Udostępnij
Skomentuj

Obudowa gamingowa – jak dobrać odpowiednią?

Obudowa gamingowa nie powinna tylko ładnie wyglądać – na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad wyborem obudowy PC do gamingu? Nie wiesz, co powinno cechować dobry model, który nie zawiedzie Cię swoją wydajnością, wyglądem i możliwościami? W tym artykule omówimy niezbędne elementy obudowy gamingowej, co do których musimy się upewnić przed zakupem. Oprócz tego poruszymy temat dodatków, które, choć nie są istotne, mogą stanowić konieczność dla wybranych użytkowników. Na koniec poruszymy kwestie budżetu oraz tego, jak ważny jest wybór właściwej obudowy gamingowej.

Dobra obudowa gamingowa – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, jaki należy rozważyć przed zakupem, to rozmiary obudowy, która będzie nam potrzebna. Jest to istotną kwestią, gdyż wybór ten zadecyduje o tym, co możemy w niej zmieścić, a co nie. I tak jak umieszczenie mniejszych podzespołów w zbyt dużej obudowie nie będzie problemem, tak w drugą stronę zostaniemy z dużym problemem, gdy okaże się, że GPU jest za duże, wieża chłodzenia procesora zahacza o boczny panel, lub nie ma dostatecznej ilości miejsca dla płyty głównej, którą wybraliśmy.

Zazwyczaj rozmiary obudów dobieramy według kompatybilności z rozmiarami naszej płyty głównej lub typu samej obudowy. Zaczynając od tego pierwszego parametru, głównym wyznacznikiem będzie mobo, które dostępne jest na rynku w różnych standardach rozmiarowych. Wśród najpopularniejszych znajdują się EATX (Extended ATX), ATX (najbardziej popularne), Micro ATX oraz Mini ITX – każda z tych nazw odpowiada różnym rozmiarówkom, choć rzecz jasna nie są to jedyne rodzaje. W sprzedaży dostępne są również takie modele, jak DTX, Mini DTX czy też UCFF, jednak musimy pamiętać, że wybór dostępnych obudów w ich przypadku może być znacznie ograniczony. W przypadku gamingu najlepszym wyborem będzie ograniczenie swojego wyboru do pierwszych czterech wymienionych.

Obudowę możemy również określić po jej typie – opisuje ona rozmiar samego case’u, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać jej ogólne wymiary, które pomogą orientacyjnie określić, ile sprzętu będzie ona w stanie pomieścić. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze opcje dostępne na rynku.

Full Tower – największa obudowa na naszej liście, której wysokość może dochodzić nawet do 70 centymetrów. Dedykowana jest płytom EATX lub ATX (choć może też pomieścić mniejsze mobasy), cechuje się wysoką liczbą zatok dla dysków i dużą ogólnie dostępną przestrzenią. Wraz z nią nie będziesz mieć problemów, aby pomieścić praktycznie każdy dostępny na rynku podzespół komputerowy, ale w większości domowych zastosowań będzie ona po prostu zbyt dużą.

Midi Tower – najpopularniejszy typ obudowy gamingowej, który łączy w sobie mniejsze rozmiary (w stosunku do Full Tower) z wystarczającą ilością miejsca na podzespoły. Większość graczy celuje właśnie w ten rodzaj case’u, który w zupełności wystarczy do pomieszczenia płyty głównej w formacie ATX i mniejszym. Co ciekawe, niektore Mid Towery są w stanie przyjąć w swoim miejscu nawet EATX.

Mini Tower – jeżeli cenisz sobie kompaktowe wymiary, ten typ obudowy będzie dobrym wyborem. Musisz jednak pamiętać, że w jej przypadku, pomieszczenie niektórych podzespołów może się stać problemem. Ten rodzaj obudowy jest kompatybilny jedynie z płytami Micro ATX oraz modelami mniejszymi. Jeżeli posiadasz większą płytę główną lub podzespoły, lepszym wyborem będzie obudowa większych rozmiarów.

Owszem, na rynku dostępne są również inne opcje, jak np. Cube Tower, Mini Tower czy też Small Form Factor. I tak jak wybrane mogą one nadawać się na obudowy gamingowe (jak np. case SFF od NZXT, czyli H1), tak zdecydowana większość wyborów skupia się na wyżej wymienionych modelach (w mniejszym stopniu na Full Tower).

Na co warto zwrócić uwagę w obudowie gamingowej?

Kryterium rozmiaru w przypadku obudów PC jest istotnym, choć niejedynym czynnikim. Poza kryterium ceny i rozmiarów, zastosowanie licznych funkcjonalności, jest najczęściej tym, co różni od siebie dane modele. Nie będzie tu odstępstwa od normy: im więcej zainwestujemy w popularną „budę”, tym otrzymamy model z większą liczbą przydatnych funkcjonalności. Poniżej przygotowaliśmy listę tego rodzaju dodatków oraz kwestii, które wymagają upewnienia przed dokonaniem zakupu.

 • Maksymalna długość karty graficznej – praktycznie każda obudowa jest w stanie zmieścić w sobie GPU, jednak biorąc pod uwagę, jak bardzo te urządzenia urosły ostatnimi czasy, nie każdy model będzie mógł się zmieścić w mniejszej obudowie. Dlatego właśnie przed zakupem zalecamy sprawdzenie specyfikacji – karty, jak i obudowy. Każdy producent umieszcza w niej maksymalną długość karty, która zmieści się we wnętrzu. Następnie wystarczy porównać ten parametr ze specyfikacją GPU, które posiadamy.
 • Odpowiednia liczba fabrycznie zamontowanych wentylatorów – ta kwestia ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego przepływu powietrza w naszej obudowie. Komputer gamingowy z reguły wyposaża się w podzespoły, które w trakcie pracy pod obciążeniem generują dużo ciepła. Owszem, przykładowo cooler CPU lub wentylatory na karcie graficznej odprowadzają ciepło z układu, jednak nie robią tego poza obudowę. Jeśli nie będzie właściwej wymiany mas powietrza w obudowie, temperatury podniosą się na tyle, że w ekstremalnych przypadkach nastąpi throttling termiczny. Celujmy więc w obudowy, które oferują przynajmniej 3 wentylatory (dwa na froncie, jeden z tyłu).
 • Wsparcie dla chłodzenia wodnego – popularność zestawów AiO z pewnością wzrosła ostatnimi czasy. Ich przewagą jest to, że otrzymujemy gotowy do działania produkt, który wystarczy zamontować w naszej obudowie gamingowej. Jeżeli chcemy się zdecydować na tę formę chłodzenia CPU, sprawdźmy w specyfikacji naszego sprzętu, czy będzie on w stanie zmieścić np. dużych rozmiarów radiator AiO. Case najmniejszych rozmiarów z reguły uniemożliwi nam montaż tego rodzaju chłodzenia, natomiast w większych obudowach może on być ograniczony do przytwierdzenia tylko w jednym miejscu (np. na froncie).
 • Wysokość chłodzenia CPU – wolisz klasyczny cooler CPU? Tu również warto upewnić się co do jego wysokości. Każda obudowa ma w swojej specyfikacji maksymalną dopuszczalną wysokość wieży chłodzenia. Zanim dokonamy zakupu coolera, porównajmy obie te wartości ze sobą. Jeżeli cooler będzie zbyt wysoki, nie będziesz mieć sposobności zamknięcia bocznego panelu/okna obudowy.
 • Obecność zatok i punktów montażowych dysków – choć popularność dysków NVMe SSD rośnie z każdym dniem, wciąż wielu użytkowników może używać klasycznych modeli dysków SSD opartych na SATA, lub nawet większych dysków twardych. Jeżeli korzystasz z dysku 2,5, 3,5 lub 5,25 cala, byłoby dobrze wybrać obudowę, która zapewni mu stabilne miejsce. Dla większych dysków idealna będzie zatoka, niemniej mniejsze dyski SSD mogą być montowane np. na tacce za płytą główną. Jeżeli miejsce na dyski jest dla Ciebie ważne, upewnij się, czy obudowa je oferuje.
 • Montaż beznarzędziowy – popularne udogodnienie, które obecne jest w większości modeli, jednak wspominamy o nim z kronikarskiego obowiązku. Montaż tego rodzaju przyspiesza składanie komputera i umożliwia np. szybkie wyjęcie dysku z sanek. Jego obecność jest gwarantem tego, że podzespoły zamontujemy w obudowie jedynie za pomocą naszych palców.
 • Cable management – dobra obudowa gamingowa oferuje nie tylko wysoką liczbę otworów i przepustów. W przypadku tanich modeli są to proste otwory, często zbyt dużych rozmiarów, przez co zaburzają doznania estetyczne. W modelach z wyższej półki cenowej otwory są osłaniane gumowymi maskownicami. Co więcej, producenci dołączają do swoich modeli opaski zaciskowe, specjalne szlaki dla kabli oraz inne udogodnienia, które ułatwiają zarządzanie przewodami. Jeżeli jesteś estetą, warto zwrócić na to uwagę.
 • Filtry przeciwkurzowe – walka z kurzem to zmora każdego posiadacza PC. Jego obecność we wnętrzu obudowy nie wywołuje jedynie złych wrażeń estetycznych. Kurz ma realne przełożenie na nasze podzespoły, doprowadzając w skrajnych sytuacjach do throttlingu, gdyż skutecznie podnosi temperaturę we wnętrzu. Obecność filtrów w postaci siatek w miejscach, gdzie powietrze może się dostawać (oraz opuszczać) do obudowy, pozwala zminimalizować obecność kurzu w jej wnętrzu. Dobierzmy więc model, który oferuje filtry na froncie, górze oraz spodzie obudowy.
 • Przedni panel I/O – to dar z nieba dla każdego, kto korzysta z wielu zewnętrznych urządzeń. Dzięki niemu szybko podłączysz słuchawki, telefon, myszkę lub klawiaturę. Upewnij się, co do liczby oferowanych złącz i odpowiedz sobie na pytanie, czy będzie ona dla Ciebie zadowalająca.

Dodatki do obudowy gamingowej

Istnieje szeroka paleta dodatków, które nie są istotnym elementem obudowy gamingowej, jednak ich obecność jest czymś ważnym dla wybranej części użytkowników. W tym paragrafie wymienimy te najważniejsze. Znajdziecie tu coś, co warto mieć w swojej obudowie gamingowej, choć modele pozbawione tego elementu, nie tracą przesadnie na swojej jakości.

 • Okno ze szkła hartowanego – jego obecność z pewnością wpływa na doznania płynące z oglądania naszego PC – pod warunkiem, że w jego środku, wszystko zostało zamontowane jak należy! Przeszklone okno jest ładne, ale modele obudów z tym dodatkiem są droższe – jeżeli szukasz oszczędności i nie zależy Ci na prezencji Twojego PC, możesz wybrać model pozbawiony tego dodatku.
 • Piwnica na PSU – luźne kable z Twojego niemodularnego zasilacza komputerowego doprowadzają Cię do białej gorączki? Lekiem na to będzie model obudowy gamingowej z tzw. piwnicą. Pomaga ona w schowaniu z widoku kabli i ułatwia montaż podzespołów takich jak choćby płyta główna. To spore ułatwienie dla każdego posiadacza zasilacza, z którego nie można wypiąć kabli, ceniącego sobie ogólny porządek we wnętrzu.
 • Podświetlenie RGB – ten element nie przemawia do każdego. W przypadku, gdy lubisz RGB, wybór modelu z podświetlanymi wentylatorami sprawi, że obudowa będzie wyglądać dla Ciebie ładniej.
 • Możliwość pionowego montażu karty graficznej – jeżeli chcesz bardziej wyeksponować swoje GPU przez okno, postaw na obudowę, która umożliwia pionowy montaż. Tylny panel powinien posiadać specjalny bracket, który umożliwi jej montaż w ten sposób. Nie zapomnij o niezbędnych elementach, takich jak riser wysokiej jakości!
 • Wyciszenie – gamingowe konfiguracje są bardzo wydajne, a przez to bywają głośne. Zminimalizować ten efekt można właśnie poprzez wybór obudowy z wyciszeniem.
 • Design – to kwestia, która dla wielu graczy ma niebagatelne znaczenie. Wiedzą o tym doskonale producenci obudów, którzy konstrukcje gamingowe czynią niezwykle efektownymi. Można znaleźć zarówno obudowy o klasycznym kształcie i minimalistycznej estetyce, jak i obudowy o wyrazistych kształtach, kontrastowych wstawkach kolorystycznych i z wieloma ozdobnikami. Warto dobrać obudowę do wystroju wnętrza, w którym będzie użytkowana.

Budżet – ile kosztuje obudowa gamingowa?

Obudowy różnią się od siebie również pod względem cenowym. Pod tym względem różnice mogą być znaczne, począwszy od modeli budżetowych w cenie poniżej 200 złotych po obudowy osiągające kwoty rzędu 4 tysięcy złotych. Co zatem wybrać?

W większości przypadków do domowych zastosowań wystarczy obudowa do 250 złotych. W tej cenie dostaniemy sprzęt, który będzie mógł pochwalić się niezłą wydajnością, a nawet jakością zastosowanych materiałów. Jeżeli jednak najtańsze modele nie spełniają Twoich oczekiwań, kwota do 1000 złotych zapewni Ci większy wybór pod względem ilości wentylatorów, dodatków oraz możliwości samego case’u. W przypadku entuzjastów gamingu, których nie ogranicza budżet i zawsze chcą mieć to, co najlepsze, można wyjść ponad kwotę 1000 złotych i sprawić sobie prawdziwego flagowca wśród obudów gamingowych.

Czy jednak warto? Do lwiej części zastosowań domowych, uważamy, że jednak nie ma co przesadzać. Obudowa do 700-1000 złotych będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż w tym aspekcie nie powinniśmy również przesadnie oszczędzać. Jeżeli składasz nowego PC od podstaw, uważamy, że około 10% kwoty całościowej powinno być przeznaczone na obudowę.

Czy wybór odpowiedniej obudowy jest ważny?

Jeżeli zastanawiasz się, czy nowa, bardzo droga obudowa przełoży się na wyższy klatkaż w grach, to musimy Cię zmartwić. Wydanie czterocyfrowej nawet kwoty nie sprawi, że nagle ulubiona gra zacznie chodzić w 1440p lub nawet 4K bez zadyszki w najwyższych ustawieniach graficznych. Niemniej jednak w kwestii przełożenia na wydajność, obudowa ma pewien wpływ. Otóż odpowiada ona za wydajność chłodzenia – jeżeli jest ona niska, podzespoły zaczną się grzać i spadną ich możliwości. Wystąpi niepożądane zjawisko tzw. thermal throttling.

Rzecz jasna sama obudowa nie decyduje w tak ogromnym stopniu o temperaturach, jak cooler CPU czy wentylatory na karcie, ale nie powinniśmy tego bagatelizować. Jeżeli jednak Twój sprzęt nie grzeje się tak mocno, warto jest też rozważyć kwestie estetyki – dobranie odpowiedniej obudowy może lepiej się komponować z wnętrzem Twojego pokoju. Podsumowując więc, czy wybór obudowy jest ważny? Naszym zdaniem, nie jest tak do przesady, ale z drugiej strony, ignorowanie go i wybór pierwszego lepszego modelu w większości przypadków nas nie zadowoli, niekiedy nawet nie pozwalając zamontować we wnętrzu naszych podzespołów.

Jaka jest najlepsza obudowa do komputera gamingowego? Taka, która w 100% pokrywa Twoje osobiste oczekiwania! Mamy nadzieję, że wraz z naszym poradnikiem ułatwimy Ci ten wybór i dzięki niemu sprawisz sobie wymarzoną obudowę PC jeszcze dziś!

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.