Udostępnij
Skomentuj

Jak usunąć żywicę z ubrania? Kilka sprawdzonych, domowych sposobów

Skuteczne metody na usunięcie plam z żywicy z odzieży. Podpowiadamy jak to zrobić w domowych warunkach.

Żywica na ubraniu – jak ją usunąć?

Zabrudzenia na ubraniach dają o sobie znać niemal każdego dnia. Większość z nich spiera się bez większych problemów, jednak usuwanie żywicy z ubrań to już nie lada wyzwanie. Niestety są one stosunkowo często „pamiątkami” po wycieczkach do lasu, piknikach czy wszelkiego rodzaju wyprawach na łono natury. Te niewątpliwie przyjemne sposoby spędzania wolnego czasu mogą przysporzyć problemów w postaci niechcianych, trudnych do wyprania śladów na ulubionych ubraniach.

Polecane pralki

Żywica jest uciążliwym zabrudzeniem, gdyż nie rozpuszcza się w wodzie. Wyeliminowanie cieczy z pewnością nie należy do najprostszych czynności. Można znaleźć opinie, że stanowi ona jedną z najtrudniejszych do wywabienia substancji. Jej nierozpuszczalna w wodzie struktura stawia Cię przed niełatwą próbą. Jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak usunąć żywicę z kurtki czy ulubionych spodni. Techniki uwarunkowane są rodzajem materiału, jego koloru i wielkości zachlapania. Przede wszystkim żywica nie uszkadza struktury materiału, przy użyciu odpowiednich środków i odrobiny chęci Twoje ubranie uda się uratować. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych metod na usuwanie plam z żywicy z ubrań.

Jak sprać żywicę z ubrań?

Sposobów jak usunąć plamy z żywicy z pewnością można wymienić wiele. Niektóre wymagają zastosowania specjalnego detergentu. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych metod jest użycie niskiej temperatury. Wystarczy położyć na zaschniętym śladzie kostki lodu tak, by całość lekko zamarzła. Następnie za pomocą paznokci, noża kuchennego lub innego cienkiego przedmiotu delikatnie zeskrob żywicę z odzieży. Rób to jednak bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnego włókna tkaniny.

Po pozbyciu się zewnętrznej warstwy, usuń plamy, które pod nią powstały. Idealny do tego zadania będzie olejek herbaciany. Pełni on funkcję naturalnego rozpuszczalnika. Przetrzyj substancją plamy z żywicy na ubraniu. Nie rozcieraj ich zbyt energicznie, żeby nie powiększać zabrudzeń. Precyzja jest tutaj niezwykle istotna. Zbyt energicznie wcierany produkt może zrobić dodatkowe, tłuste ślady. W przypadku bardzo delikatnych tkanin lepiej posłużyć się octem. Następnie nanieś na zanieczyszczenie odrobinę alkoholu i wrzuć do pralki. Plamy powinny zniknąć!

Jak inaczej wyczyścić żywicę z ubrania?

Czym wyczyścić żywicę z ubrań? Skuteczną metodę stanowi użycie spirytusu lub denaturatu. W tym wypadku należy podłożyć ręcznik bądź ścierkę pod zaplamiony żywicą materiał i dokładnie przetrzeć którymś ze wspomnianych płynów. Jeśli jednak zabrudzenia nie chcą się usunąć, możesz użyć mieszanki spirytusu i terpentyny w stosunku 3:1. Po zabiegu upierz brudną odzież w pralce. Warto podkreślić, że ten sposób odpowiedni jest jedynie dla syntetycznych tkanin.

Odzież zaplamiona żywicą powinna być prana w stosunkowo niskich temperaturach. Jeśli zabrudzenia nie zostały dokładnie usunięte, to gorąca woda może utrwalić zanieczyszczenie, zamiast je wyeliminować. Dlatego pralkę warto ustawić na 30°.

Domowe sposoby na wywabienie żywicy z ubrań

Czym usunąć żywicę w domu? Znanym sposobem na wywabienie żywicy z ubrań jest przygotowanie pasty z proszku do prania i wody. Detergent zazwyczaj można znaleźć w każdym domu. Wspomniane produkty powinny być wymieszane w równych proporcjach, a następnie delikatnie naniesione na plamę (w dosyć dużej ilości). Po 30 minutach należy zmyć pastę, a odzież wyprać w pralce.

Na włóknach naturalnych można zastosować mieszankę 3:1 spirytusu lub acetonu z wodą. W tym wypadku należy przetrzeć zaplamione fragmenty nasączoną szmatką lub wacikiem kosmetycznym, odczekać i uprać w pralce. Jeśli plamy żywicy na ubraniach są niewielkie, pomocne będą patyczki higieniczne, by w delikatny sposób nanieść roztwór.

Świeżą żywicę, taką która jeszcze nie zdążyła całkowicie zaschnąć na ubraniu, można usunąć przy pomocy masła. Należy potrzeć niewielką ilością tłuszczu zabrudzony element odzieży i odczekać 90 minut. Po tym czasie nanieś na plamę przygotowany wcześniej roztworów amoniaku i soli (zmieszanym w stosunku 4:1). Warto zaopatrzyć się w wacik, miękką szczoteczkę do zębów lub czystę ścierkę.

Plamy z żywicy na delikatnej tkaninie

Wełna oraz jedwab są niezwykle delikatnymi materiałami i utrzymanie ich w dobrym stanie jest bardziej wymagające niż w przypadku poliestru, bawełny czy wiskozy. Jednak na wspomnianych tkaninach również może pojawić się trudna do wywabienia żywica. Jak usunąć ją z odzieży? Użyj kurzego jajka! Oddziel żółtko od białka. To pierwsze zachowaj w lodówce do tiramisu, a drugie równomiernie rozprowadź na zabrudzonym elemencie garderoby. Odczekaj kilka minut, a następnie upierz wszystko w pralce w niskiej temperaturze z dodatkiem proszku do prania lub szarego mydła.

Jak usunąć żywicę z ciemnego lub jasnego materiału?

Jak usunąć żywicę z kolorowych tkanin? Jeśli zabrudzenie pojawiło się na jasnym materiale (takim jak biały, beżowy lub jasnoszary) odpowiednia będzie mieszanka wody i sody oczyszczonej. Do niewielkiej ilości proszku dolej kilka kropli cieczy, aż otrzymasz gęstą konsystencję. Nałóż pastę na ślad, odczekaj pół godziny i wypierz ubranie w pralce. Na początku warto wykonać test na niewidocznym fragmencie tkaniny, żeby sprawdzić czy kolor pozostanie nieodbarwiony. Do ciemnych materiałów najlepiej użyć metody z masłem.

Czego unikać podczas odplamiania żywicy z ubrań?

Na stronach internetowych można znaleźć informację, że plama z żywicy schodzi z odzieży po potraktowaniu ją wysoką temperaturą, żelazkiem i papierowymi ręcznikami. Zdecydowanie nie zalecamy tej metody, ponieważ część substancji wsiąknie głęboko w tkaninę, utrwalając się w niej, przez co żywica na ubraniu będzie jeszcze trudniejsze do wyprania. Warto podkreślić, że używanie żrących środków czyszczących może spowodować zniszczenie materiału. Prawdopodobnie pozbędziesz się plamy, ale ulubiona bluzka i tak będzie do wyrzucenia. Przed zastosowaniem silniejszych detergentów należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu na ubraniu. Wystarczy nałożyć odrobinę substancji i odczekać chwilę, aby zyskać pewność, że nie występuje zbyt silna reakcja, która prawdopodobnie uszkodzi odzież.

Plama z żywicy nie chce się sprać?

Jak widać technik i sposobów na usuwanie żywicy z ubrań jest wiele. Niektóre przeznaczone są jedynie do materiałów syntetycznych, inne do naturalnych, a jeszcze kolejne dla każdego typu. Jak usunąć żywicę z ubrania? Warto rozpocząć od najdelikatniejszych, łagodnych metod, które na pewno nie zniszczą tkanin. Silniejsze detergenty i środki czyszczące powinny być użyte dopiero, kiedy wcześniejsze działania nie dadzą rezultatów. W sklepach można znaleźć odplamiacze przeznaczone między innymi do różnych „zadań specjalnych”.

Zanim spiszemy ulubionę kurtkę czy spodnie na straty, warto wykorzystać 2-3 metody na plamy z żywicy. Usuwanie takich zanieczyszczeń z pewnością należy do czasochłonnych i wymagających zajęć. Co więcej, zabrudzenia zauważone nawet po jakimś czasie mają szansę zostać wyczyszczone, bez jakiegokolwiek śladu!

Niewykluczone, że opisane wyżej sposoby nie zadziałają, a pozbycie się zabrudzeń „zdobytych” w lesie okaże się zbyt trudne lub wręcz niemożliwe. W takim wypadku pozostaje wyrzucenie ubrania lub przeznaczenie go właśnie na spacery po łonie natury. Wtedy dodatkowe plamy z żywicy, błota czy trawy, zdobyte podczas takiej wyprawy, nie będą już zmartwieniem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Polecam użycie denaturatu jest delikatniejszy np dla polarów
Specjalista Morele | 07:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.