Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Niesprawny lub źle dobrany zasilacz to spore ryzyko dla PC. Jak sprawdzić zasilacz do komputera?

Zasilacz komputerowy to niezbędny komponent komputera. Dostarcza odpowiednią porcję energii do urządzenia, ale jeśli ulegnie awarii może nawet doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów, dlatego ważne jest, by wybrać go rozsądnie i nie używać, jeśli mamy podejrzenia, że jest wadliwy.

Polecane zasilacze komputerowe

Dlaczego przeprowadza się sprawdzanie zasilacza?

Zanim podłączymy zasilacz do komputera i uruchomimy urządzenie, należy mieć pewność, że jest to element sprawny i właściwie dobrany. O ile w przypadku, gdy mowa o nowym zasilaczu, raczej nie miewamy wątpliwości, co do jego sprawności, o tyle przy zasilaczach z drugiej ręki lub użytkowanych od dawna bywa inaczej. Sprawdzanie zasilacza warto wykonać, jeśli:

  • Jest to zasilacz z drugiej ręki – na przykład z aukcji internetowej albo od znajomego, który przekazał nam stary, od dawna nieużywany zasilacz. W tej sytuacji podłączanie go od razu do komputera może być ryzykowne. Warto najpierw upewnić się, że zasilacz w ogóle działa.
  • Podejrzewamy, że zasilacz mógł się zepsuć – jeśli komputer się nie uruchamia, nie świecą się żadne diody i sprzęt w żaden sposób nie reaguje na przycisk uruchamiania, to przyczyną może być właśnie awaria zasilacza.

Jak sprawdzić zasilacz komputera?

Najbezpieczniejszym sposobem na to, by zaopatrzyć się w sprawny i niezawodny zasilacz ATX, to wybór odpowiedniego modelu. Warto sięgać po zasilacze cenionych marek, które nie bywają awaryjne. Jeśli jednak dysponujemy zasilaczem, który trzeba sprawdzić, to możemy:

Oddać zasilacz do sprawdzenia – na przykład zaprzyjaźnionemu elektrykowi albo do punktu serwisowego PC. Sprawdzenie zasilacza nie będzie kosztowne, a my oszczędzimy czas na samodzielnych diagnozach.

Sprawdzić go samodzielnie – pamiętajmy o tym, że to działanie na własne ryzyko. Jak to zrobić?

  • Zasilacz należy podłączyć do zasilania, ale nie podłączać do komputera i na początku pozostawić jego włącznik w pozycji „0”.
  • Potrzebny będzie także drucik w osłonce, który należy wygiąć w podkowę oraz umieścić jego końcówki we właściwych miejscach we wtyczce 24-pinowej od zasilacza (połączyć z drucikiem zielonym oraz czarnym, wciskając końcówki kabla do wtyczki).
  • Do zasilacza można podpiąć także wentylator PC lub inny element, ale nie jest to konieczne.
  • Przycisk zasilacza należy przestawić na pozycję „I”, by go uruchomić. Jeśli jest sprawny, zaobserwujemy ruch wentylatora chłodzącego zasilacz oraz ewentualnie ruch wentylatorów PC, jeśli podłączyliśmy je do zasilacza.
  • Zasilacz należy wyłączyć przyciskiem oraz odpiąć z prądu, usunąć kabelek z wtyczki.

Wiedząc, jak przetestować zasilacz komputerowy na własną rękę, nie trzeba fatygować się z nim do specjalistycznego punktu.

Bezpieczne testowanie zasilacza komputerowego powinno być priorytetem!

Należy uważać na własne bezpieczeństwo – podczas podłączania drucika do wtyczki zasilacz nie może być włączony. Drucik musi posiadać osłonkę izolacyjną, która powinna zostać usunięta wyłącznie na jego końcach, które umieszczamy we wtyczce. W razie wątpliwości, warto przerwać działanie i poprosić o pomoc fachowca.

Jak zabezpieczyć się przed awariami zasilacza do PC?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałać awariom niż usuwać ich skutki, dlatego warto o tym pomyśleć także w kontekście wyboru oraz użytkowania zasilacza do komputera. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko jego awarii, które może nawet spowodować uszkodzenie komputera?

  • Wybór dobrej jakości zasilacza – w sieci można znaleźć czarne listy zasilaczy, które nie są polecane, ale też wiele informacji na temat zasilaczy polecanych. Z całą pewnością bezpieczniejszym wyborem będzie zakup zasilacza markowego i certyfikowanego (zasilacze Chieftec, zasilacze be quiet! czy zasilacze Corsair), a nie urządzenia od nieznanej lub niezbyt popularnej marki.
  • Unikanie zasilaczy z niepewnego źródła – zakup zasilacza z 2 ręki może być ryzykowny, ale wówczas należy zasilacz sprawdzić przed użyciem w komputerze.
  • Korzystanie z ochrony przed przepięciami i zanikiem zasilania – warto podłączać urządzenia elektroniczne oraz komputerowe nie bezpośrednio do gniazdka, ale do listwy przeciwprzepięciowej lub do zasilacza awaryjnego UPS. To chroni dobre i użytkowane zasilacze przed uszkodzeniem na skutek przepięcia lub nagłego zaniku zasilania.
Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.