Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o zmywarkę? Kilka sposobów na czystą zmywarkę

Każde urządzenie AGD wymaga odpowiedniej obsługi. Oto kilka porad dotyczących obsługi zmywarki.

Dbanie o zmywarkę — najważniejsze porady

Przed rozpoczęciem zmywania ustaw temperaturę wody na 50 stopni Celsjusza. Za zimna nie usunie dobrze tłuszczu i odpadków. Zbyt gorąca może sprawić, że resztki jedzenia zaschną na talerzach, zamiast dać się spłukać. Na szczęście producenci zmywarek coraz częściej ułatwiają nam życie. Na przykład typowa nowoczesna, naszpikowana elektroniką, zmywarka wolnostojąca Samsung już sama reguluje temperaturę i dozuje detergent. Twoja rola ogranicza się do włączenia urządzenia i ustawienia czasu pracy.

Pamiętaj też, by rozsądnie wykorzystać pojemność Twojej zmywarki. Chcesz ją zapełnić, ale nie przeciążyć. Jeśli wykorzystasz całe miejsce w niej dostępne, optymalnie zużyjesz wodę. Nie kładź jednak talerzy jeden na drugim, bo Twoja zmywarka będzie przepełniona. Dlatego właśnie duża, pojemna zmywarka wolnostojąca 60 cm jest lepszym wyborem niż mniejsza w zabudowie. Jeśli masz mniej pojemną zmywarkę, podziel naczynia na dwie porcje. Przeładowane urządzenie nie doczyści naczyń i sztućców.

Nie trzeba tłumaczyć, by myć w zmywarce tylko naczynia, które nadają się do czyszczenia w ten sposób. Nie wkładaj do środka naczyń z żeliwa, drewna, lekkiego i cienkiego plastiku, kryształu, srebra ani miedzi. Nie powinny być to teflonowe patelnie ani kubki termiczne. Przed rozpoczęciem mycia możesz sprawdzić opakowanie lub dno naczynia, by dowiedzieć się, czy Twoja zmywarka wolnostojąca Bosch może je czyścić bez problemów. Szczegóły znajdziesz w instrukcji urządzenia.

W wielu polskich gospodarstwach korzystanie ze zmywarek utrudnia twarda woda, czyli taka, w której rozpuszczone są sole wapnia, magnezu i metali. Powoduje często odkładanie się kamienia, który blokuje spryskiwacze i filtry. Po kilku latach może nawet wpłynąć na systemy podgrzewania wody, co sprawi, że Twoja droga zmywarka wolnostojąca Whirlpool zostanie uszkodzona. Informacje o twardości wody można na ogół zdobyć w urzędzie gminy.

Wiele zmywarek ma specjalne programy do twardej wody, ale nie zawsze to wystarcza. Producenci sugerują zatem korzystanie z ochronnej soli, która rozpuszcza kamień. Na przykład zmywarka wolnostojąca Siemens ma zbiornik na taki detergent na dnie komory w pobliżu odpływu. Warto jednak sprawdzić to w instrukcji, bo nie każda firma umieszcza ten zasobnik w tym samym miejscu. Pamiętaj, że nie możesz używać soli kuchennej, bo nie powstała ona z myślą o takim użyciu i uszkodzi Twój sprzęt AGD.

Wiele osób chce oszczędzić wodę i energię, dlatego ustawiają krótkie i szybkie programy w swoim urządzeniu. Jednak to nie zawsze jest najlepszy wybór — bardziej zabrudzone naczynia, jak formy do pieczenia czy garnki z zaschniętymi resztkami, wymagają bardziej intensywnego mycia. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywać różne tryby zmywania. Optymalne wykorzystanie prądu i wody zapewni właśnie zmywarka wolnostojąca. Amica to uznany producent zmywarek, które na co dzień wykorzystują program ECO, ale są zdolne do mocnego czyszczenia.

Polecane zmywarki wolnostojące

Co jeszcze należy wiedzieć o dbaniu o zmywarkę?

Zanim włożysz naczynia do zmywarki wolnostojącej, usuń wszelkie resztki jedzenia, które mogą zablokować filtr lub odpływ. Wyrzuć je do śmieci, możesz też opłukać talerze przed myciem. Aby urządzenie działało sprawnie, woda powinna móc dotrzeć do każdego zakamarka. Musisz zajrzeć do instrukcji zmywarki i odpowiednio rozłożyć szklanki, talerze i sztućce na stelażach. Po napełnieniu zmywarki upewnij się, że ramiona spryskiwacza mogą się swobodnie obracać. Jeśli coś uniemożliwia im odpowiednią pracę, niektóre naczynia nadal będą brudne.

Podczas mycia drobiny i odpadki często gromadzą się na dnie. Po zakończeniu czyszczenia trzeba przetrzeć dno zmywarki ściereczką. W ten sposób jej filtr nie będzie przeładowany. Musisz też co jakiś czas myć drzwiczki zmywarki, w tym uszczelkę, tak aby sprzęt zachował hermetyczność. Regularnie czyszczona zmywarka psuje się rzadziej, wystarczy więc przetrzeć najważniejsze elementy, by wydłużyć jej żywotność. Taka konserwacja to chyba jedyna okazja, gdy mała zmywarka wolnostojąca (45 cm) jest praktyczniejsza od dużej.

Każdy producent sprzętu AGD zaleca regularne czyszczenie lub wymianę filtru. Typowa zmywarka wolnostojąca Beko ma na przykład filtr, który trzeba czyścić raz na tydzień. Zanim zaczniesz sprzątać w zmywarce i wymontujesz filtr na wszelki wypadek odłącz urządzenie od zasilania. Na ogół pod dolnym koszem mieści się filtr, który trzeba wyjąć, a następnie opłukać pod bieżącą wodą w zlewie, potem oczyścić gąbką lub szczotką. Jeśli zaniedbasz tego czyszczenia, resztki żywności zaczną gnić i w Twojej nowej zmywarce może zalęgnąć się pleśń.

Co jakiś czas warto też przetrzeć inne części zmywarki. Zmywarka wolnostojąca 60 centymetrów wymaga trochę większej pracy niż taka w zabudowie, ale łatwiej jest uzyskać dostęp do kluczowych miejsc. Raz na miesiąc trzeba przemyć ramiona spryskujące ciepłą wodą z mydłem. Czasem może się zdarzyć, że jakieś resztki jedzenia utkną pod ramieniem spryskiwacza — możesz delikatnie wydłubać je drewnianą wykałaczką.

Jak zachować sprawność zmywarki na długo?

Kosze, stelaże i szuflady Twojej zmywarki wolnostojącej też wymagają czyszczenia co pewien czas. Wyjmij je ze zmywarki i umyj gąbką z płynem do mycia naczyń, usuwając z nich resztki jedzenia. Wytrzyj je papierowym ręcznikiem. Czyszcząc takie kosze i stelaże, sprawdź też, czy nie są uszkodzone: gdy z metalowych elementów odpadnie emalia, te zaczną rdzewieć. Wtedy trzeba zamówić nowe, bo rdza może rozprzestrzenić się na resztę sprzętu albo znaleźć farbę winylową i naprawić samemu takie rysy.

Są osoby, które wykorzystują zmywarkę nie tylko do mycia naczyń. Na przykład zmywarka wolnostojąca Amico bez problemu czyści plastikowe szczotki do włosów, słuchawki prysznicowe czy naczynia jak wazony, mydelniczki czy miski na psią karmę. Wysoka temperatura zabija też zarazki na narzędziach do higieny osobistej czy plastikowych zabawkach. Lepiej jest jednak unikać tego, zwłaszcza jeśli przedmioty wykonano z materiału, który zmywarka może uszkodzić. Nigdy nie wkładaj elektroniki do zmywarki.

Większość zmywarek posiada tryb samoczyszczenia, jednak na ogół nawet taka najbardziej nowoczesna zmywarka wolnostojąca Whirlpool z masą funkcji może być bez większych problemów wyczyszczona zwykłym octem. By to zrobić, opróżnij urządzenie i na górnym koszu umieścić ceramiczną miskę z pół litra octu. Ustaw zmywarkę na jak najwyższą temperaturę i na cykl mycia — gorąca woda rozcieńczy ocet i rozprowadzi go po wnętrzu zmywarki. Być może potrzeba będzie kilku płukań (i więcej octu).

Do mycia możesz też wykorzystać sodę oczyszczoną, która odświeży urządzenie i wyeliminuje niemiłe zapachy. Najlepiej jest posypać nią dno zmywarki. Staraj się jednak unikać mieszania octu z tą substancją, bo może to spowodować reakcję chemiczną. Wyciągnij stelaże i kosze ze swojej zmywarki, aby można było rozprowadzić sodową papkę po dnie, ale zostaw je w zmywarce podczas mycia. Takie czyszczenie nie powinno trwać dłużej niż dwadzieścia minut.

Wielu producentów oferuje też własne środki do mycia, ale na przykład zmywarka wolnostojąca Beko może na ogół być czyszczona płynem od każdego innego producenta. Takie środki myjące często zawierają też inne detergenty, pomagają w usuwaniu kamienia czy odpadków. Unikaj jednak wybielaczy zawierających chlor. Nigdy nie należy mieszać go z octem, który jest bazą wielu takich substancji do mycia zmywarek. Trzeba też trzymać toksyczny chlor z dala od talerzy, na których je się obiad!

Konserwacja zmywarki jest bardzo prosta, jeśli będziesz tylko przestrzegał powyższych zasad. Zmywarka wolnostojąca jest łatwiejsza do mycia niż taka w zabudowie, ponadto oszczędza wodę, prąd, pozwala Ci też łatwiej przestrzegać czystości w kuchni. Musisz po prostu znać zasady utrzymywania sprzętu AGD w dobrym stanie i pamiętać o podstawowych zasadach higieny, gdy dbasz o swoje urządzenie. Utrzymywanie czystości to również sposób na przedłużenie żywotności Twojego urządzenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.