Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz 600W do komputera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Do zasilenia wydajnego komputera PC do gier lub pracy pracy potrzebny może być zasilacz 600W. Jaki wybrać?

Po zasilacze 600W sięgają głównie posiadacze nieco wydajniejszych konfiguracji PC – gracze, projektanci, osoby interesujące się podkręcaniem. Oczywiście nie jest to jeszcze najwyższa moc, w jaką można się wyposażyć, ale 600W to dość, by zasilić wydajny komputer do gier komputerowych oraz pracy. Jak wybrać zasilacz o mocy 600W? Na co zwrócić uwagę?

Polecane zasilacze 600W

Jak wybrać zasilacz 600W?

Oferta zasilaczy o mocy 600W jest dość szeroka i zdecydowanie jest w czym wybierać. Jaki dobry zasilacz 600W kupić? Na wstępie warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Cena – często właśnie ten parametr bywa decydujący, jeśli chodzi o zakup zasilacza. Im wyższej mocy potrzebujemy, tym większy wydatek nas czeka, ale bez problemu znajdziemy zasilacz w rozsądnej cenie. Najtańsze zasilacze 600W to kwestia do 150 zł, ale warto zerknąć na modele ze średniej i wyższej półki, gdyż mają one zdecydowanie lepsze parametry.
 • Sprawność zasilacza i certyfikat sprawności – jednym z kluczowych parametrów, jeśli chodzi o wybór zasilacza, jest kwestia jego wydajności (najlepiej potwierdzona certyfikatem). Im wyższa sprawność zasilacza, tym niższe straty energii, a więc i niższe koszty eksploatacji. Warto pamiętać o tym, że tanie modele zasilaczy, które nie są certyfikowane, nie mają niezależnie potwierdzonej sprawności i mogą generować spore straty energii. Jeśli zależy nam na dobrym zasilaczu 600W, to powinien zainteresować nas zasilacz 600W Gold 80+ albo przynajmniej 80+ Bronze.
 • Format zasilacza – najpopularniejszym formatem jest zasilacz ATX, który jest kompatybilny z obudowami w tym samym standardzie, stąd też najwięcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jaki zasilacz ATX 600W wybrać. Jeśli jednak korzystamy z obudowy innego formatu, powinniśmy od razu skupić się na kompatybilnych zasilaczach. Wśród modeli 600W znajdziemy bowiem również zasilacze SFX, zasilacze TFX i ITX.

Zwrócenie uwagi na powyższe parametry to kwestia, od której warto zacząć poszukiwania dobrego zasilacza PC. Nie mniej istotna może okazać się popularność wybranego modelu zasilacza wśród kupujących.

Zasilacz 600W ranking

Ranking zasilaczy 600W to zestawienie, które powinniśmy przejrzeć, jeśli interesuje nas zakup jednostki o tej mocy. Zawiera ono najpopularniejsze modele zasilaczy 600W, które są najczęściej kupowane i bardzo dobrze oceniane przez kupujących. To dobry punkt wyjścia do udanych zakupów, ponieważ ranking może być dobrą inspiracją zakupową oraz może wskazać te modele zasilaczy, którymi szczególnie warto się zainteresować.

Dobry zasilacz 600W – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Cena, format, sprawność i popularność zasilacza to jeszcze nie wszystko, co warto zweryfikować przed zakupem. Oferta zasilaczy o tej mocy jest bardzo szeroka. By wybrać najlepszy z nich, należy wziąć pod uwagę także poniższe parametry:

 • Producent – wybierając zasilacz o mocy 600W, warto zwrócić uwagę na kwestię renomy producenta, gdyż jest ona najczęściej ściśle powiązana z kwestią jakości i parametrów zasilacza. Popularnym wyborem będzie zasilacz be quiet! albo zasilacz SilentiumPC. Dobrą renomą cieszą się również zasilacze Chieftec, zasilacze Corsair i innych znanych marek.
 • Chłodzenie – zasilacze o mocy 600W, jak większość zasilaczy PC, są wyposażane najczęściej w chłodzenie aktywne (z wentylatorem). Wybierając zasilacz z chłodzeniem tego typu, warto zwrócić uwagę na średnicę wentylatora (większa będzie skuteczniejsza przy wolniejszych obrotach), a także poszukać opinii o hałasie jaki emituje. Cichsze są zasilacze z chłodzeniem pasywnym, ale ich wybór jest bardzo niewielki.
 • Modularne okablowanie – to parametr, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Zasilacz 600W modularny może kosztować więcej niż klasyczny, ale za to oferuje opcję odłączenia przewodów, które nie są potrzebne, co pozwala zaoszczędzić miejsce w obudowie i poprawia estetykę w jej wnętrzu, co może mieć znaczenie, gdy posiadamy obudowę z oknem. Jaki zasilacz modularny 600W wybrać? Możemy zdecydować się na wariant w pełni modularny (wszystkie kable odpinane) albo częściowo modularny (odłączane są niektóre kable).
 • Układ PFC – zasilacze PC są wyposażone w układ PFC, który odpowiada za korektę współczynnika mocy, co przekłada się na minimalizowanie strat energii i na sprawność zasilacza. Układ ten może działać pasywnie (mniej popularna, przestarzała opcja) lub aktywnie (opcja rekomendowana).  
 • Zabezpieczenia – każdy zasilacz 600W będzie wyposażony w określone rodzaje zabezpieczeń. Stosowane rozwiązania to zabezpieczenia: OVP (przed zbyt wysokim napięciem), UVP (przed zbyt niskim napięciem), OPP (przed przeciążeniem), SCP (przed zwarciem), OTP (zabezpieczenie termiczne), a także inne rodzaje.
 • Maksymalna moc linii 12V – powinna być maksymalnie zbliżona do całkowitej mocy zasilacza.  
 • Złącza – warto upewnić się, że wybrany zasilacz posiada wszelkie niezbędne złącza we właściwych standardach.

Jaki zasilacz 600W do 200 zł?

Wiele osób zastanawia się, jaki tani zasilacz 600W kupić. Za niedrogie rozwiązanie należy uznać, przy tej mocy zasilacza, półkę cenową do 200 zł. Znajdziemy na niej sporo zasilaczy, ale najbardziej godne uwagi są poniższe modele:

 • Zasilacz Chieftec ECO 600W (GPE-600S) – jeden z bestsellerów na tej półce cenowej. Ten zasilacz Chieftec posiada certyfikat sprawności 80 Plus Bronze i sprawność powyżej 85%. Jest to model w standardzie ATX, który nie posiada modularnego okablowania.
 • Zasilacz Zalman 600W (ZM600-GSII) – jest to zasilacz ATX, który nie posiada, co prawda, certyfikatu sprawności, ale i tak cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jego szacunkowa sprawność to 84%, co jest dobrym wynikiem. Zasilacz Zalman 600W posiada również szereg zabezpieczeń, a jego maksymalna moc na linii 12V wynosi 540W.
 • Zasilacz Aerocool 600W (AEROKCAS-600) – kolejny niedrogi zasilacz ATX o mocy 600W. Jest to model posiadający certyfikat sprawności 80 Plus Bronze i wyposażony w szereg zabezpieczeń.

Jaki zasilacz 600W do 300 zł?

Dysponując kwotą w wysokości 300 zł na zakup zasilacza, można liczyć na jeszcze lepsze parametry niż w przypadku rozwiązań z niższej półki. Godne uwagi są zasilacze:

 • Zasilacz SilentiumPC Vero M2 Bronze 600 W SPC166 – to zasilacz SilentiumPC, który zwraca na siebie uwagę zarówno ze względu na ogromną popularność wśród kupujących, jak również z powodu parametrów. Jest to zasilacz ATX, który posiada certyfikat 80 Plus Bronze, a jego ogromną zaletą jest również fakt, iż jest on częściowo modularny.
 • Zasilacz Thermaltake PS-SPR-0600NHSAWE-1 – to jeden z popularnych zasilaczy za nieco ponad 200 zł. Ten zasilacz Thermaltake posiada certyfikat sprawności 80 Plus, ale nie posiada modularnego okablowania.
 • Zasilacz be quiet! SYSTEM POWER 9 600W (BN247) – sprawny i niezawodny zasilacz, który jest jednym z bestsellerów w swojej klasie cenowej. Zasilacz ten posiada certyfikat sprawności 80 Plus Bronze i cały szereg zabezpieczeń. Uwagę zwraca także wysoka moc maksymalna linii 12V – 576W.

Wybierając zasilacz o mocy 600W warto zwracać uwagę na cały szereg parametrów. Istotna może być nie tylko sama moc, ale też sprawność, a nawet marka zasilacza – nie bez powodu w rankingach i zestawieniach przodować będą raczej rozwiązania typu: zasilacz 600W Corsair, zasilacz MODECOM lub SilentiumPC, a nie produkty nieznanych marek.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.