Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Niepobieranie wody to jedna z częstszych usterek zmywarek. Warto wiedzieć, jakie są jej możliwe przyczyny.

Jeśli zmywarka nie pobiera wody i buczy, warto przed wezwaniem na pomoc fachowca skorzystać z naszych porad. Podpowiemy m.in. jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce, jak sprawdzić elektrozawór, filtr dopływu czy pływak. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane, jeśli zmywarka nie działa, wiele problemów jesteśmy w stanie rozwiązać sami, domowymi sposobami.

Polecane zmywarki

Czemu zmywarka nie pobiera wody?

Co zrobić gdy zmywarka nie pobiera wody? Praca zmywarki opiera się głównie na myciu naczyń. Bez dostępu do wody nie jest to jednak możliwe. Czemu zmywarka nie pobiera wody? Najczęstsze błędy są związane z awarią systemu doprowadzającego wodę do urządzenia, na który składa się między innymi płaszcz wodny, czyli system kanalików pobierających wodę. Te same rurki rozprowadzone są wewnątrz urządzenia i odpowiadają za równomierne mycie i spłukiwanie znajdujących się w nim sprzętów kuchennych.

Są one niestety bardzo wąskie i przez to łatwo zapychają się podczas odprowadzania wody po skończonym cyklu mycia. Żeby przywrócić poprawne funkcjonowanie zmywarki, wystarczy wyjąć i wyczyścić płaszcz wodny, a następnie zamontować go z powrotem na jego miejscu. Można uniknąć tej awarii, zgarniając z naczyń większe kawałki jedzenia przed włożeniem ich do zmywarki. Dzięki temu duże cząstki, które się nie rozpuszczają, nie uszkodzą przewodów.

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty służące do czyszczenia płaszcza wodnego. Jeżeli twoja zmywarka często nie pobiera wody i musisz się zmagać z utrudnieniami w jej użytkowaniu, powinieneś rozważyć taki zakup. Warto dbać o sprzęt regularnie, nawet jeżeli nie masz większych problemów z urządzeniem. Co najmniej kilka razy do roku należy odkamienić zmywarkę, ponieważ pozwoli to na zachowanie jej w dobrym stanie na dłużej.

Inną przyczyną tego, że urządzenie nie pobiera wody, może być awaria styków przełącznika. Jest to element zmywarki połączony z pływakiem, który przesyła informacje o poziomie wody wewnątrz komory myjącej. Nagromadzone resztki jedzenia i kamienia w zmywarce mogą utrudniać działanie styków. Przez to komunikat przekazywany do pływaka jest zaburzony i urządzenie otrzymuje informację, że w jego wnętrzu jest już woda.

Niektóre urządzenia, takie jak zmywarka wolnostojąca Siemens, posiadają systemy chroniące przed zalaniem, więc w ich przypadku pływak nie pobiera więcej wody po komunikacie, że komora jest pełna. Stanowi to dobrą ochronę kuchni przed uszkodzeniami. Żeby jednak uniknąć fałszywych informacji o napełnieniu w przypadku, gdy komora jest pusta, należy ostrożnie wyjąć i wyczyścić pływak.

Jeżeli zmywarka buczy i nie pobiera wody, to może być znak, że należy sprawdzić działanie elektrozaworu. Jest to część zmywarki podłączona do prądu i zazwyczaj znajduje się na końcu węża zasilającego zmywarkę. Żeby sprawdzić, czy zawór poprawnie funkcjonuje, należy podpiąć go do gniazdka i odłączyć wszystkie pozostałe przewody i rury. Jeżeli wydobywa się z niego brzęczenie, to znaczy, że działa poprawnie, natomiast jeśli dźwięk ustał, jest to równoznaczne z koniecznością wymiany tej części.

Jeżeli twoja zmywarka Electrolux nie pobiera wody lub gdy zmywarka pobiera wodę, ale nie startuje, może być to winą niesprawnej grzałki przepływowej, w którą zaopatrzone są wybrane modele. Jeżeli ten element sprzętu podgrzeje wodę za mocno lub przestanie działać w trakcie cyklu, zmywarka przerwie program albo całkowicie się wyłączy. Może okazać się, że ta część urządzenia będzie wymagała wymiany.

Innym często spotykanym problemem jest sytuacja, gdy zmywarka pobiera wodę, ale nie myje naczyń. Odpowiedzialny za to jest zazwyczaj programator. Jeżeli nie funkcjonuje on poprawnie, urządzenie może samoczynnie zmieniać wybrane programy, mieć problemy z pobieraniem wody, myciem lub wyłączać się. Te wszystkie rzeczy związane są z nieprawidłowym przepływem prądu. Naprawa tej usterki jest nieco bardziej inwazyjna niż wspomnianych wcześniej i często wymaga interwencji fachowca.

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Gdy zmywarka nie pobiera wody, należy najpierw opróżnić ją z naczyń i obejrzeć, czy w środku nie ma większych kawałków jedzenia, które zatykają odpływ. Jeżeli nic takiego nie jest widoczne, sprawdź po kolei wszystkie łatwo dostępne elementy zmywarki, szukając zatkanych lub brudnych elementów. Być może samo przeczyszczenie ich wystarczy, żeby naprawić awarię. Jeżeli to nie pomaga, warto zastanowić się nad poproszeniem o pomoc specjalisty.

Jeśli dopiero podłączyłeś nową zmywarkę i jesteś pewien, że niepobieranie wody nie jest kwestią zużytych lub zniszczonych części, upewnij się, że jest poprawnie podłączona. Zawór wody powinien być otwarty, aby urządzenie mogło swobodnie ją pobierać. Zweryfikuj także, czy ciśnienie wody nie jest zbyt niskie. Inną przyczyną błędnego działania może być źle podpięty wąż dopływowy. Gdy jest zgięty, utrudnia lub całkowicie odcina przepływ wody, przez co nie dociera ona do wnętrza urządzenia.

Jak podłączyć zmywarkę do wody?

Podłączenie zmywarki na szczęście nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy zrealizować kilka najważniejszych kroków, żeby zrobić to poprawnie. Już na etapie zakupu urządzenia sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza – zmywarka 60 cm, zmywarka 45 cm, a może zmywarka do zabudowy? Pozwoli Ci to uniknąć przykrych niespodzianek i utrudnień na etapie montażu. Na samym początku powinieneś zakręcić dopływ wody. W ten sposób unikniesz przypadkowego zalania. Wodociągowy zawór główny mieści się zazwyczaj w piwnicy lub w łazience.

Gdy się z tym uporasz, poszukaj wolnego przyłącza pod zlewozmywakiem i doprowadź wąż dopływowy. Pamiętaj o tym, żeby sprawdzić szczelność wszystkich elementów i drożność węża. Jeżeli zapewniłeś już urządzeniu dopływ wody, podłącz je do prądu. Zachowaj środki bezpieczeństwa i dla dobra swojego i swojej rodziny wybierz gniazdko znajdujące się co najmniej 60 cm od źródła wody. Po wykonaniu tych wszystkich czynności jeszcze raz sprawdź szczelność połączeń hydraulicznych.

Co zrobić ze stojącą wodą w zmywarce?

Jest kilka przyczyn stojącej w zmywarce wody. Pierwszą możliwością jest zatkany lub uszkodzony filtr. W niektórych zmywarkach montowane są złożone systemy filtrów, których zadaniem jest oddzielenie większych cząstek jedzenia, aby nie zatkały rur. Upewnij się, że ten element Twojego urządzenia jest drożny. Resztki niespłukane z naczyń mogą także zapchać wąż odpływowy. Na wszelki wypadek przeczyść także tę część.

Pozostałości po posiłkach mogą zatkać odpływ kanalizacyjny mimo filtrów. Czasem rury zatyka też osad z tłuszczów i twardej wody. To właśnie ta blokada może być przyczyną problemu. Żeby zmywarka zaczęła na nowo poprawnie działać, można zastosować domowe metody jak na przykład płukanie rur mieszanką wrzątku z octem. Jeżeli to nie przyniesie znaczących efektów, niezbędne będzie odetkanie odpływu za pomocą środków chemicznych dostępnych w sklepach.

Inną awarią, która uniemożliwia odprowadzanie wody, jest uszkodzenie pompy odpływowej. Odprowadza ona brudną wodę po cyklu myjącym do kanalizacji. Jeżeli resztki jedzenia lub kamień zablokują wirnik, pompa nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, czego skutkiem jest woda osadzona na dnie urządzenia. Na szczęście jest to element, który można dokupić u producenta i samodzielnie wymienić w warunkach domowych.

Jakie mogą być inne przyczyny awarii zmywarki?

Nieświeży zapach ze zmywarki nie jest to przyjemny i kończy się często tym, że wyjęte z urządzenia naczynia trzeba myć jeszcze raz, tym razem ręcznie. Przyczyną tej sytuacji może być brud w zmywarce. Żeby się go pozbyć, należy sprawdzić, czy system odprowadzający zanieczyszczenia jest sprawny. Jeżeli zmywarka jest czysta, dodatkową pomocą może być korzystanie z zapachowych środków do mycia.

Czasem naczynia wyjmowane ze zmywarki mają nieatrakcyjny wygląd – nadal widać zanieczyszczenia i osad. Jeżeli tak się dzieje, podobnie jak w poprzednim przypadku upewnij się, w jakim stanie jest urządzenie, z którego korzystasz. Potrzebne może okazać się gruntowne odświeżenie go przez serwis. Spróbuj także działania innych tabletek do zmywarki. Silniejsze detergenty i program myjący dopasowany do stopnia zabrudzenia naczyń powinny zlikwidować problem.

Jak widzisz, najprostszym sposobem na uniknięcie awarii zmywarki jest odpowiednie dbanie o nią. Jeżeli jednak nie przynosi ono efektów, warto skonsultować się z serwisem.

Udostępnij
2,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.