Udostępnij
Skomentuj

Trampolina ogrodowa - jaką wybrać? Która najlepsza?

Dzieci potrzebują aktywności fizycznej oraz rozrywki, a nic tak dobrze nie łączy tych cech, jak trampolina.

Coraz częściej w ogrodach Polaków pojawiają się trampoliny. Moda przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. O ile budowa basenu to duża inwestycja oraz problem logistyczny tj. czyszczenie, dbanie o dobry stan techniczny oraz konserwacja zimą, tak kupno oraz przechowywanie trampoliny jest nieporównywalnie mniejszym kłopotem. Proste modele można kupić już za kilkaset złotych, zaś zimą wystarczy złożyć cała konstrukcję i schować do garażu bądź na strychu.

Polecane trampoliny

Trampolina to wyśmienita zabawa dla całej rodziny – zarówno dzieci, jak i rodziców. To również świetna forma aktywności fizycznej. Zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem z chrupkami w ręku, dzieci mogą pobawić się na świeżym powietrzu. Sprawdźmy zatem, na co zwracać uwagę kupując.

Kluczowe aspekty podczas zakupu trampoliny

Zanim kupimy pierwszą trampolinę powinniśmy dokładnie określić priorytety. Kupno zbyt małego modelu dla dużej rodziny to zły pomysł, gdyż pojawią się konflikty i spory, czyja teraz kolej. Ponadto mają ograniczone maksymalne obciążenie, przez co kilka osób a raz może sobie zrobić krzywdę.

Najpopularniejszymi markami trampolin są: trampoliny Zipro, trampoliny Neo-Sport oraz trampoliny Berg.

Obciążenie trampoliny

Podstawowym kryterium wyboru powinien być parametr mówiący o maksymalnym obciążeniu. Wpływa on nie tylko na jakość zabawy, sprężystość sprzętu, ale przede wszystkim a bezpieczeństwo użytkowników. Przeciążona może się bowiem zerwać, a to grozi upadkiem nawet z dużej wysokości oraz poważnym uszkodzeniem ciała.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie trampoliny zależy głównie od jakości użytych materiałów i zastosowanej konstrukcji. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość osób, które będą jednocześnie korzystały z urządzenia. Im więcej osób, tym parametr ten powinien być wyższy. Jeśli tylko jedno dziecko będzie korzystało ze sprzetu, maksymalne obciążenie na poziomie około 100 kilogramów będzie wystarczające. Jeśli w planach jest jednoczesna zabawa dwóch lub trzech osób, warto zwrócić uwagę na modele z obciążeniem do 150 kilogramów.

Warto wybrać model z pewnym zapasem, gdyż zapewnia to większą porcję bezpieczeństwa. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą do nas znajomi z dziećmi, a wtedy zabawa w kilka osób na raz będzie komfortowa i w pełni bezpieczna dla maluchów.

Średnica trampoliny

Wiele osób ma tendencję do wyboru skrajnych opcji. Posiadacze niewielkich ogrodów chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń i wybierają zbyt wielkie modele, która… zajmują prawie cały ogród. Inni zaś oszczędzają miejsce i wybierają zbyt małe modele, następnie pojawiają się konflikty, bo chętnych do zabawy jest wielu, a miejsce tylko dla jednej osoby.

Należy dobrać rozmiar rozsądnie. Podobnie jak w przypadku maksymalnego obciążenia, tak i tutaj kierujmy się potrzebami i możliwościami. Zapas miejsca jest wskazany, ale jeśli kupimy wielką trampolinę dla jednego dziecka, będzie to zwykłe marnotrawstwo przestrzeni. Lepiej kupić model o takiej średnicy, która lepiej będzie pasować do wymiarów naszego ogrodu. Przy wyborze średnicy trzeba też uwzględnić liczbę osób, które będą z niej jednocześnie korzystać.

Rodzaj siatki zabezpieczającej

Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest specjalna siatka zabezpieczająca. Powinna być na wyposażeniu każdej trampoliny, a jeśli jej nie ma, warto zadbać o jej dokupienie. Główną rolą siatki jest zabezpieczenie użytkownika przed wypadnięciem i upadku na ziemię podczas skakania. Upadek z dużej wysokości może być bardzo niebezpieczny i zazwyczaj prowadzi do poważnych uszkodzeń ciała.

Wyróżniamy dwa rodzaje zabezpieczeń – siatki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Siatka zewnętrzna chroni jedynie przed wypadnięciem użytkownika poza obrys trampoliny. Montowana jest zazwyczaj naokoło stelażu. Siatka wewnętrzna natomiast chroni również przed uderzeniem w stelaż oraz wpadnięciem pomiędzy sprężyny. To o wiele lepsze, choć zazwyczaj droższe rozwiązanie.

Konstrukcja trampoliny

Jeśli już mamy ustalone, jakie wymiary nas interesują, jakie obciążenie będzie optymalne oraz którą siatkę zabezpieczającą wolimy, przyszedł czas na sprawdzenie konstrukcji.

Podstawą – dosłownie i w przenośni – są nogi. Muszą być mocne, stabilne i nie mogą zapadać się w podłoże. Sprzęt ten przenosi bardzo duże obciążenia, więc nogi muszą być bardzo mocne, zaś ich blokady bardzo trwałe.

Zwróćmy również uwagę na stelaż. Podobnie jak nogi, powinien być mocny i solidny. Wiele osób zwraca uwagę na możliwość złożenia trampoliny oraz jej wagę. To się przyda przy przenoszeniu, ale z drugiej strony jak często będziemy transportować sprzęt? O wiele bardziej istotne jest to, czy mocowania, zapięcia oraz spawy są solidne, zaś rurki na tyle grube, aby się nie powyginały lub nie połamały. Ponadto niektóre elementy konstrukcji powinny być zabezpieczone, aby użytkownik podczas skakania nie pokaleczył sobie ciała. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu materiały przed rdzą – często sprzęt będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych.

Na uwagę zasługują także sprężyny. Powinny być solidne i masywne, z pewnym zaczepem, aby nie odpięły się podczas skakania. Jeśli decydujemy się na siatkę zabezpieczającą zewnętrzną, sprężyny powinny być bezwzględnie zabezpieczone – przypadkowy kontakt może doprowadzić do poważnego uszkodzenia ciała np. o hak. Osłony powinny być wykonane z trwałego materiały, aby nie można go było łatwo rozerwać.

Przydatna może się okazać również specjalna drabinka, która ułatwi wchodzenie i schodzenie z trampoliny zewnętrznej. Wydatek nie jest wysoki, a z pewnością ułatwi korzystanie z urządzenia również dorosłym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.