Udostępnij
Skomentuj

Jaki antywirus na Androida? Jak wybrać? Czy warto?

Jak wybrać Antywirusa na swoje urządzenie i czy jest on rzeczywiście potrzebny? Odpowiadamy na pytania!

We współczesnym świecie jesteś narażony na ataki hakerów nie tylko na jednostkę centralną, która stoi spokojnie w domu lub w biurze. Dzisiaj musisz uważać również na swój telefon, tablet czy laptopa. Urządzenia te są łatwe do zaatakowania i bez odpowiedniego oprogramowania, które je zabezpieczy, możesz pożegnać się ze spokojnym użytkowaniem. Bardzo ważne jest, abyś zainstalował antywirusa. Spotkasz się z pytaniami: antywirus na Androida czy jest sens? Oczywiście, że tak! Nie tylko ma to sens, ale wydaje się koniecznością, aby urządzenie nie zostało zdalnie przejęte przez cyberprzestępców. Istnieje wiele wiodących marek, które oprócz oprogramowania na PC zapewniają również antywirusy na urządzenia z Androidem. Są to między innymi antywirus na Androida darmowy Avast lub antywirus na Androida Eset.

Popularne antywirusy na Androida

Jaki darmowy antywirus na Androida?

Zazwyczaj płatne aplikacje pozwalają na dostęp do dodatkowych funkcji, w przypadku antywirusów możesz być pewien, że darmowy nie znaczy gorszy. Warto przyjrzeć się rankingowi najlepszych darmowych antywirusów i wybrać któryś dla siebie. Na pierwszym miejscu w lutym 2021 roku znajduje się Total AV, który jest w stu procentach darmowy. Wcale nie gorszy wydaje się Norton czy antywirus na Androida Kaspersky, który skutecznie chroni Twoje urządzenie w 99,9%. Avast Free Antivirus jest również skuteczny w 99,9% i nie ma zbyt dużego wpływu na pracę baterii (3%). Zaletami tych antywirusów są: znajomość marki, popularność oraz mnogość dodatkowych funkcji. Kolejnym świetnym wyborem jest Bitdefender, który sprawdza się aż w 100% i obciąża baterię o 3%. Dzięki temu oprogramowaniu możesz zabezpieczyć swojego maila.

Inne znane marki antywirusów, które okazały się najlepsze w roku 2020 to Avira oraz F-Secure. Avira posiada wbudowaną funkcję przyspieszenia urządzenia, oczyści też Twój telefon ze zbędnych aplikacji i plików tymczasowych, aby zwolnić miejsce na karcie pamięci i pamięci wewnętrznej telefonu. Oferuje także VPN, dzięki czemu surfujesz anonimowo i bezpiecznie. F-Secure zapewnia ochronę bankowości internetowej, tożsamości online i standardowe skanowanie aplikacji i plików. Sam widzisz, programów jest wiele, a Ty musisz po prostu wybrać i cieszyć się ich dobrodziejstwem.

Jaki płatny program antywirusowy na Androida?

Wiadomo, że jeżeli nie szkoda Ci pieniędzy i liczysz na pełny pakiet funkcji i zabezpieczeń, to powinieneś zainwestować w płatny antywirus na swoim urządzeniu. Najlepszymi programami płatnymi są te same programy, które w podstawowej wersji są bezpłatne, a żeby w pełni korzystać z ich dobrodziejstwa, musisz wykupić ofertę premium lub pro. Jeśli zastanawiasz się, jaki antywirus na tablet z Androidem jest odpowiedni, to spójrz na opinie i ranking najlepszych programów tego typu. Według wielu są to właśnie ESET for Android, Kaspersky Internet Security for Android i Bitdefender Security for Android. Każdy z tych programów cechuje wysoka wydajność pracy z systemem Android oraz doskonała skuteczność w walce z wirusami i niechcianym oprogramowaniem. Każdy antywirus na Androida przeszedł test, w którym osiągnął niesamowicie wysokie wyniki.

Kaspersky zapewnia kontrolę aplikacji — zezwala, odrzuca lub ogranicza dostęp do niektórych aplikacji oraz blokuje połączenia z określonych lub nieznanych numerów. Dzięki Kasperskiemu bezpiecznie możesz przeglądać Internet, ponieważ jesteś chroniony przed złośliwymi stronami i phishingiem. Możesz również zdalnie zablokować urządzenie, aby uniknąć kradzieży. Bitdefender kontroluje aplikacje — dokładnie jak Kaspersky, blokuje lub zezwala na dostęp do określonych aplikacji. Dzięki temu programowi bezpiecznie przeglądasz Internet. Antywirus umożliwia Ci dostęp do VPN-u — wirtualnej sieci prywatnej w celu zabezpieczenia ruchu i anonimowego surfowania. Wi-Fi Advisor / Check sprawdza, czy połączenie Wi-Fi jest bezpieczne czy wrażliwe. Dodatkowa ochrona dba o Twoją prywatność i dane osobowe online: prywatność konta, ochrona przeciw kradzieży. ESET for Android też zabezpiecza strony internetowe podczas Twojego przeglądania, kontroluje aplikacje, dodatkowo chroni Twoją prywatność i dane osobowe online. Możesz także zaplanować skanowanie.

Czy na telefon z Androidem konieczny jest antywirus?

Z dnia na dzień system Android staje się coraz bardziej popularny i ataki złośliwych programów mogą być wkrótce codziennością. Na razie nie są one tak powszechne i jeżeli zastanawiasz się „antywirus na Androida czy potrzebny?”, to odpowiedź brzmi „nie”. Póki co, istnieje większe prawdopodobieństwo kradzieży Twojego urządzenia niż zawirusowania go. Urządzenie z Androidem jest bardziej narażone niż sprzęt od Apple z systemem IOS, który, jak twierdzą producenci, jest zabezpieczony.

Kiedy widzisz, że Twój telefon bądź tablet zachowują się dziwnie, może spowolniły lub po prostu uważasz, że stały się celem cyberprzestępców, spróbuj zaradzić temu poprzez instalację antywirusa. Jeśli nie jest za późno, antywirus usunie złośliwe oprogramowanie. Ostatecznie będziesz musiał przywrócić swoje urządzenie do ustawień fabrycznych. Instalacja programu antywirusowego może okazać się przydatna przez funkcje, jakie oferuje. Możesz zablokować zgubiony telefon, wyskakujące strony internetowe albo nieznane numery.

Czy warto zainstalować program antywirusowy na Androida?

Antywirus na Androida i opinie na jego temat to obszerne zagadnienie. Mimo że instalacja oprogramowania antywirusowego nie jest konieczna, to warto w nią zainwestować. Dzięki programowi antywirusowemu na Androidzie możesz bezpiecznie przeglądać strony internetowe i być pewnym, że nikt nie włamie się do Twojej kamery internetowej czy nie będzie zdalnie zarządzał Twoim urządzeniem. Mimo powszechnej opinii, że sklep Play i aplikacje z niego pochodzące są bezpieczne, rzeczywistość jest zupełnie inne. Nawet gdy korzystasz z tego typu sklepu, Twoje urządzenie może być narażone na ataki hakerskie. Jeżeli klikasz w wiadomości typu „wygrałeś 1000 zł — przejdź tutaj, aby odebrać nagrodę”, warto, byś ściągnął oprogramowanie antywirusowe.

Pamiętaj, że najbardziej powinieneś zawsze martwić się o dostęp do swoich pieniędzy. Jeżeli używasz na telefonie aplikacji, która obsługuje konto bankowe, musisz zastanowić się nad instalacją oprogramowania zabezpieczającego. Skup się również na tym, aby antywirus na Androida był bez reklam. Niektóre z aplikacji umożliwiają Ci korzystanie z VPN, zapewniają dodatkowe funkcje, które przydadzą Ci się do niewyświetlania reklam na stronach internetowych i otwierania niepotrzebnych okien. Pamiętaj, że jeśli korzystasz ze swojego smartfona z głową, to nie potrzebujesz żadnego antywirusa. Instalacja takiego programu będzie tylko niepotrzebnie spowalniać Twoje urządzenie. Z drugiej strony jeśli jesteś osobą, która non stop przegląda podejrzane, niezabezpieczone strony albo klikasz w reklamy i ściągasz wiele programów, to konieczne jest, aby na Twoim urządzeniu znalazł się antywirus!

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Artykuł pomocny, czyli prawdopodobieństwo zawirusowania niewielkie.
Specjalista Morele | 01:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.