Udostępnij
Skomentuj

Rowerek indoor cycling czy treningowy? Jakie są różnice?

Wybór roweru stacjonarnego wpływa na efektywność ćwiczeń. Lepiej kupić model treningowy czy indoor cycling?

Choć niektórym może się wydawać, że obie nazwy wskazują na jeden, ten sam sprzęt, rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Ćwiczenia realizowane na rowerkach indoor cycling i treningowych wyglądają podobnie, jednak podstawowe różnice w budowie tych urządzeń sprawiają, że pozwalają na uzyskanie zupełnie innych osiągów. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza? Rower indoor cycling, czy może klasyczny rower treningowy? Więcej informacji, które ułatwią Ci wybór, znajdziesz poniżej.

Polecane rowery indoor cycling

Czym różni się rower indoor cycling od treningowego?

Na początek warto przedstawić podstawową zasadę, która co nieco mówi o różnicach i podobieństwach między omawianymi sprzęt. Otóż każdy rower indoor cycling to rowerek treningowy, ale nie każdy rower treningowy może zostać określony mianem indoor cycling. Związane jest to ze specyficzną budową poszczególnych urządzeń, a także intensywnością ćwiczeń wykonywanych z ich użyciem.

Zacznijmy jednak od początku. Standardowy rower treningowy to sprzęt zalecany zarówno początkującym, jak i doświadczonym sportowcom. Z powodzeniem korzystać z niego mogą osoby starsze i wszyscy ci, którzy do tej pory z regularną aktywnością sportową nie mieli zbyt wiele wspólnego.

Z tego też względu kategoria rowerów treningowych jest bardzo szeroka. Znaleźć w niej można sprzęty za 200 złotych, a także za blisko 10 tysięcy złotych. Wynika to ze sporego zróżnicowania oferowanych urządzeń. Wspomnieć możemy więc o co najmniej kilku podziałach tych urządzeń.

 • Podział rowerów treningowych ze względu na mechanizm oporu. Jeśli zależy Wam na uniwersalnym rowerze domowym, celujcie w wersje magnetyczne, które pozwalają na swobodną jazdę i realizację różnych planów ćwiczeń (np. trening interwałowy). Treningowy rower magnetyczny z reguły korzysta z wygodnego systemu regulacji oporu. W kategorii sprzętów najtańszych zdecydowanie wygrywa rower mechaniczny, który jednak jest również najbardziej ograniczony pod względem swoich możliwości. Rower elektromagnetyczny jest z kolei polecany osobom stawiającym na rozbudowaną elektronikę. Do wyboru pozostają jeszcze rowerki powietrzneto sprzęty, które wymagają od użytkownika nieco innego rodzaju wysiłku, ponieważ podczas jazdy angażują nie tylko nogi, ale także ręce. Dla osób początkujących bezpieczniejszą opcją będzie jednak mechaniczny lub magnetyczny rower treningowy.
 • Podział ze względu na konstrukcję. W tym przypadku wskazać należy na dwa modele – rowery pionowe, czyli standardowe urządzenia znajdujące się w większości klubów fitness, a także rowery stacjonarne poziome. Zostały one przystosowane do potrzeb osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa, jak również cierpiących na problemy z kolanami i innymi urazami czy kontuzjami odcinka lędźwiowego.
 • Podział ze względu na funkcje. W zależności do stopnia zaawansowania, rowerek treningowy zapewni wyłącznie regulację obciążenia lub obsługę funkcji pomiarowych (prędkość, czas, dystans etc.) i dodatkowych, spośród których wymienić należy chociażby łączność bezprzewodową.

Rower indoor cycling(określany również jako rower trekkingowy) to profesjonalna wersja standardowych sprzętów treningowych. Kierowane są one więc do sportowców (np. kolarzy), a także osób, którym zależy na szczególnie intensywnym treningu. Dla tych, którzy nie ćwiczyli wcześniej regularnie, zakup roweru indoor cycling może skończyć się nadwyrężeniem mięśni, silnymi zakwasami, a nawet kontuzją. To z kolei wiąże się z demotywacją do kolejnych treningów.

Co jednak najważniejsze, rower indoor cycling pozwala na symulowanie jazdy z użyciem roweru szosowego. Tyczy się to nie tylko obciążenia, ale też warunków panujących podczas poruszania się po trudnym terenie. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności rozmaitych ustawień, specjalnie skonstruowanej kierownicy i napędu łańcuchowego. Śmiało można więc rzec, że nie jest to sprzęt dla każdego (również ze względu na wysokie ceny poszczególnych modeli). Należy również podkreślić, że rowerki indoor cycling są zaprojektowane w taki sposób, aby osoba ćwicząca mogła utrzymywać typową pozycję dla profesjonalnych kolarzy (w tym na stojąco, odrywając się od siodełka). Więcej o zaletach standardowych rowerów treningowych i modelach indoor cycling znajdziesz poniżej.

Rower treningowy – dla kogo? Podstawowe zalety

Wiemy już, jakie są podstawowe różnice dzielące omawiane urządzenia, teraz warto zająć się ich dokładniejszą charakterystyką. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na pytanie, kto powinien korzystać z modeli treningowych, a kto z modeli indoor cycling.

W przypadku pierwszej kategorii, do czynienia mamy z urządzeniami o uniwersalnym charakterze. Treningowy rower stacjonarny umożliwi skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej w domowym zaciszu. Wystarczy ustawić obciążenie, wsiąść na siodełko i utrzymywać stałe tempo przez około godzinę, by spalić około 500 kalorii. Jeśli utrzymacie regularność i będziecie ćwiczyć przez 2-3 dni w tygodniu, efekty w postaci mniejszej wagi zauważycie już po kilku tygodniach. Ćwiczenia cardio nie tylko powodują utratę wagi, ale wraz z nią zmniejsza się udział tkanki tłuszczowej. Przez to sylwetka staje się bardziej wymodelowana (o ile uwzględnimy też odpowiednią dietę i zdrowy styl życia).

Co daje rower treningowy poza chudnięciem? Tego typu aktywność fizyczna pozwala poprawić wydolność organizmu, usprawnić pracę serca, obniżyć cholesterol, a także zwiększyć kondycję i wytrzymałość. Należy nadmienić, że jazda na rowerze stacjonarnym pod względem obciążenia kości oraz stawów jest bezpieczniejsza od biegania w parku.

Warto do tego dodać też możliwość wygodnej regulacji obciążenia. Zwłaszcza w przypadku rowerów magnetycznych i elektromagnetycznych. Wiele tego typu urządzeń zostaje wyposażonych w komputery, które posłużą do zmian parametrów treningu, śledzenia osiągów czy obsługi funkcji dodatkowych. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że każdy bez większych trudności powinien znaleźć rower stacjonarny dla siebie.

Rower stacjonarny – najważniejsze zalety i wady

ZALETY

 • uniwersalny niezależnie od poziomu zaawansowania/wieku,
 • dodatkowe funkcje pozwalające np. na monitoring postępów,
 • duży przedział cenowy,
 • trening jest bezpieczny dla kości i stawów,
 • mnogość modeli: rowery pionowe/poziome, składane itp.

WADY

 • niektóre rowery bywają głośne,
 • dla profesjonalnych sportów standardowe rowery treningowe bywają niewystarczające.

Co to jest rower indoor cycling– czy warto kupić?

Zazwyczaj będą to rowery dla profesjonalnych kolarzy, którzy z przeróżnych powodów nie mogą odbyć treningu na świeżym powietrzu. Rower trekkingowy doskonale imituje jazdę w terenie, dlatego gwarantuje obciążenie na najwyższym możliwym poziomie. Dzięki temu doskonale nada się do budowy kondycji i wzmocnienia masy mięśniowej.

Rowery indoor cycling pozwolą więc należycie przygotować się do zawodów czy profesjonalnych wyścigów. Oczywiście posłużą one nie tylko kolarzom. Ich użycie zaleca się wszystkim chcącym postawić na intensywny trening, dzięki któremu zbudują lub podtrzymają doskonałą formę. Z oczywistych względów, ćwiczenia na rowerze indoor cycling umożliwią także szybkie wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki.

Jak można się domyślić, rower indoor cycling wyróżnia się specjalnie wzmocnioną budową. Konstrukcja tego typu sprzętów najczęściej powstaje ze spawanych profili stalowych. Koło zamachowe znajduje się z przodu, a kierownica przypomina te montowane w standardowych rowerach szosowych. Do tego dochodzą specjalnie skonstruowane pedały i mechanizmy ułatwiające regulację poszczególnych elementów.

Rower indoor cycling– najważniejsze zalety i wady

ZALETY

 • wzmocniona konstrukcja, która wytrzyma każde obciążenie;
 • możliwość realizacji szczególnie intensywnego programu treningowego;
 • doskonałe imitowanie jazdy rowerem szosowym;
 • idealny sprzęt do wzmacniania mięśni, szybkiego spalania kalorii i budowy kondycji;
 • spełnia wymagania profesjonalnych kolarzy;
 • wygodna regulacja.

WADY

 • wysokie ceny;
 • raczej nie nadaje się do okazjonalnej, spokojnej jazdy przy ulubionym programie telewizyjnym.

Rower do domu – który wybrać?

Poznaliśmy charakterystykę obu sprzętów. Tym sposobem możemy przejść do odpowiedzi pytanie, co wybrać – rower treningowy czy indoor cycling? Oczywiście nigdy nie będzie ona jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej, a także celów, jakie chce osiągnąć.

 • Wybierzcie rower treningowy, jeśli nie planujecie startu w wyścigu kolarskim i chcecie zakupić uniwersalny sprzęt, który pozwoli Wam zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o lepszą kondycję. Bez konieczności wykonywania bardzo intensywnych ćwiczeń, do których trzeba się przygotować.

Rower stacjonarny to idealne urządzenia dla wszystkich planujących 2-3 treningi w tygodniu. Występuje on w wielu odmianach, dlatego w łatwy sposób można znaleźć sprzęt dla siebie. Niezależnie czy będzie to rower mechaniczny, czy rower magnetyczny lub elektromagnetyczny. Swoboda wyboru dotyczy również bardzo szerokiego przedziału cenowego, wynoszącego od 200 do 10 tysięcy złotych.

 • Wybierzcie rower indoor cycling, jeśli jesteście profesjonalistami lub zależy Wam na bardzo intensywnym treningu. W jakim celu? Na przykład po to, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy (w trakcie jednego treningu spinningowego spalić można nawet tysiąc kalorii) i wzmocnić organizm.

Rower trekkingowy to sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników. Doskonale imituje jazdę na rowerze szosowym. Jeśli od treningu wymagasz dużego wysiłku, to rowerek indoor cycling może okazać się lepszym rozwiązaniem od standardowego modelu.

Oczywiście wybór rodzaju sprzętu nie rozwiązuje całej sprawy. Znaczenie mają również poszczególne parametry techniczne, na które także trzeba zwrócić uwagę. Pomocne okażą się oczywiście opinie o rowerach treningowych, publikowane przez użytkowników sklepu.

Przydadzą się one do wskazania szczególnie cenionych producentów sprzętu. Sporą popularnością cieszą się między innymi rowery stacjonarne Zipro, vidaXL, FUNFIT GYM, Spokey, VIVO, HMS czy BH Fitness. Analiza tego typu informacji pomoże w wyborze.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.