Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz 700W do komputera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza PC o mocy 700W? Które parametry są najważniejsze?

Na zakup zasilacza 700W bardzo często decydują się posiadacze wydajnych komputerów do pracy lub gier PC. Jak wybrać zasilacz o tej mocy? Na które parametry należy zwrócić uwagę?

Polecane zasilacze 700W

Jak wybrać dobry zasilacz o mocy 700W?

Oferta zasilaczy komputerowych o mocy 700W jest dość szeroka. Nie warto podejmować tej decyzji zbyt pochopnie, gdyż od sprawności i parametrów zasilacza zależy stabilność i bezpieczne działanie całej konfiguracji PC. Często zdarza się, że kupujący poświęcają mnóstwo czasu na wybór dobrej karty graficznej, procesora, dysku, pamięci RAM, a zasilacz dobierają w pośpiechu i sprawdzając głównie jego moc – to błąd. Poszczególne modele zasilaczy o zbliżonej mocy mogą mieć całkowicie odmienne parametry techniczne, które będą miały wpływ na pracę urządzenia i na jego odpowiednie zabezpieczenie.

Zastanawiając się nad tym, jaki zasilacz 700W wybrać, warto zacząć od kilku kwestii elementarnych:

 • Cena – nie zawsze idzie w parze z jakością, ale trudno nie zauważyć, że na średnich i wyższych półkach cenowych zdecydowanie łatwiej dostrzec zasilacze o dobrych parametrach. Warto już na wstępie ustalić, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup zasilacza. Tani zasilacz o tej mocy kupimy za mniej niż 200 zł, ale sporo modeli o dobrych parametrach kosztuje więcej.
 • Format zasilacza – zasilacz PC musi być kompatybilny ze standardem obudowy komputerowej. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym formatem jest zasilacz ATX, ale znajdziemy również zasilacze innych formatów.
 • Sprawność zasilacza – jest to kwestia, o której najeży pamiętać. Sprawność zasilacza pozwala zorientować się, jak duże będą straty energii. Zasilacz o niskiej sprawności będzie pobierał znacznie więcej mocy niż będzie w stanie przekazać. Sprawność zasilacza jest wyrażana procentowo, a najlepiej, jeśli jest również potwierdzana stosownym certyfikatem.
 • Złącza – należy upewnić się, że wybrany zasilacz posiada niezbędne złącza do podpięcia wszelkich komponentów konfiguracji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, by wybrać dobry zasilacz 700W?

Nie tylko moc, sprawność i kompatybilność zasilacza mają znaczenie. Przed zakupem warto jeszcze przyjrzeć się kolejnym parametrom:

 • Maksymalna moc linii +12V – jest to kwestia, którą znajdziemy w specyfikacji technicznej większości zasilaczy i warto zwrócić na nią uwagę. Większość współczesnych podzespołów, a szczególnie procesor oraz układ graficzny, jest zasilanych z linii +12V – im wyższa maksymalna moc i obciążenie tej linii, tym lepiej.
 • Modularne okablowanie – niektóre zasilacze o mocy 700W posiadają modularne okablowanie. Co to oznacza? Modularne kable to odpinane kable – niepotrzebne przewody można całkowicie odpiąć, by zyskać miejsce w obudowie. W sprzedaży znajdziemy zarówno zasilacze modularne, jak i klasyczne, ale też sporo modeli z częściowo modularnymi kablami (część z nich jest odpinana).
 • Zabezpieczenia – dobry zasilacz 700W powinien posiadać cały szereg zabezpieczeń przed przeciążeniem, zwarciem, termiczny, przed zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem.
 • Chłodzenie – warto zwrócić uwagę zarówno na sam typ chłodzenia (najpowszechniejsze jest aktywne), jak również na jego parametry. W przypadku chłodzenia aktywnego znaczenie ma także średnica wentylatora – większy zapewni skuteczniejsze chłodzenie przy nieco wolniejszych obrotach.
 • Producent – kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza 700W jest renoma producenta, gdyż często idzie ona w parze z dobrą jakością oferowanych urządzeń. Popularnym i godnym uwagi wyborem może być zasilacz be quiet! albo zasilacz SilentiumPC, ale też wielu innych cenionych firm. Warto pamiętać o tym, by weryfikować parametry zasilacza nawet wówczas, gdy jest to propozycja topowej marki, gdyż każda firma ma w swojej ofercie bardziej i mniej udane produkty.
 • Certyfikat 80 Plus – wiele zasilaczy, a szczególnie modele wiodących marek, to produkty certyfikowane. Certyfikat 80 Plus dotyczy ich sprawności, dlatego jest tak istotny. Warto zwrócić uwagę zarówno na sam fakt przyznania certyfikatu dla wybranego urządzenia, ale też na klasę owego certyfikatu – podstawowy certyfikat 80 Plus występuje także w wersjach wyższych: 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold i tak dalej. Im wyższy certyfikat, tym wyższa sprawność zasilacza została potwierdzona w testach.

Jaki zasilacz 700W do 250 zł?

 • Zasilacz Chieftec 700W (GPE-700S) – jeden z najpopularniejszych zasilaczy PC w tym przedziale cenowym. Jest to zasilacz Chieftec w standardzie ATX, który uzyskał certyfikat sprawności 80 Plus Bronze. Posiada on cały szereg zabezpieczeń (AFC, OPP, OVP, SCP), a maksymalna moc linii +12V w tym urządzeniu to 630W.
 • Zasilacz Thermaltake PS-SPR-0700NHSAWE-1 – kolejny popularny model zasilacza. Jest to zasilacz Thermaltake o standardzie ATX, który uzyskał certyfikat 80 Plus. Urządzenie oferuje maksymalną moc linii +12V na poziomie 648W.
 • Zasilacz Zalman 700TX 700W (ZM700-TX) – zasilacz, który cieszy się dużą popularnością na tej półce cenowej. Jest to model, który uzyskał certyfikat 80 Plus i został wyposażony w cały szereg kluczowych zabezpieczeń. Uwagę zwraca wysoki poziom maksymalnej mocy na linii +12V, który wynosi 696W.

Jaki zasilacz 700W do 400 zł?

Przedział cenowy do 400 zł ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż półka budżetowa. Wśród zasilaczy w tej cenie wyróżnić należy:

 • Zasilacz be quiet! PURE POWER 11 700W (BN295) – jest to zasilacz 700W Gold (posiadający certyfikat 80 Plus Gold) o wysokiej sprawności i dobrych parametrach. Wyposażono go w cały szereg kluczowych zabezpieczeń, a maksymalne obciążenie na linii +12V wynosi 672W. Jest to jeden z bestsellerów na tej półce cenowej.
 • Zasilacz Zalman ZM700-GVM 700W – kolejny zasilacz o mocy 700W, który może poszczycić się dobrymi parametrami. Posiada on wysoką sprawność potwierdzoną certyfikatem 80 Plus Bronze, szereg zabezpieczeń i częściowo modularne przewody.

Jaki zasilacz 700W za więcej niż 400 zł?

Jeśli dysponujemy większą kwotą na zakup zasilacza, warto przyjrzeć się bliżej topowym rozwiązaniom z tej półki cenowej:

 • Zasilacz be quiet! 700W PURE POWER 11CM 80+Gold – zasilacz cenionej marki be quiet! Wyposażono go w komplet kluczowych zabezpieczeń oraz w częściowo modularne przewody. Jego wysoką sprawność poświadcza certyfikat 80 Plus Gold.
 • Zasilacz SilverStone Strider 700W (SST-ST70F-PB) – jeden z popularniejszych zasilaczy na tej półce cenowej. Posiada sprawność na poziomie około 85%, co zostało potwierdzone certyfikatem 80 Plus Bronze. Jego atutem jest w pełni modularne okablowanie.
 • Zasilacz SilverStone Strider Titanium 700W (SST-ST70F-TI) – jeden z bardziej kosztownych zasilaczy o mocy 700W. Oferuje sprawność na poziomie 90 do 95%, co zostało potwierdzone certyfikatem 80 Plus Titanium. Jest to zasilacz w pełni modularny, a jego maksymalna moc na linii +12V wynosi 696W.

Oferta zasilaczy o mocy 700W jest na tyle szeroka i zróżnicowana, że bez problemu znajdziemy w niej zasilacze w różnych przedziałach cenowych i od wielu topowych marek. Popularnością cieszą się zarówno wymienione wyżej modele, jak i zasilacz XFX, zasilacze OCZ, SilentiumPC i wielu innych marek. Kluczowe znaczenie mają jednak ich parametry techniczne i dopasowanie ich pod względem konkretnej konfiguracji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.