Udostępnij
Skomentuj

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD?

Chcesz się dowiedzieć, jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD w telefonie? Sprawdź poradnik na ten temat.

Karta pamięci SDHC lub karta pamięci SDXC to bardzo popularny nośnik danych, stosowany w celu zwiększenia pojemności pamięci. Tzw. chipa spotkasz w większości urządzeń cyfrowych – aparatach fotograficznych, kamerach, tabletach i smartfonach. Jego zadaniem jest gromadzenie różnych plików — dokumentów, zdjęć, muzyki oraz filmów. Gdy miejsce na karcie zaczyna się kończyć, zawsze możesz przenieść niepotrzebne dane na większy dysk, np. zewnętrzny lub komputera.

Polecane karty pamięci

Jak odzyskać dane z karty pamięci?

Niestety karta pamięci nie jest niezawodna, nośnik ten może ulec z czasem zniszczeniu. Awariom sprzyja długotrwałe użytkowanie, a także nieprawidłowa eksploatacja, np. zalanie lub narażenie na upadek. W wyniku takich sytuacji często dochodzi do utraty zapisanych na chipie plików. Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty microSD? Czy da się uratować zdjęcia z pamięci wbudowanej telefonu lub aparatu fotograficznego? Niniejszy poradnik odpowiada na te pytania.

Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty SD?

Odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD jest możliwe nawet wtedy, gdy doszło do jej twardego resetu (sformatowania). Służy do tego specjalistyczne oprogramowanie, takie jak EaseUS Data Recovery Wizard, Strong Recovery lub Zar-X. Za pomocą odpowiedniej aplikacji szybko odzyskasz różne typy plików, nie tylko obrazy, muzykę czy filmy, ale także dokumenty w PDF, foldery skompresowane RAR oraz wiele innych.

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD w telefonie? Warto wcześniej przetestować różne aplikacje. Wybierz oprogramowanie, które jest kompatybilne z twoim typem urządzenia. Sprawdź, czy program posiada w miarę przyjazny interfejs oraz czy obsługuje różne formaty plików. Dalsze postępowanie jest bardzo proste – EaseUS Data Recovery Wizard lub Zar-X sam pokaże Ci, krok po kroku, jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci telefonu.

Jak odzyskać dane z karty pamięci? Przykładowe kroki wyglądają następująco:

 • podłącz kartę pamięci do komputera;
 • uruchom oprogramowanie do odzyskiwania danych;
 • zeskanuj nośnik;
 • sprawdź, które sektory uległy uszkodzeniu;
 • wydaj odpowiednie polecenie – odzyskaj/usuń, w zależności od stopnia zniszczenia plików;
 • odczekaj, aż proces naprawy się zakończy;
 • dopóki formatowanie nie dobiegnie końca, nie używaj microSD i nie zapisuj na karcie żadnych danych!

Jak naprawić uszkodzoną kartę SD?

Co zrobić, gdy karta pamięci SD Sandisk lub innej marki uległa uszkodzeniu? W takiej sytuacji także uda się odzyskać zapisane dane. Systemy operacyjne Microsoft posiadają bowiem wbudowany program Chkdsk. Ma on na celu zweryfikować spójność sektorów na dysku twardym HDD oraz innych podłączonych do komputera nośnikach i usunąć ewentualne błędy. Za pomocą Chkdsk możesz przeskanować chip i go naprawić. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, odzyskasz dostęp do zapisanych plików.

Innym sposobem na to, by naprawić kartę pamięci SD Adata lub innej marki, jest jej sformatowanie. Proces uruchomisz po wejściu w Mój Komputer i kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę nośnika danych. Wybierz opcję Właściwości i następnie – Naprawa błędu logicznego. W ten sposób uruchomisz skanowanie, podczas którego zostaną usunięte wadliwe sektory powodujące błąd odczytu. Co prawda stracisz niektóre pliki, jednak będziesz mógł znowu korzystać z pozostałych zasobów pamięci.

Jakie są objawy uszkodzonej karty pamięci?

Wiesz już, jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD w telefonie lub innym urządzeniu. Skąd jednak wiadomo, czy pliki zostały utracone? Pierwszy sygnał to komunikat Wykonaj formatowanie. Oznacza on, że zapisanych na karcie dokumentów nie da się odczytać. Inne oznaki awarii chipa to:

 • brak rozpoznawania karty SD przez telefon lub komputer;
 • komunikat o ograniczonej pojemności, mimo że dysk nie został zapełniony.

Dlaczego karta pamięci jest uszkodzona?

Interesuje Cię nie to, jak odzyskać dane z uszkodzonej karty microSD, ale jak doszło do awarii nośnika? Niesprawność pamięci SD może wynikać z kilku przyczyn. Mogło do niej doprowadzić:

 • uszkodzenie elektryczne – w wyniku nieprawidłowego użytkowania doszło do przepięcia;
 • uszkodzenie logiczne – jeśli dysk padł ofiarą złośliwego oprogramowania, dane zostały usunięte lub zapisane w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.

Ostatnia możliwa przyczyna awarii nośnika danych to uszkodzenie mechaniczne. W sytuacji, gdy doszło do przypadkowego zamoczenia, upuszczenia lub też zgniecenia chipa, rezultat to błąd odczytu zapisanych na karcie pamięci plików. Odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD staje się w takim przypadku bardzo trudne, jednak nie jest ono nie do wykonania. Wszystko zależy od tego, jak duża usterka wystąpiła.

Jak dbać o kartę pamięci?

Już wiesz jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci telefonu, aparatu fotograficznego lub tableta. Zanim jednak zainstalujesz program do przywracania danych, zwróć uwagę na kilka ważnych zasad. Jeśli podejrzewasz, że nośnik danych uległ awarii, od razu wyjmij go z urządzenia. Dalsze użytkowanie uszkodzonej karty SD może doprowadzić do nadpisania plików – w rezultacie nie uda się ich już potem przywrócić.

Aby uniknąć utraty danych, dobrym zwyczajem jest noszenie ze sobą zapasowej karty pamięci, a także regularne tworzenie kopii zapasowych. Pliki zapisane na karcie pamięci SD Sandisk możesz kopiować i przenosić na bardziej stabilne nośniki zewnętrzne. Warto posiadać w domu przynajmniej jeden szybki dysk SSD lub HDD i gromadzić na nim cenne zdjęcia oraz inne dokumenty. Wtedy w przypadku awarii sformatujesz kartę pamięci i naprawisz ją, bez obaw, że ważne dane zostaną utracone.

O czym jeszcze warto wiedzieć? O kartę pamięci SD Adata lub innej marki należy właściwie dbać – sposób eksploatacji ma bowiem duży wpływ na możliwe awarie urządzenia. Jeśli nie chcesz utracić zapasowych danych, przechowuj właściwie nośnik. Chroń styki chipa przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Trzymaj kartę SD w szczelnie zamkniętym, plastikowym opakowaniu lub specjalnie do tego przeznaczonym etui.

Aby nie narażać się na stresujące odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD, nigdy nie wyciągaj nośnika z urządzenia w momencie, gdy pliki są na nim zapisywane. Uważaj też na poziom naładowania baterii sprzętu. Jeśli w trakcie transferu dojdzie do utraty zasilania, microSD może ulec uszkodzeniu. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja w terenie – unikaj narażania karty pamięci na wstrząsy oraz każdorazowo po przemieszczaniu się z urządzeniem odczekaj chwilę, zanim wyjmiesz chipa z aparatu lub telefonu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski HDD - Pendrive - Dyski zewnętrzne

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.