Udostępnij
Skomentuj

Jaka obudowa pod chłodzenie wodne?

Chłodzenie wodne do PC zajmuje sporo miejsca. Jaką obudowę wybrać do chłodzenia cieczą?

Popularność chłodzenia komputera przy pomocy cieczy rośnie wraz ze wzrastającym zainteresowaniem wydajnymi komputerami do pracy lub gier komputerowych. Wydajne konfiguracje, które są użytkowane do grania lub zaawansowanych prac na komputerze, wymagają równie skutecznego schładzania, a trudno o lepsze efekty niż w przypadku chłodzenia wodnego. Problemem może okazać się tylko miejsce w obudowie.

Jak wybrać obudowę pod chłodzenie wodne?

W sprzedaży można znaleźć klasyczne i uniwersalne obudowy komputerowe, jak również modele dedykowane konkretnie pod chłodzenie cieczą. Co wybrać?

 • Obudowa dedykowana pod chłodzenie wodne – to produkt zaprojektowany z myślą o zastosowaniu chłodzenia wodnego, dlatego jest z tym systemem w pełni kompatybilny, a także zapewnia mnóstwo miejsca na system chłodzący. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt powszechne i tanie, a wybór obudów dedykowanych pod chłodzenie wodne nie jest szczególnie szeroki. To powoduje, że wiele osób odpuszcza i wybiera odpowiednio dużą, uniwersalną obudowę PC.
 • Obudowa uniwersalna – to zdecydowanie dominujący rodzaj obudowy PC, który można znaleźć w wielu różnych rozmiarach i wariantach. Choć nie jest to obudowa dedykowana pod chłodzenie wodne, to nie oznacza to, że nie będzie można go w niej zastosować. Jeśli tylko miejsca jest dość, to nie ma ku temu przeszkód. W przypadku niektórych obudów może się okazać, że potrzebne będą drobne przeróbki i nietypowe elementy montażowe (nie od kompletu), by zastosować chłodzenie wodne.

Wybór pomiędzy tymi rozwiązaniami warto sprowadzić do przyjrzenia się obudowom dedykowanym pod chłodzenie wodne (nie ma ich aż tak wiele) i zastanowienia się nad tym, czy obudowy te odpowiadają nam pod względem ceny, designu i kompatybilności z posiadaną płytą główną.

Polecane obudowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy pod chłodzenie wodne PC?

Nie tylko popularność konkretnej obudowy ma znaczenie. Chłodzenie, obudowy komputera, płyty główne – wszystkie te elementy muszą być ze sobą kompatybilne, by pomieścić się w obudowie. Przy zakupie należy zwracać uwagę na:

 • Format obudowy i dokładne wymiary – warto zwrócić uwagę na to, czy obudowa zapewni wystarczającą ilość miejsca nie tylko na chłodzenie wodne, ale też na wszelkie inne komponenty i czy zostanie wolna przestrzeń na ewentualną rozbudowę. Pod chłodzenie wodne bardzo często wybierane są obudowy Midi Tower oraz obudowy Full Tower ze względu na spore gabaryty.
 • Przystosowanie do posiadanego standardu płyty głównej – to kluczowa kwestia, by obudowa była kompatybilna ze standardem płyty, a sprawdzić to można w specyfikacji obudowy.
 • Przystosowanie do montażu chłodzenia wodnego – warto wybierać obudowy, które są fabrycznie i domyślnie przystosowane do montażu choć jednej chłodnicy. Niektóre obudowy oferują możliwość zamontowania nawet kilku chłodnic, dzięki czemu można schładzać cieczą nie tylko procesor, ale też kartę graficzną i inne komponenty.
 • Design – to kwestia, która nie wpływa na pracę urządzenia, ale na jego estetykę i na przyjemność użytkowania komputera. Na szczęście producenci doskonale to rozumieją i oferują bardzo szeroki wybór obudów w wielu kolorach i wariantach.
 • Wyciszenie – niektóre obudowy posiadają fabryczne wyciszenie, co może być dobrym rozwiązaniem, gdy komputer ma się znajdować w pobliżu sypialni.
 • Producent – warto zwrócić uwagę także na renomę producenta i na to, jakimi opiniami cieszą się wybrane modele obudów.
 • Rozmieszczenie złącz i przycisków – to ważne szczególnie wówczas, gdy dostęp do obudowy nie będzie w pełni swobodny (na przykład dlatego, że zostanie umieszczona pod blatem).
 • Wnęki na dyski – obudowy posiadają różnorodną liczbę wnęk na dyski (2,5 i 3,5 cala). Jeśli posiadamy kilka dysków lub planujemy ich zakup w przyszłości, to warto od razu dobrać adekwatną obudowę PC.

Chłodzenie wodne do komputera jest skuteczne i bardzo wydajne, ale też kosztowne i kłopotliwe w montażu, gdy dysponujemy zbyt małą lub nieodpowiednią obudową. Jeśli zależy nam na skutecznym chłodzeniu cieczą, to warto dobrać odpowiednią obudowę, która pozwoli na montaż systemu chłodzenia wodnego.

Popularne obudowy komputerowe pod chłodzenie wodne

Oferta obudów komputerowych, które są dedykowane lub choćby przystosowane do montażu chłodzenia wodnego nie jest tak mała, jak mogłoby się wydawać. Do popularnych modeli obudów pod chłodzenie wodne należą:

 • Obudowa SilentiumPC Aquarius X70W (SPC141) – nazwa obudowy SilentiumPC nie jest przypadkowa, ponieważ Aquarius jest jedną z popularniejszych i przystępnych cenowo obudów pod chłodzenie wodne. W tej obudowie można zamontować aż 3 chłodnice wodne. Zachęcający jest również niewysoki koszt obudowy oraz fakt, że jest kompatybilna z popularnymi standardami płyt głównych (ATX, Micro ATX oraz Mini ITX).
 • Obudowa Corsair Crystal 570X RGB (CC-9011101-WW) – to obudowa Corsair o nieco wyższej cenie od poprzedniej, ale za to również nieco bardziej designerska. Model posiada otwory pod montaż chłodzenia wodnego.
 • Obudowa Cooler Master Master Box Lite 5 (MCW-L5S3-KANN-01) – kolejna popularna obudowa Cooler Master pod chłodzenie wodne (posiada odpowiednie otwory montażowe). W tym wypadku mamy do czynienia ze stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, które sprawdzi się w sytuacji, gdy zechcemy zamontować pojedynczą chłodnicę oraz wentylatory.

To wyłącznie kilka spośród wielu obudów, które można zastosować do chłodzenia wodnego. Obudowa z chłodzeniem wodnym to coraz częstsze rozwiązanie, które cieszy się popularnością zarówno ze względu na skuteczność działania, jak i z uwagi na fakt, że może znacząco podnieść estetykę komputera. Chłodzenie wodne wygląda designersko, a szczególnie, gdy posiada podświetlenie oraz znajduje się w obudowie z oknem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.