Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta pamięci do kamery samochodowej?

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaka karta do kamery samochodowej sprawdzi się najlepiej.

Jaką pojemność karty pamięci wybrać?

Karta pamięci do kamery samochodowej musi posiadać pojemność akceptowaną przez urządzenie. W sprzedaży dostępne są karty o olbrzymich pojemnościach, natomiast nie oznacza to, że największa pojemność będzie pasować do wideorejestratora. Dla większości kamerek dobry wybór to pojemność 128 GB. Dostępne są również urządzenia, do których zmieści się karta o rozmiarze 256 GB, natomiast rekomendowane 128 GB zapewni odpowiedni stosunek ceny do pojemności. Dodatkowo ta wielkość pozwoli już na ciągły zapis w jakości 4K wynoszący ponad 2,5 godziny.

Polecane karty pamięci

Minimalna pojemność karty, jaką można wykorzystać do rejestrowania obrazu podczas jazdy, to 32 GB. Taka karta może sprawdzić się do prostszych kamerek, natomiast pozwala ona na zapis 3 godzin w Full HD i nie daje możliwości rejestracji obrazu w 4K o prędkości 100 Mb/s. Na wielkości pamięci do wideorejestratora nie ma co oszczędzać, szczególnie gdy pokonujesz dłuższe trasy bądź spędzasz wiele godzin w ruchu miejskim. Karta, która sprawdzi się do tego typu urządzeń, powinna posiadać ponad 100 GB pamięci.

Kluczowe parametry kart pamięci do kamer samochodowych

Na odpowiedź na pytanie, jaka karta pamięci do wideorejestratora będzie najlepiej pasować, składa się kilka istotnych parametrów, które warto poznać. Pierwszy z nich to format karty. Najpopularniejszym obecnie jest micro SD, czyli micro Secure Digital. Jej poprzednie, większe wcielenie to karta SD – Secure Digital, która wykorzystywana jest w dalszym ciągu przy lustrzankach cyfrowych w fotografii. Karta micro SD do kamery samochodowej stanowi dzisiaj standard i cieszy się największą popularnością wśród kierowców.

Przy użyciu adaptera możemy ją przekształcić do rozmiaru karty SD i wykorzystać w urządzeniu, które ma wejście na większe nośniki pamięci. Kolejnym istotnym czynnikiem jest technologia zapisu. Dostępne są w sprzedaży karty posiadające trzy warianty zapisu. TLC to najtańsza i najprostsza, ale też najmniej pewna forma zapisu. Pamiętaj, że karta pracuje ciągle przez długi czas i narażona jest na działania niskich i wysokich temperatur. Ta z najprostszą formą zapisu cechuje się najmniejszą trwałością.

MLC to wariant zapisu o dużo większej trwałości niż TLC. Bez problemu kartę z takim zapisem dostaniemy w sklepach. Stanowi on dobry stosunek ceny do gwarantowanej jakości. Ostatnia forma wgrywania danych to technologia SLC. Używana jest do profesjonalnego monitoringu miejsc biurowych czy hal produkcyjnych. Zdecydowanie trudniej ją dostać w sklepie z elektroniką. Cechuje się najlepszą jakością oraz trwałością przechowywania danych.

Karta do kamery samochodowej może posiadać różne pojemności. Tak jak było wspomniane wcześniej, nie warto kupować kart o pojemności mniejszej niż 32 GB. Standardem jest pojemność 128 GB, choć niektóre wideorejestratory można wyposażyć w pamięć 256 GB. Ważne, abyś przed zakupem pamięci sprawdził, do jakiej pojemności karty będzie w stanie obsłużyć. Kolejny istotny parametr to prędkość zapisu, która dzieli karty na poszczególne klasy.

Wyższa klasa oznacza większą prędkość rejestracji danych. Obecny podział klas w modelu V rozróżnia następujące modele prędkości: V6, V10, V30, V60, V90. Liczba w tym oznaczeniu oznacza maksymalną prędkość zapisu podawaną w Mb/s. Karta pamięci do kamery samochodowej Full HD powinna być z segmentu o poziomie V10 bądź wyższych. Natomiast jeśli rejestrator ma nagrywać obraz w 4K, to do prawidłowego działania przyda się minimum karta V30.

Kompatybilność kart pamięci z kamerami samochodowymi

Ranking kart pamięci będzie bardzo przydatną podpowiedzią, jakich produktów używać, a których lepiej unikać. Na pewno na kartach pamięci nie należy oszczędzać. Produkty mniej znanych marek w atrakcyjnej cenie mogą okazać się źródłem kłopotów polegających na mało płynnym przekazie danych, zawieszaniu się i wariowaniu kamerki. Istotne jest zapoznanie się ze specyfikacją kamerki i rekomendowanej do niej karty pamięci. Są karty, które współpracują bardzo dobrze z rejestratorami danej firmy, a z innymi markami już niekoniecznie.

Wideorejestrator Xblitz będzie dobrze współpracował z kartami SanDisk o klasie V10 i wyższej. Jeśli zastanawiasz się jaka karta do wideorejestratora Mio będzie pasować najlepiej, to odpowiedzią jest Samsung 128 Evo Plus. Wideorejestratory Garmin są najbardziej kompatybilne z kartami producenta SanDisk. Wideorejestrator Navitel współpracuje bez problemów z kartą SanDisk Ultra microSDXC 128 GB. Godne polecenia nośniki pamięci, które powinny współpracować z większością kamer to produkty z serii Samsung EVO Plus oraz Kioxia Exceria.

Kamera samochodowa Blaupunkt to wideorejestrator z GPS, który jest godny polecenia, jeśli myślisz nad jakościowym urządzeniem rejestrującym to, co się dzieje na drodze przed Tobą. Posiada detektor ruchu, który zareaguje, gdy Twoje auto jest na postoju, a inne obiekty są w ruchu. To dobre rozwiązanie przy weryfikacji szkód parkingowych. Kamera samochodowa Xiaomi to również dobra propozycja niedrogiego urządzenia, które w jakości Full HD zapisuje obraz przed autem. Materiały pobierzesz za pomocą aplikacji na smartfon.

Ile nagrań wideo zmieści się na karcie pamięci?

Na długość łącznego materiału video, który zapisze się na karcie pamięci, wpływ mają dwa parametry — pojemność oraz jakość zapisu. Najmniej materiału zapisze się w jakości 4K, który potrzebuje szybkiego zapisu bardzo dużej ilości danych. Karta o pojemności 128 GB będzie w stanie zarejestrować pomiędzy 2,5 a 3 godziny materiału w standardzie 4K. Kamera samochodowa przód-tył jednocześnie potrzebuje zapisywać dwa razy więcej danych, niż standardowa kamera, które chwyta obraz z przodu. W takim przypadku również warto kupić nośnik o dużej pojemności.

Jak sformatować kartę SD w kamerze samochodowej?

Aby móc korzystać z karty w wideorejestratorze, należy ją sformatować przed pierwszym użyciem. Tak przygotowana karta będzie gotowa do działania z urządzeniem. Jeśli formatowanie ma mieć miejsce w samym urządzeniu, należy przejść do ustawień, następnie znaleźć folder pamięć bądź ustawienia nośników i wybrać opcję formatowanie. Po wyborze opcji i zgodzie na wykonanie czynności uprzednio zapisane dane zostaną wykasowane.

Formatowanie karty do kamery samochodowej z poziomu komputera z systemem Windows jest również bardzo łatwe. Włóż kartę do czytnika, przejdź do sekcji Mój Komputer i zaznacz nośnik pamięci. Na zaznaczonym folderze, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję – formatuj. Wybierz opcję FAT, FAT32 bądź w przypadku kart powyżej 64 GB exFAT. Rozmiar jednostki ustaw na domyślny rozmiar alokacji i zaznacz szybkie formatowanie i komendę start.

O czym warto pamiętać?

Jeśli stoisz przed wyborem, jaka karta SD do kamery samochodowej, to na pewno pamiętaj o tym, aby była rekomendowana przez producenta do danego typu urządzenia. Na kartach nie warto oszczędzać, gdyż każda ma określoną żywotność, akcesoria się zużywają. Tym lepiej inwestować w pamięć renomowanych marek, o większej pojemności i prędkości zapisu. Samochodowy rejestrator wideo nigdy nie będzie niezawodny, ale to bardzo dobry dowód w przypadku kolizji drogowej. Lepiej mieć pewność, że posiadasz kartę, z której będziesz w stanie odtworzyć nagranie, które pokaże przebieg zdarzenia drogowego.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski HDD - Pendrive - Dyski SSD

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.