Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz 650W do komputera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wydajny komputer do pracy lub gier może wymagać zasilacza o mocy 650W. Jak go wybrać? Czym się kierować?

Zasilacze o mocy 650W są najczęściej stosowane do zasilenia wydajnych stacji roboczych lub komputerów gamingowych o solidnych podzespołach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza o tej mocy? Które parametry są ważne?

Polecane zasilacze 650W

Jak wybrać zasilacz o mocy 650W?

Wybór dobrego zasilacza wcale nie jest banalny. Wielu kupujących poświęca sporo czasu na dobór poszczególnych podzespołów, ale zasilacz traktuje zdecydowanie bardziej powierzchownie, rzucając okiem głównie na jego moc, sprawność oraz cenę. Tymczasem jest to komponent bardzo istotny, a szczególnie w sytuacji, gdy ma służyć do zasilenia konfiguracji za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Zanim jednak skupimy się na bardziej technicznych detalach, warto dokonać wstępnej selekcji zasilaczy 650W, by wyselekcjonować te, które spełnią wstępne założenia. Na początku warto więc zwrócić uwagę na:

 • Cenę – choć kierowanie się wyłącznie ceną przy zakupie zasilacza nie jest najlepszym rozwiązaniem, to trudno pominąć tak istotną kwestię, jak dostępny budżet na zakupy. Najtańszy zasilacz o mocy 650W kupimy za niespełna 200 zł, ale sporo jest modeli za 300, 400 lub 500 zł, a nawet droższych. Warto więc zwrócić uwagę na cenę, ale w kontekście tego, co dane urządzenie ma do zaoferowania, jeśli chodzi o parametry, gdyż tani zasilacz o dużej mocy może mieć niską sprawność, a dołożenie kilkudziesięciu złotych może okazać się wystarczające, by kupić zasilacz certyfikowany o bardzo dobrych parametrach technicznych.
 • Sprawność zasilacza – jest to kwestia, na którą wiele osób zwraca uwagę i słusznie, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla wydajności zasilacza. Im wyższa sprawność, tym mniejsze straty energii i tym niższe koszty eksploatacji zasilacza. Parametr ten może być podawany procentowo (na przykład sprawność na poziomie 85%), ale jeszcze lepiej, jeśli sprawność jest potwierdzona certyfikatem.
 • Certyfikat sprawności – poświadczeniem realnej sprawności zasilacza jest stosowny certyfikat. Jeśli zależy nam na zakupie urządzenia, które nie generuje dużych strat energii, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zasilacz certyfikowany. Do wyboru mamy zasilacze z certyfikatem 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold oraz wyższe. Im wyższa klasa certyfikatu (np. Gold, a nie Bronze), tym wyższa sprawność zasilacza.
 • Format zasilacza – jeszcze jedną kwestią elementarną, na którą należy zwrócić uwagę już na samym początku, jest format zasilacza i jego kompatybilność z użytkowaną obudową PC. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym formatem jest zasilacz ATX (stąd też najszerszy wybór zasilaczy tego formatu), ale w razie potrzeby uda się znaleźć również zasilacz SFX lub w innym standardzie.

Zwrócenie uwagi na powyższe kwestie to dobry punkt wyjścia do zakupu zasilacza, gdyż od razu można skupić się na tych modelach, które spełniają kluczowe kryteria.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza o mocy 650W?

Zanim zdecydujemy się sięgnąć po konkretny model zasilacza o mocy 650W, warto zwrócić uwagę na pozostałe, również bardzo istotne, kryteria:

 • Maksymalna moc linii +12V – jest to kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Większość współczesnych podzespołów jest zasilanych właśnie z linii +12V, dlatego zasilacz powinien oferować maksymalną moc tej linii na poziomie zbliżonym do swej całkowitej mocy.
 • Producent – wielu kupujących, podczas zakupu jakiejkolwiek elektroniki, kieruje się również renomą producenta. Jest to dobry punkt wyjścia, ale pamiętać należy również o tym, że wiele marek może posiadać w swej ofercie zasilacze z różnych segmentów cenowych, a co za tym idzie – o różnorodnych parametrach. Nie można więc wyjść z założenia, że każdy zasilacz be quiet! lub każdy zasilacz SilentiumPC będzie równie dobry. Najlepiej więc weryfikować parametry, sprawdzać testy i recenzje konkretnych zasilaczy i trzymać się raczej produktów znanych i cenionych marek.
 • Chłodzenie – niemal wszystkie zasilacze o mocy 650W posiadają chłodzenie aktywne (z wentylatorem), jest ono skuteczne i niezawodne. Warto zwrócić uwagę na średnicę wentylatora (większy może pracować wolniej przy tym samym efekcie, co mniejszy na wyższych obrotach). By wybrać jak najcichszy wentylator 650W, warto przejrzeć recenzje kupujących właśnie pod kątem hałasu, jaki emituje zasilacz – czasami sami producenci podają informację na temat hałasu, jaki emituje zasilacz (im mniej decybeli, tym lepiej).
 • Modularne okablowanie – to rozwiązanie, które jest zdecydowanie godne uwagi. Modularne przewody można odpinać i całkowicie odłączać od zasilacza, gdy nie są potrzebne. Zasilacz 650W modularny będzie nieco droższy od klasycznego modelu, ale też zdecydowanie bardziej funkcjonalny. Do wyboru są nie tylko zasilacze modularne i zwykłe, ale jeszcze częściowo modularne (tylko jakaś część kabli jest odłączana).
 • Zabezpieczenia – zasilacze są wyposażane w różnego typu zabezpieczenia, ale nie każdy model dysponuje taką samą gamą zabezpieczeń i z tego względu warto zwrócić baczną uwagę na tę kwestię. Rozwiązania, które mogą się przydać to: zabezpieczenie OVP (przed zbyt wysokim napięciem), zabezpieczenie UVP (przed zbyt niskim napięciem), zabezpieczenie OPP (przed przeciążeniem), zabezpieczenie SCP (przed zwarciem), zabezpieczenie OTP (zabezpieczenie termiczne).
 • Złącza – warto upewnić się, że wybrany zasilacz posiada wszelkie niezbędne złącza we właściwych standardach, co wcale nie jest kwestią oczywistą, a szczególnie, gdy w grę wchodzi zasilanie dość rozbudowanej konfiguracji.
 • Układ PFC – zasilacze komputerowe są wyposażone również w układ PFC, który jest odpowiedzialny za korektę współczynnika mocy, co ma wpływ na minimalizowanie strat energii. Układ PFC może działać pasywnie (rzadziej spotykana, przestarzała opcja) lub aktywnie (opcja polecana).

Jaki zasilacz 650W do 200 zł?

Gdy potrzebujemy zasilacza o nominalnej mocy 650W, ale mamy ograniczony budżet, zajrzyjmy na półkę cenową do 200 zł. Wiele marek oferuje zasilacze 650W w tej cenie. Wśród rozwiązań budżetowych szczególnie godne uwagi są:

 • Zasilacz Inter-Tech Nitrox FP-650W (88882075) – jest to zasilacz o mocy 650W w standardzie ATX. Atrakcyjna cena idzie w parze z dobrymi parametrami – zasilacz ten dysponuje certyfikatem sprawności 80 Plus, co poświadcza niskie straty energii.
 • Zasilacz Thermaltake Litepower II Black 650W (PS-LTP-0650NPCNEU-2) – kolejny z popularnych zasilaczy 650W w standardzie ATX. Zasilacz ten posiada zabezpieczenia przeciwko przeciążeniom (OPP), zabezpieczenie przeciwko zbyt wysokiemu napięciu na linii (OVP) oraz zabezpieczenie przeciwko zwarciom (SCP).
 • Zasilacz Deepcool Deepcool zasilacz ATX DN650 650W certyfikat BRONZE – kolejny niedrogi zasilacz z certyfikatem i to 80 Plus Bronze. Urządzenie posiada szereg zabezpieczeń, a maksymalna moc na linii +12V wynosi 600W.

Jaki zasilacz 650W do 300 zł?

Średnia półka cenowa zawsze ma wiele do zaoferowania. Nie inaczej jest w przypadku zasilaczy o mocy 650W. Szukając zasilacza 650W do 300 zł, warto zwrócić uwagę na poniższe modele:

 • Zasilacz Chieftec A80 CTG-650C, 650W, 85+ - to jeden z bestsellerów na tej półce cenowej. Zasilacz Chieftec posiada sprawność na poziomie 85 procent, a także cały szereg kluczowych zabezpieczeń. Ważną zaletą tego modelu jest również częściowo modularne okablowanie.
 • Zasilacz Corsair VS650 650W (CP-9020172-EU) – kolejny zasilacz o nominalnej mocy 650W, który jest chętnie wybierany i bardzo dobrze oceniany. Jest to zasilacz certyfikowany (80 Plus), który wyposażono w zabezpieczenia OPP, OTP, OVP, SCP i UVP. Maksymalna moc na linii +12V wynosi 624W.
 • Zasilacz Gigabyte P650B 650W (GP-P650B) – to zasilacz o nominalnej mocy 650W, który uzyskał certyfikat sprawności na poziomie 80 Plus Bronze. Urządzenie posiada cały szereg zabezpieczeń, a maksymalna moc na linii +12V wynosi 648W.

Jaki zasilacz 650W do 400 zł?

Półka cenowa do 400 zł ma jeszcze więcej do zaoferowania. Znajdziemy na niej propozycje wiodących marek o zdecydowanie bardziej dopracowanych parametrach. Szczególnie popularne i godne polecenia są:

 • Zasilacz XFX TS Single Rail 650W (P1-650G-TS3X) – to jeden z topowych zasilaczy na tej półce cenowej. Jest to zasilacz ATX o mocy 650W i sprawności potwierdzonej certyfikatem 80 Plus Gold. Zasilacz XFX w tym wariancie posiada komplet zabezpieczeń (OCP, OLP, OPP, OTP, OVP, SCP).
 • Zasilacz Chieftec PROTON BDF-650C 650W – kolejny popularny zasilacz w tym przedziale cenowym. Posiada on wysoką sprawność potwierdzoną certyfikatem 80 Plus Bronze, a co najważniejsze – jest to zasilacz w pełni modularny.
 • Zasilacz Fractal Design (FD-PSU-IN3B-650W-EU) – zasilacz o mocy 650W i sprawności potwierdzonej certyfikatem 80 Plus Bronze. Uwagę zwraca częściowo modularne okablowanie.

Oferta zasilaczy 650W jest bardzo szeroka. Wśród polecanych urządzeń znajdziemy znacznie więcej propozycji. Popularnością cieszy się zasilacz 650W be quiet, zasilacz OCZ, urządzenia marki Chieftec, SilentiumPC i wielu innych producentów. Marka i moc to jednak nie wszystko, co ważne, by wybrać dobry zasilacz PC. Kluczowe są parametry techniczne, okablowanie oraz kompatybilność z posiadanym zestawem PC.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.