Udostępnij
Skomentuj

Jaką obudowę komputerową wybrać? Rodzaje obudów PC

Przekonaj się, jak wybrać najlepszą bazę dla swoich podzespołów i zacznij budowę nowej jednostki już dzisiaj.

Obudowa jest tak podstawowym i oczywistym elementem wyposażenia komputera, że rzadko kiedy staje się obiektem głębszej analizy. A to właśnie od niej powinno zacząć się wybór sprzętu komputerowego! Dobrze wybrana obudowa zapewni odpowiednią wentylację, a tym samym niższe temperatury podzespołów oraz cichą pracę komputera, co przecież nie jest bez znaczenia.

Polecane obudowy

Warto także pamiętać, że decyduje ona o prawidłowym montażu wszystkich podzespołów wchodzących w skład zestawu komputerowego. Koniecznie musi być więc z nimi kompatybilna. Związane jest to przede wszystkim z jej rozmiarem, ale nie tylko. Wszystko to sprawia, że warto poznać podstawowe parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie obudowy, a także jakimi jej cechami powinniśmy się kierować podczas zakupu konkretnego modelu.

Jak wybrać obudowę komputerową – co jest ważne?

Nie sposób zebrać wszystkie podzespoły i zmusić je do współpracy, jeżeli nie zapewni się im podstawy łączącej je w całość. Każdej jednostce potrzebna jest obudowa PC, której zadaniem ma być utrzymanie płyty głównej oraz pozostałych komponentów. Czym jednak kierować się podczas wyboru? Na co zwracać uwagę? Jakie informacje powinieneś zdobyć, przeglądając dowolny ranking obudów komputerowych? Wszystko będzie zależeć od tego, jakie zadania wyznaczysz swojemu nowemu urządzeniu, które zamierzasz umieścić wewnątrz.

Ten pozornie nieistotny i brany za pewnik element definiuje możliwości składanego przez Ciebie sprzętu. Najlepsze obudowy sprawiają, że nie napotkasz wielu ograniczeń i złączysz ze sobą komponenty w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną wydajność. Z drugiej strony możesz zdecydować się na obudowy Mini ITX czy też obudowy ATX, aby Twój komputer nie zajmował wiele miejsca, a mimo tego był w stanie sprostać wyzwaniom codziennego użytkowania. W większości przypadków rozmiar będzie głównym czynnikiem decydującym o kupnie konkretnego rodzaju obudowy.

Nie bez znaczenia pozostaje także kompatybilność z podzespołami oraz możliwości ich montażu. Obudowa do komputera powinna być przystosowana do podłączenia wszystkich komponentów, których potrzebujesz oraz mieć porty konieczne do działania sprzętów zewnętrznych. Właśnie z myślą o różnej specyfice zastosowań powstały typy obudowy komputera pozwalające dopasować się do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Nie ma sensu kupować obudowy nieodpowiadającej urządzeniom koniecznym do właściwego działania.

Rodzaje obudów komputerowych

O tym, jaki model wybierzesz, zdecydują Twoje potrzeby, budżet oraz ilość miejsca przeznaczonego na Twój komputer. Szczególnie ten ostatni aspekt związany jest z typem konstrukcji, na jaki powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Najpowszechniejszy rodzaj, który oferuje największe możliwości konfiguracji dzięki kompatybilności z licznymi płytami głównymi to obudowa Tower. Te pionowe konstrukcje pionowe są na rynku od wielu lat. Wśród wyróżnianych w tej grupie typów przoduje średnich rozmiarów obudowa Midi Tower.

Chociaż te popularne modele często wykorzystywane są w biurach lub domach, to nie można przeoczyć zalet, jakie oferują bardziej niestandardowe wersje. Polecane obudowy do konstrukcji wymagających jednostek dla graczy czy grafików to obudowy Full Tower. Gwarantują one duże możliwości konfiguracji oraz obieg powietrza usprawniający chłodzenie. Przeciwny biegun w obrębie grupy Tower stanowią modele Mini i Micro, zaprojektowane z myślą o oszczędzaniu przestrzeni na stanowisku pracy. Takie samo przeznaczenie mają konstrukcje Cube Tower.

Obudowa na komputer spośród mniej powszechnych serii z reguły oferuje inną specyfikę. Dla przykładu niewielkie obudowy Desktop można połączyć bezpośrednio z monitorem. Miniaturyzację oferują także typy Slim, SFF oraz NUC. Na uwagę zasługują również obudowy HTPC, które są dobrą bazą do stworzenia własnego kina domowego obsługiwanego przez jednostkę umieszczoną w tym rodzaju obudowy. Komputerowa stacja zarządzania multimediami znacznie usprawni działanie pozostałych komponentów. Ma nowoczesny wygląd i wiele funkcji.

Jaki układ obudowy do komputera wybrać?

Mając ogólny wgląd w dostępne modele, warto poznać oferty i wybrać produkt, który spełni Twoje wymagania. Twórcy prześcigają się w projektowaniu jak najlepszych sprzętów, dzięki czemu rynek oferuje coraz lepsze urządzenia. Obudowy MSI, obudowy Thermaltakeobudowy Cooler Master, obudowy Zalman lub obudowy Genesis w wersji Tower doskonale sprawdzi się podczas budowy wydajnej jednostki stacjonarnej do pracy czy rozrywki. Absolutnym minimum w przypadku takich urządzeń będzie wersja Midi Tower, lecz warto też rozważyć wybór modelu Full.

Komputery przeznaczone do użytku domowego czy biurowego zbudujesz, używając produktów EuroCase czy Corsair. Obudowa, jakiej w tym celu potrzebujesz to niemal na pewno wersja Midi, Mini lub Micro. Należy zaznaczyć, że nie różnią się one wiele od typów SFF czy Slim, które utrzymują jednostkę w poziomie. Dzięki nim umieścisz na płycie głównej najważniejsze komponenty i nie odczujesz braku przestrzeni w miejscu pracy, ponieważ są niewielkie. Komputery o niestandardowych rozmiarach jak Cube Tower czy łączony z monitorem Desktop można wykorzystać w podobnym celu.

Jeżeli uważasz, że sprzęt, którego potrzebujesz, nie przyda Ci się do pracy, a z komputera korzystasz głównie podczas oglądania filmów, to obudowa HTPC jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie. Zmień swoje urządzenie w centrum kina domowego. Obsługuj go pilotem i użyj wbudowanego wyświetlacza. Te produkty z łatwością dopasujesz także do swojego wnętrza. Jednak jeżeli zależy Ci na kompatybilności z konkretnym typem płyty głównej, jak Mini ITX czy Mikro ATX, obudowa niestandardowa może okazać się najlepsza.

Obudowa komputerowa z oknem czy bez?

Decyzja o tym, czy potrzebna będzie obudowa komputera z szybą, zależy jedynie od indywidualnych preferencji. Bez wątpienia ten aspekt służy głównie celom estetycznym, ponieważ obecność okna lub jego brak nie wpływa na wydajność sprzętu umieszczonego wewnątrz – nawet poziom hałasu nie różni się znacząco. Jeżeli jednak marzysz o idealnym stanowisku z komputerem, który będzie miał estetyczny wygląd, dzięki temu wyborowi stworzysz własny styl. Obudowy LED z szybą doskonale współgrają z nowoczesnymi, gamingowymi stanowiskami.

Obudowa komputerowa z zasilaczem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć głównie od tego, czego oczekujesz od swojego komputera. Obudowa z zasilaczem może sprostać zadaniom postawionym przed mniej wydajnymi jednostkami, jednak budując urządzenie o większej mocy obliczeniowej, należy ostrożnie dobrać źródło prądu. Powinno ono być kompatybilne z podzespołami i spełniać podstawowe zalecenia producentów. Obudowa komputera do gier komputerowych nie potrzebuje wbudowanego zasilania, ponieważ i tak będzie konieczność wymienienia go na model wydajniejszy niż ten, który oferuje twórca.

Obudowa komputerowa a płyta główna

Przy wyborze obudowy do komputera warto zwrócić uwagę na rodzaj płyty głównej, z którą będzie kompatybilna. Nie w każdym wypadku będzie możliwy montaż potrzebnych komponentów – warto więc zwracać uwagę na tę informację. Obudowa ATX nie pozostawi wielkiego wyboru i jednoznacznie wymusi ułożenie konkretnych podzespołów i portów zewnętrznych. Można natomiast oczekiwać od niej łatwego dostępu i efektywnego chłodzenia. Podobnie można opisać standard Micro ATX. Obudowa tego typu jest mniejsza od standardowej.

Przykładem mniejszej konstrukcji jest także obudowa do ITX. Jest tańsza i zużywa mniej prądu. Wykorzystanie chłodzenia pasywnego zamiast aktywnego powoduje, że nie są to odpowiednie produkty dla bardziej wymagających podzespołów. Na rynku są dostępne mniejsze wersje oznaczane jako Micro czy Mini. Jeżeli natomiast planujesz zbudować wydajny komputer do wymagających zadań, wybierz standard BTX. Obudowa tego rodzaju oferuje bardzo dobre chłodzenie i możliwości konfiguracji.

Innymi przykładami są obudowy SSI-CEB, SSI-EEB, SSI-MEB, które współpracują z układami używającymi podwójnych procesorów. Ze względu na szeroką specyfikację (ilość wejść i ich rozmieszczenie) są one trudniejsze w konfiguracji, ale jednocześnie oferują znacznie więcej możliwości. Na te rozwiązania decydują się najczęściej użytkownicy budujący jednostki wymagające specyficznych konfiguracji sprzętowych.

Udostępnij
5,0
10 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Dlatego też powinny być solidnie wykonane, a ściany wystarczająco "grupe" chce tylko poprawić mały błąd komenta możecie wywalić
Dzięki za czujność, błąd poprawiony:)
"Wśród obudów typu Tower ze względu na rozmiar wyodrębnia się pięć grup, które przedstawione zostały w poniższej tabeli."

Gdzie ta tabela?
Specjalista Morele | 04:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.