Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-rower-treningowy-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/17466/ 2021-03-04 12:24:23.000000

Jaki rower treningowy wybrać? Który będzie najlepszy?

Trening w domu może okazać się bardzo efektywny, zwłaszcza przy użyciu urządzeń takich jak rower treningowy.

Jest to sprzęt, na który postawić powinien każdy, kto chce budować kondycję i wydolność organizmu we własnym domu. Rower stacjonarny nie zajmuje dużo miejsca (wiele modeli jest składanych), dlatego z łatwością postawisz go w salonie, sypialni czy na korytarzu. Zapewni mnóstwo korzyści – oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model.

Pomagamy wybrać rowerek treningowy. Na co zwrócić uwagę?

Producenci prześcigają się w przygotowywaniu nowych sprzętów, które mają szansę spełnić oczekiwania sporej grupy odbiorców. Poza urządzeniami typowo komercyjnymi, na rynku dominują tak zwane rowery domowe, a więc sprzęty treningowe przeznaczone dla osób, które chcą ćwiczyć we własnych czterech ścianach.

Szeroka oferta rynkowa sprawia, że wiele osób ma trudności w dobrze najlepszego modelu. Zwłaszcza że ceny rowerów stacjonarnych cały czas spadają. W rezultacie, niedoświadczeni klienci decydują się na pierwszy lepszy sprzęt, który w dość krótkim czasie okazuje się po prostu niewystarczający.

Co więc robić, aby takich sytuacji uniknąć? W pierwszej kolejności warto określić własne potrzeby i wymagania. Mowa tu przede wszystkim o:

  • intensywności treningu – jest bezpośrednio związana z mechanizmem oporu stosowanym w urządzeniach (np.rower magnetyczny). Do tej kwestii przejdziemy w dalszej części tekstu,
  • funkcjach dodatkowych – im bardziej zaawansowany technologicznie jest rower treningowy, tym opcji tych będzie więcej,
  • rodzaju sprzętu – poszczególne modele różnią się nie tylko mechanizmem oporu, ale też konstrukcją (rowery pionowe, poziome i spinningowe). To też należy mieć na uwadze.

Oczywiście nie można zapominać także o tym, jak ważna jest cena roweru stacjonarnego. Wskazanie własnych możliwości finansowych pomoże znacząco zawęzić ostateczny wybór.

Polecane rowery treningowe

Co wybrać - rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny?

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, ogromny wpływ na decyzję zakupową ma rodzaj mechanizmu oporu, jaki został zastosowany w wybranym urządzeniu. Stacjonarny rower najczęściej występuje w dwóch odsłonach – mechanicznej oraz magnetycznej. To właśnie między tymi dwoma modelami klienci zazwyczaj wybierają sprzęt dla siebie. Warto więc wskazać, czym się różnią.

  • Rower domowy mechanicznynależy on do grupy urządzeń najtańszych i najprostszych pod względem budowy. Opór podczas jazdy jest generowany za sprawą fizycznego tarcia koła zamachowego. Można to porównać do działania hamulca rowerowego – im większe obciążenie, tym działa on mocniej. Regulacja oporu najczęściej jest możliwa za sprawą pokrętła. Taki rowerek treningowy zalecany jest dla osób początkujących, które nie chcą wydać dużo. Co ważne, modele mechaniczne są dość głośne podczas pracy.
  • Rower magnetycznykorzysta on z bardziej zaawansowanego systemu, który powinien spodobać się użytkownikom wymagającym. Rowery stacjonarnego tego typu są wyposażane w specjalny hamulec magnetyczny, który zapewnia znacznie szerszy zakres wyboru obciążenia, niż ma to miejsce w modelach mechanicznych. Sprzęt może zostać więc lepiej dostosowany do potrzeb osoby ćwiczącej. Kolejną zaletą jest to, że pracuje on znacznie ciszej. Z mechanizmu magnetycznego korzystają między innymi rowery treningowe Zipro oraz HMS.

To jednak nie wszystko. Na rynku znaleźć można bowiem także inne modele. Osoby szukające sprzętu o najwyższym stopniu zaawansowania powinny celować w rower elektromagnetyczny, który korzysta z rozbudowanej elektroniki. Pozwala ona między innymi na automatyczne dostosowanie oporu w zależności od rodzaju programu treningowego. Dla miłośników bezgłośnej jazdy przygotowany został natomiast rowerek powietrzny.

Wybieramy najlepszy rower stacjonarny do domu

Skoro wiemy już, z jakich mechanizmów oporu korzystają producenci, możemy przejść do charakterystyki pozostałych parametrów i cech typowych dla rowerków treningowych. Modele oferowane na rynku są pod tym względem niezwykle zróżnicowane, dlatego przed zakupem warto je dokładnie sprawdzić.

  • Konstrukcja. Rower stacjonarny najczęściej występuje w wersji pionowej. Są to dobrze znane sprzęty, które przypominają tradycyjne pojazdy, jakie możemy spotkać na ścieżkach. Rower pionowy pozwala na przyjęcie pozycji wyprostowanej lub lekko pochylonej. Okaże się odpowiedni dla większości użytkowników, poza osobami zmagającymi się ze schorzeniami kręgosłupa. W ich przypadku lepszym wyborem będą rowery treningowe poziome, które są wyposażane w oparcia. Trening w takiej pozycji nie obciąża kręgosłupa.

Gdzie kupić rower poziomy? W ofercie sklepu podobnych sprzętów jest bardzo dużo. W wersji poziomej występują między innymi rowery FUNFIT FYM oraz BH Fitness. Osobną kategorię tworzą rowery spinningowe, które posłużą do wykonywania ćwiczeń o zwiększonej intensywności.

  • Waga koła zamachowego. Bardzo ważny parametr ze względu na maksymalne obciążenie, jakie może wygenerować zamontowany mechanizm. Rowery treningowe mogą dysponować kołami o wadze od 2 kg do nawet 20 kg.
  • Komputer. Jest montowany w rowerach ze średniej i wysokiej półki cenowej. Pozwala nie tylko na łatwiejsze dostosowanie obciążenia, ale również wybór konkretnego planu treningowego czy też monitorowanie osiągów. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie dokładnie funkcje obsługuje. Wiele modeli współpracuje dodatkowo z aplikacjami mobilnymi.
  • Producent. Nie da się ukryć, że to właśnie sprzęty cenionych firm cieszą się zazwyczaj największym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić. W końcu renoma często idzie w parze z gwarancją wysokiej jakości wykonania. Biorąc pod uwagę obecny rynek, cenione przez użytkowników są między innymi rowery treningowe HMS, Zipro, vidaXL, Spokey, BH Fitness, FUNFIT GYM, VIVO, Kettler oraz Nautilus.

W przypadku roweru stacjonarnego, ważne mogą okazać się też wszelkie dodatki, czyli opcje, których próżno szukać w najtańszych urządzeniach. Wbrew pozorom, rowerek treningowy często jest bardzo rozbudowany pod tym względem. Pozwala nie tylko na dostosowanie planu ćwiczeń, ale też wykorzystanie programu Google Maps do symulowania trasy czy obsługę wielu aplikacji multimedialnych.

Ile kosztuje rower treningowy? Jak można się domyślić, cena roweru stacjonarnego jest zależna od jego typu oraz wspomnianych parametrów. Najtańsze rowery mechaniczne zakupić można już za około 200 złotych, podczas gdy ceny modeli magnetycznych zazwyczaj zaczynają się od 400 złotych. Sprzęty bardziej zaawansowane, a także rowery elektromagnetyczne, występują w przedziałach cenowych zaczynających się od 600 złotych, a kończących się na kilku tysiącach złotych za wersje profesjonalne.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Osoby wysokie często miewają spore trudności w dopasowaniu sprzętu do swoich parametrów. Dobrej jakości rower stacjonarny powinien pozwalać na łatwą regulację wysokości siodełka, tak aby korzystać z niego mogły zarówno osoby niskie, jak i wysokie.

O optymalnych ustawieniach możemy mówić wówczas, gdy noga położna na pedale znajdującym się w najniższej pozycji jest lekko zgięta. Jeśli będzie całkowicie wyprostowana, oznacza to, że siodełko jest zbyt wysoko. Pełne zgięcie w kolanie natomiast sprawia, że wykonywanie podstawowych ćwiczeń jest trudniejsze.

Poza wzrostem, znaczenie ma waga użytkownika. Zawsze przed zakupem należy sprawdzać maksymalne obciążenie roweru treningowego.

Czy jazda na rowerze odchudza brzuch?

Na koniec pytanie z kategorii oczywistych. Warto podkreślić, że jazda na rowerze stacjonarnym pozwala znacząco ograniczyć tkankę tłuszczową. Musi być jednak regularna. Spalanie kalorii tym sposobem okaże się jednak nie tylko skuteczne, ale również bardzo bezpieczne. Rower stacjonarny nie obciąża bowiem kości i stawów. Sam trening będzie mniej męczący niż na przykład bieganie po parku.

Rowerek treningowy to także doskonały sprzęt do walki z cellulitem. Pomoże też wzmocnić mięśnie brzucha i dolnych partii ciała, jak również poprawić pracę serca i zwiększyć ogólną wydolność organizmu. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem zakupu warto poświęcić mu nieco uwagi.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni