Udostępnij
Skomentuj

Jak zabezpieczyć telefon przed: uszkodzeniem, zgubieniem, kradzieżą lub wirusami?

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą oraz innymi nieszczęśliwymi sytuacjami, jakie mogą się pojawić?

Smartfon – mobilne biuro, centrum rozrywki, urządzenie ułatwiające komunikacje ze światem. Ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Pomimo jego znaczenia, nie zawsze traktowane jest z należytym szacunkiem. Wrzucony do torby pomiędzy inne rzeczy, włożony do kieszeni, która daje możliwość szybkiego upadku na ziemię lub łatwej kradzieży, pozostawiany w pobliżu płynnych substancji grożących wylaniem – łatwo narazić swój telefon na uszkodzenie. Liczy się fizyczne zabezpieczenie telefonu oraz wewnętrzne, które jest w stanie zapewnić ochronę prywatnych danych przechowywanych w pamięci.

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Pomysłowość złodziei nie zna granic. Ciężko zabezpieczyć urządzenie przed rabusiami, którzy wykorzystują najnowsze technologie do tego, aby pozbawić innych swoich własności. Warto jednak z góry pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć dane, które będą przechowywane na urządzeniu.

Przydatne aplikacje odpowiadające na pytanie „jak zabezpieczyć telefon?”

Oto aplikacje, które są w stanie zaradzić w obliczu zbliżających się kłopotów:

 1. AVG – program antywirusowy, który dostępny jest w wersji bezpłatnej i płatnej. W tej drugiej opcji ma się do czynienia z możliwością lokalizacji skradzionego telefonu. Istnieje także możliwość przechwytywania zdjęć/filmów z udziałem zdalnych aplikacji;
 2. Avast Mobile Security & Antivirus – antywirus desktopowy, który w wersji płatnej pozwala na przykład na szyfrowanie dostępu do sieci (funkcja przydatna w bankowości mobilnej);
 3. Smart AppLock – blokuje funkcje na smartfonie. Umożliwia podłączanie urządzeń zewnętrznych, korzystanie z płatności w grach, szyfruje dostęp do katalogu ze zdjęciami lub do wiadomości tekstowych;
 4. Find My Device – lokalizator dla telefonu;
 5. Lokalizator Rodziny GPS KidControl – umożliwia lokalizację telefonu dziecka, nawet jeżeli telefon znajduje się poza zasięgiem. To odpowiedź dla rodziców, którzy zastanawiają się nad tym, jak zabezpieczyć telefon dziecka.

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą korzystając z haseł i blokad?

Należy włączyć ustawienia telefonu, gdzie istnieje możliwość ustawienia własnych haseł. Mowa tu o:

 • kodzie PIN do karty SIM;
 • blokada ekranu (na przykład przy pomocy kodu cyfrowego lub innego rodzaju hasła);
 • istnieje możliwość zakupu ekranu prywatyzującego;
 • użytkowanie VPN;
 • zabezpieczenie hasłem powiadomień oraz aplikacji;
 • konfiguracja kopii zapasowej dla danych;
 • włączenie funkcji „Znajdź moje urządzenie”.

Jak zlokalizować skradziony telefon?

Skradziony telefon to ogromny problem. O jego zabezpieczeniu należy pomyśleć zaraz po zakupie. Jeżeli dojdzie do kradzieży, wcześniej zastosowanie zabezpieczenie, pomoże w jego namierzeniu.

Lokalizacja możliwa będzie, o ile użytkownik wcześniej pomyślał o tym, aby włączyć GPS w swoim urządzeniu. Można tego dokonać, dzięki komendzie „Znajdź telefon” lub „Znajdź Mój iPhone”.

Wiele programów antywirusowych, blokuje nie tylko złośliwe oprogramowanie, które hakerzy będą chcieli zainstalować. W płatnych wersjach (jak było to wyżej wspomniane) istnieje możliwość włączenia funkcji lokalizacji.

Można pobrać specjalne aplikacje, które pomogą namierzyć smartfon. Należy jednak sprawdzić ich wiarygodność oraz źródło, z którego będą pochodzić.

Kontrola rodzicielska, czyli lokalizacja po numerze, wymaga zainstalowania aplikacji w dwóch telefonach – dziecka oraz mamy/taty. Wybrany numer należy wprowadzić do aplikacji, aby dowiedzieć się, gdzie on się aktualnie znajduje.

Jak zablokować skradziony telefon? W pierwszej kolejności fakt ten należy zgłosić na policję, prosząc o wydanie zaświadczenia o dokonaniu zgłoszenia. Z tym dokumentem należy udać się do operatora. Tam klient otrzyma do wypełnienia formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI telefonu komórkowego. Po dopełnieniu wszystkich formalności operator zablokuje numer, uniemożliwiając osobom niepowołanym korzystanie z niego.

Wiesz jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą – warto też wiedzieć, jak go nie zgubić!

Aby zmniejszyć ryzyko zagubienia telefonu, nie należy urządzenia trzymać w tylnych/przednich płaskich kieszeniach, ponieważ istnieje duże ryzyko jego utraty. Nigdy nie pozostawiaj komórki bez nadzoru. W szczególności, jeżeli mowa jest o miejscach publicznych. Będąc w domu, należy odkładać smartfon na półkę, gdzie również znajdują się innego akcesoria dedykowane dla niego.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Nie tak trudno zhakować telefon w dzisiejszych czasach. Koń trojański, oprogramowania szpiegujące ukryte są w czeluściach internetu. Wszystkie smartfony, które mają dostęp do świata wirtualnego, są narażone na takie oraz na inne niebezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?

Złośliwe oprogramowanie jest w stanie wyrządzić wiele szkód na telefonach. Jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z mojego telefonu? Źle działające aplikacje, ich nagłe wyłączanie, pojawianie się reklam lub innych dziwnych okienek mogą oznaczać, że telefon został zhakowany i tak naprawdę kto inny nim kieruje. Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Te kilka wskazówek są w stanie podnieść bezpieczeństwa smartfona:

 • regularna aktualizacja systemów oraz aplikacji, która to pomoże pozbyć się luk w zabezpieczeniach;
 • rezygnacja z korzystania z publicznych sieci Wi-Fi oraz nieznanych połączeń Bluetooth;
 • ustawienie haseł trudno dostępnych, które będą składać się z dużych, małych liter, liczb oraz znaków specjalnych;
 • nieotwieranie podejrzanych wiadomości tekstowych oraz e-mail, które pochodzą od niezidentyfikowanych nadawców;
 • nie można klikać w wyskakujące okna w przeglądarkach, które kuszą wygraną na loterii lub czymś podobnym, ponieważ w większość przenosi do zainfekowanych stron;
 • należy korzystać z klawiatury ekranowej, aby móc zabezpieczyć się przed keylogger, czyli oprogramowaniem, które jest w stanie rejestrować naciśnięcia klawiatury;
 • należy wykonywać regularne kopie zapasowe danych oraz ważnych plików, aby nie stracić do nich bezpowrotnie dostępu;
 • nigdy nie można korzystać z potencjalnie niebezpiecznych stron;
 • aplikacje należy instalować tylko i wyłącznie z pewnych źródeł;
 • na urządzeniu należy zainstalować program antywirusowy.

W jaki sposób zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem?

Telefon wpadł do toalety? Spadł z dużej wysokości? Zbity telefon już nikogo tak naprawdę nie dziwi. Takie oraz wiele innych sytuacji jest w stanie narazić na ogromne koszta związane z naprawą lub też mogą doprowadzić do tego, że smartfon staje się bezużyteczny. Jak zabezpieczyć swój smartfon przed uszkodzeniami?

Jak zabezpieczyć telefon przed zarysowaniem?

Smartfony należą do bardzo delikatnych urządzeń, którym można zapewnić dodatkową ochronę poprzez zastosowanie:

 1. pokrowca – na rynku dostępne są modele, które są w stanie zakryć całe urządzenie lub jego część. Dobry futerał jest w stanie zapewnić ochronę przed upadkiem z dużej wysokości;
 2. etui – oto produkty, jakie wykonane są z myślą o konkretnym modelu telefonu;
 3. bumpera – gumowa opaska zakładana na bok smartfona;
 4. folii ochronnej lub szkła hartowanego – obydwie propozycje są dobre. Jednak to szkło hartowane jest w stanie zwiększyć wytrzymałość ekranu w przypadku zarysowań;
 5. szkła hybrydowego – najlepsza propozycja, która wyróżnia się także elastycznością. Polecane ze względu na to, że jest cienkie, co też wpływa na estetykę telefonu;
 6. ubezpieczenia – możliwe do wykupienia u operatora lub w TU. Ubezpieczenie telefonu jest w stanie sprawić, że nie trzeba będzie obawiać się kosztów, które związane są z naprawą. Do wyboru są także ubezpieczenia telefonu od kradzieży.

Czy zbity telefon to duży problem?

Tak. Nawet jeżeli rysy na ekranie z początku są niewielkie, z czasem będą się powiększać. Wpływać będzie to na pogorszenie pracy całego urządzenia. Konieczna będzie wymiana ekranu, aby móc zapewnić bezproblemową ciągłość działania.

Jak zabezpieczyć telefon przed zalaniem?

Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się woreczki strunowe. Można kupić taki przeznaczony specjalnie do tego celu. Lepszą propozycją są wodoodporne etui, które dopasowane są dla konkretnego typu telefonu. Są one w stanie lepiej zabezpieczyć smartfon przed przedostaniem się wody.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Na finalną cenę wpływ będą mieć poszczególne czynniki: rodzaj części, które zostały uszkodzone; rok produkcji i marka telefonu; nakład pracy związany z naprawą uszkodzonego urządzenia.

Szacuje się, że ceny napraw smartfona, który został zalany, mogą prezentować się w ten oto sposób:

 • usunięcie korozji z urządzenia ~ 400-500 złotych;
 • czyszczenie i suszenie smartfona ~ 100-200 złotych;
 • naprawa uszkodzonej płyty głównej lub wyświetlacza ~ 800-1000 złotych.

Świadome podejście do tematu zabezpieczenia telefonu powinno leżeć na sercu każdej osobie. Nie tylko, jeżeli mowa jest o posiadaczach drogich i markowych smartfonów. Tak, aby móc bez problemu korzystać z urządzenia, które towarzyszy człowiekowi tak naprawdę na każdym kroku.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Etui na telefon - Uchwyty na telefon - Smartfony

Udostępnij
4,1
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.