Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking zasilaczy komputerowych 2022. Najlepsze zasilacze do komputera

Dobry zasilacz do komputera to podstawa. Jaki wybrać? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdź nasz ranking.

Ranking zasilaczy komputerowych 2022

Składając nowy komputer często zwracamy uwagę przede wszystkim na szybki procesor, pamięć RAM oraz dobrą kartę graficzną, przymykając oko na inne komponenty. Kierowanie się ceną przy ich wyborze jest błędem - niewprawnie dobrane elementy mogą powodować wzajemne psucie. Jedną z najważniejszych części PC, bez której nie ma mowy o działaniu sprzętu, jest zasilacz. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać zasilacz do komputera stacjonarnego, pokażemy Ci także zestawienie top 10 zasilaczy komputerowych z bieżącego roku.

Ranking zasilaczy komputerowych 2022

Nieważne czy jesteś doświadczony w składaniu komputerów, czy dopiero zaczynasz, warto przypomnieć sobie co nieco o pracy zasilacza. Aby określić, jaki zasilacz będzie najlepiej nadawał się do Twojego komputera, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to za urządzenie i jakie zadanie ma spełniać. Zasilacz przetwarza napięcie przemienne prądu na ustabilizowane napięcie stałe. W ten sposób uruchamia pozostałe elementy komputera.

Obecnie w ofercie sklepu Morele.net mamy ponad 500 zasilaczy, które znacznie różnią się od siebie pod wieloma względami. Czynnik, który pozwoli Ci znacznie zawęzić poszukiwania to oczywiście cena, jednak zasilacz komputerowy Chieftec może kosztować tyle samo co zasilacz SeaSonic. Nie zapominaj zatem o mocy zasilacza, jego formacie, certyfikatach i kilku innych parametrach. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie każdą z cech dobrego zasilacza. Dodatkowo przygotowaliśmy ranking najlepszych zasilaczy 2022 roku, aby pomóc Ci w wyborze sprzętu.

Parametry zasilaczy do komputera

Każdy dobry zasilacz powinien posiadać odpowiednie parametry, aby dobrze przesyłać energię wewnątrz komputera. Zapoznaj się z opisem każdego z nich, ponieważ pomoże Ci to dokonać świadomego zakupu.

  • Moc - to jedna z podstawowych cech zasilacza, na którą musisz zwrócić uwagę przy zakupie tak ważnym jak zasilacz do komputera. Dobrą wskazówką przy określeniu, jaka moc zasilania będzie Ci potrzebna, jest sumowanie zapotrzebowania energetycznego wszystkich komponentów komputera. Możesz zrobić to własnoręcznie, jednak w internecie dostępnych jest wiele stron, które pomogą Ci w obliczeniach, na przykład kalkulator Enermax. Wówczas należy wybrać zasilacz o mocy nieco wyższej niż uzyskana liczba. Moc jest wartością nominalną, dlatego powinna być dobierana nieco większa, niż potrzebują tego komponenty komputera. Dla pewności moc zasilacza powinna być wyższa o 10-15% otrzymanej liczby. Przykładowo, jeżeli sprzęt wymaga około 640 W, najlepiej kupić zasilacz komputerowy 700 W.
  • Format - czyli standard zasilacza. Określa on kształt wtyczek, napięcie oraz dopuszczalne natężenie prądu. Najczęściej spotykany standard zasilaczy to ATX. Dzięki niemu ustawisz na komputerze tryb czuwania albo godzinę jego automatycznego włączenia czy uśpienia. Dzieje się tak, ponieważ płyta główna wysyła sygnał o zamknięciu systemu do zasilacza, dlatego należy dobrać go do pozostałych komponentów. Zasilacz komputerowy ATX najczęściej ma wymiary 150 mm x 86 mm x 140 mm, może się to jednak różnić zależnie od producenta. W naszym sklepie znajdziesz także polecane zasilacze komputerowe SFX, TFX i inne.
  • Certyfikat sprawności - to potwierdzony testami procent sprawności przy danym obciążeniu, czyli po prostu stosunek prądu pobranego do wykorzystanego. Certyfikaty noszą nazwę 80 PLUS, ponieważ sprawność danej jednostki nie powinna zejść poniżej 80%. Oprócz bazowego 80 PLUS możesz wybierać najlepsze zasilacze z certyfikatami Bronze, Silver, Gold, Platinum albo Titanium. Ten ostatni na przykład przy obciążeniu 50% jest sprawny aż w 96%, warto więc poświęcić chwilę na decyzję o certyfikatach zasilacza. W sklepie Morele.net znajdziesz zarówno zasilacze do komputera ze wszystkimi wymienionymi wyżej certyfikatami jak i bez nich.
  • Zabezpieczenia - Zadbaj o niezbędne zabezpieczenia, aby Twojego sprzętu nie uszkodziły słabe zasilacze komputerowe. Ranking pokazuje, że wszystkie zasilacze w naszym sklepie posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe oznaczone symbolem SCP. Zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym (OVP), przed przeciążeniem stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu (OCP) oraz przed przegrzaniem zasilacza (OTP) wymagane są przez standard ATX. Pozostałe to zabezpieczenia przed zbyt niskim napięciem wyjściowym (UVP), przed przeciążeniem całego zasilacza (OLP/OPP) oraz zabezpieczenie przed zbyt wysokim lub niskim napięciem wejściowym (IOVP/IUVP).
  • Typ chłodzenia - jak każde urządzenie elektryczne, komputer podczas pracy generuje ciepło, a wysoka temperatura może prowadzić do uszkodzenia jego komponentów. Trzeba zadbać więc o odpowiednie chłodzenie. W system chłodzenia aktywnego wyposażone są niemal wszystkie polecane zasilacze. Ten rok obfituje w nowe modele, które wciąż tradycyjne korzystają z wbudowanego wentylatorka. Niskim kosztem odprowadza on ciepło na zewnątrz urządzenia. Ten typ jest najbardziej adekwatny do większej części zasilaczy, ale oferujemy też sprzęt z chłodzeniem półpasywnym. Polega ono na tym, że wentylator załącza się dopiero po osiągnięciu przez zasilacz komputera określonej temperatury, na przykład 60 ℃, co znacznie ogranicza wydawany przez niego dźwięk. Z kolei przy chłodzeniu pasywnym nie występuje żaden element ruchomy. Zasilacz w komputerze wyposażony jest w specjalny radiator, który dzięki specjalnej budowie przyjmuje naddatek ciepła.
  • PFC - układ Power Factor Correction minimalizuje ilość niewykorzystanej mocy, aby poprawić wydajność zasilacza. Pasywne PFC projektowane są z myślą o stałym obciążeniu. Ich parametry są określone z góry niezależnie od warunków panujących w komputerze, dzięki czemu współczynnik mocy wynosi od 0,8 do 0,95. Natomiast PFC aktywne dostosowuje się do działania urządzenia, które osiąga lepszą wydajność. Tutaj współczynnik mocy jest nieco wyższy: 0,9-0,99.

Zasilacz komputerowy i jego funkcje

Zasilacz do komputera 1000 W dostępny w naszym sklepie jest w podobnej cenie co zasilacz komputerowy 600 W, zwróć więc uwagę na poszczególne parametry. Dodatkowe cechy, które nie są tak niezbędne jak chociażby certyfikaty sprawności, ale poprawią komfort użytkowania sprzętu, to na przykład modularne okablowanie. Dzięki niemu poszczególne kable są odpinane, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w obudowie oraz ograniczeniu emitowanej temperatury.

Po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi parametrami możesz przystąpić do wybierania sprzętu. Chodzi tutaj o to, aby Twój zasilacz spełnił wymagania podzespołów odnośnie mocy oraz opatrzony był w odpowiednie certyfikaty izabezpieczenia, a wszystko to w rozsądnej cenie. Jaki zasilacz do komputera? 2021 rok to data powstania świetnych zasilaczy, jednak być może warto zwrócić również uwagę na starsze modele. Oferta Morele.net z pewnością zadowoli wszystkie Twoje wymagania.

Popularni producenci zasilaczy komputerowych

Przy zakupie możesz kierować się tym, ile danych modeli zostało zakupionych. Bardzo popularny jest zasilacz komputerowy 500 W, ale zasilacz do komputera 600 W także znajdziesz w naszej ofercie. Warto także znać marki, którym ufają użytkownicy. W naszym sklepie znajdziesz ich wiele, jednak do najbardziej rozpoznawalnych należą: Chieftec, Thermaltake, Corsair, Cooler Master czy SeaSonic.

Powyższy poradnik przygotowaliśmy z myślą o przedstawieniu Ci cech dobrego zasilacza, aby ułatwić Ci jego zakup. Nawet jeśli zamierzasz zdecydować się na jedną z popularnych marek, zagłębienie się w pracę tego komponentu oraz jego parametry jest niezwykle ciekawe. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu dokonasz świetnego wyboru nowego zasilacza do komputera.

Udostępnij
3,7
11 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Czy zasilacz silentiumpc vero l1 500w wystarczy do i5 7600 i gtx 1070?
SilentiumPC Vero M1 600W oraz karta MSI GTX1060 Gaming 6GB z procesoerm i7-6700K na stockowych setupach - NIE ROBI !!! Ten zasialcz nie jest w stanie uciagnąć mojej konfiguracji. Będe go reklamował.
Jak widzę listę gdzie silentium jest na 1 miejscu to wiem że jest zła
Dlaczego? Kupujący na tej stronie bardzo sobie je cenią. Co ty takiego wiesz o zasilaczach czego oni nie wiedzą?
Silentium to budżetowy szyt. Popieram w 100%. Jedyny producent zasilaczy godny uwagi to Seasonic. To Rolls-Royce wśród zasilaczy.
To jest ranking najpopularniejszych a nie najlepszych modeli wprowadzacie w błąd ludzi.
Ilość sprzedanych sztuk nijak ma się do jakości.
Według jakiego klucza jest ułożony ten ranking? Chyba po wielkości sprzedaży, bo nie po jakości.

Tu jest miarodajne zestawienie po jakości/niezawodności: https://linustechtips.com/main/topic/1116640-psucultists-psu-tier-list/
Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.