Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać laptopa konwertowalnego (hybrydowego)?

Wraz z pojawieniem się na rynku ultrabooków oraz systemu Windows 10, do sprzedaży zaczęto wprowadzać notebooki konwertowalne oraz hybrydowe. Wcześniej można było znaleźć tego typu konstrukcje, jednak były to produkty niszowe, które nie mogły wykorzystać dobrze potencjału ekranu dotykowego.

Co to jest laptop konwertowalny?

Obecnie jest ultrabook, czyli cienki i smukły notebook, który dysponuje odwracanym, czasem nawet odpinanym, ekranem. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi, w jednej chwili może zamienić się w tablet. Jedyną różnicą są nieco większe rozmiary oraz waga, a także możliwość równie szybkiego powrotu do pełnoprawnego notebooka. Proste, a jednocześnie dość ciekawe. Producenci wykorzystują liczne rozwiązania, dzięki czemu na rynku laptopów konwertowalnych pojawiają się bardzo interesujące konstrukcje.

Laptop konwertowalny czy tablet?

Tablet to lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie, które w wygodny sposób pozwala na wykonywanie prostych czynności jak przeglądanie stron www, słuchanie muzyki, obejrzenie filmu czy zagranie w mobilne gry. Ma jednak jedną zasadniczą wadę – nie jest wygodny do codziennej, kilkugodzinnej pracy.

Laptop konwertowalny, choć jest nieco większy od tabletu, łączy zalety urządzeń mobilnych (tablet) oraz notebooków. Gdy potrzebny jest sprzęt do pracy, laptop pozostaje tradycyjnym komputerem przenośnym. Gdy należy coś zaprezentować i wykorzystać ekran dotykowy, kilkoma ruchami, laptop zamienia się w tablet. I choć niektórzy powiedzą, że takie rozwiązanie nie jest tak wygodne jak prawdziwy tablet, zapominają, że laptop konwertowalny oferuje dużo więcej.

Zalety i wady laptopa konwertowalnego

ZALETY

 • duże możliwość (działanie jako tablet i laptop)
 • wygodna praca
 • możliwość obsługi systemu za pomocą dotyku
 • możliwość korzystania z oprogramowania napisanego na system Windows
 • bardzo dobra wydajność

WADY

 • mniej poręczny i ciężki
 • przy zwiększonym obciążeniu, może pracować głośno i się nagrzewać
 • zdecydowanie krótsza praca na baterii

Laptop konwertowalny a hybrydowy

Często można spotkać się z sytuacją, gdy oba określenia używane są zamiennie. Nie jest to do końca prawda, choć w obu laptop można zamienić w tablet. Jednak w przypadku laptopów konwertowalnych ekran jest na stałe przymocowany do stacji roboczej, natomiast hybryda dysponuje wyświetlaczem odpinanym, w którym znajdują się wszystkie niezbędne do działania podzespoły. W pierwszym producenci wykorzystują procesory z serii Intel Core, natomiast w drugim przypadku Intel Atom Z2760.

Rodzaje mechanizmów

Producenci poszukują idealnego rozwiązania, które nie będzie zbyt kosztowne, a jednocześnie należeć będzie do trwałych i wygodnych konstrukcji. Dlatego też w sprzedaży można spotkać laptopy konwertowalne różnego rodzaju: od tradycyjnych, po wymyślne i zaskakujące:

Ekran obracany

Jest to najstarsze rozwiązanie, wykorzystywane w laptopach jeszcze przed nastaniem ery ultrabooków i systemu Windows 10. Ekran przymocowany jest do głównej jednostki za pomocą pojedynczego zawiasu umieszczonego pośrodku notebooka. Umożliwia on obrócenie wyświetlacza i złożenie go w odwrotnej pozycji. Takie rozwiązanie wykorzystano m.in. w Lenovo ThinkPad Twist.

Ekran odchylany o 360 stopni

Ciekawe rozwiązanie pozwalające na ustawienie ultrabooka (tabletu) w różnych pozycjach w zależności od potrzeb. Można między innymi:

 • wykorzystać go jako tradycyjny notebook
 • ustawić go w pozycji namiotu, co ułatwi przeprowadzanie prezentacji dla klienta czy oglądanie filmu
 • ustawić go w odwrotnej pozycji niż notebookowej, dzięki czemu urządzenie będzie wyglądać jak tablet umieszczony na podpórce/stojaku
 • położyć go na płasko i korzystać jak z tradycyjnego laptopa.

Przykładem ultrabooka z takim mechanizmem jest Lenovo IdeaPad Yoga 13.

Sprawdź naszą ofertę.

Ekran typu slider (rozsuwany)

Podobne rozwiązanie można spotkać w telefonach komórkowych, gdzie ekran „wyjeżdża” znad klawiatury. Rozsuwany wyświetlacz wykorzystano w Sony Vaio Duo.

Ekran obracany w ramce

Jest to autorskie rozwiązanie Della wykorzystane jeszcze przed modą na ultrabooki. Wyświetlacz, w przeciwieństwie do tradycyjnych notebooków nie jest przytwierdzony na sztywno do ramki. Można go obrócić o 360 stopni, ustawiając jak normalnego notebooka lub jako tablet, na płasko. Obecnie ekran obracany w ramce został wykorzystany w modelu Dell XPS Duo 12.

Dwa ekrany

Ciekawy, a zarazem najprostszy sposób na stworzenie laptopa konwertowalnego. Zamiast tradycyjnej pokrywy, użytkownik otrzymuje dwa ekrany – jeden umieszczony z przodu, drugi z tyłu klapy. W ten sposób producent nie musiał wykorzystywać innowacyjnych mechanizmów ani też modyfikować zawiasów. Z ekranów można korzystać jednocześnie lub oddzielnie. Przykładem jest Asus TAICHI.

Ekran odpinany

Mechanizm ten pojawia się coraz częściej. Ekran może zostać odpięty od klawiatury i być używany jako pełnoprawny tablet. Tego typu notebooki nazywane są hybrydami.

Na co zwracać uwagę?

Oprócz tradycyjnych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze notebooka czy ultrabooka, warto przyjrzeć się uważniej takim parametrom jak:

Ekran

W tym przypadku jest to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji laptopów konwertowalnych. Decydując się na sprzęt hybrydowy, należy pamiętać, że powstał on jako kompromis, połączenie zalet dwóch różnych urządzeń. Rozmiar ekranu, a tym samym całego laptopa nie powinien być zbyt duży. Optymalna wielkość to ok. 11-12 cali, choć na rynku są również laptopy z wyświetlaczem o przekątnej 13,3 cali.

Drugą kwestią jest rozdzielczość. Większość urządzeń wyświetla obraz wysokiej rozdzielczości wynoszącej co najmniej 1600x900 px. Im jest ona wyższa, tym lepszej jakości jest obraz. Z drugiej jednak strony przy ekranie o niewielkich rozmiarach, ikony, czcionki itp. mogą wydawać się zbyt małe. Szczególnie podczas korzystania z laptopa w trybie tabletu. Aby uniknąć niekomfortowej obsługi panelu dotykowego, niektórzy producenci dołączają specjalne cyfrowe piórko, które umożliwi precyzyjną nawigację po systemie.

Waga

Ze względu na możliwość korzystania z notebooka jak z tabletu, warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia. Większość nie przekracza granicy 1.6 kg. Jednak im lżejszy laptop, tym wygodniejsza będzie jego obsługa.

Zawiasy

Jako że laptopy konwertowalne, w większości przypadków, umożliwiają nawigowanie i obracanie ekranem, zawiasy (lub inne mechanizmy) powinny być solidnie wykonane z trwałych materiałów i pewnie podtrzymywać matrycę. Jest to niezbędne, by móc przez dłuższy czas cieszyć się komfortowym użytkowaniem.

Porty

Laptopy konwertowalne dysponują minimalnym zestawem złączy. Najczęściej są ta dwa porty USB 3.0 oraz w pomniejszonej wersji (micro lub mini):

 • HDMI – nie we wszystkich modelach
 • DisplayPort – nie we wszystkich modelach
 • gniazdo sieciowe – znajduje się tylko w niektórych modelach

Dodatkowe wyposażenie

W zależności od modelu można spotkać:

 • przednią kamerę – o wyższej rozdzielczości niż standardowa kamerka internetowa; umożliwia robienie zdjęć jak w innych, zwykłych tabletach
 • dodatkowe przyciski – do blokowania ekranu lub regulacji głośności
 • trackpoint – który może zastąpić płytkę dotykową, w celu wygospodarowania większej przestrzeni.
 • moduł NFC – jego zadaniem jest wymiana danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi czy szybka płatność w sklepie.
 • moduł GPS – pozwoli na wykorzystanie nawigacji, choć już nie tak w komfortowy sposób jak w przypadku zwykłego tabletu.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
3 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

super!
Bardzo pomocny wątek.
co super?
Co super?