Udostępnij
Skomentuj

Trampolina z siatką wewnętrzna czy zewnętrzną?

Trampolina w przydomowym ogrodzie to gwarancja nie lada frajdy – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Liczy się jednak nie tylko niesamowita zabawa, ale również bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Zapewnia je siatka. Jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać – siatkę wewnętrzną czy też zewnętrzną?

Polecane trampoliny

Jak zapewnić bezpieczeństwo skaczącemu?

Dzieci wręcz uwielbiają trampoliny. Dzięki nim mogą energicznie skakać, a nawet wykonywać rozmaite akrobacje, nie bojąc się o swoje zdrowie. Nie oznacza to, iż o ich bezpieczeństwie nie myślimy my- rodzice. Już na etapie wyboru sprzętu powinni zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które sprawią, że żywiołowa zabawa na trampolinie będzie bezpieczna dla jej użytkowników, niezależnie od tego, w jakim wieku są.

Wybierając trampolinę do przydomowego ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy:

 • ma ona wzmocnioną konstrukcję,
 • została wykonana zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej,
 • ile wynosi jej maksymalne obciążenie,
 • jest wyposażona w wewnętrzną lub zewnętrzną siatkę zabezpieczającą.

To właśnie na siatce spoczywa odpowiedzialność za zagwarantowanie użytkownikom trampoliny odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa. Sprzęt bez siatki nie może być wykorzystywany przez dzieci i osoby niewprawione w sztuce akrobacji. Jest on przeznaczony dla dorosłych, którzy mają nieco doświadczenia w skakaniu na trampolinie. Pozostaje jednak pytanie, które rozwiązanie jest lepsze – siatka wewnętrzna czy też zewnętrzna?

Siatka wewnętrzna czy zewnętrzna?

Chociaż wydawać by się mogło, iż różnica pomiędzy siatką wewnętrzną a zewnętrzną nie jest duża, ma ona istotne znaczenie dla bezpieczeństwa, a także komfortu użytkowania trampoliny. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wieku osób, które będą na sprzęcie skakały. Trampolina:

 • trampolina z siatką wewnętrzną – jest odpowiednia dla dzieci w wieku 2-4 lat,
 • trampolina z siatką zewnętrzną – dla użytkowników powyżej 4 lat.

Trampolina z siatką wewnętrzną

Zalet siatki wewnętrznej

 • ograniczoną przestrzeń, na której użytkownik może wykonywać swe ruchy – w przypadku maluchów w wieku 2-4 lat jest to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania. Siatka bowiem znajduje się na tyle blisko, iż hamuje zapędy dziecka do bardziej żywiołowej zabawy, co ogranicza ryzyko kontuzji. Nie oznacza to jednak małej frajdy. Skoki wykonywane są bowiem w centralnej części batuty, która oferuje najlepsze wybicie,
 • komfort użytkowania – dziecko w każdej chwili może złapać za siatkę, aby utrzymać równowagę, zwłaszcza jeżeli to początki użytkowania trampoliny i jego skoki są chwiejne i niezgrabne,
 • wysoki stopień bezpieczeństwa – siatka wewnętrzna oddziela użytkownika od stelażu trampoliny oraz eliminuje ryzyko dostania się stopy pomiędzy sprężyny.

Niestety, jeżeli z trampoliny wyposażonej w siatkę wewnętrzną będą chciały skorzystać starsze dzieci i osoby dorosłe, może to być problematyczne z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do skakania. Nie da im to również zbyt wiele frajdy. To podstawowe zarzuty, jakie płyną pod adresem tego rozwiązania.

Trampolina z siatką zewnętrzną

Zalety siatki zewnętrznej

 • większą przestrzeń do zabawy – siatka biegnie bowiem po zewnętrznej krawędzi trampoliny. Odpowiada to preferencjom dzieci powyżej 4 lat i osobom dorosłym,
 • gwarancję swobody ruchów – siatka zewnętrzna jest bardziej oddalona od środka batuty w porównaniu z siatką wewnętrzną, dzięki czemu skoczek ma więcej swobody w wykonywaniu akrobacji. Nie obawia się bowiem aż tak bardzo „zderzenia” z siatką,
 • większą przyjemność i satysfakcję z zabawy – dzięki zwiększonej swobodzie ruchów i możliwości wykonywania bardziej skomplikowanych ewolucji.

Wady

Wśród wad trampoliny wyposażonej w siatkę zewnętrzną wymienić należy to, że nie jest ona dostosowana do potrzeb najmłodszych użytkowników. Nie oznacza to jednak, iż muszą oni całkowicie rezygnować z zabawy na niej. Muszą to jednak robić pod czujnym okiem rodziców. W takiej sytuacji osoba dorosła powinna znajdować się z dzieckiem na trampolinie.

Siatka zewnętrzna zabezpiecza tylko przed upadkiem na ziemię, a nie przed uderzeniem w konstrukcję. W przypadku młodszych użytkowników, którzy nie mają aż tak dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi, może to być problematyczne.

Podsumowując, to, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od wieku użytkowników trampoliny. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest siatka zewnętrza. Jest ona jednak przeznaczona dla dzieci powyżej 4 roku życia. Jeżeli zaś chcemy, aby z trampoliny korzystało młodsze dziecko (2-4 lata), powinniśmy wybrać model z siatką wewnętrzną.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.