Udostępnij
Skomentuj

Jak wgrać Androida na telefon?

Chcesz mieć inną wersję Androida na telefon? Co trzeba zrobić? Jej wgranie to tylko kilka prostych czynności.

Aby wgrywanie nowego Androida było bezpieczne, zawsze pamiętaj, żeby przed tym zrobić kopię zapasową danych oraz by nie wyłączyć urządzenia w trakcie procesu. To pierwsze jest Twoją gwarancją, że nawet jeśli coś się nie uda, Twoje pliki nadal będą bezpieczne. Natomiast drugie należy do najczęstszych powodów awarii, gdy trwa instalacja nowego Androida. Jeżeli zastosujesz się do tych dwóch rad, wszystkie te działania powinny być zakończone sukcesem.

Polecane smartfony

Jeśli nie interesuje Cię pełna zmiana Androida w telefonie, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest prosta aktualizacja systemu z poziomu smartfona. Prawie każdy producent dostarcza stosowne oprogramowanie, a jego instalacja należy do tych całkowicie bezpiecznych i wymaga jedynie kilku kliknięć.

Jak wgrać Androida na telefon?

Podstawowym sposobem na wgranie nowego Androida na telefon (lub inne urządzenie mobilne (na przykład instalacja Androida na tablecie wygląda tak samo) jest zwyczajne pobranie i zainstalowanie aktualizacji oferowanych przez producenta. Wystarczy, że klikniesz „Aktualizuj teraz”, a wszystko wykona się samoistnie. Możesz także ustalić, czy aktualizacje w przyszłości mają być pobierane automatycznie oraz, czy ściąganie aktualizacji ma odbywać się niezależnie od sieci, czy też wyłącznie przez Wi-Fi.

Aby znaleźć tę opcję, powinieneś:

  • Wejść do „Ustawień” (na niektórych smartfonach może okazać się konieczne wybranie podkategorii „Ogólne”);
  • Następnie odnaleźć „Informacje o urządzeniu”;
  • Na koniec odszukać na liście „Aktualizacje oprogramowania” (zwykle ta opcja znajduje się na początku listy).

Jeśli producent nie dostarcza aktualizacji lub chcesz zainstalować zupełnie inną odsłonę Androida, istnieją dwie odpowiedzi na pytanie, jak wgrać Androida na telefon – przy pomocy komputera lub używając zmodyfikowanego recovery menu. Pamiętaj, że w obu przypadkach smartfon utraci gwarancję.

Metody wgrywania systemu na telefon:

  • Flashowanie obrazu systemu – jeśli zastanawiasz się jak wgrać nowe oprogramowanie Android, ten sposób pozwoli Ci to łatwo osiągnąć. Wymaga jedynie użycia PC oraz specjalnego programu do flashowania (na przykład Odin), ponieważ jest darmowy i łatwo dostępny w internecie. Następnie pobierz wybrany przez Ciebie obraz systemu, który znajduje się na stronie konkretnego producenta lub na forach internetowych. Po pobraniu wystarczy, że podłączysz do komputera telefon w trybie recovery (zależnie od systemu może to wymagać różnych czynności, więc najlepszym wyjściem jest sprawdzenie tego poprzez wpisanie w wyszukiwarkę Google „nazwa_urządzenia recovery”). Ostatni krok stanowi włączenie programu, wybranie obrazu systemu i kliknięcie „Start”. Po zakończonym procesie możesz już bez żadnych przeszkód używać nowego Androida.
  • Zmodyfikowane recovery menu – wgrywanie Androida na telefon tym sposobem polega na pobraniu specjalnych plików, które zmodyfikują Twoje recovery menu. Jednak jako pierwsze wykonaj kopię zapasową swoich danych, ponieważ zostaną usunięte w trakcie tego procesu. Następnie pobierz plik, który modyfikuje tryb recovery o nowe opcje i zrootuj smartfon. Ostatnim krokiem jest wejście w to menu i zainstalowanie wybranego obrazu systemu.

Jakiego Androida wybrać do wgrania na telefon?

Mimo że system Android na telefon w większości przypadków jest nabywany wraz z urządzeniem, to nadal istnieją takie, które cieszą się większą popularnością od reszty. Dzieje się tak, ponieważ, niektóre posiadają przydatniejsze opcje lub ładniej wyglądają. Jednak równie istotnym powodem jest to, że producenci sprzedają telefony, na których właśnie te są domyślnie zainstalowane.

Wersje Androida cieszące się największą popularnością, to:

  • Marshmallow (16,9% użytkowników) – mimo pięciu lat na rynku ta szósta odsłona systemu operacyjnego Android nadal jest najpopularniejsza. Czemu to zawdzięcza? Twórcy wprowadzili w niej nową architekturę zarządzania połączeniami, nowy programistyczny interfejs dla asystentów osobistych, wsparcie dla czytników linii papilarnych oraz możliwość przenoszenia wszelkich danych na kartę MicroSD;
  • Oreo 8.1 (15,4 % użytkowników) – ósma z kolei wersja Androida, która, choć nie przebiła poprzedniczki, to i tak warto na nią zwrócić uwagę. Wyróżnia się przede wszystkim zreorganizowanym centrum sterowania, nowym zarządzaniem powiadomieniami oraz ograniczeniami aktywności aplikacji w tle. Ponadto ma wiele pomniejszych zmian, takich jak inteligentne zaznaczanie tekstu oraz ikony aplikacji w centrum powiadomień;
  • Android 10 – nie posiada tak licznej grupy użytkowników, jak wcześniejsze rodzaje, ale istnieje powód takiej sytuacji. Mianowicie — jest to najnowszy w pełni ukończony system Android na telefon. Został wydany finalnej wersji dopiero 15 grudnia 2019 roku, więc jeszcze nie zdążył zebrać odbiorców. Jednak prawdopodobnie wkrótce zyska na popularności, ponieważ posiada kilka innowacyjnych zmian w stosunku do poprzednich oprogramowań. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opcje dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Google stworzyło nowy program szyfrujący Adiantum, który jest obowiązkowy dla wszystkich urządzeń z systemem Android 10. Dodatkowo odświeżono nawigacje oraz wprowadzono wiele innych zmian, takich jak nowe ograniczenia dotyczące uruchamiania działań przez aplikacje działające w tle.

Po co instalować nowy system na telefon?

Z pewnością zauważyłeś, że zwykle, gdy zmieniasz telefon na nowszy model, Android wygląda na nim nieco inaczej. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o późniejszą wersję systemu. Różnice w funkcjonowaniu oraz wizualnej części systemu wynikają z tego, że zależnie od modelu urządzenie może posiadać różne nakładki lub być zmodyfikowane. Jest tak, ponieważ producent, od którego kupujesz smartfon, zwykle sam wcześniej dostaje go już z zainstalowanym systemem i nie ujednolica tego przed przekazaniem dalej.

Jednak nie musisz używać odgórnie narzuconego systemu operacyjnego przez cały okres używania telefonu. Jak zainstalować nowy system Android? Instalacja jest prosta, a w sieci roi się od poradników jak ściągnąć Andorida. W internecie możesz znaleźć wersje oprogramowania stworzone nie tylko przez oficjalnych producentów, ale także przez osoby prywatne. Opcje konfigurowania Androida do Twoich potrzeb jest wiele. Możesz to robić poprzez wybór wersji, nakładek czy specjalnych funkcji. A ponieważ nie istnieje coś takiego jak koszt wgrania Androida, nic nie stoi na przeszkodzie, byś je testował i zmieniał do woli.

Weź pod uwagę, że nie każda wersja systemu będzie odpowiednia dla Ciebie. Może być tak, że najlepiej w Twoim przypadku sprawdzi się inna niż aktualnie posiadana. Dzięki zmianie Twoje urządzenie mobilne znacznie zyskuje na efektywności oraz prawdopodobnie posłuży Ci dłużej. Równie dobrym powodem tego działania może być to, że Twoja wersja Androida już nie działa poprawnie. Jeśli występują bugi (usterki programu, które zwykle przejawiają się niepoprawnym działaniem funkcji telefonu oraz błędami graficznymi) lub telefon reaguje na polecenia wolniej niż kiedyś, reinstalacja Androida rozwiąże ten problem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.