Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz 550W do komputera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zasilacze o mocy 550W cieszą się dużą popularnością. Jak wybrać najlepszy model zasilacza 550W do komputera?

Zakup zasilacza wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Choć wiele osób kieruje się głównie jego mocą, to przecież bardzo istotne są również inne parametry. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza 550W? Co jest ważne? Czym się kierować?

Polecane zasilacze 550W

Jaki zasilacz 550W kupić?

Asortyment zasilaczy o mocy 550W jest dość szeroki. Po zasilacze o tej mocy sięgają użytkownicy posiadający komputery biurowe, gamingowe i domowe o średniej wydajności. By ułatwić sobie wybór najlepszego rozwiązania, warto już na wstępie zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Format zasilacza – to kwestia priorytetowa, ponieważ decyduje o tym, czy wybrany model zasilacza będzie kompatybilny z posiadaną obudową PC. W sprzedaży znajdziemy zasilacze ATX, zasilacze SFX, zasilacze TFX oraz ITX, a wśród modeli o mocy 550W dominują najpopularniejsze, czyli ATX. Jeśli jednak korzystamy z obudowy o innym formacie, to koniecznie skupmy się na kompatybilnych modelach zasilaczy.
 • Cena – warto już na wstępie zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup zasilacza. Można kupić zasilacz 550W do 200 zł, ale można też wydać na ten cel ponad 800 zł – to kwestia dostępnych środków i oczekiwań, co do jakości, sprawności i parametrów zasilacza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza 550W?

Wybór dobrego zasilacza to nie tylko kwestia zdecydowania się na odpowiednią moc i ustalenia widełek cenowych, jakie dopuszczamy, ale też konieczność zwrócenia uwagi na wiele dodatkowych parametrów, a szczególnie na:

 • Sprawność zasilacza – jest to kwestia mająca bezpośredni wpływ na koszty użytkowania zasilacza. Im wyższa sprawność, tym lepiej, bo tym mniej pobranej energii się marnuje. Tanie zasilacze bez certyfikatów często mają sprawność znacznie poniżej 80%, dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele oferujące sprawność na poziomie 80% i wyższej, a szczególnie na modele certyfikowane.
 • Certyfikat sprawności – zasilacze z certyfikatem sprawności to rozwiązanie godne polecenia, gdyż mamy wówczas pewność, że podana sprawność nie została sztucznie zawyżona przez producenta. Już nawet zasilacz z certyfikatem 80+ lub 80+ Bronze będzie dobrym rozwiązaniem, ale jeśli nie odstrasza nas nieco wyższa cena, to warto sięgnąć po zasilacz 550W Gold 80+, gdyż ma on sprawność na poziomie 87 do 90%.
 • Chłodzenie – zasilacze o mocy 550W są najczęściej chłodzone aktywnie (wentylatorem, który może mieć różną średnicę), ale są też modele chłodzone pasywnie i półpasywnie. Tańszym rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Model pasywny i półpasywny zapewni za to cichszą pracę zasilacza.
 • Producent – przy wyborze zasilacza o mocy 550W nie sposób pominąć kwestii tak istotnej, jak renoma producenta. Zasilacze znanych marek nie bez powodu cieszą się wysoką popularnością. Można założyć, że zasilacz SilentiumPC albo zasilacz be quiet! będzie lepszym rozwiązaniem od produktu nieznanej marki.
 • Układ PFC – jest to układ odpowiedzialny za korektę współczynnika mocy i wpływający na sprawność oraz wydajność zasilacza. Najlepszym rozwiązaniem będzie układ aktywny.
 • Modularne okablowanie – czyli odpinane przewody. To rozwiązanie wygodne, gdyż można odpiąć wszystkie niepotrzebne kable i zyskać dzięki temu więcej miejsca w obudowie. Wśród zasilaczy o mocy 550W znajdziemy sporo modeli klasycznych, ale też wiele zasilaczy modularnych i półmodularnych, w których tylko część kabli jest odpinana.
 • Zabezpieczenia – warto zwrócić uwagę, w jakie zabezpieczenia wyposażono wybrany zasilacz. Najpopularniejsze są: zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem (OVP), zabezpieczenia przed zbyt niskim napięciem (UVP), zabezpieczenia przed przeciążeniem (OPP), ochrona przed zwarciem (SCP) i zabezpieczenia przed przegrzaniem się (OTP).
 • Wyposażenie – warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na wyposażeniu zasilacza. Niektóre modele są wyposażone w zestaw kabli i opaski, inne posiadają także futerał, a nawet śrubokręt lub torbę.
 • Maksymalna moc linii 12V – to parametr, któremu warto się przyjrzeć, by mieć pewność, że zasilacz poradzi sobie zasilając użytkowany procesor i kartę graficzną.
 • Złącza – warto zweryfikować rodzaje i standardy złącz, w jakie wyposażono upatrzony zasilacz.

Jaki zasilacz 550W do 200 zł?

Dwieście złotych to dość, by kupić dobrej klasy zasilacz 550W. Szczególnie popularne i godne polecenia są poniższe modele:

 • Zasilacz Corsair VS550 550W (CP-9020171-EU) – to zasilacz o mocy 550W i sprawności na poziomie, co najmniej 80%. Ten model zasilacza Corsair jest certyfikowany (certyfikat 80+), jego standard to ATX, a maksymalna moc linii 12V wynosi 528W.
 • Zasilacz Thermaltake Litepower II Black 550W (PS-LTP-0550NPCNEU-2) – popularny model zasilacza w tym przedziale cenowym. Jest to zasilacz, który nie jest certyfikowany, ale jest dobrze oceniany przez kupujących. Posiada niezbędne zabezpieczenia oraz jest kompatybilny ze standardem ATX.
 • Zasilacz LC-Power LC6550 V2.2 – zasilacz z certyfikatem 80+ Bronze, który kosztuje niespełna 200 zł. Jest kompatybilny ze standardem ATX i wyposażony w szereg zabezpieczeń.

Jaki zasilacz 550W do 300 zł?

Dysponując kwotą 300 zł na zakup zasilacza o mocy 550W, można liczyć na jeszcze lepsze rozwiązania niż na niższej półce cenowej:

 • Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2 550W (SPC139) – jeden z największych hitów na tej półce cenowej. Ten zasilacz SilentiumPC to model z certyfikatem sprawności 80 Plus Gold, co poświadcza jego bardzo wysoką sprawność (91%). Jest to zasilacz ATX o aktywnym układzie PFC, aktywnym chłodzeniu i wyposażony w szereg zabezpieczeń.
 • Zasilacz Chieftec 550W (CTG-550C) – choć ten zasilacz Chieftec nie jest modelem certyfikowanym pod względem sprawności, to i tak cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że jest modelem połowicznie modularnym. Jego sprawność jest szacowana na 85%.
 • Zasilacz Cooler Master 550W (RS-550-AMAA-B1) – kolejny zasilacz częściowo modularny, który posiada certyfikat 80 Plus Bronze, a tym samym sprawność na poziomie ponad 85%. Wyposażono go w całą gamę zabezpieczeń oraz w aktywne chłodzenie.

Jaki zasilacz 550W do 400 zł?

Jeśli na zakup zasilacza możemy przeznaczyć kwotę 400 zł, to warto zerknąć na:

 • Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W (SSR-550FX) – bardzo popularny zasilacz do 400 zł, który jest modelem w pełni modularnym i posiadającym certyfikat 80 Plus Gold. Jest to zasilacz ATX z aktywnym układem PFC i aktywnym chłodzeniem. Wyposażono go w wiele zabezpieczeń, a maksymalna moc linii 12V wynosi 540W.
 • Zasilacz Corsair TX550M 550W (CP-9020133-EU) – częściowo modularny zasilacz o mocy 550W, który posiada certyfikat sprawności 80 Plus Gold. Jest to rozwiązanie w standardzie ATX.
 • Zasilacz Chieftec CSN-550C 550W – jeden z nielicznych zasilaczy PC w standardzie SFX, które w dodatku ma dobre parametry. Zasilacz jest certyfikowany (80+ Gold) oraz w pełni modularny, a maksymalne obciążenie linii 12V wynosi w jego wypadku 549W.

Zasilacz 550W czy 650W?

Wielu kupujących ma spore wątpliwości, co do tego, czy upatrzona moc zasilacza jest aby na pewno właściwa. Przy okazji pojawiają się różnego typu pytania:

 • Czy zasilacz 550W pobiera 550W? Moc zasilacza jest mocą nominalną i oznacza moc, jaką zasilacz będzie mógł, wyłącznie w razie takiej potrzeby, dostarczyć do urządzenia. Nie oznacza natomiast, że zasilacz stale zużywa tyle energii – wszystko zależy od podłączonych do niego podzespołów, od ich zapotrzebowania i od bieżącego obciążenia.
 • Czy zasilacz 550W wystarczy do GTX 1080? Dobór zasilacza wyłącznie w odniesieniu do konkretnej karty graficznej nie do końca ma sens, ponieważ zasilacz zasila także inne podzespoły, a często dużym obciążeniem jest dla niego zasilanie procesora. Jeśli jednak rzucimy okiem na specyfikację karty GTX 1080, zobaczymy że rekomendowana do niej moc zasilacza to 500W (to moc wystarczająca do zasilenia karty oraz pozostałych podzespołów w typowej konfiguracji), stąd też można przypuszczać, że zasilacz 550W sprawdzi się doskonale. By mieć absolutną pewność, można skorzystać z konfiguratora sprzętowego lub kalkulatorów pomagających dobrać moc zasilacza do konfiguracji PC, z jakiej się korzysta.
 • Czy warto kupić zasilacz o wyższej mocy? To zależy. Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po mocniejszy zasilacz, o ile tylko środki finansowe nie są przeszkodą, ale z drugiej strony nie zawsze warto przepłacać. Mocniejszy zasilacz może przydać się tym, którzy często pracują z maksymalnym obciążeniem, podkręcają sprzęt, a także dopuszczają opcję jego rozbudowy i modyfikacji – wówczas można dobrać zasilacz na zapas, by nie trzeba było go zbyt szybko wymieniać na mocniejszy.

Wcale nie tak łatwo dobrać odpowiedni zasilacz o mocy 550W, a wiele osób kupuje ten element w ciemno, co często kończy się niezadowoleniem z zakupu. Warto poświęcić chwilę na przejrzenie asortymentu i zagłębić się w parametrach technicznych wybranych zasilaczy, by kupić model o wysokiej sprawności i optymalnych cechach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.