Lodówka do zabudowy z kostkarką – jak działa?

| 0 Komentarzy
Chcesz dowiedzieć się, jak działa lodówka do zabudowy z kostkarką? Wszystko znajdziesz w tym artykule!

Lodówka do zabudowy z kostkarką to bardzo wygodne rozwiązanie do kuchni. Dzięki temu w każdej chwili możesz ugasić pragnienie przygotowując sobie zimny napój, co na pewno zostanie docenione – zwłaszcza w upalne letnie dni. Jak działają lodówki z kostkarką? Tę kwestię wyjaśnimy poniżej, dlatego zachęcamy do dalszej lektury!

Lodówka do zabudowy z kostkarką – na jakiej zasadzie działa?

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że lodówka do zabudowy z kostkarką automatyczną musi być podłączone do źródła wody. Jest to zazwyczaj realizowane za pomocą węża podłączonego do głównego źródła wody w domu. Oczywiście dokładne funkcjonowanie lodówki do zabudowy z kostkarką może się nieco różnić w zależności od modelu i marki lodówki, aczkolwiek zasada działania kostkarki jest zwykle dość uniwersalna.

Woda po pobraniu jej odpowiedniej ilości z sieci wodociągowej trafia zazwyczaj do specjalnej foremki, gdzie zostaje zamrożona. W zależności od modelu, może być też dodatkowy filtr wody, który oczyszcza ją przed zamrażaniem. Po utworzeniu się kostek lodu w formach, mechanizm w kostkarce aktywuje się, aby „wypchnąć” kostki z foremek. W wielu modelach jest to realizowane za pomocą mechanizmu obracającego, który delikatnie przesuwa kostki z foremek do głównego pojemnika na lód.

Warto wiedzieć!

Kiedy poziom kostek lodu w pojemniku spada poniżej pewnego poziomu (wykrywanego przez czujnik), kostkarka rozpoczyna nowy cykl produkcji. W związku z tym lodówka z automatyczną kostkarką zapewnia stały dostęp do kostek lodu – bez ingerencji człowieka. Do tego, gdy poziom jest odpowiednio wysoki, produkcja kostek jest wstrzymywana, aby uniknąć przepełnienia pojemnika.

Na koniec kostki lodu spadają do pojemnika, który przechowuje lód do momentu jego użycia. Wiele lodówek ma zintegrowane mechanizmy do dostarczania lodu na zewnątrz przez drzwi (choć mowa tu raczej o lodówkach wolnostojących), pozwalając użytkownikowi na łatwe pobieranie lodu bez otwierania drzwi lodówki.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Powyżej opisane zostało działanie kostkarki w lodówce. Należy jednak podkreślić, że na rynku możemy się spotkać z dwoma rodzajami lodówek. Są to:

  • kostkarki automatyczne – to właśnie na nich skupiliśmy się w tym artykule. Pobierają wodę z sieci wodociągowej lub pojemnika, po czym mrożą i automatycznie uwalniają gotowe kostki lodu;
  • kostkarki twistowe (ręczne) – w użytkowaniu przypominają standardowe foremki do lodu, ponieważ polegają na napełnieniu specjalnego pojemnika wodą, a następnie umieszczeniu go w dedykowanym dla niego miejscu w zamrażarce. Gdy kostki lodu będą gotowe, należy użyć pokrętła, aby wylądowały one w szufladzie, z której można je swobodnie wyciągać.

Oczywiście lodówka do zabudowy z kostkarką automatyczną będzie zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ taki sprzęt nie będzie wymagał naszej ingerencji. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu udogodnienia wpływają na wyższą cenę urządzenia. Kostkarki twistowe w lodówkach wymagają większego zaangażowania, ale ich plusem będzie to, że są łatwe w czyszczeniu.

Czy warto zainwestować w lodówkę do zabudowy z kostkarką?

Odpowiedź na to pytanie zależy już od indywidualnych potrzeb, a także od budżetu, który chcemy przeznaczyć na sprzęt kuchenny. Niewątpliwie lodówka do zabudowy z kostkarką zapewnia komfort i oszczędność czasu dzięki stałemu dostępowi do świeżych kostek lodu. Co więcej, lodówki z kostkarką są postrzegane jako bardziej nowoczesne i luksusowe urządzenia, w związku z czym taki zakup może podnieść estetykę i prestiż Twojej kuchni.

Czy lodówka do zabudowy z kostkarką ma jakieś wady? Można do tego zaliczyć wyższą cenę, a także fakt, że kostkarki mogą wymagać regularnej konserwacji i czyszczenia. Ponadto mechanizm kostkarki zajmuje miejsce, co może wpłynąć na zmniejszenie pojemności lodówki. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że kostkarka zwiększa zużycie wody i może przy tym nieznacznie wpłynąć na zużycie energii.

Uwaga!

Lodówka z kostkarką automatyczną wymaga podłączenia do źródła wody. W związku z tym jej zakup może się wiązać z przerabianiem instalacji, a więc dodatkowymi kosztami i potencjalnymi komplikacjami.

Przykłady polecanych lodówek do zabudowy z kostkarką

Skoro wiesz już, jak działa lodówka do zabudowy z kostkarką, a do tego przekonałeś się, że jest to sprzęt, który przyda się w Twoim domu, to warto wskazać konkretne urządzenia. Poniżej przedstawiamy 5 przykładowych lodówek do zabudowy z kostkarką – cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród klientów, a do tego cechują się bardzo dobrą jakością. Jednocześnie warto mieć świadomość, że automatyczne kostkarki częściej występują w modelach wolnostojących, dlatego dokładnie sprawdź specyfikacje i opisy produktów.

Inne istotne parametry przy zakupie lodówki do zabudowy z kostkarką

Kostkarka do lodu to tylko jedno z udogodnień. Decydując się na lodówkę do zabudowy, należy zwrócić uwagę na wiele innych parametrów. Oto podstawowe kwestie, które warto dokładnie sprawdzić w specyfikacji technicznej:

  • pojemność – określ, ile miejsca potrzebujesz zarówno w części chłodziarki, jak i zamrażarki. Uwzględnij rozmiar Twojego gospodarstwa domowego oraz to, jak często robisz zakupy;
  • wymiary – upewnij się, że lodówka będzie pasować do przewidzianego dla niej miejsca w kuchni. Sprawdź szerokość, głębokość i wysokość. Szczególnie istotne jest to przy lodówkach do zabudowy;
  • typ – istnieje kilka typów lodówek do wyboru, oprócz standardowych (górna chłodziarka, dolna zamrażarka) mogą to być też np. lodówki Side-by-side, French door itp.;
  • efektywność energetyczna – sprawdź klasę energetyczną lodówki. Lepsza klasa oznacza niższe rachunki za prąd i mniej szkodliwy wpływ na środowisko;
  • funkcjewspółczesne lodówki wolnostojące i do zabudowy cechują się wieloma funkcjami, które są już praktycznie standardem. Należą do nich m.in. lodówki No Frost (zapobiega tworzeniu się lodu w zamrażarce), czy też super chłodzenie lub super zamrażanie;
  • poziom hałasu – jeśli jesteś wrażliwy na hałas, zwróć uwagę na poziom decybeli podany przez producenta;
  • temperatura – niektóre lodówki mają możliwość niezależnego ustawiania temperatury w różnych strefach;
  • półki i pojemniki – sprawdź, czy układ półek jest dla Ciebie odpowiedni, czy są regulowane, oraz czy są specjalne pojemniki na warzywa i owoce.

Pamiętaj, że zakup lodówki do zabudowy to inwestycja na długie lata, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie opcje. Z kostkarką będzie Ci zdecydowanie wygodniej, ale w pierwszej kolejności skup się na powyżej wymienionych kwestiach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.