Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz 500W do komputera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Oferta zasilaczy o mocy do 500W jest bardzo szeroka. Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę?

Wybór zasilacza bywa, przez wiele osób, traktowany w charakterze drugorzędnej decyzji. Zdecydowanie więcej czasu poświęca się poszukiwaniu innych podzespołów, a przecież do ich bezpiecznego i skutecznego działania niezbędny jest właśnie zasilacz PC. Jedną z pierwszych kwestii, na które zwraca się uwagę przy wyborze zasilacza jest moc. Wielu użytkowników potrzebuje zasilacza 500W, który jest dość uniwersalnym i powszechnym wyborem. Jak wybrać zasilacz o tej mocy? Co jest ważne? Na co zwrócić uwagę?

Polecane zasilacze 500W

Jaki zasilacz 500W wybrać?

Oferta zasilaczy o mocy 500W jest naprawdę bardzo szeroka i trudno w kilka chwil zorientować się, czy upatrzony egzemplarz to dobry zasilacz 500W, czy raczej kiepskie rozwiązanie. By ułatwić sobie zakup dobrego zasilacz 500W, warto już na wstępie zwrócić uwagę na poniższe kwestie i na ich podstawie wyselekcjonować grupę zasilaczy, której będzie można przyjrzeć się bliżej.

 • Standard, format zasilacza – jest to kwestia elementarna przy zakupie zasilacza do komputera PC, ponieważ decyduje ona o tym, czy wybrane rozwiązanie będzie kompatybilne z posiadaną obudową komputerową. W sprzedaży znajdziemy zarówno zasilacz ATX, jak również zasilacze SFX, zasilacze TFX oraz ITX. Najpowszechniejszym formatem obudowy PC, a więc i zasilacza, jest ATX, dlatego większość kupujących skupia się na tym, jaki zasilacz ATX 500W wybrać. Jeśli jednak dysponujemy obudową o innym formacie, konieczne będzie skupienie się na kompatybilnych zasilaczach, choć wybór będzie wówczas o wiele mniejszy.
 • Sprawność zasilacza – to kwestia, która decyduje o tym, ile energii musi pobrać zasilacz, by oddać jej deklarowaną ilość. Im wyższa sprawność zasilacza, tym mniejsze straty energii i niższe rachunki za prąd. Wielu producentów podaje sprawność zasilacza w ujęciu procentowym, co ułatwia zorientowanie się w tym temacie, ale tylko niektóre zasilacze są rzetelnie certyfikowane.
 • Certyfikat sprawności – dobrej klasy zasilacze (najczęściej topowych marek) bywają dodatkowo certyfikowane. Certyfikat sprawności określa dokładną sprawność zasilacza, dlatego warto zainteresować się modelami, które mogą pochwalić się certyfikatem. Zasilacz 500W 80+ to rozwiązanie, które zapewni przynajmniej 80% wydajność zasilacza, co jest wysokim wynikiem na tle tanich zasilaczy bez certyfikatów. Im lepszy poziom certyfikatu (na przykład 80+ Gold zamiast 80+ Bronze), tym wyższa sprawność zasilacza.
 • Cena – zasilacze o mocy 500W mają dość zróżnicowane ceny. Najtańsze modele można kupić nawet poniżej 100 zł, a najdroższe mogą kosztować ponad 500 zł. Dla wielu kupujących to właśnie cena jest priorytetową kwestią, stąd też poszukiwanie informacji na temat tego, jaki tani zasilacz 500W wybrać. Warto jednak pamiętać o tym, że najtańsze modele zasilaczy najczęściej oferują niską sprawność, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji. Rozsądnym wyborem wydają się więc modele ze średniej półki cenowej – za 150, 200 lub 300 zł.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza 500W?

By wybrać dobry zasilacz 500W do komputera, nie wystarczy zdecydować się na model z konkretnej półki cenowej i o określonym poziomie sprawności. Jest jeszcze wiele innych detali technicznych, którym warto poświęcić uwagę:

 • Producent – renoma marki to jedna z tych kwestii, którymi warto kierować się podczas zakupu zasilacza, ponieważ za nią najczęściej kryje się wysoka jakość oferowanych rozwiązań. To zasilacze topowych marek są najczęściej wybierane i polecane i to one są na ogół certyfikowane w odróżnieniu od zasilaczy najtańszych od nieznanych producentów. Z tego względu lepszym wyborem wydaje się zasilacz Corsair albo zasilacz SilentiumPC niż produkt nieznanej marki.
 • Typ chłodzenia – w zasilaczach o mocy 500W stosowane bywa w zasadzie wyłącznie chłodzenie aktywne (wentylator), ale można spotkać też zasilacze z chłodzeniem pasywnym lub półpasywnym, choć są to konstrukcje droższe, ale też dosyć ciche. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki cichy zasilacz 500W wybrać, to najlepiej przyjrzeć się modelom z chłodzeniem pasywnym, które są pozbawione wentylatora albo z chłodzeniem półpasywnym, które posiada wentylator, ale uruchamia się on wyłącznie od czasu do czasu, gdy zachodzi taka potrzeba.
 • Układ PFC – jest odpowiedzialny za korektę współczynnika mocy i minimalizowanie strat energii. Układ ten może funkcjonować aktywnie lub pasywnie, ale nowocześniejszym i lepszym rozwiązaniem jest układ aktywny.
 • Modularne okablowanie – niektóre zasilacze posiadają modularne (odpinane) okablowanie. Nie jest to rzecz niezbędna, ale może się przydać, jeśli komputer będzie w przyszłości modyfikowany, rozbudowywany. Zasilacz z odpinanymi przewodami przydaje się także w małych lub przeszklonych obudowach, gdyż można wówczas odpiąć kable, które nie są potrzebne.
 • Zabezpieczenia – dobre zasilacze są wyposażane w różnego typu zabezpieczenia przed zbyt wysokim (OVP) lub zbyt niskim napięciem (UVP), ale też przed przeciążeniem (OPP) oraz przed zwarciem (SCP), a nawet przed przegrzaniem się (OTP).
 • Podświetlenie – jeśli dysponujemy obudową z oknem, dość istotną kwestią może być dla nas estetyka zasilacza oraz jego podświetlenie. W sprzedaży znajdziemy modele wyposażone w podświetlenie, choć większość zasilaczy go nie posiada.
 • Złącza – warto upewnić się, że wybrany model zasilacza wyposażono w odpowiednie standardy złącz, by podpiąć wszystkie elementy.
 • Wyposażenie – zastanawiając się nad tym, jaki zasilacz do kompa 500W wybrać, nie warto pomijać kwestii jego wyposażenia. Większość zasilaczy jest wyposażona w śruby montażowe, kabel zasilający i dokumentację, ale tylko do części z nich dołączony będzie futerał, opaski do kabli, cały zestaw przewodów i innego typu akcesoria.
 • Maksymalne obciążenie linii 12V – to kwestia, której również warto się przyjrzeć. Linia 12V w dużej mierze odpowiada za zasilanie procesora oraz karty graficznej, dlatego należy zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie i upewnić się, że będzie ono wyższe niż moc potrzebna do zasilenia tych podzespołów.

Jaki zasilacz 500W do 150 zł?

Cena bywa jednym z kluczowych parametrów dla wielu kupujących. W każdym przedziale cenowym można znaleźć lepsze lub gorsze propozycje, a jeśli chodzi o zasilacze do 150 zł, to godne uwagi są:

 • Zasilacz MODECOM 500W (FEEL1 500 ATX 120mm) – jeden z chętniej wybieranych zasilaczy 500W do 150 zł. Jest to zasilacz w standardzie ATX, który wyposażono w chłodzenie aktywne z wentylatorem o średnicy 120 mm. Dodatkowym atutem są zabezpieczenia OLP, OPP i SCP.
 • Zasilacz Chieftec iArena 500W (GPA-500S8) – to zasilacz 500W Chieftec, który jest jednym z bestsellerów na tej półce cenowej. O jego popularności decydują naprawdę dobre parametry, jak na tę cenę. Jest to zasilacz ATX o aktywnym układzie PFC. Zasilacz ten jest certyfikowany – uzyskał certyfikat sprawności 80+, co oznacza potwierdzoną sprawność na poziomie 80%. Wyposażono go również w cały szereg zabezpieczeń: OLP, OPP, OTP, OVP i SCP.
 • Zasilacz Gembird BlackBoxPower 500W (CCC-PSU80P-BBP-500) – kolejny certyfikowany zasilacz 80+ (80+ Bronze) w dobrej cenie. Jest to zasilacz w standardzie ATX o aktywnym chłodzeniu i aktywnym układzie PFC.

Jaki zasilacz 500W do 200 zł?

Dysponując kwotą 200 zł na zakup zasilacza 500W, warto zainteresować się poniższymi modelami:

 • Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164) – to zasilacz SilentiumPC, który jest absolutnym bestsellerem na tej półce cenowej. Uwagę zwraca fakt, iż jest to zasilacz z certyfikatem 80+ Bronze (sprawność 87%). Jego atutem jest także aktywny układ PFC oraz szereg zabezpieczeń.
 • Zasilacz Chieftec 500W (GPS-500A8) – kolejny zasilacz Chieftec, który jest jednym z bestsellerów wśród zasilaczy 500W. Jest to rozwiązanie w formacie ATX, które posiada certyfikat sprawności 80+. Zasilacz ten wyposażono w aktywne chłodzenie i aktywny układ PFC, a także w cały szereg zabezpieczeń.
 • Zasilacz Cooler Master MasterWatt Lite 500W (MPX-5001-ACABW-EU) – zasilacz ten posiada certyfikat sprawności 80+, aktywne chłodzenie oraz szereg zabezpieczeń. Maksymalna moc linii 12V wynosi 456W.

Jaki zasilacz 500W do 250 zł?

Jeśli na zakup zasilacza PC o mocy 500W możemy przeznaczyć do 250 zł, to warto zainteresować się poniższymi modelami:

 • Zasilacz be quiet! SYSTEM POWER 9 500W (BN246) – jeden z topowych zasilaczy na tej półce cenowej. Jego standard to ATX, a maksymalna moc linii 12V to 456W. Jest to zasilacz z certyfikatem 80+ Bronze oraz z aktywnym chłodzeniem i aktywnym układem PFC.
 • Zasilacz XFX Core XT 500W (P1-500B-XTFR) – zasilacz XFX to certyfikowane rozwiązanie (80+ Bronze), które wyposażono w aktywne chłodzenie i aktywny układ PFC. Maksymalna moc linii 12V to 460W.
 • Zasilacz FSP/Fortron Hyper M 500W 80PLUS 120mm Modularny (HYPER M 500) – ciekawy model zasilacza do 250 zł, który wyposażono w połowicznie modularne okablowanie. Zasilacz ten posiada sprawność na poziomie powyżej 85%, a także aktywny układ PFC i aktywne chłodzenie.

Zasilacz 500W czy 600W?

Wielu kupujących, którzy dysponują nieco wydajniejszymi podzespołami, zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie zasilacz 500W, czy może jednak dopłacić do zasilacza 600W. Wątpliwości dotyczą najczęściej konfiguracji z gamingowymi kartami graficznymi. Pytania, jakie się pojawiają, to:

 • Czy zasilacz 500W wystarczy do GTX 970?
 • Czy zasilacz 500W wystarczy do GTX 1060?
 • Czy zasilacz 500W wystarczy do GTX 1070?

Tak naprawdę moc zasilacza dobrać należy nie tyle do samej karty graficznej, co do całej konfiguracji. Ogromne znaczenie ma przecież także procesor, którego TDP może być naprawdę wysokie, jeśli jest to wydajna konstrukcja z odblokowanym mnożnikiem.

By dobrać odpowiednią moc zasilacza, warto zsumować maksymalne zapotrzebowanie na moc każdego podzespołu i kupić model nieco na wyrost. Pamiętać należy również o tym, by zwrócić uwagę na sprawność zasilacza i na maksymalną moc na linii 12V. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy zasilacz 500W wystarczy do konkretnej konfiguracji, nie ma sensu ryzykować – lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych do mocniejszego zasilacza.

Czy zasilacz 500W pobiera 500W?

Wielu użytkowników obawia się zakupu zbyt mocnego zasilacza, by nie przepłacać za prąd. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że moc zasilacza nie idzie w parze z ilością pobieranej energii.

 • Moc zasilacza to wartość nominalna i oznacza to, ile energii maksymalnie jest w stanie dostarczyć wybrany zasilacz.
 • Jeśli zapotrzebowanie konfiguracji PC na energię jest niższe, to zasilacz dostarcza, a więc i pobiera, jej odpowiednio mniej.

Z tego właśnie względu warto kupić nieco mocniejszy zasilacz niż jest to niezbędne, bo konfiguracja może ulec zmianie, jak również może okazać się, że zaczniemy podkręcać sprzęt, a wówczas słaby zasilacz zwyczajnie nie da sobie z tym rady.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.