Udostępnij
Skomentuj

Jaka suszarka do ubrań? Jaka będzie najlepsza?

Jaka suszarka do ubrań najlepsza? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Wyjaśniamy!

Jaka jest najlepsza suszarka do ubrań? Czy warto w ogóle inwestować w ten sprzęt? Oferta elektrycznych suszarek do ubrań jest bardzo szeroka. Jak wybrać najlepszą suszarkę bębnową? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaka suszarka do ubrań będzie energooszczędna? Postaramy się wyjaśnić wszystko, co istotne, w niniejszym poradniku!

Jaka suszarka do ubrań będzie dobrym wyborem?

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki? Jeśli nie, ten poradnik to idealne rozwiązanie. Zapewne posiadasz już suszarkę klasyczną, ale warto uzupełnić ją o elektroniczny sprzęt, którym jest suszarka bębnowa. Dzięki niej Twoje ubrania szybciej wyschną. W dodatku sprzęt zajmuje mniej miejsca niż tradycyjnie rozkładany stojak do suszenia, a przy odpowiednio dobranych rozmiarach może być umieszczony na pralce. Ponadto odpada problem zawilgocenia odzieży oraz unoszący się w pomieszczeniu zapach mokrych tkanin.

Przy wyborze zastanów się przede wszystkim, ile kg prania może pomieścić maszyna. W niektórych domach wystarczający będzie wsad suszarki 7 kg, w innych większy. Przemyśl także, jakich programów potrzebujesz, z jakiego cyklu suszenia chciałbyś skorzystać oraz gdzie nowo zakupiony przyrząd będzie stał. Istotna jest też klasa efektywności energetycznej. Dobrze zainwestować w model o najwyższej wartości, co ułatwi oszczędzanie energii. Dobre będą propozycje wiodących marek np. suszarka Samsung.

Pralko-suszarka jako sposób na oszczędność miejsca. Czy warto?

A może chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w pomieszczeniu, np. w łazience? Jest na to sposób! Możesz bowiem zdecydować się na zakup takiego produktu jak pralko-suszarka, czyli urządzenia 2w1. Czy warto rozważyć wybór właśnie tego rodzaju sprzętu? Oprócz oszczędności miejsca zyskujesz także szansę na wykonanie dwóch czynności (prania i suszenia), nie przekładając prania z jednego bębna do drugiego. Niewątpliwą zaletą jest również niższy koszt opisanego rozwiązania. Z pewnością wydasz o wiele mniej pieniędzy niż w przypadku dwóch osobnych urządzeń. Niestety tutaj pojawia się haczyk, ponieważ pralko-suszarka odznacza się mniejszą efektywnością. Możliwe, że przy dużej ilości prania będziesz musiał wyjąć z bębna część odzieży, aby uruchomić proces suszenia. Nie dla każdego będzie to wygodna opcja.

Na co zwrócić uwagę kupując suszarkę elektryczną?

Przy zakupie suszarki koniecznie weź pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Po pierwsze zastanów się nad tym, jaką ilość prania jednorazowo będziesz suszyć. Może wystarczyć wsad suszarki 8 kg, ale przy dużej ilości domowników przyda się większy. Dobrym pomysłem będzie zakup sprzętu, który ma podobną ładowność bębna, jaką ma Twoja pralka. Jeśli bęben ma sporą ładowność, sprawdź, czy jest opcja suszenia odzieży przy zapełnieniu go w części (dopuszczalny wsad suszarki 10 kg, z możliwością rozpoczęcia pracy przy 5 kg prania).

Warto zatrzymać się dłużej przy liczbie programów, które oferuje producent. Najczęściej dostępne są dwa podstawowe programy suszenia, tj. suszenie skrócone i suszenie kompletne. Prócz nich bywa umieszczona funkcja opóźnionego startu, pozwalająca wybrać godzinę, kiedy maszyna ma się uruchomić, oraz autosuszenie, dobierające dla przyrządu odpowiedni czas pracy i wykrywające wilgoć ubrań. Jeżeli nie znosisz prasować, postaw na urządzenie, w którym możliwa jest redukcja zagnieceń oraz dwukierunkowa praca bębna.

Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Najlepsze suszarki posiadają wysoką wartość tego wskaźnika. Przemyśl również wymiary wybranego modelu i zmierz miejsce, w którym chcesz je umieścić. Jeśli interesuje Cię wsad suszarki 9 kg, to niestety może się on przełożyć na większy rozmiar sprzętu. Jeżeli planujesz zakup suszarki kondensacyjnej, zwróć uwagę na pojemność jej zbiornika na wodę. Im większa pojemność, tym rzadziej musisz opróżniać zbiornik.

Jaka suszarka automatyczna? Podstawowe typy

Jaka suszarka do prania będzie najlepsza? Decydując się na konkretny model, wybierasz spośród kilku typów. Bardzo prostymi modelami są suszarki kondensacyjne, działające poprzez skraplanie pary wodnej. Woda powstała w tym procesie zostaje następnie usuwana z maszyny ręcznie lub bezpośrednio do kanalizacji, jeżeli sprzęt ma wbudowane takie udogodnienie. Warta polecenia jest np. suszarka Bosch, która takie ułatwienie oferuje.

Na podobnej do powyższej zasadzie działają suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku dzieje się to w układzie zamkniętym. Urządzenie schładza uprzednio ogrzane powietrze, co sprawia, że nie zachodzi utrata energii. Dzięki temu suszarka z pompą ciepła finalnie zużywa mniej energii niż zwykła kondensacyjna, co czyni ją lepszym wyborem dla oszczędnych użytkowników.

Suszarka wywiewowa działa poprzez ogrzewanie powietrza, które jest wtłaczane do maszyny. Następnie, po przyjęciu postaci pary wodnej, powietrze zostaje wydmuchiwane. Ten model, zwany również ewakuacyjnym, to rzadziej wybierana opcja niż suszarki kondensacyjne, ponieważ wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Dzieje się tak ze względu na konieczność odprowadzania pary powstałej podczas całego procesu. Nadal jednak znajdziemy ten typ urządzenia w propozycjach znanych firm. W ten sposób działa bardzo dobra suszarka Beko.

Klasa energetyczna a energooszczędność

Jednym ze wspomnianych wyżej parametrów, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, jest klasa energetyczna urządzenia. Wybieramy spośród wartości od A do G, przy czym pierwsza z nich oznacza sprzęt najbardziej energooszczędny, a ostatnia – zużywający dużą ilość prądu. Wiodące marki stawiają aktualnie na maszyny o wysokich parametrach.

To bardzo istotna cecha z dwóch powodów. Po pierwsze, energooszczędny sprzęt wpływa na niskie roczne zużycie energii. Tym samym oszczędzasz mnóstwo pieniędzy, inwestując dodatkowo w najlepsze rozwiązania dostępne na rynku wyposażenia AGD. Po drugie, zużywając mniej prądu, pomagasz znacząco środowisku naturalnemu. Suszarka niższej klasy generuje dużo wyższe koszta i ma negatywny wpływ na ekosystem.

Suszarka do ubrań – dodatkowe usprawnienia w suszarkach do prania

Choć istotny bywa odpowiedni program suszenia, należy dodać, że istnieją również świetne dodatkowe ulepszenia. Pierwszym z nich jest elektroniczny wyświetlacz, pozwalający na samodzielne ustalenie czasu i temperatury suszenia. Kolejne to filtr usuwający z bębna zanieczyszczenia i pyłki. Powinno się jednak pamiętać, by był regularnie czyszczony, bo inaczej nie będzie mógł pełnić swojej funkcji prawidłowo.

Godne zainteresowania są usprawnienia dostępne w propozycjach popularnych firm. Między innymi suszarka Candy oferuje np. zdalne sterowanie za pomocą smartfona. Po ściągnięciu aplikacji możesz sterować czasem uruchomienia się urządzenia, a także zatrzymać proces. Rozejrzyj się też za produktem z silnikiem inwerterowym. Na jego korzyść działa dłuższa żywotność i bardzo cichy tryb pracy. To rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie sprzętów.

Bywa, że czas suszenia prania maszyna potrafi dobrać samodzielnie, jeżeli wyposażona jest w opcję ważenia wsadu. Długość pracy ustala się na podstawie wagi umieszczonej w bębnie odzieży oraz wybranego przez Ciebie rodzaju tkanin, z których jest wykonana. Jeśli planujesz suszyć odzież wykonaną z jedwabiu, wełny czy kaszmiru, koniecznie rozważ program do suszenia delikatnych tkanin, by nie uległy one zniszczeniu i po wyjęciu z suszarki nadal wyglądały bez zarzutu.

Udostępnij
4,9
8 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jest bardzo dużo parametrów na które warto zwrócic uwagę przy zakupie suszarki. Ale prawda jest tak że tak samo jest przy wielu innych sprzetach. Ja postawiłam na electroluxa bo zalezało mi na sprzecie ktory zadba o moje delikatne rzeczy wiec wybrałam suszarkę DelicateCare. Jestem z niej bardzo zadowolona.
Ile płaciłaś za taką suszarkę? Długo już ją masz u siebie?
To bot, albo osoba która dostaje hajs za wpis widziałeś/aś kiedyś, zeby ktoś naturalnie pisał tak komentarz?
Mi się podobają takie suszarki http://suszarki-kondensacyjne.pl/ Wystarczy tylko wyprać, wysuszyć i założyć. Idealnie dla osób pracujących, zabieganych itp.
ja poluję na suszarkę ale widziałem że w ME jest akcja że można testować siemensa przez miesiąc
Electroluxa nie polecam.
Specjalista Morele | 16:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.