Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać trampolinę dla dzieci? Jaka najlepsza do ogrodu lub domu?

Coraz częściej można zauważyć trampoliny w ogrodach. Urządzenia te zdobywają coraz większą popularność.

Trampoliny fitness to hit ostatnich lat. Trampoliny dla dzieci -  trampoliny ogrodowe i domowe - także stają się czymś powszechnym. Skąd ta rosnąca popularność? Skakanie na trampolinie zapewnia dzieciom niezapomnianą rozrywkę. Czas spędzony na wykonywaniu różnych akrobacji przyczynia się także do rozwoju ich kondycji fizycznej. Dlatego rodzice coraz częściej decydują się na zakup tego urządzenia. Wybór odpowiedniej trampoliny wymaga posiadania pewnej wiedzy na temat poszczególnych elementów urządzenia. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać model, który spełni oczekiwania dzieci oraz dorosłych?

Polecane trampoliny

Rodzaje trampolin dziecięcych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów trampolin. Niektóre przeznaczone są dla dzieci, inne dla dorosłych, jeszcze inne służą tylko do ćwiczeń fitness. Próbując dokonać podziału trampolin można zacząć od wyróżnienia trampolin przeznaczonych do korzystania w domu i w ogrodzie.

 • Trampolina domowa - jest mniejsza niż trampolina przeznaczona do ogrodu. Może służyć do zabawy oraz do ćwiczeń z dziećmi.
 • Trampolina ogrodowa - może mieć całkiem spory rozmiar. W zależności od obciążenia na trampolinie ogrodowej może bawić się kilka osób np. rodzice wraz z dziećmi.
 • Trampolina fit and jump - trampolina do fitness.

Kolejnym podziałem, jaki można zastosować wobec trampolin, może być obecność siatki. Zarówno trampoliny ogrodowe, jak i domowe, mogą występować w wersji z siatką lub bez niej. Na czym polega podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami trampolin?

 • Trampoliny z siatką - przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skakaniem. Siatka zabezpiecza skaczącego przed możliwością spadnięcia z trampoliny. W niektórych modelach siatka chroni także przed możliwością obtarcia czy uszkodzenia ciała o elementy trampoliny.
 • Trampoliny bez siatki - przeznaczone są dla bardziej doświadczonych użytkowników. Umożliwiają wykonywanie bardziej skomplikowanych akrobacji. Podczas skakania bez siatki można swobodnie zeskakiwać i wskakiwać na trampolinę.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trampoliny?

 • Maksymalne obciążenie - czyli maksymalna, łączna waga osób, które jednocześnie mogą korzystać z urządzenia. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może prowadzić do zepsucia trampoliny, złamania stelażu, zarwania sprężyn, a tym samym do uszkodzenia ciała użytkowników.
 • Stelaż - musi być wykonany solidnie. Istotna jest grubość poszczególnych elementów. Gdyby stelaż był zbyt cienki, to mógłby się połamać w trakcie korzystania z trampoliny. Stelaż może być pokryty pianką, która służy zabezpieczeniu skaczących przed możliwością uszkodzenia ciała o twarde lub odstające elementy.
 • Mata do trampoliny, nazywana czasami siatką do skakania - powinna być wykonana ze sprężystego i odpornego materiału. Przy kupowaniu dodatkowej maty do już posiadanej trampoliny należy zwrócić uwagę na średnicę maty oraz na ilość sprężyn.
 • Sprężyny do trampoliny - dzięki nim możliwe jest skakanie na trampolinie. Sprężyny powinny być wykonane solidnie, a ich mocowanie zarówno do stelaża, jak i do maty, musi być pewne i stabilne.
 • Osłona na sprężyny - pełni dwie funkcje. Przede wszystkim ma służyć ochronie przed utknięciem stopy w sprężynach. Oprócz tego osłona ochrania sprężyny przed złymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając osłony należy zwrócić uwagę na średnicę trampoliny.
 • Siatka do trampoliny - jeśli wybrano trampolinę z siatką, to należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Siatka ma ochraniać przed wypadnięciem z trampoliny, więc w zależności od średnicy urządzenia - powinna mieć odpowiednią wysokość. 

Jaka najlepsza trampolina dla dzieci?

Kupując trampolinę dla dzieci należy pod uwagę wziąć przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby mata w trampolinie była mocna i odpowiednio sprężysta, a do tego obszyta specjalną taśmą chroniącą matę przed rozdarciem. Stelaż trampoliny również powinien być zabezpieczony. Dla dzieci najlepsze są trampoliny z siatką wewnętrzną, która zabezpiecza stelaż oraz sprężyny. Jeśli chodzi o rozmiar trampoliny, to jest to kwestia całkowicie indywidualna. Pamiętać należy jedynie o tym, że trampoliny o średnicy około 2 metrów uznawane są raczej za małe i przeznaczone są do zabawy w pojedynkę. Dla większej ilości osób lepiej kupić większą trampolinę. Im większa średnica trampoliny, tym wyższa powinna być siatka zabezpieczająca. Można także zdecydować się na drabinkę. Ułatwi ona dzieciom wchodzenie i schodzenie z trampoliny. W razie potrzeby rodzice mogą schować drabinkę, by mieć pewność, że najmłodsze dzieci nie będą same próbowały korzystać z urządzenia.

Czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci?

Rodzice, którzy rozważają kupno trampoliny, zastanawiają się, czy korzystanie z tego urządzenia przez dzieci jest bezpieczne. Jeśli sprzęt jest dobrej jakości, ma wszystkie atesty i jest wykonany solidnie, to bezpieczeństwo dzieci mogą zagwarantować sami rodzice. Najmłodsi powinni korzystać z trampoliny tylko pod nadzorem dorosłych. Rozsądna zabawa pod okiem rodziców na atestowanej trampolinie na pewno będzie bezpieczna.

Jaki wymiar trampoliny?

Średnicę trampoliny należy wybierać w zależności od ilości posiadanego miejsca w domu lub na podwórku. Jeśli trampoliny ma używać tylko jedna osoba, to wystarczy kupić urządzenie o średnicy 200-300 cm. Dla większej ilości osób bezpieczna i wygodna będzie trampolina o średnicy co najmniej 400 cm. Trampoliny bez siatki, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych, mają mniejsze średnice - około 100 cm. Podobnie jest z trampolinami fitness.

Kształt trampoliny

Trampoliny kupowane do użytku domowego mają zazwyczaj okrągły kształt. Podczas skakania na takiej trampolinie jednocześnie pracują wszystkie sprężyny, pozwalając na skoki do wysokości 2-3 metrów. Oprócz trampolin okrągłych, dostępne są także trampoliny prostokątne. Są to jednak urządzenia bardziej profesjonalne. Pozwalają na wykonywanie skoków do wysokości nawet 9 metrów.

Trampolina fitness

Odrębnym rodzajem trampoliny jest trampolina fitness, nazywana także trampoliną akrobatyczną lub trampolina fit and jump. Trampolina fitness nie ma siatki. Niektóre modele mają specjalne barierki lub rączki do podpierania się w trakcie skakania. Trampolina do ćwiczeń może być używana przez dorosłych oraz przez dzieci. Udowodniono, że podczas godzinnego treningu na trampolinie fitness można spalić aż 800 kcal, angażując w ćwiczenia o wiele więcej partii mięśni niż podczas biegania, czy zwykłego treningu fitness.

Czy należy chować trampolinę na zimę?

Trampolina składa się z elementów wytworzonych z różnych materiałów. Złe warunki atmosferyczne: śnieg, deszcz, wiatr i niska temperatura mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie elementy trampoliny. Metalowe części mogą zardzewieć, guma sparcieć i popękać, podobnie jak siatka zabezpieczająca. Niektórzy decydują się na zdemontowanie siatki i przykrycie pozostałych elementów specjalną folią lub wodoodpornym pokrowcem, jednak jeśli ma się dość miejsca na schowanie trampoliny, to być może warto skorzystać z takiego rozwiązania. Pozwoli to całkowicie wyeliminować zniszczenia, które mogą powstać zimą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.