Udostępnij
Skomentuj

Czy karta zmieści się do mojej obudowy?

Na co zwrócić uwagę kupując kartę graficzną? Jak dopasować ją do płyty głównej i obudowy PC?

Karta graficzna to niewątpliwie jeden z najważniejszych podzespołów komputera – zarówno stacjonarnego, jak i laptopa. To ona – wraz z procesorem, ma zasadniczy wpływ na wydajność komputera. W zależności od potrzeb – do pracy, grania, przeglądania internetu, można zdecydować się na kartę graficzną zintegrowaną lub dedykowaną. Te drugie rozwiązania są o wiele droższe, jednak ma to swoje przełożenie na wysoką jakość i wydajność pracy. Kupując kartę dedykowaną, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej specyfikację i możliwości, ale także na posiadaną płytę główną, zasilacz i obudowę.

Polecane karty graficzne

Jak działa karta graficzna?

Do czego służy karta graficzna? Najprościej ujmując – jest ona odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na ekranie. Jest to jednak duże uproszczenie, gdyż karty graficzne spełniają o wiele więcej zadań. Generowanie i wyświetlanie obrazu, wspomaganie obliczeń procesora podczas konwertowania wideo, obróbki zdjęć czy też renderowania grafiki, zwiększanie wydajności komputera – to jej główne zadania. Niektóre karty graficzne dysponują ogromną mocą obliczeniową, która nierzadko przewyższa możliwości procesorów. Wykorzystuje się więc ich potencjał do wspierania procesora w wykonywaniu dodatkowych obliczeń w filmach wideo, wymagających grach komputerowych lub programach graficznych.

Sama karta graficzna o dużej wydajności nie wystarczy. Aby móc w pełni wykorzystać jej możliwości, należy wyposażyć komputer w odpowiednią płytę główną, procesor, pamięć RAM, a także zasilacz. Niezbędne jest także odpowiednie oprogramowanie, które będzie umożliwiało wykorzystanie jej pełnego potencjału. Kupno drogiej karty graficznej o najlepszej specyfikacji technicznej nie zda się na wiele, gdy pozostałe podzespoły komputera będą przeciętnej jakości. Pomimo iż karta graficzna wspomaga pracę procesora, nie jest ona w stanie zastąpić go całkowicie. Mało wydajny CPU będzie ograniczał możliwości komputera, a co za tym idzie nie pozwoli korzystać w pełni z potencjału układu graficznego.

Warto wiedzieć!

Karta graficzna oraz procesor powinny być ze sobą kompatybilne. Najlepiej, gdy posiadają również zbliżone możliwości techniczne. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał obu układów.

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić kupując nowy komputer lub decydując się na rozbudowę już posiadanego sprzętu brzmi – do czego będę wykorzystywać PC? Jeśli komputer stacjonarny lub laptop mają być używane tylko i wyłącznie do przeglądania internetu i korzystania z pakietów biurowych, nie ma sensu inwestować w wysokiej jakości kartę graficzną. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o komputer przeznaczony do grania. W tym przypadku warto wyposażyć sprzęt w GPU o dużej mocy obliczeniowej.

Karty graficzne można podzielić na dwie grupy – zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze to rozwiązania o mniejszych możliwościach – są mniej wydajne i zarazem o wiele tańsze niż karty dedykowane. Czym w ogóle jest karta zintegrowana? To układ, który połączony jest fizycznie z płytą główną – najczęściej z mostem północnym lub z procesorem. Takie rozwiązania wykorzystuje się przede wszystkim w tańszych komputerach stacjonarnych lub laptopach, w których grafika nie ma aż tak dużego znaczenia.

Karty dedykowane to podzespoły, które montuje się w płycie głównej komputera w odpowiednich gniazdach – przede wszystkich PCI Express x16. Dawniej w tym celu wykorzystywano złącza ISA, PCI, a także AGP. W starych płytach głównych można jeszcze spotkać gniazda AGP, jednak wszystkie nowe rozwiązania opierają się na standardzie PCI Express x16. Karty graficzne dedykowane charakteryzują się dużą wydajnością – o wiele większą szybkością i jakością renderowanej grafiki. Z tego typu rozwiązań powinni skorzystać wszyscy, którzy cenią sobie dokładne odwzorowanie wszystkich szczegółów w grach, wysoką jakość oglądanych filmów oraz szybkość działania.

Czy karta graficzna zmieści się do obudowy komputera?

Dokupując dedykowaną kartę graficzną do komputera lub laptopa, należy kierować się jej specyfikacją techniczną – zarówno w przypadku parametrów odpowiedzialnych za wydajność, jak i danych dotyczących rozmiarów fizycznych układu. Biorąc pod uwagę parametry odpowiedzialne za jakość wyświetlanego obrazu i szybkość działania karty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Typ pamięci RAM – rodzaj zastosowanej pamięci – DDR3, DDR5, GDDR3, GDDR5 lub GDDR5X. Przy czym najbardziej wydajne karty graficzne wyposażone są w pamięć typu GDDR.
  • Ilość pamięci RAM – odpowiedzialna za płynność oraz jakość wyświetlanego obrazu. Ma zasadnicze znaczenie w przypadku wymagających gier komputerowych oraz wysokiej jakości filmów.
  • Szynę pamięci – czyli szerokość połączenia pomiędzy układem graficznym, a pamięcią RAM. W tym przypadku – im większa szyna, tym wyższa wydajność karty. Magistrale 128 bit to absolutne minimum przy graniu w gry komputerowe.
  • Rodzaj chłodzenia – bardzo ważny element mający znaczenie podczas intensywnego korzystania z komputera – w szczególności grania lub oglądania filmów. Nowoczesne i wydajne karty graficzne powinny być wyposażone w kilka wentylatorów, które będą chłodziły je podczas pracy, a także w zaawansowane technologie, umożliwiające efektywną wymianę ciepła.

W przypadku danych fizycznych, które decydują o tym, czy karta graficzna zmieści się do obudowy i czy sprzęt będzie w stanie ją obsłużyć, warto kierować się:

  • Wymiarami karty – karta graficzna powinna mieścić się w obudowie i być dopasowana do płyty głównej, w taki sposób, aby nie utrudniać dostępu do innych złącz. Ponadto warto zwrócić również uwagę na możliwość swobodnego podłączenia zasilania do układu graficznego. Wydajne karty gamingowe mają duże rozmiary i rozbudowane systemy chłodzenia, dlatego należy dobrać do nich odpowiednie obudowy oraz płyty główne. Karta nie powinna utrudniać zamknięcia obudowy ani podłączenia innych podzespołów, a system chłodzenia karty musi mieć na tyle przestrzeni, aby wentylatory mogły swobodnie pracować.
  • Zastosowanym złączem – zdecydowana większość kart graficznych wyposażona jest w interfejs PCI Express x16. Stał się on standardowym rozwiązaniem w przypadku współczesnych płyt głównych, jedynie starsze modele wyposażone są w gniazda AGP.
  • Poborem mocy – bardziej zaawansowane układy graficzne wymagają dobrej klasy zasilacza (nawet o mocy 700 watów). Warto pamiętać, że im wydajniejsza karta graficzna, tym większej mocy potrzebuje. Kupując zasilacz trzeba brać również pod uwagę inne podzespoły – płytę główną, procesor, karty.

Jak dobrać obudowę do karty graficznej gamingowej?

Obudowy do komputera występują w kilku wersjach, różnią się one wyglądem, a także wymiarami.  Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć obudowy tower, obudowy desktop, obudowy slim oraz SFF i HTPC. Wybierając obudowę do zestawu gamingowego należy kierować się wielkością płyty głównej, systemem chłodzenia, jaki ma być zamontowany w komputerze oraz modelem karty graficznej. Najwięcej możliwości w tym elemencie dają obudowy midi Tower, które bez problemu mieszczą nawet rozbudowane układy graficzne, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza i chłodzenie wszystkich podzespołów komputera. Ich wymiary i budowa umożliwiają zastosowanie większości rozwiązań dostępnych na rynku. Przed zakupem obudowy należy jednak zapoznać się z jej wymiarami i z parametrami, aby później nie okazało się, iż karta graficzna będzie np. za długa.

Karta graficzna powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika. Osoby, które składają zestaw gamingowy muszą pomyśleć o wydajnym układzie graficznym. Na jego wybór składa się wiele elementów, warto więc przed zakupem zapoznać się ze wszystkimi parametrami i wziąć je pod uwagę.

Udostępnij
4,5
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.