Udostępnij
Skomentuj

Czy skacząc na trampolinie można schudnąć? Jak ćwiczyć?

Sprawdzamy skuteczność ćwiczeń na trampolinie. Czy pozwolą zrzucić zbędne kilogramy? Jak zacząć?

Zróżnicowany trening jest najlepszą metodą, aby spalić mnóstwo kalorii, wzmocnić kluczowe partie mięśniowe, a także w znaczący sposób poprawić kondycję i ogólną wydolność organizmu. Chcąc go sobie zapewnić, warto korzystać z wielu różnych przyrządów. Jednym z nich może być trampolina fitness, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność.

Polecane trampoliny

Jest to związane nie tylko ze stosunkowo niskimi cenami sprzętu, ale również z bardzo przyjemnym, różnorodnym treningiem, na który możemy zdecydować się w każdej chwili. Niezależnie od tego, czy chcemy trenować w domu czy też na zewnątrz. Oczywiście skuteczność zrzucania zbędnych kilogramów jest zależna od tego, w jaki sposób i jak długo będziemy ćwiczyć. W niniejszym poradniku postaramy się wyjaśnić, jakie korzyści gwarantują nam trampoliny, a także, na jakie ćwiczenia warto się zdecydować.

Trampolina – jak schudnąć?

Na wstępie należy podkreślić, że tak zwany jumping, a więc ćwiczenia na trampolinie (najlepiej w rytm muzyki) należą do treningu cardio, który pozwala spalić sporo kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Godzinny, intensywny trening pozwala spalić nawet tysiąc kcal!

Wszystko to za sprawą dynamicznych ruchów wykonywanych na trampolinie, które angażują wszystkie parte ciała. Na szybkie efekty możemy liczyć zwłaszcza wtedy, gdy zakupimy trampolinę fitness ze specjalnym uchwytem. Co gwarantuje nam taki sprzęt?

  • Spalanie o 20% więcej kalorii niż podczas biegania.
  • Wzmocnienie wszystkich partii ciała.
  • Zwiększenie koordynacji ruchowej.
  • Stymulacja procesów trawiennych.
  • Mniejsze obciążenie stawów niż przy bieganiu.
  • Poprawa działania systemu limfatycznego – dzięki temu organizm szybciej pozbywa się toksyn.
  • Poprawa samopoczucia.

Największą zaletą korzystania z trampolin jest to, że pozwalają one w prosty sposób pobudzić wszystkie partie ciała, a także pracę narządów wewnętrznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie szybciej spalić kalorie niż w przypadku innych aktywności fizycznych, na przykład biegania. Wszystko to sprawia, że trampolina fitness wydaje się idealnym wyborem dla osób zajętych, które nie mają czasu na regularny trening biegowy, jazdę na rowerze czy też odwiedzenie siłowni.

Jeżeli chcemy szybko schudnąć, musimy oczywiście postawić na trening kompleksowy, o różnym natężeniu. Specjaliści polecają zakup przyrządu z uchwytem i trenowanie w rytm muzyki, która pozwoli utrzymać tempo ćwiczeń.

Trampolina – jak ćwiczyć?

Oczywiście są to wyłącznie ogólne zasady, do których należy dodać listę konkretnych ćwiczeń i czynności, które pozwolą wykorzystać pełen potencjał tego przyrządu. Na samym początku zalecana jest oczywiście kilkuminutowa rozgrzewka. Skłony, przysiady, krążenia, rozciąganie nóg, ramion, pleców i brzucha – wszystko to zmniejszy ryzyko kontuzji.

Po rozgrzewce możemy w końcu skorzystać z trampoliny. Osobom początkującym zaleca się najpierw wykonanie prostych skoków, które pozwolą przyzwyczaić się do przyrządu. Ręce ustawiamy wzdłuż ciała i podskakujemy na tę samą wysokość.

Jeżeli zależy nam na uaktywnieniu poszczególnych mięśni, powinniśmy wykonać ćwiczenia rozciągające. Przy wyskoku wyprostujmy jedną nogę, a wracając ułóżmy ją w pozycji początkowej – takie ćwiczenie należy powtarzać przez kilka minut dla obu nóg. W prosty sposób możemy również rozciągnąć ręce – wystarczy wyrzucać je w górę przy każdym wyskoku.

W kolejnych minutach możemy przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, polegających między innymi na próbach dotknięcia dłońmi stóp w powietrzu lub podnoszeniu kolana do łokcia przeciwległej ręki. Wykorzystując wspomniany uchwyt, możemy również biec w miejscu, uderzając stopami o pośladki. W podobny sposób warto robić również przysiady.

To oczywiście nie wszystkie ćwiczenia, którymi warto się zainteresować. Mięśnie brzucha wzmocnimy wykonując dynamiczne skręty podczas trzymania uchwytu, jędrność pośladków zapewnimy sobie poprzez odbijanie się nimi do pozycji stojącej, a gibkość poprawimy podciągając w powietrzu kolana do brody. Tego typu ćwiczenia warto wykonywać w dwu-trzyminutowych interwałach, jednocześnie próbując znacznie zwiększyć tempo przez co najmniej minutę.

Kilku dziesięciominutowy trening 2-3 razy w tygodniu nie tylko poprawi nam nastrój, ale również zagwarantuje zauważalne efekty, związane z utratą zbędnych kilogramów, a także wzmocnieniem kluczowych partii mięśniowych. Oczywiście o zbiciu wagi będziemy mogli myśleć dopiero wówczas, gdy do treningu z wykorzystaniem trampoliny dojdzie także odpowiednia dieta.

Jaka trampolina fitness?

Jak nietrudno się domyślić, na rynku możemy znaleźć wiele modeli omawianych urządzeń, które będą różniły się przede wszystkim budową i wykorzystanymi materiałami. Najważniejszy podział dotyczy jednak trampolin wewnętrznych i zewnętrznych.

W pierwszej grupie znajdą się standardowe konstrukcje fitness, które nie pozwalają na zbyt mocne odbicia, dlatego bez żadnych przeszkód można z nich korzystać w domu lub mieszkaniu. Jeżeli chodzi natomiast o modele zewnętrzne, są to przeważnie trampoliny ogrodowe, wyposażone w siatkę i wyróżniające się znacznie większą średnicą.

Decydując się na trampolinę fitness, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej średnicę, ale również sposób wykonania. Warto decydować się na modele ze stalową ramą, ponieważ gwarantują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Do tego należy dodać również solidne mocowanie sprężyn i wzmocnienie krawędzi. Nie możemy zapominać także o maksymalnym udźwigu trampoliny.

Omawiane urządzenia nie są specjalnie drogie. Najtańsze modele zakupimy już za około 200 złotych. Ceny trampolin bardziej zaawansowanych mogą wynieść od 400 do 1000 złotych. Jeśli nie jesteście przekonani, czy interesująca Was trampolina fitness rzeczywiście jest warta zakupu, przeanalizujcie publikowane w sieci testy i recenzje. Jest to najlepszy sposób na to, aby przekonać się, jak sprzęt sprawdza się w praktyce jeszcze przed zakupem.

Trampolina – czy jest bezpieczna?

Wiele osób, które nie miały jeszcze do czynienia z jumpingiem, obawia się, że ćwiczenia na trampolinie mogą być niebezpieczne. Jak jednak pokazuje praktyka, nie ma się czego bać. Wewnętrzne trampoliny fitness są przygotowywane w taki sposób, że niemożliwe jest zbyt mocne odbicie się i w rezultacie wylądowanie poza przyrządem. Dodatkowym elementem zabezpieczającym jest wspomniany uchwyt, a także wszelkiego rodzaju wzmocnienia poszycia.

Ćwiczenia na trampolinie są więc w pełni bezpieczne, a do tego mniej obciążające stawy niż na przykład bieganie. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze możliwość wzmocnienia wszystkich partii mięśniowych i szybkiego spalenia tkanki tłuszczowej. Mając to na uwadze, naprawdę warto zainteresować się jumpingiem. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych trampolin, występujących w różnych przedziałach cenowych.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.