Udostępnij
Skomentuj

Jak sformatować kartę SD?

Chcesz się dowiedzieć, jak sformatować kartę pamięci w telefonie, kamerze lub aparacie? Sprawdź nasz poradnik.

Dowiedz się jak w prosty i prawidłowy sposób sformatować kartę pamięci.

Formatowanie karty SD

Dlaczego muszę sformatować kartę pamięci? Od czego zacząć? Tego typu pytania zadają sobie często osoby, które mają po raz pierwszy do czynienia z nośnikami danych, takimi jak micro SD. Niniejszy poradnik powstał po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z eksploatacją chipa i sposobem zapisywania na nim plików oraz usuwania danych. Chcesz się dowiedzieć, jak sformatować kartę pamięci w telefonie lub innym urządzeniu? Zapraszamy do lektury.

Czym jest formatowanie karty SD?

Zanim dowiesz się, jak sformatować kartę pamięci do aparatu, telefonu lub innego urządzenia, warto wyjaśnić, co znaczy sformatować kartę pamięci. Jest to proces, w wyniku którego wszystkie zapisane na urządzeniu (dysku twardym, dysku SSD, karcie micro SD itd.) pliki ulegną zniszczeniu. Nośnik zostanie wyczyszczony, a przechowywane na nim dane całkowicie usunięte – nie będzie można ich przeglądać ani używać.

Sposoby formatowania kart pamięci

Istnieje wiele sposobów na to, by wyczyścić nośnik danych. Jak sformatować kartę pamięci micro SD na komputerze? W tym celu możesz skorzystać z Eksploratora Windows. Włóż chip (np. kartę pamięci Goodram) do czytnika i podłącz je razem do urządzenia. W nowszych modelach włożysz chip bezpośrednio do laptopa. Następnie przejdź do folderu Mój Komputer i kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku. Wybierz polecenie Format. Ostatni krok to określenie systemu plików i ustawienie etykiety. Po kliknięciu na przycisk Start proces się rozpocznie.

Jak sformatować kartę pamięci na komputerze w inny sposób? Możesz skorzystać z narzędzia Zarządzanie dyskami. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na Mój Komputer i wybierz polecenie Zarządzaj. W menu po stronie lewej wskaż sekcję Zarządzanie dyskami, a następnie odnajdź w centralnym oknie typ nośnika, który chcesz sformatować. Z tego poziomu sformatujesz dysk oraz wykonasz więcej akcji, np. edytujesz nazwę lub ścieżki.

Polecane karty pamięci

Jak sformatować kartę pamięci na Macu? Komputer z oprogramowaniem marki Apple także posiada narzędzia do formatowania dysków. Aby je uruchomić, wystarczy włożyć nośnik danych do gniazda w komputerze i następnie przejść do Findera. Tam kliknąć kolejno: Aplikacje, Narzędzia, Narzędzia Dyskowe. Na pasku bocznym, który się wyświetli, wybierz kartę SD, która ma zostać sformatowana i wybierz polecenie Wymazać. Po zakończeniu procesu wystarczy kliknąć Gotowe.

Jak sformatować kartę pamięci do kamery samochodowej? Niezależnie od tego, czy korzystasz z karty pamięci SD Sandisk, czy z urządzenia innej firmy, formatowanie możesz przeprowadzić także z poziomu komputera. Poza wymienionymi wyżej sposobami warto wypróbować także specjalne, dedykowane oprogramowanie do zarządzania dyskami, np. EaseUS Data Recovery Wizard. Aplikacja potrafi nie tylko usuwać, ale i także odzyskiwać utracone omyłkowo dane.

Co jeszcze można zrobić? Jak sformatować kartę pamięci do wideorejestratora? Inny sposób to użycie wiersza poleceń systemu Windows. Aby go uruchomić, użyj kombinacji klawiszy Win + R i polecenia CMD. Następnie wpisz komendę diskpart zatwierdź ją enterem. Po wpisaniu „list disk” ujrzysz wszystkie nośniki, z których korzysta komputer. Wybierz dowolny chip i sformatuj jego zawartość.

Wiesz już, jak sformatować kartę pamięci do telefonu za pomocą komputera. Ciekawi Cię, jak to zrobić bez udziału peceta czy laptopa? Proces czyszczenia możesz uruchomić także z poziomu urządzenia mobilnego. Aby karta pamięci microSD Sandisk lub innej marki została wyczyszczona, wystarczy otworzyć na telefonie lub tablecie Ustawienia i wybrać Sekcję Pamięć. Tam po kliknięciu w nośnik i wybraniu opcji Ustawienia Pamięci przejdziesz do ekranu Formatowanie. Po zatwierdzaniu procesu dane zostaną wykasowane.

Jak sformatować kartę pamięci w aparacie Sony? Jeśli nie chcesz korzystać z komputera, możesz uruchomić proces z poziomu urządzenia. W tym celu włącz aparat i wejdź do sekcji SETUP (Ustawienia). Tam, w sekcji Konfiguracja znajdziesz polecenie Format. Po jego wydaniu wyświetli się okno z zapytaniem, czy aby na pewno chcesz usunąć zapisane dane. Jeśli jesteś pewien, że tak, zatwierdź komendę enterem. Jak sformatować kartę pamięci w aparacie Nikon? Tutaj zasady są podobne – skorzystaj z Menu i znajdź tam pozycję o nazwie Formatuj.

Kiedy formatować kartę pamięci?

Wiesz już, jak sformatować kartę pamięci do telefonu, ale nie wiesz, czemu ma służyć ten proces i kiedy go uruchomić? Formatowanie karty pamięci warto uruchomić, gdy zapisane na nośniku dane są już niepotrzebne i chciałbyś mieć więcej miejsca na nowe pliki. Jest ono przydatne także w sytuacji, gdy doszło do zawirusowania urządzenia lub też jego uszkodzenia, np. wskutek urazu mechanicznego. Po całkowitym wyczyszczeniu chip zostanie naprawiony i będzie można z niego ponownie korzystać. Zanim przystąpisz jednak do formatowania, pamiętaj, by wykonać kopię zapasową danych.

Kiedy jeszcze konieczne jest formatowanie? Karta pamięci SDHC oraz karta pamięci SDXC to dwa zupełnie różne typy nośników danych. Jeśli używasz ich w urządzeniach, które nie są kompatybilne (nie posiadają oznaczenia odpowiednio SDHC lub SDXC), możesz doprowadzić do uszkodzenia zapisanych plików i utraty danych. Wtedy, aby móc ponownie skorzystać z dysku, musisz go uprzednio całkowicie wyczyścić.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Aby uniknąć utraty danych, bardzo istotna jest odpowiednia eksploatacja sprzętu. O ile najnowsza karta pamięci SD ADATA posiada zabezpieczenia chroniące ją przed wilgocią, o tyle starsze modele trzeba właściwie przechowywać, by je uchronić przed niekorzystnymi czynnikami. Wskazane jest, by przechowywać nośnik danych w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku lub specjalnym etui.

Niektóre nośniki, np. karta pamięci microSD Transcend lub karta pamięci microSD Kingston mogą posiadać także różne zabezpieczenia, chroniące przed utratą danych, np. przełącznik blokady zapisu. Aby sformatować chip, należy wyłączyć ochronę, w przeciwnym razie będzie to niemożliwe. Dokonasz tego mechanicznie, przesuwając suwak lub za pomocą narzędzi Windows, takich jak Edytor rejestru czy Wiersz poleceń. Po zrestartowaniu systemu powinno Ci się udać sformatować dysk.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski HDD - Pendrive - Dyski SSD

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.