Udostępnij
Skomentuj

Czym różni się rower magnetyczny od mechanicznego?

Najchętniej kupowanymi rowerami treningowymi są modele mechaniczne i magnetyczne. Który wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy rower stacjonarny, który sprawdzi się niezależnie od potrzeb i wymagań użytkownika. Na rynku znajduje się mnóstwo urządzeń, nie tylko tych uniwersalnych. Żeby więc dokonać wyboru, najpierw trzeba poznać ich charakterystykę. Warto też zgłębić podstawowe różnice między dostępnymi opcjami. Pomoże to zdecydować, czy lepszy będzie dla nas rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny.

Po czym wybrać rower treningowy? Na pewno warto wziąć pod uwagę urządzenie od renomowanej marki, jak m.in. rower stacjonarny Zipro. Najpierw jednak należy zacząć od podstawowych informacji.

Polecane rowery stacjonarne magnetyczne

Rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny? Podstawowe kwestie doboru sprzętu

W przypadku rowerów domowych, zdecydowanie najczęściej pojawiają się dwie grupy urządzeń. Będą to mechaniczne rowery treningowe , oraz modele magnetyczne. Różnią się między sobą dość znacznie. Korzystają bowiem z innych systemów generowania oporu podczas jazdy. Dlatego też wybór między nimi nie może odbyć się bez wcześniejszego przeanalizowania ich najważniejszych cech. Ma to ogromne znaczenie głównie ze względu na wygodę treningu, jak również na możliwe do uzyskania osiągi.

W sieci często można znaleźć pytania dotyczące tego, jaki rower stacjonarny wybrać. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że największy wpływ na ostateczny zakup mają indywidualne predyspozycje użytkownika. Nieco innego sprzętu potrzebują bowiem zawodowcy, a innego osoby starsze bądź ludzie, którzy dopiero zaczynają regularne treningi. Mając to na uwadze, przed udaniem się na zakupy warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • intensywność i częstotliwość treningu – czy rower stacjonarny ma być tylko „gadżetem” wykorzystywanym raz na jakiś czas, czy może podstawowym sprzętem treningowym, pozwalającym przygotować się do zawodów? W pierwszym przypadku wydatek kilku tysięcy złotych na produkt klasy premium okaże się niepotrzebny. Zapotrzebowanie takich użytkowników bez problemu spełni zwykły, tani rowerek treningowy,
 • dostępność funkcji dodatkowych – nie wszyscy potrzebują rozbudowanego komputera i szeregu opcji, by móc korzystać z możliwości, jakie dają rowery stacjonarne. Jeśli jednak zależy Wam na przynajmniej pomiarze najważniejszych danych treningowych, powinniście dokładniej przeanalizować specyfikację sprzętu,
 • ilość wolnego miejsca w domu lub mieszkaniu – szczególnie rozbudowane rowery treningowe często zajmują naprawdę sporo miejsca, dlatego lepiej nie bagatelizować parametrów związanych z ich wymiarami i wagą. Dobrym rozwiązaniem w przypadku małego metrażu będzie także rower składany,
 • dostępny budżet – to on zazwyczaj decyduje o ostatecznym wyborze, jednak kierowanie się wyłącznie ceną nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza że różnice w cenach między sprzętami z niskiej i średniej półki jakościowej często bywają stosunkowo niewielkie. Ile kosztuje rower treningowy? Najtańsze modele zakupicie już za 200 złotych, podczas gdy te najdroższe kosztować mogą nawet 10 tysięcy złotych.

Jeśli wiecie już, jakie sprawy trzeba przemyśleć przed wydaniem pieniędzy na sprzęt treningowy, możemy przejść do prezentowania obu wskazanych w tytule tekstów urządzeń. Poniższe opisy powiedzą Wam wiele o ich możliwościach, a także największych wadach i zaletach.

Rower stacjonarny mechaniczny – charakterystyka. Czym się wyróżnia?

Zaczynamy od sprzętu o stosunkowo prostszej budowie. Przekłada się ona na jego cenę. Rower treningowy mechaniczny należy do najtańszych urządzeń w swojej kategorii. Modele podstawowe nie powinny kosztować więcej niż 300-400 złotych, dlatego bardzo często są one wybierane przez klientów o dość niskich wymaganiach. Zazwyczaj będą to osoby starsze, a także trenujące jeden-dwa razy w tygodniu.

Z czego składa się rower mechaniczny? Wskazać trzeba na elementy podstawowe, czyli ramę, siodełko, kierownicę oraz koło zamachowe. Najważniejszy jest tu jednak mechanizm oporu, czyli hamulec. Funkcję tę najczęściej spełnia specjalna rolka lub taśma, która napiera na koło zamachowe, spowalniając tym samym jego pracę. Użytkownik odczuwa większy opór, dlatego musi użyć dodatkowej siły, by rozpędzić koło do konkretnej prędkości.

Mechaniczny rower jest bardzo prosty w obsłudze. Brak tu skomplikowanej elektroniki czy rozbudowanych systemów. Z tego też względu nie jest urządzeniem specjalnie awaryjnym – mało elementów w jego budowie może się bowiem zepsuć.

Warto jednak mieć na uwadze jego ograniczenia. System regulacji w rowerze mechanicznym nie jest tak dokładny, jak w innych modelach. Skala obciążenia jest dość wąska, dlatego sprawdzi się on przede wszystkim u osób początkujących, a także mało wymagających użytkowników. Po stronie wad rowerka stacjonarnego mechanicznego należy zapisać również dość głośną pracę oraz brak wspomnianych wcześniej opcji dodatkowych, które dla niektórych użytkowników mogą okazać się bardzo ważne.

Zalety i wady rowerów mechanicznych

ZALETY

 • niska cena,
 • łatwa obsługa,
 • niska awaryjność,
 • często występuje w wersjach składanych,
 • przydatny dla początkujących.

WADY

 • ograniczona regulacja obciążenia,
 • brak wielu funkcji dodatkowych,
 • głośna praca,
 • mechanizm oporowy może się przegrzewać.

Rower stacjonarny magnetyczny – charakterystyka. Czy warto?

Pod względem sposobu działania oraz generowania oporu, rowerki treningowe magnetyczne są uznawane za bardziej zaawansowane. Korzystają one z hamulca, który działa poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Pozwala to na jego dokładniejszą konfigurację. Regulacja oporu jest bardziej precyzyjna, użytkownik może skorzystać więc z większej liczby ustawień. Zdecydowanie ułatwia to dostosowanie sprzętu do konkretnych celów treningowych.

Z tego właśnie względu magnetyczny rower treningowy jest zalecany bardziej wymagającym użytkownikom, którym zależy na sprawnym dopasowywaniu intensywności treningu. To jednak nie wszystkie jego zalety. Wspomnieć należy bowiem też o cichszej pracy, jak również o obsłudze wielu funkcji dodatkowych.

Ze względu na wyższy poziom zaawansowania, rowerów magnetycznych jest na rynku po prostu więcej. Będą to zarówno modele podstawowe, spełniające zapotrzebowanie początkujących użytkowników, jak i sprzęty z wieloma dodatkami, a także rowery treningowe pionowe.

Niestety, za urządzenia z wyższej półki trzeba zapłacić nieco więcej. Wadą omawianych rowerków może być także to, że ich naprawa często okazuje się znacznie trudniejsza niż w przypadku konstrukcji mechanicznych. Wynika to oczywiście z obecności bardziej złożonych mechanizmów. Dla właścicieli małych mieszkań pojawia się jeszcze jeden problem. Na ogół rowery magnetyczne są cięższe i mają mniej kompaktowe wymiary, przez co ich ustawienie urządzenia na niewielkiej przestrzeni może być dużym wyzwaniem.

Zalety i wady rowerów magnetycznych

ZALETY

 • płynna, wygodna regulacja obciążenia,
 • możliwość łatwego dostosowania treningu,
 • cicha praca,
 • duża dostępność modeli,
 • zakupić można sprzęty z wieloma funkcjami dodatkowymi.

WADY

 • wyższe ceny,
 • trudniejsza naprawa,
 • rowery magnetyczne są cięższe i mają mniej kompaktowe wymiary.

Jaki rowerek stacjonarny kupić? Który model jest lepszy?

Skoro poznaliśmy już charakterystykę obu urządzeń, możemy przejść do odpowiedzi na główne pytanie: rower stacjonarny mechaniczny czy magnetyczny? Jak to zwykle bywa, nie jest ona jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb użytkownika końcowego, jak również rodzaju aktywności.

 • Wybierzcie rower treningowy mechaniczny, jeśli zależy Wam na sprzęcie tanim i prostym w użyciu. Mechanizm oporu oparty na lince lub rolce co prawda nie pozwala na szeroką regulację obciążenia, jednak sam sprzęt powinien spełnić podstawowe zadania. Okaże się on dobrym wyborem głównie dla początkujących,
 • Kupcie rower treningowy magnetyczny, jeśli potrzebujecie urządzenia, które umożliwi precyzyjną regulację obciążenia. Wykorzystywane mechanizmy zdecydowanie ułatwią dostosowywanie treningu do aktualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy chcecie schudnąć, poprawić kondycję czy może przygotowujecie się do zawodów bądź wyścigu. Warto pamiętać o tym, że magnetyczne rowerki treningowe zazwyczaj korzystają z wielu funkcji dodatkowych, które także okażą się niezwykle pomocne.

Decydując się na rowerek magnetyczny czy mechaniczny należy wziąć pod uwagę nie tylko własną kondycję i postanowienia treningowe. Warto pamiętać także o otoczeniu, czyli m.in. o znalezieniu miejsca na umieszczenie urządzenia. W przypadku rowerów stacjonarnych mechanicznych będzie to zdecydowanie łatwiejsze. Jednocześnie modele mechaniczne mogą być bardziej uciążliwe dla pozostałych domowników, z uwagi na większy hałas podczas pedałowania.

Rower magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Na koniec poruszymy jeszcze sprawę trzeciego typu rowerów stacjonarnych, a mianowicie modeli elektromagnetycznych. Jak można się domyślić, są one jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technologicznym od urządzeń magnetycznych.

Wynika to z faktu, iż korzystają z rozbudowanej elektroniki, która jest w stanie automatycznie dostosować konkretne parametry treningu. Także obciążenie. Wystarczy wybrać plan treningowy, a rower sam zmieni swoje ustawienia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które przypadnie do gustu zwłaszcza sportowcom. Wraz z funkcjami automatycznymi, w rowerze stacjonarnym elektromagnetycznym znaleźć można inne opcje.

Związane są one między innymi z pomiarem najważniejszych danych treningowych (prędkość, czas, spalone kalorie etc.) i łącznością bezprzewodową z urządzeniami mobilnymi. W jakim celu? Na przykład po to, aby móc skorzystać ze specjalnej, dedykowanej aplikacji treningowej. Ułatwi ona planowanie wysiłku, a także monitorowanie osiągów.

Niezależnie od tego, na jaki rower stacjonarny treningowy się zdecydujecie, zawsze powinniście zwracać uwagę na specyfikację sprzętu. Znajdą się w niej najważniejsze parametry techniczne oraz opis poszczególnych funkcji. Analiza tego typu informacji pozwoli wybrać rower najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb i możliwości.

Udostępnij
4,5
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.