Udostępnij
Skomentuj

Obudowa do komputera ATX - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Obudowa komputerowa to element, który należy dobrać do standardu płyty głównej. Jaką obudowę ATX wybrać?

Wybór odpowiedniej obudowy komputerowej może mieć niebagatelne znaczenie dla konfiguracji PC. To od jej wielkości i pojemności zależeć będzie to, jakie podzespoły zmieszczą się w środku. Obudowa to również zwieńczenie całego urządzenia, dlatego warto wybrać ją zarówno w oparciu o kwestie techniczne, jak i estetyczne.

Polecane obudowy

Jaka obudowa do komputera ATX?

Gdy zerkniemy na ofertę obudów komputerowych, łatwo dostrzeżemy jeden z pierwszych parametrów technicznych, które je określają – chodzi o kompatybilność z określonym standardem (np. ATX). Jest to kwestia priorytetowa podczas zakupu, gdyż decyduje o tym, czy użytkowana płyta główna będzie mogła być zamocowana w wybranej obudowie.

Kompatybilność jest najważniejsza przy zakupie obudowy, choć często zdarza się, że obudowa do komputera micro ATX lub ATX pasuje także do wielu innych standardów, to wcale nie jest to regułą, dlatego wybierając obudowę PC, należy więc upewnić się, czy płyta główna ma na pewno format ATX, a nie uATX albo e-ATX lub jeszcze inny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy PC ATX?

Oferta obudów komputerowych, które są kompatybilne ze standardem ATX jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Konstrukcje te różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, estetyką i wieloma kwestiami technicznymi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

 • Typ obudowy obudowy ATX mogą mieć różnorodne wymiary. Są wśród nich obudowy typu Midi Tower (średniej wielkości, bardzo popularne), Full Tower (duże, również popularne, a szczególnie w rozbudowanych konfiguracjach), Mini Tower (kompaktowe obudowy) oraz inne. Wielkość obudowy warto dobrać w zależności od planowanej lub posiadanej konfiguracji – zdecydowanie lepiej unikać przepełnienia obudowy. Choć większa konstrukcja może wydawać się za duża w stosunku do posiadanych podzespołów, to wolna przestrzeń zdecydowanie poprawi cyrkulację powietrza i korzystnie wpłynie na pracę urządzenia.
 • Okno – coraz większą popularnością cieszą się obudowy z przeszkleniem. Ma ono duże znaczenie estetyczne, a szczególnie wówczas, gdy dysponujemy podzespołami z podświetleniem. Okno w obudowie ułatwia również zaglądanie do jej wnętrza bez konieczności jej otwierania – widać, czy nie zbiera się kurz, czy wszystko jest na swoim miejscu. Obudowy bez okna są jednak nieco bardziej klasyczne i eleganckie, a poza tym łatwiej się je czyści i nie trzeba obawiać się o zarysowanie transparentnej powierzchni.
 • Zasilacz – tylko niektóre obudowy są w niego wyposażone i raczej nie jest to rozwiązanie rekomendowane do wydajnych konfiguracji, gdyż zasilacze fabrycznie oferowane w obudowach mają, na ogół, niewielką moc. Jeśli już decydujemy się na obudowę z zasilaczem, warto zweryfikować dokładnie jego parametry – moc, wydajność, zabezpieczenia.
 • Wyciszenie – bardzo niewiele modeli obudów dysponuje fabrycznym wyciszeniem, ale jeśli urządzenie ma pracować jak najciszej (na przykład wówczas, gdy ma znaleźć się w sypialni albo mieszkanie jest niewielkie i chcemy ograniczyć hałas do minimum), to warto rozejrzeć się za takim rozwiązaniem. Alternatywą jest samodzielne wyciszanie standardowej obudowy, co nie jest bardzo trudne, ale wymaga precyzji i zakupu odpowiednich materiałów.
 • Cenę – koszt obudowy kompatybilnej ze standardem ATX zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, a górna granica jest absurdalnie wysoka, gdyż na najwyższej półce znajdziemy rozwiązania ekstremalnie designerskie. Popularnością cieszą się, przede wszystkim, obudowy ze średniej półki cenowej – solidnie wykonane, ale w przystępnej cenie około 200, 300 lub 400 zł.
 • Estetykę – obudowy komputerowe coraz częściej są już nie tylko prostą skrzynką na podzespoły, ale mocnym akcentem w pomieszczeniu. Coraz więcej modeli obudów wyróżnia się wyrazistym designem, mocną kolorystyką, a nawet nietypowym kształtem. Ozdobniki w postaci kontrastowych wstawek kolorystycznych, podświetlenia czy też przeszkleń szczególnie dobrze prezentują się w pokojach graczy. Do biura rekomendowane są klasyczne obudowy. Ogólnie warto dobrać obudowę do estetyki i kolorystyki pomieszczenia, w którym ma być użytkowana.
 • Złącza i przyciski oraz ich umiejscowienie – warto zwrócić uwagę szczególnie na panel przedni. Kilka złącz USB oraz audio, a także przyciski do uruchamiania i restartowania urządzenia powinny znajdować się w wygodnym miejscu. Najczęściej są one ulokowane na frontowej części obudowy, ale czasami znajdują się z boku, tuż obok frontowego panelu albo na jego górnej krawędzi, co nie zawsze jest praktyczne.
 • Wnęki na dyski – warto zwrócić uwagę na ich liczbę oraz typ, a szczególnie wówczas, gdy w urządzeniu ma być zamontowanych kilka dysków.
 • Producent – renoma producenta także ma znaczenie, gdyż często idzie w parze z konkretnym standardem wykonania obudowy. Warto więc zwrócić na to uwagę. Nie bez znaczenia może być również fakt, że wybrana marka może również oferować akcesoria komputerowe, jak podkładka na biurko, które będą tworzyły z obudową estetycznie dobrany komplet.
 • Maksymalna długość karty graficznej, jaka zmieści się w obudowie – to szczególnie istotne w sytuacji, gdy dysponuje się lub planuje się zakup wydajnej, topowej karty graficznej. Modele niereferencyjne bywają na przykład rozbudowane o dodatkowe chłodzenie, co tym bardziej wymusza zweryfikowanie tego parametru przy wyborze obudowy.
 • Maksymalna wysokość chłodzenia procesora, jaka zmieści się w obudowie – to również bardzo istotna kwestia praktyczna, która zdecyduje o tym, czy wybrana konfiguracja w ogóle będzie mogła zmieścić się w konkretnej obudowie.
 • Wyposażenie – obudowa komputera ATX może być sprzedawana jedynie z podstawowym wyposażeniem, ale może być również wyposażona w zestaw śrub, opaski zaciskowe, wentylator, podkładki i innego rodzaju drobne elementy. Standardem jest za to instrukcja montażowa oraz podstawowe elementy montażowe.
 • Dodatkowe opcje – obudowa PC ATX może być wyposażona w wiele różnorodnych udogodnień, jak choćby filtry wyłapujące kurz, elementy ułatwiające organizację kabli, otwory do montażu chłodzenia wodnego, wysuwane tacki na dyski, antywibracyjne podkładki i innego rodzaju rozwiązania dodatkowe.

Asortyment obudów zgodnych ze standardem ATX jest na tyle szeroki, że bez większego problemu powinno udać się dopasować odpowiedni model do każdej konfiguracji PC i do potrzeb każdego użytkownika.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.