gamingowe.
 • Spore laptopy mają zazwyczaj więcej pamięci wewnętrznej oraz RAM-u, co pozytywnie przekłada się na ich płynność pracy.
 • Przeznaczony dla tych, którzy potrzebują dużo miejsca na multimedia, dokumenty czy programy.
 • Większy ekran idealnie nadaje się do pracy z wieloma programami – praca na mniejszym ekranie nie jest ergonomiczna, a mała ilość miejsca może znacznie utrudnić pracę z aplikacjami.
 • To dobry wybór dla entuzjastów kina domowego, gdyż duży ekran w połączeniu z dużą rozdzielczością, odpowiednim formatem, dobrym odwzorowaniem kolorów daje lepsze wrażenia podczas seansów.

WADY

 • To spore, mało poręczne i dość ciężkie urządzenia.
 • Ich ceny bywają wyższe niż mniejszych urządzeń.
 • Tańsze laptopy mogą mieć małą liczbę RAM-u i słabsze podzespoły, co będzie skutkować pogorszoną płynnością zainstalowanego systemu operacyjnego.
 • Laptopy nie są tak wygodne do gier jak komputery o większych rozmiarach, które posiadają przystosowaną do wielogodzinnych gier klawiaturę i myszkę, odpowiednie podzespoły i dużo pamięci wewnętrznej

Dla kogo?

Laptopy 17-calowe to propozycja dla osób, które nie potrzebują typowego urządzenia mobilnego, a jednocześnie chcą się pozbyć kabli z biurka. Dużą grupę stanowią notebooki gamingowe oraz multimedialne, a także maszyny (stacje robocze) przeznaczone do celów profesjonalnych jak obróbka grafiki, edycja filmów video, rendering czy obsługa programów CAD.

Rozmiary laptopów – przekątna ekranu to jedna z cech kluczowych podczas zakupu

Już wiesz, jakie są rozmiary laptopów w calach. Przed wyborem laptopa warto się zastanowić, do czego będzie wykorzystywany. Jasne określenie wykonywanych w przyszłości zadań pozwoli na optymalny dobór notebooka, a także zaoszczędzi czas oraz pieniądze. 13-calowe laptopy powinny wybrać osoby, które dużo podróżują. Laptopy 15-calowe to przede wszystkim maszyny uniwersalne i multimedialne. Profesjonaliści i gracze powinni rozglądać się za notebookami z matrycą o przekątnej 17-cali.

Udostępnij
5,0
10 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Kto lubi mieć duży ekran w lapku? Np. ja :). Mam pulsara z17 i to jest całe 17,3 cala bez rameczki, swietnie się ogląda i gra zwłaszcza, że komponenty w środku też niczego sobie (I8 i GeForce Gtx na pokładzie!).
Specjalista Morele | 11:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.